Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44792/bmid_vyhodme-ho-z-kola-ven-UK2-44792.jpg 5 2924 375

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

adlapadla
29.03.2020 1 z 5

Jsem asi jedna z mála, koho to příliš nenadchlo. Do čtení jsem se musela nutit, trvalo mi to dočíst, chvílemi jsem nedokázala určit, co jsou Náčelníkovy vidiny a co je realita, takže jsem kolikrát byla ztracená.
Asi by mě to bavilo víc z McMurphyho pohledu. Toto sice bylo originálnější pojetí, ale chyběl mi tam náhled do McMurphyho myšlenek, což je podle mě škoda, jelikož je to bez pochyb nejzajímavější postava a ráda bych odhalila jeho pohnutky a myšlenkové pochody.
Jinak je to samozřejmě silný příběh se silným koncem a má to něco do sebe... ale bohužel nic pro mě.

Monns
17.03.2020 5 z 5

Knihu jsem si vybrala už k maturitě, teď jsem četla podruhé, protože se mi opravdu líbila. Podruhé to pro mě bylo srozumitelnější, když jsem jí četla dřív, ztrácela jsem se v tom, co se děje v hlavě Náčelníkovi.

alicewol
12.03.2020 4 z 5

Kniha je výborná, opravdu VÝBORNÁ!! Pak jsem ale viděla film... Poprvé a naposledy kdy se mi stalo že by film byl lepší než předloha.

Tyyynab
25.02.2020 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale zdá se mi, že mnohem více dosáhl pocitu beznaděje a hrůzy asi film. Kniha není špatná, ale čtená po filmu nic nového, co film nezachytil, nepřináší. Myslela jsem si, že bude zajímavá tím, že to vypráví Náčelník, ale žádné velké překvapení se nekoná.

Strnady095
05.02.2020 5 z 5

Jedna z knih, u kterých nevím zda je lepší kniha nebo film...

PetraBery
04.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla před návštěvou divadelního zpracování, které bylo opravdu výborné. A stejně tak kniha, příběh vyprávěný očima indiána náčelníka Bromdena není lehkým čtením, přesto za přečtení rozhodně stojí. Život v ústavu duševně chorých, mašinérie systému a excelentní konec s přesahem. Vzhledem k tomu, že na film jsem slyšela pouze kladné ohlasy, jeho shlédnutí se bránit nebudu.

Edera
26.01.2020 5 z 5

Dokonalá kniha a dokonalej film o naprosto nedokonalém systému, ať už je to ústav pro choromyslné nebo jiná instituce, která nad osudem člověka a jeho svobodou přebírá moc. Vím, že psychiatři tuto knihu nemají rádi a my čtenáři si o to víc můžeme mnout ruce nad tím, že něco podobného krátkodobější zaměstnanec na psychiatrii, mladý Ken Kesey, napsal. Napsal to fantasticky a byl to skvělej spisovatel, ale že by alespoň částečně nevycházel z toho, co zažil, odposlouchal a viděl, tomu nevěřím. Kniha ze života, kde se vše nemusí brát doslova a v níž se dá číst mezi řádky, je právem skvostem světové literatury.

Tyrkysová
10.01.2020 4 z 5

Ačkoli je téma i jeho podání velmi zajímavé, kniha mi ve skutečnosti moc nesedla. Zhruba první třetinou jsem se musela vyloženě prokousat, pak se děj s příchodem McMurphyho začal více rozjíždět. Nicméně závěr, ať už jej očekáváte nebo ne, vás stejně srazí na kolena.

Nomia
04.01.2020 5 z 5

Dokonalost.

“He knows that you have to laugh at the things that hurt you just to keep yourself in balance, just to keep the world from running you plumb crazy.”

PetrCepek
03.01.2020 5 z 5

Fantastická kniha hlavně o myšlenkách, perfektní film zejména o akci. Poprvé jsem to četl roku 1977 ve slovenštině pod názvem "Dlho som bol preč".

kejty91
27.12.2019 4 z 5

Jeden, dva, tři - my jsme bratři - kterej je to mezi námi - co si zalez do tý slámy - ten, ten nebo ten - vyhoďme ho z kola ven!

Když jste viděli film, který se dostane do Vaší mozkové kůry a nezapomenete na něj snadno, pokud jste entitou emocionální a společenskou, rozhodně neodložíte stranou ani knižní (primární) zpracování, které je opravdovou literární pochutinou o tom, jak člověk dokáže člověka dostat skrze povolený systém až na dno. Společnost opatruje svoji důležitost a netoleruje žádné patologické výstřelky.
S jistým úsměvem na jeden koutek zjišťuji, že Kessey je zřejmě posedlý funkčnosti/polofunkčnosti společnosti, do které se naváží tím nejlepším způsobem. