Poustevník

Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu identitu a dál žije jeho život. Ani Viggo Hansen, Wistingův soused, nikomu nechybí, a tak už čtyři měsíce sedí mrtvý před televizí. Vzápětí policie najde další tělo. Zatímco Hansenova smrt zaujme jen novinářku Line, Wistingovu dceru, nález druhé oběti spustí největší pátrací akci v dějinách norské kriminalistiky, při které musí pomoci i FBI. Další díl série slavného severského spisovatele a bývalého kriminalisty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372662/poustevnik-G4h-372662.jpg 4.2187

William Wisting 9.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Kniha Zlín

Hulemannem, 2013

Kniha Poustevník

lencin
01.09.2020

Moje první kniha od tohoto autora. Hezky se četlo.

Lumír23
10.07.2020

Jo, tohle mě bavilo, to bylo zase rychlé čtení, i s možností odhalit vraha.

pajaroh
09.07.2020

Opravdu ostatní lidé vnímají samotu tak strašně smutnou a nešťastnou, když si ji jedinec sám zvolí? Nechápu...
Jinak v příběhu postupně graduje napětí, reálie jsou dobře popsány, ale akce je až příliš. Především ta novinářská superdcerka mi neseděla.
Chtěla jsem dát severské krimi trochu šance a nedštít jen síru, nicméně potvrzuje to, co si o ni myslím. Fajn čtení pro životem či prací upřemýšlené lidi, protože u tohoto příliš přemýšlet netřeba.

Metla
15.06.2020

Typicky severskou krimi beru podle následujících bodů:
A) Zasmušilá atmosféra, jakýsi nádech osamělosti až deprese
B) Netradičním způsobem znepokojivá vražda (obvykle se neomezí na jednu oběť)
C) Důkladný detektiv s týmem profesionálů, nesmí chybět schopné ženy
D) Zdůrazňování, jakou v té Skandinávii mají zatracenou kosu (postavy imrvére nosí teplé svetry, zapínají si bundy až ke krku, dýchají si do zkřehlých dlaní, brodí se závějemi atd.)
E) Občasné melancholické zadumání
“Poustevník” má vše z výše uvedeného v dostatečném množství. Stárnoucí inspektor vyšetřuje nález těla pod vánočním stromkem, zatímco jeho dcera se žene za sólokaprem v podobě zemřelého souseda, mumifikovaného při sledování televize. Obě linie se plynule střídají, doplňují, prolínají, příběh šlape zvolna, jako by se prodíral sněhovou nadílkou, přičemž stopy mnohokrát mění směr, pohybují se v kruzích, končí ve slepé uličce nebo přešlapují na místě, v závěru pak nesou známky sprintu.
Tápání a výstřelů do tmy bylo na můj vkus až moc, postavy mi byly poněkud ukradené a hledání zabijáka jsem se proto účastnila relativně vlažně, ani akčnější finále mi nezvedlo tepovou frekvenci. Snad jsem jen nebyla ve správném duševním rozpoložení.
Hodnocení se mi zase rozkročilo na neoblíbené hraně tři hvězdy jsou málo, čtyři příliš. Kniha nemůže za mou blbou náladu, tak jí prsknu vyšší cifru a nakouknu sem za několik týdnů - na inspekci, co jsem si z děje zapamatovala. Jestli v paměti zůstane pouhá ohlodaná kostra, bude se odečítat. 70%

Paulmain
15.05.2020

Zajímavé, dobře čtivé, dobrá zápletka. Doporučuji.

pet_pet
30.04.2020

Kniha se dobře čte, děj rychle utíká, ale něco mi tam chybí :-) Každopádně zkusím přečíst ještě něco z této série.

veronika9761
15.04.2020

Zatracene ctivej kousek.

mekkinka
14.04.2020

Pěkná kniha. K přečtení bych ji doporučila

Gugu
11.04.2020

Moje první setkání s autorem a stručně řečeno, výborná detektivka, přečteno za den. Oddechovka, co mě nepustila, příběh měl spád, nebylo nudného místa. Trochu mi dělala problém jména, norská, švédská, ale nic, za co bych ubrala hodnocení. Za mě super.

Titas9001
16.01.2020

Bavily mě dvě linie vyšetřování. Poutavě napsáno, správná atmosféra pro dobrou detektivku. Pachatele jsem neodhadla. Jednu hvězdu ubírám za poněkud uspěchaný a chaotický závěr.

