Za pět let

Za pět let https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439789/bmid_za-pet-let-tEz-439789.jpg 4 644 199

Kde se vidíte za pět let? Když je ambiciózní newyorské právničce Dannie Cohanové položena tato otázka při nejdůležitějším pohovoru její kariéry, má Dannie připravenou pečlivou odpověď. Později - poté, co při pohovoru excelovala a přijala od svého přítele nabídku k sňatku, jde Dannie spát s vědomím, že je na správné cestě k dosažení svého pětiletého plánu. Ale když se probudí, je najednou v jiném bytě, s jiným prstenem na prstu a vedle úplně jiného muže. V televizních zprávách postřehne datum - je to stejná noc - 15. prosince - ale 2025, za pět let v budoucnosti. Po velmi intenzivní a šokující hodině se Dannie probudí znovu, na pokraji půlnoci, zpět v roce 2020. Nemůže strávit to, co se stalo. Určitě to bylo mnohem víc než jen sen, ale Dannie není typ člověka věřícího ve vidiny. Ten nesmysl může být okouzlující pouze pro svobodomyslné typy jako je její celoživotní nejlepší kamarádka Bella. Dannie je odhodlána tento zvláštní zážitek ignorovat a rozhodne se na něj nemyslet. Ale jen do té doby, než uplyne čtyři a půl roku a Dannie se náhodou setká se stejným mužem ze své dávné vidiny.... Za pět let je nezapomenutelným příběhem nejen o lásce, ale hlavně o síle loajality, přátelství a nepředvídatelné cesty osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

In Five Years , 2020

janqa410
11.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Když pominul to, jak moc mě zaujala obálka knihy, tak co opravdu musím vyzdvihnout, je její obsah. Pětileté putování kamarádek z dětství, kdy jedna byla bouře a druhá klidný letní vánek. Jedna až příliš ambiciózní kariérista, druhá bohém, neřízená střela. Tak neuvěřitelně rozdílné, přesto nerozlučné. U Dannie jsem byla přesvědčená, že dokáže vše, co si plánuje, ale bohužel, jak to tak bývá, člověk míní, osud mění. Dannie však ze svých vysněných výšin zřítila na dno opravdu krutým způsobem. Nejprve rozchod s Davidem, ztráta své životní lásky - kamarádky Belly (ano, myslím, že se opravdu milovaly, oddaně a napořád - láska přece není jen ta milenecká, no ne?)... Autorka chtěla, abychom si myslely, že Ten pravý bude Aaron, no ale nakonec .....??? Nakonec možná bude a možná taky ne. Wow! Kdo ví, co bude za pět let? Já ne, ani vy - nikdo to neví. Skvělá kniha!

_Bára_
11.04.2021 4 z 5

Celou dobu jsem si myslela, že to bude prostě román, ale ono ne. Snad ještě nikdy jsem nebyla takto překvapená. A musím říct, že se to četlo samo. Ovšem musím říct, že se mi hodně líbilo že hlavní myšlenkou knížky ani nebylo to, co se stane za pět let, ale hlavní myšlenkou bylo přátelství. Přátelství dvou úplně odlišných lidí. A bylo tam ukázáno, že mnohdy je láska mezi kamarády silnější než láska mezi mužem a ženou. Ano, tahle knížka má nějaký ty chybičky, ale která nemá. Souhlasím, že knížka mohla mít trochu víc stránek, ale mně se ty ostatní chyby líbily.

