Z neba spadli tri jablká

Z neba spadli tri jablká https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493151/bmid_z-neba-spadli-tri-jablka-rsj-493151.jpg 4 348 90

Ako dať tragédii zmysel? To je ústredná myšlienka románu Narine Abgarian, za ktorý získala literárne ocenenia aj priazeň čitateľov. Autorka nás pozýva do malej horskej dediny, ktorá sa už po generácie vyrovnáva s dedičným prekliatím, ktoré im - ako sa obyvatelia domnievajú - prinieslo skazu a smrť. Ochrannú silu majú dlhé ženské vlasy, ktoré si miestne ženy roky nestrihajú. Čo sa stane, keď násilnický muž utne Anatólii jej dlhé vrkoče? Narine Abgarian sa priamo hlási k odkazu Gabriela Garcíu Márqueza a román Z neba spadli tri jablká sa stáva akousi arménskou odpoveďou na Sto rokov samoty. V jej tvorbe nachádzame prvky magického realizmu, pre ktorý je typické, že realistické a fantasktné existuje vedľa seba, a že príbeh fiktívnych ľudí z fiktívnej dediny a fiktívneho časopriestoru dokáže zrkadliť veľké dejiny nášho sveta. „...nech vo svojich chladných rukách prevracia tri jablká, ktoré potom, ako sa v maranských legendách vždy hovorilo, pustí z neba na zem – jedno tomu, kto uvidel, druhé tomu, kto príbeh vyrozprával a tretie tomu, kto si ho vypočul a veril v dobro.“ Kniha v preklade Zuzany Bujačkovej vychádza v edícii - klad, ktorá sa zameriava na kvalitnú súčasnú svetovú beletriu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

С неба упали три яблока (S něba upali tri jabloka) , 2015

Kenan
24.08.2023 5 z 5

Krásná kniha o horské vesničce v níž zůstalo po tříletém hladomoru a válkách již jen pár starých lidí. Lidí, kteří přes to, co zažili přijímají život s pokorou a láskou. Nepřipouští si pokrok doléhající k nim z údolí a žijí své pomalé a smutné životy v tradicích, na které jsou zvyklí a i když ztratili většinu svých příbuzných, neztrácejí naději. Ve své rodné vesničce zůstávají ve vzájemné pospolitosti s pohledem dopředu..

Andzelka85
22.07.2023 3 z 5

Takové poetické vyprávění o takových nelehkých osudech..
Inspirující, jak ti staříčci žijí skromně, jsou pracovití, snášejí ty rány osudu a prostě žijí a dělají dál, co je potřeba. A je to napsáno tak, že člověka úplně láká se tam vydat:-).

kob
18.07.2023 5 z 5

Chtěla bych tu vesnici a její obyvatele aspoň na chvíli navštívit... Takový ten smutek, když je konec knížky a vám se nechce postavy opustit.

rumova_kulicka
03.07.2023 4 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy očekávat. Dlouho jsem ji odkládala. Ale panejo! To bylo krásné. I přes všechnu tu bídu, smrt a těžký život to bylo pohlazení po duši. Doporučuji!
A těším se na další autorčinu knihu.

esma
19.06.2023 4 z 5

Knížka je skutečně magická. Příběh nabízí bídu, dřinu, války a řádění přírodních živlů,
přesto vnímáme v této malé člověčí komunitě usídlené vysoko v horách na úpatí jedné z nich tu hezčí stránku lidské existence, provoněnou bylinami, laskavou takřka pohádkovou. Žádné sváry, minimum pomluv, absence nenávisti, všechno je v módu pochopení, protože jeden bez druhého v takto exponovaném prostředí nemůže existovat.
Proto mají asi tři jablíčka takový úspěch a ano, nechybí ani příslib změny...

