Za pět let

Za pět let https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439789/bmid_za-pet-let-tEz-439789.jpg 4 644 199

Kde se vidíte za pět let? Když je ambiciózní newyorské právničce Dannie Cohanové položena tato otázka při nejdůležitějším pohovoru její kariéry, má Dannie připravenou pečlivou odpověď. Později - poté, co při pohovoru excelovala a přijala od svého přítele nabídku k sňatku, jde Dannie spát s vědomím, že je na správné cestě k dosažení svého pětiletého plánu. Ale když se probudí, je najednou v jiném bytě, s jiným prstenem na prstu a vedle úplně jiného muže. V televizních zprávách postřehne datum - je to stejná noc - 15. prosince - ale 2025, za pět let v budoucnosti. Po velmi intenzivní a šokující hodině se Dannie probudí znovu, na pokraji půlnoci, zpět v roce 2020. Nemůže strávit to, co se stalo. Určitě to bylo mnohem víc než jen sen, ale Dannie není typ člověka věřícího ve vidiny. Ten nesmysl může být okouzlující pouze pro svobodomyslné typy jako je její celoživotní nejlepší kamarádka Bella. Dannie je odhodlána tento zvláštní zážitek ignorovat a rozhodne se na něj nemyslet. Ale jen do té doby, než uplyne čtyři a půl roku a Dannie se náhodou setká se stejným mužem ze své dávné vidiny.... Za pět let je nezapomenutelným příběhem nejen o lásce, ale hlavně o síle loajality, přátelství a nepředvídatelné cesty osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

In Five Years , 2020

*-*Kleny*-*
04.10.2021 4 z 5

Knihu jsem začala číst s tím, že se jedná o nějakou romanťárnu na odreagování a že to asi nebude moc hluboké, navíc podle anotace jsem si tak nějak dokázala představit, jak to asi bude.
Já se tak spletla!
Četla jsem anotaci a i tak jsem byla dějem a zvraty překvapená a nečekala jsem to. Pokud by se někdo rozhodl nečíst anotaci, pravděpodobně bude mít zážitek ještě hlubší. Kniha se totiž tváří jako další z řady romantických příběhů o lásce, ovšem za její třetinou stáváme tváří v tvář vážnému serióznímu příběhu, u kterého si už moc neodpočineme, spíše jsme v napětí. Navíc ani vztah postav, který je nám v anotaci vylíčen se rozhodně neodvíjí tak, jak jsme zvyklí.
Moc se mi líbil styl psaní, to jsem si užívala. Byl mi moc blízký. A pak také originalita v tomto žánru. Už totiž nezbývá moc cest, jak být v tomto žánru originální. Takže oceňuji. Stálo to za to.

Lucc93
04.10.2021 5 z 5

Nádherná, citlivá kniha, plná lásky, bolesti a přátelství. Příběh se moc hezky četl, úplně jsem to zhltla. Zaujalo mě i prostředí velkoměsta z pohledu úspěšné kariéristky.

Kristy.Seb
28.09.2021 4 z 5

Budoucnost je jediná věc, na kterou se můžeš spolehnout, že tě neopustí. Budoucnost tě vždycky najde. Stůj klidně a ona si tě najde. Tak jako země prostemusi měřítka moři.

Život jsou schody vedoucí vzhůru.

Láska nepotřebuje budoucnost. Záleží na ni pouze ve chvíli, kdy existuje. Tady. Teď.

Riskovat, vybocit, rozhodnout se ne na základě faktu, ale emocí.

Přítomnost určuje budoucnost. Budoucnost je jednoduše hrouda hlíny, která čeká, až ji přítomnost poví, jaký tvar má na sebe vzít.

Ať se to tedy stane. Dovolme, ať se to tedy stane.

Z knihy mám trochu smíšené pocity. Líbila se mi obálka, která byla označena značkou Bestseller. Začátek knihy mi přišel takový nijaký. Pak přišel ten divný sen... no nevím.
Ale dávám velké plus za ten 5ti letý plán... Obdivuji lidi, kteří to takhle mají!