Babouš
10.04.2021 4 z 5

Po prvních pár stránkách jsem si říkal: jé, to je pohodová oddechovka! Jenže houby! Pak přišlo něco, co jsem nečekal a co mě dost vzalo. A z pohodové oddechovky se stal román, který vás chtě nechtě donutí bilancovat váš dosavadní život a plány do budoucna. Nebylo to pro mě tak silné čtení jako třeba Než jsem tě poznala od Moyesové, ale i tak se v knize objevuje několik zajímavých dilemat/otázek, které, pokud si na ně odpovíte upřímně, vám odhalí, co jste za člověka. Za pět let jsem dočetl před dvěma týdny a pořád na ni občas myslím.

hana1039
10.04.2021 4 z 5

No, moc nadšená nejsem, námět je zajímavý, četlo se mi to celkem dobře, protože kapitoly byly krátké a vůbec, kniha má jen asi 230 stránek... ale ten konec je pro mě nedokončený takový nijaký.. Ano, oddanost a přátelství mezi kamarádkami tam hraje,, hlavní roli,,... Nevím, pořád mi tam něco chybělo, co jsem nenašla.. Asi bych dala jen 3*, ale krásná obálka ji vynahradila.. Jinak, knížka neurazí, ale taky moc nenadchne... (aspoň mě)...

novi74
09.04.2021 3 z 5

Novinka "Za pět let", která neotřelým způsobem rozehrává životy a další směřování ústřední trojice je typické dámské čtení, to ale neznamená, že v knize nelze najít zajímavé myšlenky.

Ellinek
09.04.2021 4 z 5

V katalogu mě zaujala obálka, pak anotace a originální námět...věděla jsem, že tuhle knihu si na chvíli ukradnu. A nelituji.

Zpočátku mi nesedl styl vyprávění, já ten přítomný čas moc nemusím, navíc jsem drahnou dobu čekala to něco, co jsem od knihy čekala, až jsem si nakonec uvědomila, že tohle není kniha o velké romantické lásce, ale o velké, nádherné a bezpodmínečné lásce pravého přátelství. Pro nás pro ženy někdy nemusí být tou rozhodující osobou náš partner. Někdy je to ten člověk, co tady s námi byl vždycky, už od dob, co si jen pamatujeme.

Na knize mi pár věcí vadilo. Její styl, podsouvání značek, o jejichž existenci člověk mého zaměření prostě ani netuší, protěžování vyšší třídy...ale pal to čert. Závěr knihy jsem prořvala a gauč skončil docela mokrý. Ještě teď mám u sebe kapesník. A to je přesně to, po čem při čtení toužím. Po emocích. A ty jsem dostala měrou skutečně vrchovatou. Zvláště když se vás příběh silně dotýká, protože i vy máte jednu takovou nepostradatelnou osůbku v životě, kterou chcete zabít, někdy pořádně proplesknout, ať se vzpamatuje, ale přese všechno ji milujete ze všeho nejvíc a neumíte si bez ní ty další roky představit.

Já budu na tenhle příběh ještě dlouho vzpomínat. A teď ho vrátím, když už jsem ho unesla. S největší pravděpodobností si ho ale s další výplatou koupím, abych se na krásnou obálku mohla dívat každý den a každý den si tak mohla vzpomenout na to, co pro mě tahle kniha vlastně znamená.

peitho.1
09.04.2021 5 z 5

Od této knihy jsem dostala úplně něco jiného, než jsem očekávala, myslela jsem, že půjde o klasickou romantickou knihu o lásce s originálním námětem, ale dostalo se mi knihy o velkém přátelství. Nechci moc prozrazovat, takže jen řeknu, že to byl silný příběh u kterého málokteré oko zůstane suché. A oceňuji, že není děj tak předvídatelný, tak by se mohlo na začátku zdát.

Jenny46
09.04.2021 3 z 5

Knihu jsem dočetla, ale vůbec mi nesedla...
Představa byla jiná a přesně v komentáři vystihla Jiitush co mě vadilo - rozčilovalo.
Musím pochválit obálku ta se povedla.

Fixa08
08.04.2021 3 z 5

Vlastně jsem docela zklamaná, neříkám že se to četlo špatně, ale čekala jsem něco víc, je to takový průměr který nenadchne, ani neurazí.

