Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1142 226

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

Elea
12.11.2022 5 z 5

Kniha si mi hodně líbila, autor připravil řadu nečekaných zvratů, obdivuji jeho fantazii, např. mentální pečeť.

RyonMathrin
19.10.2022 5 z 5

Druhý díl podle mne překonává úvodní knihu. Smekám před autorem. Je to promakané a je tu mnoho oborů - nejen věda, ale i morálka, sociologie...
Navíc je to uvěřitelné. Mám za to, že určité situace by v reálu nedopadly jinak. Například pět lodí "Hvězdná loď Země" - tragické, ale pochopitelné. Plno zvratů a nových situací, nebo známých okolností v novém světle - skvěle napínavé a překvapující. Mentální pečeť - neskutečné možnosti.
Mediátoři - úžasný nápad rozvedený do podrobností.
Doktor Luo měl mé sympatie od začátku.
Asi nejlepší sci-fi, kterou jsem kdy četl.

DuSiČíst
09.09.2022 4 z 5

Sociologicko-filozoficko-politická vize, která čtivě ukazuje, jak málo toho čtenář o některých existujících konceptech ví. Učebnice podle mého gusta. :)

Bez čeho bych se obešel jsou ty melancholické popisy krásy světa, přírody, pocitů...

Další díl načnu v zápětí a už teď mě mrzí, že tím sága skončí...

Hzjena
29.08.2022 4 z 5

Pokračování Problému tří těles nezklamal, ba naopak. Jestli byl první díl prosycen nepoznaným v očekávání věcí budoucích, tento díl čtenáře nenechá na pochybách, že ta budoucnost přijde....a bude temná.

Pro někoho bude Temný les možná trochu rozvleklejší, ale mě osobně se to líbilo právě tak jak to autor dávkoval. Když si čtenář už už říká ,,Tak teď jim to nandáme.." Přijde studená sprcha. Atmosféra je hustá až dusivá a po každém nezdaru ještě ztěžkne. Pokaždé když už jsem si říkal, že nemůže přijít nic horšího, že mě autor nedokáže více odrovnat, se přistihuji jak s otevřenou pusou kroutím hlavou a bojím se číst/poslouchat dál.

V celku to jak autor nastínil způsoby jakými se lidstvo vypořádává s krizemi, bylo opravdu povedené. Vůbec rozsah jeho znalostí lidské psychiky a sociologie hraničí s genialitou. Způsoby jakými nám jsou předkládávána osudová rozhodnutí a jejich následky je bravurní.

Las_T
03.08.2022 5 z 5

Mnohem čtivější než první díl. Čtenář už není permanentně v mlze, postavy vědí do čeho jdou a co je čeká. V půlce se to dost zlomí a přechází to z takového toho scifi blízké budoucnosti do hard vize budoucnosti. Meditátoři mě hrozně bavili. Celkově tedy o “kapičku“ lepší než Tři tělesa.

Streva
16.07.2022 5 z 5

Nejlepší část trilogie - z detektivky se stal poutavý thriller, který nepříjemně vypovídá o lidské společnosti - byť ne se vším bych se v tomto s autorem shodla.

Kapis
27.06.2022 5 z 5

Chybělo mi více fyziky, ale situace se vyvíjí tak překotně, že jsem u knihy zůstal přikovaný, je to pořád strhující jízda. Všiml jsem si dalšího takového kulturního rozdílu - a to respektu čínského autora k tradici, vlastní historii a vzdělání, který počítám prostupuje celou společností. Tohle u nás už cítět ani vidět nejde, o názory opravdu vzdělaných lidí u nás člověk nezakopne, natož, aby si jich tu někdo vážil. A když sleduju tu dementizaci různými "influencery a jutubery", na které děcka čumí a jejichž úroveň konverguje někde mezi bezobsažný zbytečný balast a vyložené debility, tak mám o tu budoucnost větší obavy, než z útoku Temného lesa.

Výborné - dočteno a hned to odpoledne dalších 200 stran z posledního dílu.

Mako123123
06.06.2022 4 z 5

Miestami mi to prišlo ešte o niečo lepšie než jednička, miestami mi to prišlo slabšie -tá vata- (opisy lodí, vzťahy posádok), ale skúsený čitateľ (ehm ehm akože napr. ja) vie ako ich môže popreskakovať. Kniha napriek tomu stále obsahuje plno skvelých myšlienok a nápadov. Najmä v druhej polke dvojky sa posúvame "vpred" krokom do neznáma- autorovej fantázie. Neviem či som to pochopil správne, ale ak áno tak je to fakt dobre premyslené, až by som povedal skryto filozofické, bo kontakt s inou mimoz. civilizáciou máme napr. v popkultúre dosť často, zostávame tým už otupení a berieme to ako "samozrejmosť" ale otázky ako?, prečo? apod pokaždé vystávajú ... na niektoré veci som došiel až teraz- den po dočítaní dvojky, a sám sa divím, že to dáva zmysel. :D Idem na poslednú časť.

SirChico
05.05.2022 5 z 5

Temný les mi prozářil několik večerů. Jako pokračovaní první knihy to rozhodně uspělo I když trpí stejnými neduhy jako Problém tří těles - podivná psychika a těžká společenská imbecilita hlavních postav. Všichni jsou hrozně inteligentní, ale jakmile musí řešit vztahy a společenské problémy, tak buďto chtějí vyhubit lidstvo nebo alespoň zavraždit miliony. Taky to jak si Luo-Ťi objedná ženu/milenku na přání mi přijde trochu morálně pochybné, ale to víte, když je muž dostatečně neoblomný a žena v dostatečné izolaci láska přece vykvete.

