Wim Hof – Ledový muž

Wim Hof – Ledový muž https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454289/bmid_wim-hof-ledovy-muz-IN1-454289.jpg 4 404 112

Jediná autorizovaná kniha Wima Hofa o převratné metodě, díky které se můžeme naučit využít svůj fyzický i duševní potenciál. „Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!" Wim Hof Wim Hof, přezdívaný Ledový muž, je známý svými fyzickými kousky, kterými ohromuje celý svět a posouvá hranice vědy. Je schopen strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, běžel naboso maraton napříč pouští bez kapky vody nebo maraton v kraťasech za polárním kruhem, v letním oblečení také vylezl na Mount Everest do výšky 7 000 metrů nad mořem, a to bez kyslíkové bomby, a na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem… To je jen malý výčet jeho rekordů, které jsou pro běžného člověka naprosto nepochopitelné. A co je na tom všem ještě úchvatnější, je fakt, že něčeho takového je schopen každý z nás. Opravdu. Wim na základě vlastních zkušeností vytvořil metodu, která je naprosto přelomová, pokud jde o pohled na lidské možnosti a na náš potenciál. Díky ní můžeme aktivovat schopnosti, které jsou u nás běžně nevyužité, a to bez ohledu na věk a zdravotní stav. O tom se přesvědčily již tisíce lidí po celém světě, kterým Wim Hof změnil život. O Wimu Hofovi toho bylo napsáno hodně. V této knize ale najdete vše vyprávěné samotným Wimem. Nahlédneme jak do jeho soukromého života, tak do zákulisí jeho převratných rekordů. Vysvětlí nám základní principy své metody, bude mluvit o dechu, chladu, nastavení mysli a také o vědě, zdraví, výkonnosti a spirituální cestě. Ukáže nám, že vše je možné. Limitováni jsme jen hloubkou své představivosti a silou svého přesvědčení. Pokud jste připraveni objevovat svůj potenciál a překračovat hranice svých fyzických možností, pak je tato kniha přesně pro vás. „Tato metoda je velmi jednoduchá, přístupná a také podložená vědou. Může ji praktikovat kdokoli, nemá v sobě žádné dogma, jen přijetí. A svobodu.“ Wim Hof... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Zdraví
Vydáno: , Jota

The Wim Hof Method: Activate Your Full Human Potential , 2020

BStone
30.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha o neobyčejném životě Wima, která obsahuje také spoustu užitečných rad a návodů pro vyznavače otužování ale i celkového zdraví.

Štěpinambura
23.05.2021 5 z 5

Naprostá pecka. Koupila jsem jí tátovi a je z ní úplně paf.

Peleus
17.05.2021 2 z 5

Já vám nevím. Jako jo, jsem rád, že to Wimovi funguje. Je blbý, že vyrůstal v sockovský rodině, tudíž otužování objevil jednak nechtěně, jednak mnohem dříve než my z publikací jako je tato. Ale nemyslím si, že otužování a dýchání funguje na všechno, jak je tu opakovaně zdůrazňováno. Jako jedna z metod, ano. Avšak ne jako všelék.

Ale to už je ta potíž s podobnou literaturou. Někdo odhodí běžecké boty (Born to run) a následuje prozření, které se pak čtenářům a posluchačům cpe jak dětem zelenina, o níž nestojí. Jiný se zabouchne do moudrosti Toltéků (Čtyři dohody), o kterých sice věda ví pendrek, ale to autorovi nebrání jejich moudrost nutit do našich čteček jak nevyžádané reklamní tiskoviny. No a squatter Wim Hof zase objevil dýchání s otužováním, přičemž sám musí rozdýchávat, že mu za to nikdo nechce dát Nobelovu cenu.

Nejde o hloupou knihu, jenom nemám rád, když se někdo chytí jedné věci a svým tunelovitým viděním ji glorifikuje do nebes bez náznaků jakýchkoli "ale" nebo "možná i". Každopádně čtěte sami a dělejte si vlastní názory!

