Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu

Vzhůru - Pozoruhodná cesta k vrcholu Mount Everestu https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82135/bmid_vzhuru-pozoruhodna-cesta-k-vrcholu--7S7-82135.jpg 5 144 40

Napětí. Dobrodružství. Nebezpečí. Adrenalin. Autentický příběh nejmladšího Brita, který kdy vystoupal na vrchol Mount Everestu. Bear (Medvěd) Grylls ve svém dokumentárním románu velmi napínavě popisuje zážitky, které získal během výstupu na nejvyšší horu světa. Nadšený milovník dobrodružství, který si již jako malý vysloužil od sestry přezdívku, jež dokonale vystihuje jeho zarputilou povahu, zachycuje dlouhé období pobytu v základním táboře pod Mount Everestem a aklimatizační cesty do dalších výškových táborů. Střízlivě věcným stylem přibližuje atmosféru vysokohorského prostředí, rázovité postavy svých přátel a dalších horolezců stejně jako překážky, se kterými se musel potýkat - kromě pádu a nemoci se dokázal vyrovnat s dlouhým čekáním na dobré počasí ve velké nadmořské výšce druhého výškového tábora. Ani v pasážích zachycujících zdolání nejvyššího bodu světa neopouští svůj střízlivý, skromně působící styl, který nepostrádá nenucenou eleganci. Se stejnou lehkostí vykresluje úchvatné přírodní scenerie i fyzické a psychické utrpení, které musel překonávat jako nejmladší Brit v dějinách dobývání Mount Everestu. Vzhůru je dobrodružný příběh zachycující Gryllsovu odvahu a veselou povahu, smysl pro přátelství a víru v konečný úspěch.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Jota

Facing Up: A Remarkable Journey to the Summit of Mount Everest , 2000

pomiko
05.12.2016 5 z 5

Moje oblíbená :)

Simonita
26.07.2016 5 z 5

Prima způsob, jak se z tepla domova vydat do prostředí neuvěřitelně drsných hor. Autor se v knížce věnuje převážně svým zážitkům a zkušenostem a trochu mi zde chyběla snaha přiblížit čtenáři prostředí Himalájí jako takové - krajinu, přírodu, neuvěřitelné výšky... I přesto mne ale knížka obohatila, vyprávění je to moc zajímavé, napínavé. Obdivuji každého, komu se podařilo vrchol nejvyšší hory zdolat, či se o to jen pokusil. Při čtení si člověk uvědomí, jak pomíjivý a nevýznamný je lidský život a že bez velké dávky skromnosti a pokory lze jen těžko dosáhnout velkých cílů v souboji s přírodou.

yueh24
11.06.2016 5 z 5

Zajímavý příběh o výstupu na Everest. Úplně jiný než od horolezců supermanů typu Messnera. Pár knih o Everestu jsem již přečetl, ale až tady jsem si dokonale uvědomil, jak náročný musí být výstup nejen na Everest, ale už do základního tábora Everestu. Klobouk dolů před všemi, kdo se o výstup byť jen pokusili.

Rade
10.05.2016 4 z 5

Podrobné a docela čtivé vyprávění o výstupu na Mount Everest. Dozvíte se mimo detailů o vlastním výstupu takové podrobnosti, jako je například, jak tam nahoře vykonávat potřebu, co se dá a nedá jíst či pít, podrobný popis způsobu aklimatizace, případně průběhu výškové nemoci, jak je to s hygienou a mytím, či vlastně nemytím, a jaké je to tísnit se ve čtyřech v malém stanu. A navíc hodně detailní pohled do psychiky člověka v extrémních himálajských podmínkách.
Skutečnost, že zemřelí horolezci zůstávají nahoře tam, kde je zastihne smrt, drsně dokazuje to, jak nebezpečná je cesta vzhůru. Setkání s mrtvým Robem Hallem (zemřel v bouři v roce 1996, viz např. kniha Peklo blízko nebe Jona Krakauera) bylo dost působivé…
Co mi trochu chybělo, byly fotografie z výpravy a možná i nějaké plánky cesty a výškových táborů, aspoň pro toho, kdo s četbou o Everestu začíná právě touto knihou.

niknikita
08.03.2016 5 z 5

Napínavé autentické vyprávění obdivuhodného člověka, který se netají obrovskou pokorou. Vychutnávala jsem si každičkou větu a některé i opakovaně a krok za krokem stoupala s Medvědem tajemným a nebezpečným světem nejvyššího místa na Zemi.

arthera
21.02.2016 4 z 5

Kniha která nadchne všemožné dobrodruhy a zavře pusu všem, kdož rádi tvrdí, že dneska se na Everesest dostane už každý, stačí na to jen mít prostředky.
Hora vám to musí dovolit...kdo nechápe, po přečtení tohoto napínavého příběhu mladého angličana rychle pochopí.

orson
19.11.2015 4 z 5

Po prvních dvaceti procentech jsem chtěl knihu odložit - moc ukecaná, psaná "americkým" stylem - takový to, jak po bitvě je každý moc chytrý... no ale nějak jsem neměl na cestě co číst, tak jsem pokračoval a nakonec nelituji. Nešlo ani tak o příběh (i když i ten byl občas napínavý), jako spíše o popis reálií z výstupu na nejvyšší horu světa. Hlavně kvůli těmto informacím stojí za to si to přečíst.

ivana02
20.06.2015 5 z 5

Super kniha, čte se jedním dechem!