Takže objem výtek je stejný jako k předchozímu dílu, ale positiva zde rozhodně převahují. Jde vidět, že autor psal už první díl s myšlenkami na pokračovaní a celá trilogie tak tvoří ucelený celek. Dělá mi potíž přiřadit jednotlivé události k prvnímu nebo druhému dílu, což je moc dobře, je to prostě jedna vesmírná sága. No a v tomhle neskutečně dobře propracovaném příběhu dává autor popustit uzlu fantazii. Hlavně poslední část – kde konečně vidíme zemi budoucnosti a první kontakt je absolutně úžasná. Hned se vrhám na další díl a za mě je to plný počet hvězd.

iridius9373
01.05.2022 3 z 5

Četlo se to dobře, podobně jako první díl. Bohužel jsem asi měl trochu větší očekávání od téhle vychvalované série. Je v tom spousta zajímavých postřehů a myšlenek, děj má docela i spád, ale celkový dojem s odstupem času je spíš jen mírně nadprůměrný. Do třetího dílu se mi už moc nechce, ale asi si ho přečtu spíš hlavně proto, abych věděl jak to celí dopadlo.

rudolf2639
30.04.2022 2 z 5

Ořezat na jeden díl a bylo by to super. Je to totální sebeonanie autora. 50 - 80% času téhle trilogie se budete kousat nudou, trhat si vlasy nad unylým stylem plynoucím, jak odkapávání asfaltu ve školní vitríně při měření jeho viskozity. Brutálně nudné! První knihy sci-fi, které chci po 40 letech čtení sci-fi prodat...

mclenin
26.04.2022 5 z 5

Fascinujúce čítanie. Oproti prvému dielu geopolitika ustúpila do úzadia a dôraz sa kladie na filozoficko-vedeckú a fantazijnú zložku príbehu, kniha je síce rozsiahlejšia avšak dynamickejšia, pričom s postupne blížiacou sa civilizáciou Trisolarisu k Zemi graduje aj tempo a čitateľská zvedavosť, ktorá mne osobne nedovolila sa od knihy odtrhnúť. Teória Temného lesa sama o sebe je fascinujúca a znepokojivá zároveň. Taká je aj predstava budúcnosti ľudstva, Zeme a vesmíru.

JohnRPayne
30.03.2022 5 z 5

Skvělá kniha, o dost lepší než první díl, na kterém z velké části staví. Překvapily "milostné" pasáže, které byly napsány skutečně výborně, obrazotvorně až poeticky. Koncept temného lesa mi dal hodně zabrat a doporučuji všem, kdo se knihou budou prodírat, aby se sami zamysleli (než kniha skončí) nad počátečními axiomy a pravidly, které myšlenkový zápas s přežitím vlastního druhu, odstartují.

evilunicorn
22.02.2022 4 z 5

Oproti prvnímu dílu, který byl psán takovým západním stylem, je Temný les prosycen melancholií, tolik typickou pro autory pocházející z Asie. Ovšem rozhodně to není na škodu, ba právě naopak,příběh se tím dostává do osobnější roviny a skvěle pracuje s pocity smutku a ztráty.To vše ovšem výborně kompenzují akční scény,které jsou neotřelé a zábavné.Bavilo!

Valdora
14.02.2022 5 z 5

Vyplatilo se vytrvat, pokračování je ještě lepší než první díl. Nabitý dějem a plný zvratů.

Hellrampage
29.01.2022 5 z 5

Výborné pokračovanie, ktoré je omnoho lepšie než prvý diel a o dosť temnejšie. Táto kniha pre mňa bola geniálna a osobne ju považujem za top, čo som v sci-fi literatúre čítal. Je tu toľko nápadov - už len samotní meditátori čo chceli vymyslieť, potom čo vymyslel Lio Ťi a jeho záverečné myšlienky o Temnom lese ako vesmíre... všetko to sú veci, ktoré sa reálne môžu stať a môžu ľudstvo v budúcnosti čakať. Kniha pre niekoho môže byť nudná, pretože prvá polovica ide v politickom smere, no je čisto logická a rieši sa mimozemská invázia. Druhá polovica sa odohráva v budúcnosti, takže si užijete množstvo nových serepetičiek, ktoré ľudstvo za 200 rokov stačilo vyprodukovať. Odporúčam.

Hall3006
23.01.2022 5 z 5

Druhý díl trilogie trval déle přečíst pro jeho fyzikální první půlku dokončující objevy dílu prvního. Avšak druhá půlka, jenž nás přesune v ději o staletí do budoucnosti díky hibernaci našich hrdinů, byla velmi čtivá a plná zvratů. Vesmírná flotila, vzkazy jiným civilizacím vysílané pomocí Slunce a bitva na pokraji Sluneční soustavy byly opravdu poutavě popsány. Kvalita se udržela na pěti *. Doporučuji

Aprilek
28.12.2021 5 z 5

Pokračování série, které nezklamalo.

dvojkadvacet
01.12.2021 5 z 5

Kniha mi připomínala sofony, které jsou líčeny jako jedenáctirozměrné. Myšlenky jsou nahlíženy z mnoha úhlů, překrucují se, prohlubují a to vše za dodržování přísné logiky. Celé to pak vytváří efekt neustálého zvratu. Díky tomu mě Temný les bavil vlastně mnohem víc než Problém tří těles. Skvělé.

Hanys_
10.11.2021 5 z 5

Dvojka je jiná, ale zase dobrá. Hodně politiky, podzemní město a dost překvapivý závěr.