Badger
17.05.2021 2 z 5

Nic proti Hofovi, to říkám rovnou, ale tohle pro mě bylo fakt dlouhé. Věřím, že ty tři věci fungují, ale té omáčky a věčného se opakování pouze jinými slovy, to jsem nezažil nikde. Důležité byly tak +- 4 strany ,pak chápu, že to by se kniha asi ani nevydala, tak tam holt budeme blafat ať to má alespoň 207 str. Ještě že jsem si to nekoupil i v antikvariátů natažené a raději si to půjčil od nečtenáře...

david6273
11.05.2021 2 z 5

Četl jsem čistě ze zvědavosti, jelikož lidé z mého okolí jsou Wimem ovlinění. Kniha je velmi inspirativní a myslím, že je zde dobře vysvětlená cesta, díky které Wim ke své metodě dostal. Metodu jsem začal hned provozovat, konkrétně studené sprchování. Studená sprcha je něco tak jednoduchého a účinného, že se to stalo mým denním rituálem. Co se týče dýchání, tak se stále učím se svým dechem pracovat, jelikož mi to velmi pomáhá i při samotném otužování. Člověk se celý život učí poslouchat své tělo.

Mirin1349
04.05.2021 4 z 5

V jistém smyslu je to převratná knížka. Doporučovala bych vyzkoušet všem, kteří jsou zvědaví a zároveň alespoň malinko otevření nekonvenčnímu přístupu ke zdraví. Já sama se považuji spíš za skeptika a různé šarlatánství mi spíš nahání husí kůži. U Wima mám ale úplně jiný pocit. Tahle metoda minimálně stojí za pokus a trochu toho diskomfortu na začátku. Osobně jsem zatím ve fázi otužování a první výsledky už jsem zpozorovala.

roso.mak
01.05.2021 4 z 5

Tuto knihu je nutné brát s rezervou, i když nemám důvod nevěřit ničemu, co je zde vyprávěno. Jako motivační kniha k otužování, či doplněk k zdravému životnímu stylu, nebo i léčbě, dobré. Ale samozřejmě nic není samospásné a je nutné to mít na paměti.

Kvůli čemu ale strhávám hvězdičky, je to, že jsem čekala nějaké přehledné tabulky a návody. Ne, že by tam nic nebylo, ale je to spíš pokus, než návod k praxi. A spousta spousta vyprávění, které dělá z brožurky knihu.

Doubravka1975
15.04.2021 5 z 5

Velice zajímavá a inspirativní kniha.
Já osobně se do žádných velkých akcí, které zde Wim popisuje pouštět nemíním, že je otužování zdravé a prospěšné, je známé jako lidstvo samo. S ledovou vodou koketuji už dlouho, pouštím si ji ale jen na nohy a to kvůli křečákům a už to je solidní psycho, ale tak třeba se někdy posunu i dál :):):)

JezinkaJ
14.04.2021 3 z 5

Zase jsem jednou měla nesmyslná očekávání.
Otuzovani je prima a jinak jsem daleka myslet si, že je to lék na všechno. Není. S nadsázkou: až si zlomím nohu, půjdu k chirurgovi a ne do Vltavy. :) Jsem velmi opatrná k motivačním knihám. Pro mě je v tomhle případě zajímavé jen otuzovani.
Neléčím jim nic. Je to jen osobní souboj. A vše, co z otuzovani případně plyne, je pro mě už nadstandard.

Balsekar
10.04.2021 5 z 5

Abych dal některé knize 5 hvězd, musí něčím vynikat. Nejlepší kniha nemůže být každá. Ale tahle má (alespoň pro mě) něco navíc.

Kniha mě velmi bavila. Wim Hof je, jak sám píše, “blázen do života, šílenec, kterému se vysmívali... a také misionář.” Za mě je Wim taky trochu vejtaha. Ale důležité je, že i když nevěřím všem jeho názorům a tvrzením, věřím jeho příběhu! Jeho mise je inspirativní.

