Z krve a popela

Z krve a popela
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481887/bmid_z-krve-a-popela-Mvn-481887.jpg 4 1408 1408

Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

From Blood and Ash , 2020

Medasek
28.10.2021 3 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha nijak zvlášť neuchvátila. Čte se to velmi dobře v podstatě samo. Problém jsem však měla trochu s příběhem.
Na to jak je kniha dlouhá a kolik zvratů se tam odehraje, je příběh strašně předvídatelný. V podstatě mi bylo hned jasné, jak to celé dopadne.
Pokud však vyjde u nás druhý díl ráda si ho přečtu, protože věřím, že autorka mě v budoucnu ještě překvapí.

Salvatoreanne
28.10.2021 5 z 5

Je to jízda , ze začátku to vypadá prvoplánově ale není.

Je to skvělé!!!!

Nevíte někdo kdy bude překlad dalšího dílu????

nici1726
28.10.2021 5 z 5

O můj bože! Miluju to! Hned potřebuju pokračování

barbb8k
25.10.2021 5 z 5

Na překlad této knihy jsem se strašně moc těšila. Nejenže má v zahraničí velký ohlas, ale k přečtení knihy mě donutila i kamarádka, která celou sérii (zatím 3 díly) přečetla v angličtině a moc se jí líbila. Kvůli oběma těmto věcem jsem měla strašně velké očekávání a jsem ráda, že mě to nezklamalo.
Svět, ve kterém se příběh odehrává je neskutečný. Moc se mi líbí.

Poppy jsem si zamilovala. Na začátku mi teda připadala taková nijaká, moc nevinná a naivní, ale jakmile se kniha rozjela, začala se měnit na silnou, nebojácnou hlavní hrdinku.

Romantická linka se už teď zařadila mezi jednu z mých nejoblíbenějších. Čekám, jak se rozjede v dalších dílech, ale nemyslím si, že by se nějak zhoršila.

Jediná věc, která mě ale štve je český překlad. Například Wolven do češtiny přeložili jako vlkodlaci, ale jméno jiné bytosti nechali v angličtině. Tak ať prostě přeloží všechny, nebo ať veškeré tyto názvy nechají v angličtině. Proč si zbytečně komplikovat život.

Celkově:
Úžasná kniha, až na ty překlady.
Autorka si krásně vyhrála s charaktery postav a prostředím, ve kterém se děj odehrává.

kneslova
24.10.2021 4 z 5

Dost dobrá fantasy, ale strhavam hvězdičku za zmatečný konec a další drobné výhrady , pokud se dostanu k dalšímu dílu tak si ho přečtu a dal se uvidí …

Kristi_čte
24.10.2021 4 z 5

Z krve a popela má být něco podobného jako Dvory a já jsem teda Dvorů zatím četla jen první díl a ten byl fajn, ale že bych si z něj sedla na zadek, tak to úplně ne. Ale! Přiznávám, že Z krve a popela si mi fakt líbilo a za mě je to prostě lepší jak Dvory.
Mnohem víc se mi líbil svět, ve kterém se příběh odehrává a taky mě hodně bavily ty příšery/ upíři. Nejvíc jsme si příběh začala užívat, když na povrch začala vyplouvat špinavá tajemství, kterými je země prolezlá. V tomhle ohledu se moc těším na další díl, protože jsem zvědavá, jak se celá situace vyvine.
Abych ale nebyla jen pozitivní, tak romantická linka byla zcela předvídatelná a ty pasáže, které se skládaly z dialogů Poppy a Hawka jsem měla chuť přeskočit, protože to teda bylo něco na mě. Ale přežila jsem a zbytek knihy jsem si opravdu dokázala užít.

packlik
23.10.2021 2 z 5

Kniha pro mě byla trochu zklamaní. Dle hodnocení jsem asi čekala něco trochu jiného. Pětset stran textu mě těšilo (ráda čtu špalky), ale to jsem netušila, že 4/5 se nebude dít skoro nic s pak všechno fofrem zmáknem na posledních sto stranách, navíc s vidinou, že kniha je prvním dílem k sérii, takže pouze uzavírá úvodní zápletku, kterou rozklíčujete nejpozději v půlce knihy.
Je fakt, že příběh je určený pravděpodobně pro mladší čtenářky, tudíž nejsem cílová skupina, ale čekala jsem víc.
Další díly už si nechám ujít.