Lososovýkvítek
26.09.2021 2 z 5

(SPOILER) K přečtení knihy mě nalákal obsah i hezká obálka. Na první pohled se kniha může jevit jako plochý románek. Už v prvních recenzích se dozvíte, že tomu tak není a jsem za to ráda. Jak už bylo řečeno nesčetněkrát kniha pojednává zejména o síle přátelství, kdy v nejtěžších chvílích stojí nejbližší při sobě. Velmi mě zajímal konec knihy a jak tedy osvětlí onu ,,vizi budoucnosti" (chcete-li). Konec jsem z velké časti čekala zhruba takový, jaký byl jen s mírnou odchylkou, kterou jsem nepředpokládala, nicméně se závěrem jsem spokojená. Setkání s doktorem na konci knihy mile překvapilo, příjemně čtenáře naladí na lepší zítřky hlavní hrdinky. Přátelství Dannie a Belly bylo krásné, dokonce i malá slza ukápla :). Zajímal mě i vývoj vztahu mezi Dannie a Davidem. Nakonec se z toho stal typický přechozený vztah. Jak píše níže ydnac - buď se vezmou nebo rozejdou. Celkově jsem spokojená, kniha se mi líbila a jejího přečtení nelituji. Dostala jsem, co jsem zhruba očekávala.

Citace:

,,Ty si špatně vykládáš lásku. Myslíš, že musí mít budoucnost, aby na ní záleželo, ale tak to není. To je jediná věc, která se vůbec nemusí stát. Záleží na ní pouze ve chvíli, kdy existuje. Tady. Teď. Láska nepotřebuje budoucnost."

Mám pocit, jako by mi v duši řádilo tornádo. Mám pocit, že to taky nemusím přežít.
,,Ale přežiješ," poví mi. ,,Vždyť už jsi to vlastně přežila."
Teprve když to vysloví, uvědomím si, že jsem ta slova pronesla nahlas. Takhle zůstaneme snad celé hodiny - já stočená na jejím klíně, ona položená na mně. Zůstaneme dost dlouho, abychom se pokusily ten pocit polapit, zapouzdřit a ukrýt. Zachránit z něj tolik, aby nám vydržel, aby z něj vydrželo dost na celý život.
Láska nepotřebuje budoucnost.
Na okamžik se osvobodíme od toho, co přijde.

Meg1
22.09.2021 3 z 5

No tak jo, tak si jednou přečtu román, když je to bestseller, dám tomu šanci. Bylo to první co mě napadlo, když jsem viděla ty skvělé recenze. Kniha na mě od počátku působila spíše jako reklama na úspěch a bohatství a po přečtení jsem došla k závěru, že taková i je. Nebýt nemoci, která se opravdu nevyhýbá nikomu z nás, bylo by to úplně o ničem. Takže ti z vás, kteří očekávají hluboké zamyšlení nad životem, nad naší přítomností, minulostí i budoucností a snad i osudem a tím co je mezi nebem a zemí, budou zklamáni. Pokud od knihy ale nic neočekáváte, tak jo přečtěte si, proč ne :-)

cori
18.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Pro českou čtenářku se příběh o židovské korporátní právničce z New Yorku, která odkládá svatbu a buduje kariéru, jeví jako pohádka z jiné dimenze. Aby nebylo vše tak růžové, onemocní hrdinčina skorosestra rakovinou a ona tak může přehodnotit svůj život. Limonáda, ze které ukapávají emoce.

petrarka72
12.09.2021 4 z 5

Už dlouho jsem v žádném příběhu nenašla tolik laskavosti... Do poloviny strhující čtení, pak to trochu rozbředne do sentimentu - ale téma (bez)moci nad svým životem i životem těch druhých je silné samo o sobě.

