Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44792/bmid_vyhodme-ho-z-kola-ven-UK2-44792.jpg 5 2926 375

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

katty27
24.12.2014 3 z 5

Na knihu jsem se neskutečně těšila. Říkala jsem si, že by bylo fajn porovnat knihu s filmem. Film mě naprosto okouzlil, byl vynikající. Kniha je dle mého názoru průměrná, čekala jsem od ní víc. Dlouho jsem se do ní nemohla začíst a nějak jsem se s ní nemohla ztotožnit. Zkrátka film ve mě nechal větší stopu než kniha.

tomashewk
05.12.2014 4 z 5

Neuvěřitelný, snad jediná knížka, kde mi filmové zpracování přišlo lepší. Ale možná dáno tím, že jsem film viděl dříve - a toho lituji.

Bránolog
25.11.2014 3 z 5

Zase až tak strhující to pro mne nebylo. Asi mne - jako ostatní - ochudilo, že jsem před čtením viděl film. A musím říct, že mne bavil podstatně víc.

CeP
21.11.2014 5 z 5

Ano, tak má vypadat skvěle napsaná kniha,
Kdo ji nečetl, jakoby nebyl :)

Sorrow
28.10.2014 5 z 5

Masterpiece...Víc není třeba dodávat :)

myshmother
03.10.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla za dob hluboké totality a byla jsem z ní tak nadšena, že jsem si říkala, že by to byl skvělý námět na film. V té době už pochopitelně Formanova filmová adaptace existovala, ale za "železnou oponu" se nedostala, tudíž jsem o ní neměla tušení. Film jsem měla možnost vidět až po roce 1989, líbil se mi, ale moji vlastní představu o hlavních postavách v knize nedokázal překonat. Z mého pohledu je tedy dodnes lepší kniha, než filmové zpracování (i když velmi dobré).

domi88
03.10.2014 5 z 5

Skvělé.

Andy74
29.09.2014 5 z 5

Původně jsem slíbila dceři, že knihu přečtu v rámci její maturitní četby :o). Z nouze se stala závislost a stydím se sama za sebe, že jsem knihu neobjevila už dříve.
Pro mne skvěle zpracovaný příběh, který mi podvědomě dokreslila postava J. Nicholsona z filmové verze. Film jsem nikdy neviděla, možná někdy nějaký úryvek v televizi. Ale pana Nicholsona si pamatuju. A Bromdena - Indiána Hbité koště taky :o)
Při čtení mi některé pasáže připomínaly Orwelovo 1984, ale netroufám si soudit. Trošku jsem se "prala" se schizofrenií indiána, dělalo mi potíže se vracet zpátky do děje. Ale líbilo se mi, že jsou v knize i humorné pasáže, docela jsem se nasmála.
Doteď přemýšlím o konci ....byl dobrý nebo zlý ?..........

Cella
26.09.2014 5 z 5

Už dlouho obdivuji Formanův film a nezklamala mě ani inscenace mosteckého divadla (ačkoliv kdykoliv jindy mě tam "dorazili", a to ve špatném smyslu slova). Na knihu jsem byla samozřejmě velice zvědavá a jakmile jsem ji zahlédla v knihovně, neváhala jsem. Byl to neskutečný čtenářský zážitek a napadlo mě, že je snad i nedoceněná. Nechybí vtip, mráz v zádech ani téměř skutečné slzy na konci knihy. A když v jednom kuse vidíte před očima Nicholsona...

Koňadra
07.09.2014 5 z 5

Úžasná knižôčka, mám ju hneď v dvoch vydaniach. Ak sa mám pripojiť k debate, či je lepší film alebo kniha, neviem, lebo najprv som proste videl Jacka Nicholsona ... a pristúpte potom ku knihe nezaujato ...

jindrich5708
18.08.2014 5 z 5

Moc se mi kniha líbila a film je nezapomenutelný.

permon
07.08.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, kterou jsem četl. I když film je rozhodně skvělý, knížka je snad ještě lepší a i když jsem ji četl až po filmu, rozhodně nenudila, je v ní mnoho věcí navíc a přináší nový rozměr.

puml
03.08.2014 5 z 5

Výborná knížka, která ve své kritice "západní" společnosti neztrácí na aktuálnosti i po více než 50 letech. Jen mi trochu vadil tendenční výklad provozu psychiatrické léčebny. Sám jsem chvíli na psychiatrii pracoval jako asistent sociální pracovnice a realita se značně liší od děsuplného a jen a jen omezujícího prostředí, které v tomto případě navozuje Velká sestra. I popis elektrošoků jsem vnímal spíš jako určitou metaforu a společenskou kritiku; a samotná lobotomie je čistě literární záležitostí - takový pěkný strašák. Vykreslení sadistických sklonů ošetřovatelů a nevinné ustrašenosti pacientů jde na ruku celkovému vyznění díla o potřebě mnohdy sisyfovského, ale o to nutnějšího boje proti Kombajnu, jehož hlavním představitelem je zde postava Velké sestry.