Ronnie37
23.10.2021 4 z 5

Casteel je naprosto úžasnej :33 Těším se na další díl!

kikizubik
22.10.2021 1 z 5

(SPOILER) Šla jsem do toho, že je to něco co bych mohla milovat, jak jsem se přepočítala...Jediná výhoda byla čtivost a svět, ve kterém se děj odehrával, i když jsme se o něm dozvědělli pořádně něco až na konci. Poppy jako hrdinka mě zklamala neměla žádnou hloubku, zvlášť mě dráždila její naivita a stupidita. Její obsesse Hawkovým ďolíčkem při úsměvu mně nehorazně štvala, jelikož ho zmiňovala při každé scéně s ním.
Velmi překvapivá odhalení nebyla vůbec překvapivá, bylo to jedno klišé za druhým. Za mě je to rozhodně jediný díl, který přečtu.

Jeanine8
22.10.2021 5 z 5

Myslím si, že kdo má rád fantasy a romantiku, bude spokojen......:-)

knižníradost
20.10.2021 4 z 5

Ten konec...
Argh, tolik mě bolelo číst takový splácaný konec fantasy knihy, která byla až do posledních padesáti stran naprosto boží.
Kvůli tomu musím strhnout jednu hvězdu :(

Aaron Lewis
20.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Ok, ten konec nebyl špatný (taky jsem si vždycky myslela že další kapitola už je poslední a ona pořád byla další a další:)), jednu věc jsem neuhodla a jedna mě mile překvapila.

Co se týče Poppy, je strašně rozporuplná. Na jednu stranu je naivní blbka (chápu, když v něčem vyrůstáte a je vám to otloukáno o hlavu, že tak to je a ne jinak, tak to přijmete, ale... můžete alespoň zpochybňovat, ptát se a hlavně myslet, atd...) a na druhou stranu je totální kick ass (což je super, protože si myslím, že mi holky, máme rádi holky, co se umějí bránit a sem tam někomu useknou ruku anebo hlavu, i když jsem někde četla, že useknout hlavu je prej docela dost těžký, a většinou se to nepovede hned – ale až třeba napotřetí, takže je z toho pořádný svinčík, ale co já vím, nikdy jsem to nezkoušela... a především, je to vyvolená, tak musí mít nějaké cool schopnosti (a to nemyslím ironicky, tohle se mi na Poppy fakt líbilo), takže takové nahoru dolů.

To samé i s příběhem a vyprávěním. Nahoru a dolů... u některých pasáží jsem úpěla nad blbečkovatostí některých postav a situací (osobní strážci mají chránit jednu jedinou osobu, ale vlastně s ní nikdy nejsou, a to proto, aby si ta osoba mohla na výlety, např. v košilce vlézt na hradby a ostřelovat nepřátele a nikdo si toho nevšimne, a vlastně ty strážci, než aby ji chránili, tak si taky raději odskočí na hradby...) a u některých jsem byla naopak mile překvapená (jedno konkrétní rozsekání a jedna poznámka, že si to (nechci spoilerovat co a kdo) vlastně zaslouží).

Na druhou stranu se mi líbil vztah Poppy s Vikterem a že Poppy nezapomněla ani na její ostatní dva strážce a co se s nimi stalo a kvůli komu.

