Za pět let

Za pět let https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439789/bmid_za-pet-let-tEz-439789.jpg 4 638 196

Kde se vidíte za pět let? Když je ambiciózní newyorské právničce Dannie Cohanové položena tato otázka při nejdůležitějším pohovoru její kariéry, má Dannie připravenou pečlivou odpověď. Později - poté, co při pohovoru excelovala a přijala od svého přítele nabídku k sňatku, jde Dannie spát s vědomím, že je na správné cestě k dosažení svého pětiletého plánu. Ale když se probudí, je najednou v jiném bytě, s jiným prstenem na prstu a vedle úplně jiného muže. V televizních zprávách postřehne datum - je to stejná noc - 15. prosince - ale 2025, za pět let v budoucnosti. Po velmi intenzivní a šokující hodině se Dannie probudí znovu, na pokraji půlnoci, zpět v roce 2020. Nemůže strávit to, co se stalo. Určitě to bylo mnohem víc než jen sen, ale Dannie není typ člověka věřícího ve vidiny. Ten nesmysl může být okouzlující pouze pro svobodomyslné typy jako je její celoživotní nejlepší kamarádka Bella. Dannie je odhodlána tento zvláštní zážitek ignorovat a rozhodne se na něj nemyslet. Ale jen do té doby, než uplyne čtyři a půl roku a Dannie se náhodou setká se stejným mužem ze své dávné vidiny.... Za pět let je nezapomenutelným příběhem nejen o lásce, ale hlavně o síle loajality, přátelství a nepředvídatelné cesty osudu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

In Five Years , 2020

janina66
30.03.2023 4 z 5

Nádherná obálka a hezký příběh dvou velkých kamarádek. Právnička Dannie mi moc sympatická nebyla. Měla ráda jen svou práci, no a kamarádku Bellu. Je to příběh ze života, a takový je bohužel i konec, který jsem dost obrečela, byl dojemně smutný. Teprve ke Konci knihy se Dannie vzpamatuje a snad začne život nechat plynout v očekávání něčeho dálšího.

Lůca1
07.03.2023 5 z 5

Tak tohle jsem popravdě nečekala... To jak se příběh převrátí... Za mě top. Rychle a dobře se kniha četla. Poplakala jsem si. Doporučuji. Určitě si ráda přečtu další knížku od této spisovatelky.

Knižnípauza
27.02.2023 1 z 5

Kniha Za pět let podle anotace slibuje zajímavý román... No,realita ale dosti pokulhává.
V půlce knihy totiž najednou příběh úplně otočí a věnuje se jinému tématu.
Což mě dost mrzelo.

Navíc je v knize táák zdlouhavé popisování ulic, restaurací apod, že mě to pak už vůbec nebavilo...

Za mě byla tahle kniha velké zklamání:(

Anetice15
01.02.2023 3 z 5

Knížka nebyla špatná. Neřekla bych přímo oddechová, protože se hlavně v druhé části knihy opírá o těžké téma, ale celkově bych ji hodnotila na 3 hvězdičky. Chvílemi mi už vadila ta zarputilá snaha hlavní hrdinky se držet dál od "muže ze snu", i když je v podstatě ze začátku nic nespojovalo. Nicméně druhá polovina knihy mě překvapila a navnadila, jak to vlastně nakonec skončí, protože nikdy nemusí být vše tak, jak na první pohled vypadá a zdá se zřejmé.

AngeliS
01.02.2023 3 z 5

Ano, fajn. Ale já plačka jsem neuronil ani slzu. A pak, přišly mi tam určité nudné pasáže. Ale dobře se to četlo. :) Oddechovka. I když to má být silné téma, mě to vůbec nezasáhlo.

eva3992
22.01.2023 4 z 5

Hlavní hrdinka Dannie je mladá úspěšná právnička, která má ráda vše naplánované. Její přítel David ji požádal o ruku. V jejich zásnubní den se však Dannie zdá zvláštní sen, kdy se vidí za pět let v jiném bytě a s jiným mužem. O tomto snu neřekne ani své největší kamarádce Belle, která se zná s mužem z jejího snu. Osud jim však nadělí nelehké okamžiky a obě kamarádky budou muset držet při sobě.

Čekala jsem romantiku, dostala jsem ji. Je to jednohubka, kterou přečtete za jeden večer. Ze začátku se mi to až tak moc nelíbilo, přišlo mi to takové moc „americké“. Ale jakmile jsem se dostala do druhé poloviny, nemohla jsem knihu odložit a hltala jsem každé slovo.

Poslední část jsem pak četla v slzách, autorka ve mně dokázala vyvolat pocit, jako bych v příběhu byla společně s Dannie a Bellou.