Martina1725
10.09.2021 5 z 5

Čtivý příběh, autorka má na čtenáře dobré háčky, zajímavý konec dobře uchopený. Smutné.

ydnac
06.09.2021 5 z 5

Odpovědět na otázku:" Kde se vidíte za pět let?" nemusí být pro každého jednoduché, ovšem Dannie je to zcela jasné.
Hodně dřela, aby dosáhla všeho po čem touží, je cílevědomá, spolehlivá, vždy perfektně připravená, miluje řád a čísla.
Do jejího života zasáhne záblesk z budoucnosti (možná sen, předtucha nebo cesta v čase?), který jí ukazuje jiný čas s jiným mužem...
Podle anotace jsem očekávala úplně něco jiného, ale tento příběh o životě a velkém přátelství se mi moc líbil :-)
Celou dobu jsem byla zvědavá jak to dopadne a takový závěr jsem rozhodně nepředpokládala.

SPOILER: Napadlo mě, že Bellin nový přítel bude ten z budoucnosti Dannie a bylo mi líto, za jakých okolností se v "TÉ" situaci ocitne.
Dojalo mě, že Bella zrekonstruovala celý byt, vybavila a darovala Dannie :-)
Ke vztahu Dannie a jejího přítele bych řekla, že se stalo to, co se může stát, když jsou spolu lidé moc dlouho. Vezmou se a nebo rozejdou...

Hezky napsaná knížka :-)
Nádherná obálka :-)

Nuttelka
05.09.2021 5 z 5

(SPOILER) V první řadě musím pochválit moc krásnou obálku, moc se povedla. V druhé řadě musím pochválit interpretaci Terezie Taberyové, moc krásně načtené.
A co se týče samotného děje, vůbec jsem nevěděla, co mám od knihy očekávat. Až jsem byla mile překvapena, jak mě to chytlo. Nikdo nikdy nemůže říct, co se bude dít zítra, za týden, za měsíc, natož za pět let. Stát se toho může skutečně hodně a zde se dopracováváme k danému datu 15. prosince 2025, který Dannie prožila během spánku. Přátelství mezi Dannie a Bellou mě opravdu chytlo za srdce, které se mi samozřejmě zlomilo a oplakala jsem to. Nedokážu si vůbec představit něco takového prožít, stále věřit, že to bude dobré a stejně nakonec nebude, smířit se s tím...
Síla přátelství v této knize hraje tu nejdůležitější roli, vše ostatní už je jen "doplněk".
Prostě musím dát plný počet hvězdiček, opravdu na mě děj zapůsobil ️
(Audiokniha)

Racík
05.09.2021 5 z 5

Knihu jsem četla na základě doporučení zde na Databázi. Ze začátku jsem se začíst nemohla, protože stejně jako někteří další nemám příliš v oblibě cestování časem. Ale postupně jsem se začetla a knížka se mi líbila moc. Děje jako takového v knize moc není, ale je to krásně napsaná knížka o přátelství, lásce, těžkých okamžicích života. O tom, že každý těžké chvíle prožíváme jinak a někdy uděláme věci, které bychom sami od sebe ani od svých blízkých nečekali.

Danago
02.09.2021 5 z 5

Poměrně jednoduchý, ale velice čtivý , laskavý a citlivě napsaný příběh , který je především o síle opravdového přátelství.

Ma-Kli
01.09.2021 3 z 5

Příjemná oddechovka, takové milé pohlazení. Příběh je jednoduchý a celkem předvidatelný (až na konec, ten je nečekaný a moc fajn), nic vyjímečného nebo zvlášť hlubokého, ale moc moc se mi líbil autorčin styl vyprávění. 3,5*

Majka1979
25.08.2021 3 z 5

Možno som čakala od knihy niečo iné, no príbeh ma dostal. Určite som bola prekvapená tým, ako sa to všetko vyvíjalo. Dievča, ktoré má všetko dopodrobna naplánované aj so svojím priateľom... A stačí jeden sen a už si nie je ničím istá a keď sa tá osoba zo sna objaví aj v jej reálnom živote, o to viac to s ňou začne robiť divy.
A či sa jej plánovaná budúcnosť splní alebo sa naplní to, čo sa jej snívalo, tak to už sa dočítate v knihe :)
Určite príbeh stál za prečítanie :)

josska
21.08.2021 4 z 5

Nyla jsem zvědavá,nalákána,,samou chválu jsem četla,krásná obálka papírové knihy,,a pak slzy v očích,tohle jsem teda nečekala,mimořádné přátelství dvou mladých žen,zvláštní sen atd.....
Audiokniha.