Jiitush
08.04.2021 2 z 5

Upřímně se cítím anotací trochu oklamaná, čekala jsem spíše romantiký příběh s originálním námětem a nakonec to byl příběh o něčem jiném. Měla jsem prostě od knihy jiná očekávání, přijde mi, že je anotace zavádějící a kdybych věděla, o čem kniha ve skutečnosti je, nesáhla bych po ní. Na druhou stranu, takový je prostě život, myslíte si, že se bude nějak vyvíjet a pak bum, jeho směr se úplně změní.

Obálka knihy je nádherná! Kapitoly krátké, rychle se čtou, věty dosti strohé. K postavám si člověk nestihne moc vytvořit vztah.

Co mě šíleně na knize rozčilovalo, bylo to protlačování konzumu, které je pro americkou literaturu tak typické. To neustále zmiňovaní módních značek a názvů (tipiju, že luxusních newyorských) restaurací se k tomuto typu příběhu úplně nehodilo.

KatChiss
03.04.2021 3 z 5

3,5/5
Tuhle knihu jsem vůbec neměla v plánu číst, ale pak mi přišla reading copy od Knižního klubu, přečetla jsem si anotaci a něco mi říkalo, že to nebude jen romantika. Můj instinkt nelhal.
Styl psaní není ničím výjimečný, je strohý a jednoduchý. Kapitoly jsou krátké a příběh by klidně mohl být delší, vše mi přišlo až moc uspěchané. Ze začátku mě to moc nebavilo, ale pak se objevil zvrat a já se začetla. Nemůžu říct, že by mě to nějak zasáhlo, ale zajímalo mě jak to všechno dopadne. Tento příběh totiž není jen o lásce, ale také o životě, bolestech a hlavně o silném přátelství.
“Ty si špatně vykládáš lásku. Myslíš, že musí mít budoucnost, aby na ní záleželo, ale tak to není. To je jediná věc, která se vůbec nemusí stát. Záleží na ní pouze ve chvíli, kdy existuje. Tady. Teď. Láska nepotřebuje budoucnost.”
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Pokud máte rádi příběhy ze života, které nejsou jen o tom dobrém, ale jsou reálné a obsahují i to zlé, je tohle kniha pro vás.
Ve spolupráci s Knižním klubem.

book_loverka_
29.03.2021 4 z 5

Za pět let je originální román, který není jen o romantice, ale i o hlubokém přátelském poutu. Hlavní hrdinka má vše naplánované do puntíku, ale život jí její představy naprosto překope. Je to dojemný příběh, který skrývá hezké myšlenky a odehrává se v sympatickém prostředí New Yorku. Moc mě to bavilo, knížka má pouhých 230 stran, takže to máte přečtené za chvíli. Akorát bych ocenila, kdyby příběh ještě pokračoval, protože mi přijde, že konec dává až moc prostoru pro fantazii a ráda bych se dozvěděla, s kým Dannie vlastně skončila. Taky jsem si nestihla vytvořit moc velké pouto k postavám, protože jak říkám, takhle knížka by více stránek určitě snesla. Jinak určitě doporučuju, ten nápad se snem z budoucnosti je geniální!

veruptackova
01.03.2021 4 z 5

Kniha sizískala moji pozornost hned od prvních kapitol. Ať už to bylo popisem vysněnépráce a celkově života hlavní hrdinky, ve kterém vládne řád a čísla. Nápad s budoucností byl podle mě opravdu povedený a chtěla jsem vědět, jak toho potenciálu autorka využije. Podle anotace jsem si myslela, že půjde o jednoduchou romantiku sezajímavým námětem.  Postupně se však doděje začaly vkrádat hlubší myšlenky a v polovině pak přišla rána na solar. Na232 stranách ve mně autorka zvládla vyvolat směs opravdu různých pocitů (radost, zvědavost, smutek,beznaděj..) a donutila mě zamyslet se nad životem. Kniha mě hodněpřekvapila, protože jsem čekala opravdu něco trochu jiného, ale rozhodně nejsem zklamaná.