No a co se týče Hawkeho, myslím si, že to je typická macho postava, která si je až moc sama sebou jistá, i když ok, asi bych taky byla namachrovaná, kdyby mi někdo mohl probodnout srdce a já se jen na dvě sekundy zasekla a pak vesele dělala nějaký věci… ehm... Ale i tak to byl celkem sympoš (kterej si sem tam někoho docela pěkně libově odkrágluje), ale mezi námi děvčaty, z posledních fantasy a YA, co jsem četla, je můj favorit Orion - ten byl úplně bombáckej, takovej "ňouma":).

Jasně, že budu číst další díl, ale zas až tak dobré to nebylo… (ve smylu OMFG! a dalšího náboženského slintání apod...), jinak za mě úplně v pohodě, na nudné odpoledně fajn rozptýlení.

Upíří a vlkodlaci, co by si literární průmysl (spolu s námi děvčaty) bez vás počal…

Lutzinka
20.10.2021 1 z 5

Zklamání. Na Dvory to nemá ani omylem. Jak někdo psal, že Hawke je druhý Rhys, tak to je jako srovnávat hrušku s mákem.

Poppy je dle mého názoru hrozná hlavní postava. Na jednu stranu naivní blbka, která asi nemá mozek, protože to, co je jasné od první kapitoly, ona nepochopí, ani když to zažije na vlastní kůži třikrát, a na druhou stranu chladnokrevný zabiják, který to umí s každou možnou zbraní.

SPOILER:
V jednu chvíli je naštvaná, někomu probodne srdce a za 2 vteřiny je schopná se s ním vyspat, aby se vzápětí opět urazila. To co nesvěří ani člověku, kterého považuje za otce, do nejmenších podrobností vyklopí někomu, koho zná 14 dní. Když může použít svoje schopnosti, aby zjistila s kým má tu čest, tak najednou na svůj talent na půl knihy úplně zapomene a pak se diví.
KONEC SPOILERU

Autorka by se měla podle mě držet pouze romantických knih, a do fantasy se nepouštět. Nejsem z toho vůbec unešená, jak jsem čekala, podle všemožných recenzí kolem.

Fortuna7
19.10.2021 4 z 5

Když jsem poprvé zaslechla, že se kniha přirovnává k mé milované Sarah J. Maas, trochu jsem se lekla, protože budu mít obrovská očekávání. Očekávání jsem si sice snažila krotit, ale úplně se mi to nepovedlo.
Musím ale říct, že to byla fakt jízda. Ta romantická linka mě strašně moc chytla a já se toho nemohla nabažit. I když jsem ten zvrat vlastně předpokládala, díky té romantice jsem na to úplně zapomněla a docela mě to dostalo.
Není to úplně nejlepší fantasy, co jsem kdy četla, ale ten svět je úžasný, postavy jsou skvělé a romantická linka je snad nejlepší co jsem letos četla. Takže jestli máte rádi styl psaní S. J. Maas a fantasy určitě neváhejte a přečtěte si to!
Už se těším na druhý díl této návykové série!

Remus Hroozley
18.10.2021 5 z 5

Dostala jsem vše, co jsem od téhle knihy očekávala. Peprnou romantiku říznutou fantasy. Nic víc bych nehledala. :D a nesmírně mě bavila. Poslední třetinu knihy jsem dala na jeden zátah, až tak to bylo napínavý!

barca8336
18.10.2021 2 z 5

Za mě nudná kniha, přes 500 stránek ničeho. Musela jsem se přemáhat to dočíst. Četla jsem od autorky sérii Lux a to je pecka, tohle za mě prostě Neeee.

badliar_id
16.10.2021 5 z 5

"You're an absolutely stunning, murderous little creature."

"Fear and bravery are often one and the same. It either makes you a warrior or a coward. The only difference is the person it resides inside."