PS - Vzpomínám si na případ povídky, ale předvším pak filmu Rekviem pro panenku, jenž zdánlivě popisuje realitu provozu jedné léčebny u nás někdy před rokem 1989. Ve filmu jsou ošetřovatelé démonizováni, což jistě svědčí dramatičnosti děje, ale realita byla poněkud jiná. Samotný film pak uškodil některým pracovnicím léčebny natolik, že se museli své práce vzdát. Sám režisér filmu Filip Renč se po letech ošetřovatelkám omluvil.

FooD
03.08.2014

Nejdřív jsem viděl film. Pak jsem zjistil, že to je podle knižní předlohy a řekl jsem si "No tak to si musim přečíst" A nelituju toho ani v nejmenším. Většinou mi vadí rozdíly mezi psanou a zfilmovanou verzí, ale tady mi to ani nevadilo, Forman to udělal brutálně, i když dost věcí změnil. Kniha je napsaná skvěle. I když je Mc Murphy zrzek :D Bravurní kniha poukazující na to, že kdo se postaví proti systému, bude vždycky potrestán, i když bude jakkoliv chytrej a mazanej.

Elrus
15.07.2014 5 z 5

Člověk má být především sám sebou, jinak nemůže být nikdy šťastný. Nikdo se nesmí nad nikoho povyšovat a nikdo nemá právo ponižovat druhého. Měli bychom býti schopni se postavit za slabšího a za toho, kdo je v právu. Skvěle napsaná kniha, která se čte lehce a rychle, avšak s těžkým srdcem.

bararich8
14.06.2014 4 z 5

Často jsem slýchala nadšené reakce na film, tak jsem si přečetla knížku. A ona je skvělá-o neobyčejných lidech z neotřelého prostředí. Obsahuje kupu moudrých vět, které stojí za to si někam zapsat. A vůbec, hezky se čte a odsýpá přesně tak, jak by dobrý knížka měla. Jsem zvědavá na film.

O 4 měsíce později-Tak už jsem viděla i film a jsem celkem zklamaná. Asi bych doporučovala opačné pořadí-nejdříve vidět a pak číst.

Ladydwarf
25.05.2014 3 z 5

Je to velmi dobře napsané. Ale první jsem viděla film a tak jsem veděla jak to dopadne. Což mě připravilo trochu o prožitek. Ale jedno si říkám, díkybohu že to takhle v Pl už nechodí.

Angelika Hana
11.04.2014

Úžasný příběh o síle lidského ducha. Kdysi jsem viděla film, bravurní výkon Jacka Nicholsna. Kniha je moc dobře napsaná a opravdu se čte jedním dechem, obdivuhodné na to, že jde o prvotinu autora.

jiri77
08.03.2014 5 z 5

Kniha mě velmi bavila a z příběhu jsem přímo nadšen,jedna z nejlepších knih které jsem četl. Moc se mi líbilo jak dokázal autor skvěle popsat chod léčebny které ,,šéfuje' Velká sestra Ratchedová a hlavně charaktery všech postav. Rozhodně si ještě něco od K.Keseye přečtu.

Ellile
24.01.2014 5 z 5

Neskutečně silný příběh, který autor dokázal čtenáři předložit s obrovskou věrohodností. Je až geniální, jak pojal jednotlivé postavy, jejich vývoj, vliv na ostatní…to všechno zasazené do mrazivé atmosféry sanatoria pro choromyslné. Závěr knihy mě překvapil a svým způsobem uchvátil, za mě je to samostatná hvězdička. Nelze asi přesně vystihnout, jak kniha na člověka působí, protože tohle si každý musí „prožít“. Je ale nutné vyzdvihnout fakt, že se nejedná pouze o neobvyklý, dobře čtivý příběh, ale hlavní hodnota knihy je v myšlenkách obsažených mezi řádky, protože ty jsou opravdu nadčasové…a když se nad nimi opravdu zamyslíte, uvědomíte si, že jsou v poslední době čím dál aktuálnější.
Mně nezbývá, než se hluboce poklonit autorovi a snažit se potlačit myšlenky na Kombajn a na to, zda a jak bych proti němu měla bojovat i já…protože to jde.