E_Lan
02.12.2019

Konečně dobrá detektivka. Dobře rozjeté vyprávění je dostatečně napínavé a tak ani chybějící hlubší psychologie postav není tolik na škodu. Co mě na knize zaujalo je pak reálnost příběhu a osamění některých lidí. Celkově velmi dobrá kniha.

Patapuf
19.11.2019

Ze začátku je to takový na rozjezd, ale po čase už to pěkně odsýpá... Plus za to, že se autorovi povedlo mě svést jiným směrem a tudíž byl pachatel někdo jiný než koho sem tipoval... jinak je to klasická severská detektivka... je to celkem ponurý, smutný se spoustou sněhu a zimy...

sipkulka
27.10.2019

Moc fajn knížka ;)

Marfiel
27.07.2019

Moc pěkná knížka. Mé druhé setkání s autorem. Po trochu nudném, zdlouhavém Zaslepení tohle se povedlo. I novinářka Line mi připadala daleko sympatičtější. A obě příběhové linie autor umně propojil. Palec nahoru za to gradující a zároveň uvěřitelné finále.

Kerberos
06.07.2019

Dobrá kniha jako ta předchozí, v audiu se mi to zdálo trochu dlouhé.Další díl už mám nachystaný k poslechu.

Jordyz
04.07.2019

Skvělé čtení. Na knihu jsem narazila náhodou, ale určitě si přečtu i další ze série.

Jiparis
03.06.2019

Další skvělá detektivka a pro mě nový autor, kterého budu vyhledávat.

kalache
29.05.2019

...milé překvapení...

mirka71
29.03.2019

Stejně jako Honící psi a Zaslepení velmi dobrá detektivka. Po dlouhé době kriminalista, který nemá problém s alkoholem, má dobrý vztah s dcerou i bývalou manželkou, nepotácí se na hranici zákona a umí naslouchat ,,řeči zločince."
Horst není až tak brutální jako většina tzv.severských autorů, navíc krásně skloubil popis jak policejní (Wisting), tak novinářské (jeho dcera Line) práce. Budu se těšit na další knihy, i když nechápu, proč není série vydávána od prvního dílu.

Joges
08.03.2019

Konečně pořádná a dobře napsaná detektivka, která vyžaduje pozornost a soustředění. Navíc nenudí a je uvěřitelná, tedy v mezích literární fikce. Obě linky případů a vlastního pátrání jsou pak velmi zajímavé a dobře vymyšlené. Autor vám servíruje množství podezřelých osob, zajímavý námět splétá do nesčetných kliček a žene závěr do napínavého finále. Po dlouhé době opět dobrá detektivka, alespoň pro mne.

pifffka
21.02.2019

Příjemné počtení. Je zde vše, co dobrá detektivka má mít.

Danago
19.12.2018

Zatímco Line hledá stopy, které v životě zanechal mrtvý Viggo Hansen. Její otec, policejní komisař William Wisting, pátrá po stopách sériového vraha. Ale ani jedno pátrání není jednoduché. A čtenáři se po celou dobu nabízí myšlenka, zda oběti nemají něco společné.
Kniha Poustevník je velice dobře propracovaná detektivka je napínavá a plná nečekaných zvratů. Zápletka je originální a překvapivá. Souběžná novinářská i policejní práce, je zde výstižně a zajímavě popsaná.

28.11.2018

Mnohem lepší, než předchozí autorova kniha Honicí psi ;-). Najdeme zde solidní detektivku, která se zaměřuje na poctivou policejní práci a která se nesnaží šokovat brutalitou a potoky krve. Kromě toho je zápletka opravdu hodně zajímavá, propracovaná a navíc i originální. Za to všechno má autor mé sympatie a já se budu těšit na další případ s Williamem Wistingem :-).

konicekbily
04.11.2018

Moc povedená kniha. Kromě dvou linií vyšetřovatelů - jednu vede amatérsky novinářka a závoveň dcera hlavního policejního vyšetřovatele, jež vede policejní vyšetřování - vytvořil autor takovou zápletku, z níž není patrné po většinu knihy, co přesně se vyšetřuje! Geniální!

petrarka72
05.10.2018

Ministerstvo strachu varuje: tento autor vzbuzuje tichou vyděšenost.