Adris
19.08.2021 3 z 5

Ambiciózní právnička Dannie je spokojená ve svém dlouholetém vztahu s Davidem. Všechno klape podle detailně nalajnovaných životních plánů. Jedinou Dannienou slabostí je její celoživotní přítelkyně Bella. A právě o nich dvou příběh vlastně je.

Román láká na netradiční pojetí, v němž má hlavní hrdinka vizi budoucnosti, ve které prožívá milostné dobrodružství s neznámým mužem. O čtyři a půl roku později se ukáže, že je to nový přítel její nejlepší kamarádky. Ač vše nasvědčovalo tomu, že půjde o klasický milostný trojúhelník, nakonec šlo o lásku v přátelství. Tím se mi kniha líbila o kousek víc, i když mi hlavní hrdinka nebyla sympatická. Vím, že se z ní autorka snažila udělat černobílou workoholičku závislou na číslech, aby byla opakem kamarádky Belly, zasněné, naivní umělkyně. Šlo zřejmě o kontrast. Nicméně ve výsledku vyzněla Dannie jako sobecká mrcha. Postupně se však ukázalo, že je velmi oddaný a loajální člověk, trochu toho "robota" zmizelo.

Jako oddechový román, u kterého si ale popláčete, a má netradiční pojetí (a na "romanci" i konec), proč ne. Za mě má sympatie vedlejší postava Belly, ale je škoda, že je v knize spousta klišé. Taky bych vynechala ty názvy ulic a kaváren, byl toho zbytečný přehršel a bezvýznamně.

Kris204
18.08.2021 4 z 5

Zajímavý příběh o tom, jak kontext a vlastní interpretace mohou změnit chápaní jakékoliv situace. Celý příběh byl hezky napsaný, nešlo ani moc o romantickou linku jako spíš o přátelství, ale vůbec to nevadilo. Jen konec byl příliš uspěchaný, neuškodilo by ještě pár stránek.

katee21
15.08.2021 5 z 5

Kniha byla úplně něco jiného, než to co jsem od ní čekala... Nebudeme si tady lhát. Vybrala jsem si ji čistě jen podle obálky, kterou mě zaujala. Podle obsahu jsem si říkala, že to bude fajn oddechová kniha na léto, prostě jen romantika... OMYL! Spletla jsem se na celé čáře... Ta kniha skrývala tolik, proto taky nechápu, proč má tak nízké hodnocení...
Místo romantiky se z knihy vyklubal příběh tak srdcervoucí, že jsem závěr knihy obrečela... Doporučuju to všem, protože Za pět let je něco, co nebudete čekat a přitom vás naprosto strhne....

Mandlevest
14.08.2021 5 z 5

Tak tato kniha byla pro mě velmi příjemným překvapením. Líbil se mi námět, kdy nepříliš velký počet stran nedovolil, aby se z něj vytvořilo bolestínské klišé, i když by mohlo. Líbily se mi hlavní postavy. Právnička Dannie, realistka a pragmatička a jako protipól malířka Bella, éterická a bohémská. Přesto je jejich přátelství obohacovalo a nakonec možná i ovlivnilo život jedné z nich. A moc se mi líbil i celkový formát příběhu, i když stejně jako Šánka, knihy, které cestují časem nevyhledávám. Autorka zde ale tento prvek zakomponovala zvláštně, pro mě velmi originálně , užívala jsem si to :-). A také se mi líbil konec, zde mi také nevadil,protože absolutně souzněl s poselstvím knihy. Ještě jsem Vás nenalákala? Tak ještě dodám, že i obálka se moc povedla :-). Krásné, chytré čtení, které by Vás nemělo minout.

DajaF
14.08.2021 4 z 5

*SPOILER*
Myslela jsem si, že to bude milostný příběh, ale byl to spíše příběh o přátelství a ztrátě blízkého člověka.

americké romány

Rebecca Serle