Kniha je o lásce, o tom, jak je pro koho důležitá kariéra, ale hlavně, je o přátelství. Držet při sobě i v těch nejhorších chvílích. Je to romantika s vážným tématem. Po vlažném začátku už jen chcete víc a víc a kdyby byla kniha delší o pár stránek, vůbec by mi to nevadilo.

MamaKnihomolka
18.01.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už od té doby, co vyšla. Anotace mě moc zaujala a já se těšila, Jam příběh autorka pojala. Samozřejmě k tomu řekla své o velmi povedená obálka, která člověka vyloženě láká.
•••
Ovšem, příběh mě velmi překvapil. A nevím jestli pozitivně nebo negativně, protože se mi prostě zdál neslaný nemastný.
Hlavní hrdinka Dannie, kromě toho, že je workoholička, mě ničím nezaujala a nedokázala jsem nějak s příběhem souznít.
•••
I přesto, že jsem čekala úplně jiný příběh, mě sled událostí v knize překvapil. Nečekala jsem jakým směrem se bude příběh vyvíjet.

Doporučuji těm, kteří si chtějí oddechnout u nenáročné četby.

lucakuca
01.01.2023 5 z 5

Tak to byla hodně zajímavá kniha. Hlavní hrdinka má záblesk z budoucnosti (za 5 let) a snaží se, aby to bylo jinak.
Ronila jsem slzy :-( Četla do hlubokého rána. Konec zvláštní a překvapí - záblesk může být vytrhnutý z kontextu....

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Velice příjemná oddechovka s nádhernou obálkou! Byť byla zápletka jasná už velice brzo, kniha se dobře četla, atmosféra New Yorku byla zajímavá, postavy taky. Trošinku mě rozčiloval workoholismus hlavní hrdinky, ale chápu, že to k práci právničky v jejím postavení patří a je spíše můj problém, že osobně nejsem ochotná věnovat větší množství času než je nutné cizímu byznysu a nejsem tedy schopná to pochopit. Čekala jsem, že budu plakat, ale nakonec jsem to ustála. :D

kalinkacz
27.12.2022 3 z 5

Za pět je kniha, kterou jsme mohli vidět svého času na instagramu všude. Co si budem, ta obálka je top. Mě osobně zaujal super námět. Kniha se skvěle četla, měla spád a nebyla to jen obyčejná červená knihovna... Zároveň si ale myslím, že by příběhu, vzhledem k tomu, jaká všechna témata jsou v něm zahrnuta, prospělo, kdyby byl delší. Jo a s hlavní hrdinkou bych si v reálu rozhodně nesedla. Za mě tedy milá, originální a odpočinková záležitost, která sice není ničím náročným, ale o to více u ní čtenář vypne a zapomene na své starosti.

martina.culik
19.12.2022 3 z 5

Je pravda, že tuhle otázku ze srdce nesnáším. "Kde se vidíš za 5 let?" "Co já vím!"

Přiznávám, že mě na knize spíše než anotace zaujal její obal. Kniha je zajímavě pojatá, jen nevím, jestli modle autorky tedy nemá cenu s osudem bojovat, nebo jestli si osud vytváříme sami. Hrdinka zahlédne svou budoucnost za pět let a mermomocí se snaží jí vyhnout, protože má přeci jasně daný plán. Stejně ale všechno směřuje přesně k tomu okamžiku, který zahlédla.

Bylo to zajímavé, i jsem si poplakala, ale konec mi přišel takový nějak moc hlubokomyslný oproti celému dosavadnímu příběhu a trochu jsem se tam ztratila. Proto dávám trochu nižší hodnocení.

Orechanda
09.12.2022 1 z 5

Prostě to nešlo, nuda, nuda a nuda. Bez děje....

archivářka115
28.10.2022 3 z 5

Začátek knížky byl zajímavý. Stejně nemůžu říct, že bych knihu přečetla jedním dechem .
Hluboké myšlenky na konci jsem nepochopila.

janka2000
28.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Kniha nemá romantickou zápletku, je vlastně strašně smutná. Hrdinové si žijou své dokonalé životy, které ale dokonalé nejsou. Vlastně ani konec není otevřený ani uzavřený. Kniha se celkove zdá jako nijaká. Ale za tím vším prostě cítím hroznou hloubku. Dotklo se mě to.
Román začíná v den, kdy Dannie dostane práci snů a její přítel ji požádá o ruku. Ona má plán, jak bude její život pokračovat a vypadat za 5 let. Vše je na dobré cestě, ale na konci tohoto dne se jí zdá, že se ocitla o 5 let později v bytě, který nezná, s mužem, jehož nezná, a v šatech, které normálně nenosí. A tak, když se probudí, se bojí. Čtyři a půl roku uplyne jako nic a vše je pořád stejné, dokud nepotká toho muže ze svého snu.

Ivka14
09.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Opravdu jsem čekala nějakou klišé romantickou knihu. Tohle ne. Líbilo se mi to, ale chyběla tam ta romantická část. Nemilovala Davida a ta věc s Aaronem pro mě byla jen matoucí. A mám tolik nezodpovězených otázek.