WH metoda stojí na třech pilířích. Prvním pilířem je chlad, druhým dýchání a třetím pilířem je nastavení mysli - sebejistota.
Já osobně s myslí pracuji již dlouho, stejně tak prakticky přistupuji i k meditaci a práci s dechem. Zařadil jsem tedy Wimovu specifickou dýchací metodu do své praxe a baví mě velmi. Novinkou pro mě je chlad. Jako milovník slunce a tepla jsem se vyhýbal chladu, co to šlo (snad kromě zmrzliny). Ale jak jsem psal - WH metoda je inspirativní a já se už pár týdnů na konci teplé sprchy cachtám i v ledové vodě. Neuvěřitelně osvobozující.
Knihu doporučuji a přidávám pár citátů: https://www.databazeknih.cz/citaty/wim-hof-136976

Skala317
10.04.2021 4 z 5

Táto kniha môže byť prelomová. No každý sa na ňu pozerá svojím zrakom. Môj zrak, nie je ten, čo iného a iného zrak nie je ten, čo môj. Všetci vidíme veci iba zdanlivo rovnako.

Zdanlivo.

Knihe sa nedá uprieť snaha zaujať. V texte je cítiť, že Wim Hof niečo dosiahol a označuje to slovom moja- moja metóda. To by nebolo na prekážku, pokiaľ by Wim neštudoval indické staré texty, kde sa /napríklad v upanišádach/ jasne píše, že ten, kto dosahuje je ego. My nie sme tí, ktorí dosahujú. Autor podľa mňa v týchto základných védantických otázkach podľa mňa nemá jasno. Texty tu spomína, no často si v tejto téme protirečí a je v tom občas cítiť ego. Tu by som dal mínus.

Plus dávam za autenticitu, energičnosť, divokosť a strhujúcu dynamiku, ktorou Wim túto knihu splodil. V jeho slovách o súkromnom živote, ceste, smerovaní, problémoch- cítim úprimnosť a je poznať, že to má zažité a vie o čom píše. Áno. Ide to z neho.

Ďalšia časť je experimentálna, kde sa v niektorých kapitolách dočítate čisto vedecké opodstatnenia ako metóda funguje a čo sa v tele a v mysli pri nej deje. Tieto pasáže pre mňa neboli veľmi zaujímavé, no viem prečo tam sú. Wim jednoducho musel metódu podložiť vedeckými poznatkami, pretože tento materiálne zameraný svet a mnoho ľudí, stále musí mať na "niečo papier". Musia mať dôkazy, percentá, krivky, grafy, stupienky. Keďže metóda je široko propagovaná, autor musel zahrnúť aj tieto poznatky, podľa mňa aj preto, aby si kryl chrbát pokiaľ by sa niečo stalo a aj preto, aby to mal vedecky "na papieri".

No ten, ktorý je viac vnímavý a otvorený, jednoducho cíti, že Wim, tento chlapík je do veľkej miery autentický a robí to dobre. Viac intuitívneho človeka veľmi nezaujímajú percentá a grafy. On ide priamo na vec. Vyjde do lesa, sadne si a začne praktikovať. Dá na svoj vnútorný pocit, dýcha, cíti, ide k podstate. Áno, k podstate, pretože pri tejto metóde sa naozaj k nej ide. Aspoň pokiaľ nezačnete znova dýchať...

Tí, ktorí majú niečo zažité z advaita védanty, vedia o čom hovorím. Ostatní sa o tom môžu presvedčiť aj pri tejto metóde.

Ďalšie plus je to, že funguje. Naozaj. V spojení s chladom, metóda pracuje viac celostne, pretože tak ako píše Wim, ide sa tu do hĺbky.

V dnešnej dobe, keď je veeeeľľľmiiii veľa ľudí závislých od svojej šialenej krabičky- "Smrťfónu" a v dobe, kde je už takmer všade škodlivé wi-fi, ktoré poškoduje naše cítenie, vnímanie a otupuje nás.... je táto metóda výbornou cestou ako si pravidelne robiť psychohygienu, čistiť sa z emočných stôp, cudzích energií a ísť do seba. Nájdete pri nej netušené rozmery, ktoré sa na začiatku budú tváriť veľmi malo, no časom narastú a vy iste zažijete nový rozmer.