michaela_books
26.02.2021 4 z 5

Dlouho jsem nečetla něco tak silného, u čeho by mě celkově ovlivnil příběh natolik, že bych musela ještě dlouho po přečtení nad ním tolik přemýšlet a rozhodně jsem knihu nečetla naposledy. Kniha Za pět let byla nádherná, bolestná a dohromady naprosto dokonalá. Tolik emocí, co ve vás vyvolá je až neskutečné a nebude chtít přestat číst, protože musíte zjistit, jak to celé dopadne…
Jak dokáže být silná láska k blízkým a starost o druhé….zkrátka život není vždycky růžový a tak to prostě je… Dejte určitě této knize šanci a přečtěte si ji. ♥
Knihu jsem četla jako e-knihu ještě před samotným vydáním.

Knižní střípky
25.02.2021 5 z 5

Já jsem velice spokojená jak s originalitou námětu, tak s jeho zpracováním. Kniha je celkem útlá, takže se tam jde pěkně rychle na věc a děj má spád. Hlavní hrdinka Dannie sice mou zálibu v plánování povýšila na ještě vyšší level, to bylo mnohdy až neskutečné, nicméně to byla strašně fajn ženská. A Bella byla prostě miláček. Ani ve snu by mě nenapadlo na jak bolavé téma v knize narazím. V dubnu na Vás čeká moc krásný příběh o síle pravého přátelství, o lásce, ale bohužel také o obrovské bolesti. Je to vlastně celé o tom, že i když si můžete naplánovat do těch nejmenších detailů vše, tak nezabráníte tomu, že se stane něco, co Vám všechno rozmetá na kusy. Jo a bulela jsem jako želva.

ReziEngli
21.02.2021 5 z 5

Knihu jsem četla coby rukopis ještě před vydáním. Hodně se mi líbila, zlomila mi srdce a nakonec ho po kousíčkách začala pomalinku slepovat. Nádherná kniha, která je napsaná jako ze života. Nemaže čtenáři med kolem pusy, nevymýšlí si zázraky, prostě čtenáři předloží příběh tak, jak by dopadl i ve skutečném životě. Rozhodně stojí za přečtení.

veruptackova
21.02.2021 4 z 5

Kniha mě chytila od začátku. Líbil se mi popis vysněné práce a života plného řádu. Zaujaly mě hlavní postavy a celý ten námět.
Podle anotace jsem čekala jednoduchou romantiku a místo toho jsem dostala román pro ženy s hlubší myšlenkou. Rozhodně nejsem zklamaná a knihu mohu doporučit.

Lejčís
20.02.2021 3 z 5

Čekala jsem, že to bude takový ten typický ženský román plný klišé. Tím spíš mě překvapilo, že tomu bylo právě naopak. S hlavními postavami jsem toho neměla příliš společného a jejich životy na vysoké noze mi nebyly vůbec blízké, i přesto mi však přirostly k srdci. Rozhodně se nejedná o veselé a romantické čtení, u kterého se budete usmívat od začátku do konce. Plánovat a malovat si budoucnost je na jednu stranu povznášející, ale nic se nesmí přehánět a rozhodně bychom se na svou vysněnou budoucnost neměli upínat, protože ne vždycky je všechno tak, jak si to naplánujeme. A přesně o tom tahle kniha je. A taky o lásce. A o skutečném přátelství.
Knížka je poměrně útlá, takže nečekejte žádné protahování, zdlouhavé popisy ani nic podobného, což je na jednu stranu fajn, na druhou to způsobuje jistý odstup a vy nemáte možnost do příběhu proniknout hlouběji, a to je také důvod, proč mě příběh i přes svůj hluboký význam nijak výrazně emočně nezasáhl. I přesto se k němu pravděpodobně v budoucnu vrátím a ráda si přečtu i další autorčiny knihy, pokud u nás vyjdou :)

Pitbullka
18.02.2021 4 z 5

Na začátku mě příběh moc nebavil a Dennie byla dost nesympatická. Ale pak příběh nabral grády a dost mě chytl a bavil. Bella byla skvělá postava.

americké romány

Rebecca Serle