Vyhoďme ho z kola ven

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému.
Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44792/vyhodme-ho-z-kola-ven-UK2-44792.jpg 4.62476
Vydáno, Knižní klub

One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962

Kniha Vyhoďme ho z kola ven

Gleam

Kniha ve mě zanechala pocit velkého smutku. Útěk pro mě není výhra, takže v konečném zamyšlení se nabízí otázka, kdo byl vlastně pomyslným vítězem psychologického boje.

baji42

Dle mého soudu jedna z nejlepších knih vůbec. Notoricky známý příběh, který byl i zfilmován Milošem Formanem. Jack Nicholson byl neskutečný.

Sixao

(+ SPOILER) Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.

ozzak

vynikající román s psychiatrie Kliniky podle knihy byl natočen také stejně skvělý film

Schary

Ze začátku nic moc,ale od půlky mě knížka fakt bavila a chápu to vysoké hodnocení tady. Knížka s hloubkou a myšlenkou...

morienhithwen

Mám raději filmovou verzi, kde spolu pacienti tolik nediskutují. Harding je v knižní formě naprosto nesnesitelný. Příliš vysvětlování pro mě trochu rozrušuje ten zážitek.

knih-o-mol

Když je předloha dobrá je těžké natočit stejně dobrý film a ještě trochu téma poždímat. Film se nepovedl a není se co divit.

lianka 2711

Film jsem viděla první, ale i tak jsem si četbu velice užila a spousta pasáží je v knize jinak, velice doporučuji.