Čo myslím tým- zažijete nový rozmer? Nepoviem Vám. Začnite dýchať a vystavovať sa chladu a pocítite to. Nie je to všeliek na všetko, no je to jedna zo silných ciest. A vy nemôžete vedieť o čo sa ochudobňujete, pokiaľ tak nerobíte. A tiež nemôžete vedieť kde až Vás táto cesta zavedie a koľko nových dverí Vám otvorí...

Na záver. Wim tiež píše, že je prekvapený ako chladne sa súčasná lekárska a vedecká spoločnosť na čele s farmaceutickým priemyslom stavia k tejto metóde. On prišiel s tým, že nemocnice by po tom, čo by ľudia začali praktikovať metódu zostali prázdne. Ľudia by sa dávali dokopy. Bol nadšený, no farmaceutický priemysel už tak nadšený nebol...

Prečo? Farmaceutický priemysel nechce, aby ste boli zdraví. Chce, aby ste boli závislí od jeho liekov, narkotík, vakcín, testov a iných jedov. Chce, aby z Vás bol tupý biorobot, ktorý si dá tabletku zakaždým, pokiaľ ho rozbolí hlava. Chce aby ste neboli živí, ale len prežívali. Boli závislí. Aby ste sa nepýtali.

Kto sa pýta- je pripravený. Nepripravený len reaguje.

Preto Wimovu metódu neprijali.

Ako sa píše v jednej básni:

A Bohom horí každý ker
Ale len tí, ktorí vidia si dajú dole topánky.
Ostatní sedia okolo a jedia ostružiny...

Kate72
07.04.2021 4 z 5

Protože jsem Wim Hofovu metodu začala praktikovat, tak kniha byla pro mě samozřejmostí. Těšila jsem se na ni, ale obsahově mě docela zklamala. V každé kapitole se stále opakovaly ty samé myšlenky Wimova poslání. No určitě by to šlo sepsat lépe. Nicméně samotná metoda dýchání a otužovaní je super, úplně jsem tomu propadla. V životě by mě nenapadlo, že si budu někdy užívat koupání v sedmi stupňovém vodě a v chumelenici:)

Hellboy
05.04.2021 3 z 5

12/2021 Tahle knížka jede v rovině: začněte se otužovat. Zdravotní benefity jsou ty a ty, a toto je můj životní příběh. Jakožto člověk, který už se otužuje, mi ta "návodová" část tudíž zas tak moc nedala. Tím spíš jsem se soustředil na jeho životní příběh. Předpokládám, že jde o hodně upravenou, "polished" verzi skutečnosti - mám na mysli především jeho soužití s první ženou. Vzhledem k tomu, že jeho "metoda" je v knize líčena jako všelék takřka na veškeré (nejen civilizační) choroby, počínaje ulcerózní kolitidou přes artritidu po jánevimco-rakovinu, ale na straně 50 zmiňuje i depresi, tak je trochu zvláštní, že jeho ženě nepomohla. Co si o tom myslet... Zkrátka když někdo něco vydává za univerzální všelék, tak je potřeba se mít na pozoru - a to říkám, jako člověk, který se otužuje. A Wim Hof bohužel hodně jede na téhle ezo-vlně, takže text se jen hemží výrazy typu: "Mysl a příroda jedno jsou." "Jsme duší, jsme světlem. Jsme vázáni její energií, což je láska..." nebo třeba "Chlad je nemilosrdný, ale spravedlivý" a tak pořád dokola. Mnohem zajímavější jsou popisy experimentů, kterým se Wim Hof podrobil a z nichž jednoduše vyplývá, že ano, když se budete úplně celý život věnovat jednomu oboru, tak v něm budete úplně jinde, než zbytek populace. Což platí pro nejrůznější sporty, koníčky a tedy i otužování. Až se budu otužovat dvacet let, tak také zkusím plavat pod ledem, ale teď to radši ještě zkoušet nebudu.

hana17.1.
03.04.2021 4 z 5

Kniha obsahuje spoustu cenných rad založených na faktech, dobře se dle návodu převádí do praxe. Bohužel se v některých částech Wim dost opakuje, ale to je pouze malé mínus oproti plusům této knihy, kde je otužování vysvětleno pořádně a často i podrobně, což beru jako obrovský přínos pro každého kdo chce začít.

