Velký Boj

Toto je vyprávění o Velkém Boji... O tom, jak nomové, bytůstky ne větší než čtyři couly, bojují s člověkem o kamenolom. Jak znovu hledají Cestu Domů a utíkají na Jekubovi s dlouhým krkem, obrovskou zubatou tlamou a velikými boubelatými pneumatikami...

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17184/velky-boj-17184.jpg 4284

Vyprávění o Nomech 2.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Magnet Press (ČR)

Diggers, 1990

Kniha Velký Boj

Hadati

Nomové se po útěku z obchodního domu usídlili ve starém nepoužívaném lomu. Po pár měsících usilovné práce zde vybudují novou komunitu. Svět ale patří lidem a i na jejich nové útočiště si začnou dělat po čase nárok.

Masklin se tak vydává na výpravu, jejímž cílem má být získání jejich kosmické lodě. Druhý díl se však nezabývá jeho dobrodružstvím, ale osudy nomské osady, která se snaží své místo ubránit proti lidem.

Hlavními postavami druhého dílu tak je Grimma a Dorkas, kteří zůstali doma, aby se o ostatní nomy postarali. Ne každý nom táhne za provaz stejným směrem, takže se musí vypořádat nejen s lidmi, ale i s některými nomy.

Příběh druhého dílu o nomech je velmi podobný tomu prvnímu. Nomové si vybudují vlastní komunitu na novém místě, ale opět je začne ohrožovat člověk svou aktivitou, takže jim hrozí, že přijdou o své nové bydlení. Musí pak vymyslet, jak se bezpečně dostat se všemi pryč, a k tomu jim opět poslouží lidský dopravní prostředek. Každému, kdo si prohlédne obálku druhého dílu, pak je jasné, o jaké vozidlo se bude jednat.

mia.com

Typicka vyplnovaci dvojka, ale neco se tam delo, bylo hezky ukazane, jak proste spolecenost funguje a hura na finale. Jsem zvedava, co ten Muskulin zazil za dobrodruza.

jirijanovotny

Druhý díl nomské trilogie byl znatelně slabší, i přes to jde o skvělé dílo, které si opět dělá legraci z náboženství a lidské hlouposti tím krásným, nevinným způsobem.

niki-chan
20.05.2021

Zábavné čtení, pozor na Jekuba :D

Hobo
14.03.2021

Bezva zábava.

katerina7986
02.03.2021

Knížka o Nomech mě opravdu nebavila. Dočetla jsem jí, ale s velkým přemáháním.
Jiné knížky od autora super, ale tohle ne

Dave_Jame
22.01.2021

Nomové podruhé.
Po dočtení celé série považuji druhý díl osobně za nejslabší. Není to tak ani charakterem postav a stylem psaní, spíše jak působí některé náměty. Trochu mi v něm schází více kontrastu mezi velkým a malým světem.

petr_
28.11.2020

Na Nomech je zábavné, jak chápou mnoho věcí jinak, a jsou tak typickou ukázkou babylonského zmatení jazyků. Proto se mi nejvíc líbila scéna, kdy Nomové malují příkazové a zákazové cedule, aby odradili vetřelce od zabrání lomu. Zatímco pro nás jsou cedule běžnou částí života, tak Nomové jim dávali velký význam, třebaže jejich obsah plně nechápali. Typickou ukázkou je cedule "Na silnici se pracuje", z předešlého dílu.