Proč neřekla Bell o svém snu? Proč se tak chovala? Chovala se, jako by znala Aarona lépe než Bell. Pro mě byla hlavní postava sobecká a nesedla mi.

Dámaskloboukem
03.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku to vypadalo na červenou knihovnu, pak spíš na příběh o významu přátelství a po dočteni si myslím, že to bylo o nezvratitelnosti osudu.
S hlavni hrdinkou, která mi byla svým způsobem blízká, mám společné židovské kořeny, narozeniny jen o dva dny dřív než Dannie a stejně jako ona chci mít svůj život pod absolutní kontrolou a nenechat se vláčet emocemi. Jen teď nevím, jestli je to dobře nebo špatně.
Příběh je čtivě vystaven. Je reálný a přitom plný zvratů.
I já jsem několikrát prožila situaci, při které jsem si uvědomila, že ji přesně znám ze snu. Nejsou to žádné hodinové litánie, spis drobnosti, ale už se mi přesně to samé jednou stalo v jiné realitě - ve snu.
Nevím, jestli to tak má více lidí..?

U této knihy je potřeba se ponořit do příběhu a trosku opomíjet formu, která je slabší. Soustředit se na to, co chce autorka sdělit a ne, jak to sděluje.
Tím myslím podrobné popisy názvů restaurací a jídel, co si tam hrdinové dali, stejně jako pečlivý rozbor různých značek oblečení a obchodů. Tyto detaily zvyšují pro Američany, kteří si na rozdíl od nás pod tím představí něco konkrétního, autentičnost a snáze hrdinku zařadí do určité společenské třídy.
To u nás zatím není, podobné informace nepotřebuji a působí až rušivě.
Stejně tak je pro nás cizí to obrovské pracovní nasazení - kdo z nás dobrovolně stráví v práci nonstop cely víkend a bežně chodí domu po deváté večer?
Další věc, kde bychom se mohli přiučit, je jakysi národní vztah ke zdraví a nemoci.
TAM když někdo onemocní, celá rodina se semkne a snaží se ho podržet a podporovat, doprovázet na vyšetření, byt s ním.
TADY když někdo onemocní, začnou všichni okolo intenzivně hledat viníka. Většinou ( u nás téměř vždycky) se najde. Někdo ve zdravotním systému. Doktor udělal chybu nebo sanitka nepřijala dost rychle event. nemocnice se nepostarala…
Tím, jak hledáme viníka, nemáme čas být s nemocným, který nás potřebuje. Škoda…
V tom se máme hodně co učit.

Autorka asi neplánovala, ze bude kniha přeložena do češtiny.
Většinou si z knih vypisuji nějaké hluboké myšlenky, tady jsem se zarazila na str. 126
SPOILER:
“Pak nám zase něco vysvětluje. O lymfatickych uzlinách, rakovinných buňkách a břišních řetězech. Dělám si pečlivé poznámky, ale je to težké - prostě to nejde - ani já nedokážu všechno sledovat. Jako by doktor Shaw mluvil jiným jazykem - nějakým tvrdým. Ruským, možná českým.”

To si o nás myslí mladí Američané???

V čem se ale shodneme: je lepší nevědět, co nás čeká za pět let
za deset
za rok

Z budoucnosti mám trošku respekt. Skutečnost se muže odchýlit od našich představ. V dobrém, ale i ve zlém

Maky78
20.08.2022 3 z 5

Nelituji, že jsem přečetla, ale nesedla jsem si z ní na zadek. Přátelství, kariéra a životní míjení v partnerském životě.
Otevřený konec byl fajn.

xxbarbarelaxx
27.07.2022 5 z 5

Mě se tato kniha líbila, bylo to hezky napsané. Líbilo se mi přátelství mezi Dannie a Bellou. Slza mi na konci ukápla. Kniha byla o opravdových lidských hodnotách.

jaroiva
24.07.2022 3 z 5

Typicky americké klišé. Ale i tak by se mi to dost líbilo, nebýt toho otravného rušivého product placementu. To bylo místy už na mě moc. Za debilní reklamy jednu hvězdu umazávám.

lenkaBajza
19.07.2022 3 z 5

Knize se nedá upřít svižnost, čtivost a vcelku zajímavé téma. Nutí nás zamyslet se nad pravými lidskými hodnotami: přátelstvím, láskou, honbou za karierou, nalajnovaným životem i životem jako takovým. Jako prázdninová četba je kniha skvělá.
Bohužel to ale nebyla kniha, kterou by cloumala mými emocemi, u které bych si řekla "wow, to bylo něco". Proto hodnotím "pouze" průměrnými třemi hvězdami, i když řadím knihu lehce nad průměr:))
Doporučuji

americké romány