Augustina
14.05.2023 5 z 5

Magickému realismu jsem se vyhýbala jako čert kříži. Kombinace přirozena a nadpřirozena mě vnitřně trochu popuzuje. Potřebuji vědět, že se ten příběh stal/mohl stát anebo chci nefalšovanou pohádku. Když jsem si kupovala tuto knihu, netušila jsem, že si tím zajišťuji své první rande právě s magickým realismem. Zaujala mě autorka, její otevřený a odvážně vyjadřovaný názor na ruskou agresi na Ukrajině, a také téma zapadlé vesnice a jejích dožívajících obyvatel.
V první části knihy jsem měla trochu problém přijmout všudypřítomnou smrt a neštěstí, ale ve chvíli, kdy se mi podařilo se s tím smířit a prostě se nechat unášet vypravováním, začalo svítat. Netrvalo dlouho a slunce se rozlilo po celé hoře.

Evaho73
05.05.2023 4 z 5

"Tri jablká spadli z neba: jedno pre toho, kto videl, jedno pre toho, kto povedal, a tretie pre toho, čo počúval."
Takto sa končí typická arménska rozprávka.
Narine Abgaryanová hovorí o zdanlivo samozrejmých a jednoduchých veciach, no vyjadrila to zvláštnym spôsobom. Jej príbeh sa odohráva v odľahlej arménskej horskej dedine, kde vojna, hory a čas menia jednu z kedysi rušných dedín na Bohom zabudnuté miesto. Obyvateľov tejto obce však spája ich spoločná viera pre nadprirodzené javy alebo mágiu.

Ide tu o citlivé príbehy ľudí, ktorými ma autorka miestami rozveselila, miestami zarmútila, ale tiež  ma dokázala dojať až k slzám. Celkovo knihu hodnotím ako nadčasovú a nekonečne nápaditú rozprávku, ktorá vás prinúti aspoň na chvíľu sa zastaviť a precítiť všetko, čo je tu a teraz...
Odporúčam ju tým, ktorí majú radi poetické a magické príbehy.

Katka2382
15.03.2023 5 z 5

Pro mě bylo čtení této knihy vyloženě pohlazení po duši,škoda že mohu hodnotit maximálně 5-ti hvězdičkami.
Miluju takovéto příběhy.
K knize se mi moc líbil zvyk že si žena nechává své rodové jméno.
Je to kniha o něze,o lásce,o zázracích,o naději a o neumírání.
Mám ji půjčenou z knihovny,ale už jsem si objednala svou :).

Aleen
20.02.2023 5 z 5

Mimořádný román, který jsem potkala v době, kdy jsem byla vyprahlá po čtení celkem ubohých literárních "děl". O to více jsem byla uchvácená poklidným vyprávěním o koloběhu života a lidech, kteří jsou po desetiletí uvyklý přijímat jej s pokorou a v lásce. Kniha má velmi chytlavý začátek - přímou cestou k smrti. Ale to není jediný chytlavý bod. Celé je to tak jemně upředené z jednoduchých a přitom kouzelných zážitků. Přijetí života takového, jaký je, všech hrdinů příběhu, naplňuje mou duši nadějí a radostí. Já doporučila knihu Co je odtud vidět a za odměnu mi byla doporučena Jablka. Mockrát děkuji!!!!

Zuzvil
18.01.2023 5 z 5

O této knize lze říct, že se tam nic zásadního neděje, že je vlastně velmi obyčejná, ALE ona je vlastně neskutečně neobyčejná a děje se v ní hrozně moc pro toho, kdo tam to kouzlo vidět chce (i ten kdo nechce, protože nevěřím, že by si knížka daného čtenáře nezískala). A i mě, starého praktika, absolutně dostal magický realismus, který v knize našlapuje velmi lehce, ale zároveň je přítomen docela často. Tuto knížku jsem rozhodně nečetla naposledy, je brilantně napsaná a se všemi z ní bych se chtěla moc setkat, alespoň na malou chvíli. Knížku rozhodně doporučuji k přečtení.

oasismanik
16.01.2023 5 z 5

Roztomilá, poetická jednohubka, ktorá hýri farbami, chuťami a vôňami. Taká arménska "Vesničko má středisková" v písanej forme. Bolo to tu už spomínané mnohokrát, ale naozaj taký balzam na dušu, až mi je ľúto, že už musím opustiť tieto svojrázne postavičky a nechať ich v pokoji dožiť niekde na konci sveta...