Ita
22.03.2021 3 z 5

Knížka je tedy hodně průměrná. Škoda... Kdyby Wim vypustil pasáže, které už řekl, určitě by zvedl její čtivost. Takhle jsem si připadala jako nějaký zabedněnec. Pořád dokola. O několik stránek dál zase to samé.
Nicméně jsem ráda, že jsem šla do koupi této publikace. Už jenom pro ty šedé rámečky, které chci uvést do praxe. Při studiu internetu jsem všechny neobjevila.

michal2601
22.03.2021 5 z 5

Nesmírně inspirující kniha plná jednoduchých, podnětných rad, jak zásadním způsobem obohatit svůj život, vylepšit si zdraví a posunout hranice svých možností.

Pikalenka
21.03.2021 2 z 5

Wim Hof jako člověk je bezesporu inspirativní. Jak jeho příběh, tak jeho metody dávají smysl. Ale musím se přiznat, že mě kniha velmi zklamala. Nic co by se nedalo napsat v jednom článku, neustálé omýlání toho samého dokola... A nejsem si jistá, zda je v originále ta kniha lepší, ale český překlad mi velmi nesedl a knihu pro mě srazil ještě o stupínek níž. Škoda.

gretl74
18.03.2021 3 z 5

No tak jo, dočteno ... a jde se hodnotit. Wim Hof je člověk, který něco dokázal, překonává sám sebe a snaží se pomoci i ostatním (a přitom samozřejmě i své rodinné firmě, ale proč ne). Určitě nelze popřít, že dechová cvičení a otužování nám prospívají a posilují naši imunitu i psychiku, podporují soustředění, zmenšují stresovou zátěž. Klady WH metody jsou tak pěkně popsané, že i já, rozený teplomil, který se v těchto zeměpisných šířkách objevil zřejmě omylem, má chuť to na těch deset dní vyzkoušet. Zatím jsem ovšem teprve ve fázi uvažování :) Co mi obecně na motivačních knížkách amerického typu vadí - neustálé omílání dokola a dokola a dokola - vždyť by stačil delší článek (ale jasně, na tom se tolik nevydělá). Té ezotero-filosofie už tam bylo na můj vkus až až. A kdybych náhodou byla účastnicí kurzu a někdo na mě zkoušel pokřik typu "Dejchej, ty zmr..." nebo pokyny typu "procítíme dýchání a vnímáme své třetí oko", asi bych si nechala vrátit vstupné.

Kryštofka
08.03.2021 3 z 5

Wim Hofův přístup k životu je obdivuhodný a inspirativní. Učí nás otevírat vnitřní zdroje energie a probouzí zdraví. Je přesvědčivý, protože žije přesně tak, jak káže.
Tragický je překlad knihy. Když čtu a forma odvádí moje myšlenky od obsahu, něco je špatně. Když čtu věty, které nedávají smysl, slova, která nezapadají do vět, opravdu trpím. Překladatelství je profese, překládat opravdu nemůže každý.

Dan
03.03.2021 3 z 5

,,Wim HofNo o otužování", říkal jsem si. A na knihu jsem narážel všude, stejně jako na fotky a videa lidí, kteří jsou v zimě naloženi v českých rybnících... Oni knihu možná ani nečetli, a přesto do rybníku vlezou snáz, než já v létě....
První půlka mi přišla velmi zajímavá a dodala motivaci se alespoň ve sprše začít trochu otužovat, pracovat s dechem a podobně... rovněž životní příběh Wima byl zajímavý. Druhá část už na mě působila jako šablonovitý výtažek jiných motivačních knih, do kterých jsem v minulosti nahlédl... přišlo mi to takové dokola se opakující, umělé,... přesto knihu doporučuji a uvidíme, za jak dlouho vydržím pod 100% studenou sprchou, ještě tam několik centimetrů kam mohu sprchu otočit mám....

rozvoj osobnosti, osobní rozvoj otužování dýchání

Wim Hof
nizozemská, 1959