***
Na tuhle knihu jsem se hrozně moc těšila. A vůbec mě nezklamala. Pro někoho to mohlo být zklamání, ale já to zbožňuju.. Dostala jsem přesně co jsem chtěla a pár věcí i navíc :Dd. Samozřejmě tu nebylo všechno dokonalý, ale co už.. všechno není dokonalý.
Svět v téhle knize je boží. Jennifer všechno skvěle popsala a vyobrazila.. Já jsem si tedy pár věcí vyspoilerovala díky tiktoku, takže jsem věděla co a jak :D.. Ale to co jsem nevěděla, jsem stejně tušila.. U pár věcí jsem si říkala "co se to právě stalo?", ale většinu jsem fakt čekala. Pokud jste četli/slyšeli, že se to podobá Sarah J. Maas, tak mají pravdu. Určité věci tam shledáte podobnými.
Nejvíce mě bavila Poppy, Hawke (překvapivě :dd) a Tawny.
Konec vás navnadí na další díl, tedy mě aspoň ano :D.. Kniha se řadí mezi NA (new adult), tudíž tu čekejte sexuální scény atd..
Ještě bych dodala, že je úplně v pořádku pokud knihu milujete a líbila se vám. Recenze totiž dokáží změnit pohled na věc, což je fajn ale taky ne. Pokud se vám něco líbí a máte to rádi, nestyďte se za to. Každému se líbí něco jiného, ne všichni mají stejný "chutě".. Negativní recenze jsou v pořádku do té doby, než začnete urážet ostatní za to, že mají rádi danou knihu, kterou vy rádi nemáte. Měla jsem potřebu to napsat, protože vidím spoustu negativních komentářů a nelíbí se mi, že tam dotyčné lidi uráží ostatní za to, že milují nebo se jim daná kniha líbí..

DreamerX9
16.10.2021 2 z 5

Jeden by řekl, že upíry apod už máme za sebou ale vždycky se najde někdo kdo si je moc rád přimíchá v naději ze jako přišel na něco co se o upirech ještě nevymyslelo. Za mě by autorka eroticko/romantických knih neměla fušovat do fantasy jelikož celý ten svět je jen pouhým pozadím. Je to jednoduché, nezajímavé a nepropracované. Tohle musíte vyloženě číst pro ty hlavní postavy protože okolní děj je vážně nuda. To vám stačí přečíst prvních pár kapitol šup do půlky a dojet to do konce. Celkově mě kniha (krom obalu) nějak nezaujala a vlastně je mi úplně fuk co se světem bude dál. Co se hlavnich postav týče to bylo typické "miluji tě, nenávidím tě, chci tě, nesahej na mě" Poppy byla opravdu hloupá celkové její jednání vyvracelo veškeré uvažování. A Hawke sice super hlášky ale jinak jak přes kopírák Rhysand nebo Ch. Grey. Nechápu, jak tohle mohou doporučovat fanouškům od Maasové protože té tohle nesahá ani po kotníky.Také mě mrzí že autorka v knize něco nakousne ale nedokončí to takže vlastně zbytek nedává smysl ale je mi jasné že to má být celé lákadlo na další díl.

anishta
16.10.2021 5 z 5

Ty jo. To jsem nečekala. Tohle mě fakt chytlo. Uvažuji, jestli zvládnu vydržet do vydání druhého dílu v češtině. Myslím, že ne...
Svět byl skvělý. Jeho fungování nám bylo postupně odtajňováno a pak bum, vše může být jinak.
Navic, nečekala jsem, že se mi tak zalíbí postava Poppy. Jako, že se mi zalíbí Hawke, o tom nebylo pochyb, ale Poppy? Skvělá postava. Musím uznat, že její emoční krize jsem s ní hodně prožívala.
Za mě skvělá kniha.

Pitbullka
15.10.2021 4 z 5

Můžu dostat okamžitě pokračování?
Když se prokoušete trošku pomalejším rozjezdem, chytne vás to a nebudete moci přestat. Od začátku mě naprosto fascinoval Hawkey, to byla skvělá postava. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl.
Jednu hvězdičku dávám dolů za Poppy, ta mě moc nebavila, buď nejvíc naivní nebo nejvíc neohrožená, tady by to chtělo trošku balanc. Ale jinak super. Inspirace autorky tvorbou Maasové je zde více než patrná.