Luciiis
13.01.2023 5 z 5

O malé horské vesnici, o tom, co nedovedeme vysvětlit, o tom, co nás přesahuje.
Začátek knihy se rozjíždí možná pomaleji, ale jakmile začnou příběhy jednotlivých postav zapadat do celkového obrazu a odkrývají další střípky ze života předešlých postav, už se od knihy nelze odpoutat.
Po hezkém poslechu si jistojistě pořídíte i do knihovny.

zuzulique
02.01.2023 5 z 5

Jedna z najkrajších kníh aké som kedy čítala, zaslúžila by si ešte viac pozornosti ako sa jej dostáva a medzičasom vyšiel aj slovenský preklad! :)
Svet, z ktorého sa vám nechce odísť a chcete v ňom ešte chvíľku zotrvať.

"...Z nebe spadla tři jablka- jedno pro toho, kdo to viděl, druhé pro toho, kdo to vyprávěl, a třetí pro toho, kdo to všechno poslouchal."

Škuch
31.12.2022 5 z 5

Nádherná knížka!

Barbanka
27.11.2022 3 z 5

Příběh pěkný, zajímavý, ale trošku jsem se ztrácela ve jménech postav

pepap
15.11.2022 4 z 5

O tom, že lidská srdce buší i v arménských horách

Těšil jsem se hlavně na slibovanou historii Arménie, že se dozvím něco o dějinách téhle pro mě neznámé země. Dějiny plynou jaksi na pozadí vlastního příběhu, člověk se dozví, že je válka nebo hladomor, žádné podrobnosti.
Příběh je nicméně velmi hezky vyprávěn, často protkán pověrami a skazkami místních rodáků o životě v souladu s dušemi mrtvých a úkazy seslanými z vyšších míst.

IreneP
03.11.2022 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe jsem poslouchala jako audioknihu, která je opravdu dobře připravená. Myslím, že i díky ní je moje hodnocení vysoké. Ta opuštěná arménská vesnička a její vesměs staří obyvatelé se svojí nelehkou historií mi přirostli k srdci. Vyprávění nepostrádá krušné osudy a drsné momenty, vždyť už začátek člověk docela zaskočí. Je to vše ale podané tak laskavě a všichni tak odevzdaně přijímají svůj osud, že ty špatné věci s nimi člověk přijímá smířeně a s nadějí. Knížka mě potěšila a nabila pozitivními pocity. A to je někdy sakra potřeba.

hermína14
29.10.2022 4 z 5

Mezi dřinou, chudobou, nemocemi a katastrofami se táhne nitka laskavosti, pochopení i okouzlení. Osudy jsou protkané vírou, pokorou, vtipným hašteřením a moudrou neústupnou silou. Proto je konečným "verdiktem" místo hrubosti půvab.
"... slova by měla mít stejný význam bez ohledu na to, kdo je pronáší."
"Čím prostší jsou slova, tím větší mají význam."

Dominika76
15.10.2022 4 z 5

Myslím, že táto kniha by mohla pomôcť, človeku, ktorý je práve v ťažkej chvíli. Sama si z nej beriem, že šťastie a láska nás môže stretnúť v chvíli, keď to čakáme najmenej.
Páči sa mi, že kniha je protipólom aktuálneho konzumného sveta, keďže v dedinke, žijú najmä z toho, čo si sami vypestujú a sú spokojní a tým čo majú. Šťastie pre nich neznamená mať veľké domy, luxusné zariadenie a prepychové šaty, ale láska od muža/ženy, priateľstvo a dobré vzťahy v komunite. Samotný záver knihy, to, ako dávajú spať malú Voske je ukážkou toho, ako málo nám môže stačiť k skutočnému šťastiu. ️

netopýr088
02.10.2022 3 z 5

Neviem, čo napísať. Objektívne je to výborná kniha, ale osobné dve hviezdičky musím strhnúť, ušetrím si ich pre nejakú lepšiu knihu. Táto ma nezasiahla. V edícii -klad vyšli knihy, ktoré nemajú také vysoké hodnotenie a predsa sa mi páčili viac.