Sagarmaatha
13.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, která vás, ať už chcete nebo ne, dostane. Já osobně jsem hltala každý řádek, a to jsem si na počátku říkala, jestli mě nějaké lezení na horu (byť nejvyšší na světě) vůbec zaujme. Bear prokázal, že je nejen nejlepší dobrodruh a expert na přežití, ale také člověk, jenž má cit pro psaní knih.

ctecka_knih
19.05.2015 5 z 5

Bear je pro mě nejvíc inspirujícím člověkem na Zemi.
Píše s lehkostí a pěkně srozumitelným jazykem (četla jsem v originále). V této knize píše o své strastiplné cestě na nejvyšší horu světa Mount Everest. Celou cestu se střetával s hrozbami, ale hora mu dovolila vylézt na vrchol, a nakonec se i bezpečně dostat domů (ne všichni měli toto "štěstí").

Mia77
26.04.2015 5 z 5

Ač nejsem žádný horolezec ani lezec :-) tak tato knížka mne opravdu chytla. Sport mám ráda a nikdy nepřestanu obdivovat takové borce, jako je například Grylls, svou neuvěřitelnou pílí a cílevědomostí dokážou nemožné. Moc hezky napsaná knížka o přípravách a výstupu na Mount Everest.

Další knížka, která mě určitě obohatila a posunula dál ....

poz3n
07.04.2015 5 z 5

Tak jako Krakauerovo Peklo blízko nebe vyniká ve schopnosti přiblížit vám neuvěřitelně dramatický příběh "slavného" neštěstí na Everestu z roku 1996, Bear Grylls úžasně proniká do nitra člověka a nechá vás prožít celý výstup tak, jakoby jste četli o vašem vlastním nitru a vlastním těle, které pokořuje hranice možného.

Flipper
13.06.2014 4 z 5

Pre totalneho neznalca lezenia dychvyražajúce - hlavne opisy všeobecnej záťaže, ktorá panuje od prípravy až po výstup. Potom je kniha aj dosť smutná. hlavne čo sa týka zbytočných smrtí na Evereste. Celkovo kvitujem štýl písania kde poznať mladého ešte "zelenáča" Gryllsa, ktorý má mentalitu mladého chlapca a dokáže sa uniesť na maličkostiach.

Pavla111
02.01.2014 5 z 5

Super knizka. Moc se mi libila. Zjistila jsem spoustu veci o vystupu, o kterych jsem nemela ani poneti.

iMike
03.04.2013 5 z 5

Skvěle napsaný dobrodružný román, který Vás vtáhne do děje. Pro milovníky dobrodružné literarury mohu jen doporučit.

JitkaJak
06.12.2012 5 z 5

Moc krásně napsané! Nikdy bych nevěřila, že může být popis výstupu na vrchol hory tak čtivý.

Dan
07.10.2012 5 z 5

Je jedno jestli máte nebo nemáte rádi hory. Bearovo (Gryllsova přezdívka) líčení výstupu na Mount Everest Vás chytne a vy budete mít problémy se od knihy odtrhnout. Často jsem si při čtení knihy uvědomoval sílu tepla domova :-)

Melic
16.07.2012 4 z 5

Po knížce jsem sáhl, když jsem na ni narazil ve volném výběru knihovny. Řekl jsem si, že by to chtělo přečíst také občas něco nesmyšleného, ze života. Prostě načerpat trochu lidskosti. A ani jsem netušil, jak dobře jsem vybral, jak z hlediska čtení, tak mých požadavků.
Knížka graduje, od kapitoly se samotným výstupem jsem se nemohl odtrhnout. Osoby zde vystupující jsou sympatické, na čemž má nemalý podíl autor, který hledá na každém světlé stránky. Jeho nadchnutí se pro cíl a přátelskost z knihy čiší. To doplněno napětím a zážitky, které 99,9% z nás neprožije na vlastní kůži, jsou jednoznačným důvodem, proč si knížku přečíst.

WolfIssen
09.01.2012 5 z 5

Úžasné, podrobné a dechberoucí povídání o velkém a odvážném dobrodružství, o štěstí a přátelství. Bear Grylls je můj oblíbenec a jeho první kniha je opravdu povedená. Jen tak dál Beare!!!

Peggy.SRG
07.01.2012

Skvělé! Doporučuji. Neuvěřitelné odhodlání a statečnost i po vážném úrazu, je to spíše dobrodružná kniha podle skutečné události, já moc dobrodružné knihy nemusím, knihu jsem koupila tátovi k Vánocům, ale když jsem neměla co číst, sáhla jsem po ní a nemohla jsem se odtrhnout.

horolezectví Mount Everest (osmitisícovka)

Bear Grylls (p)
irská, 1974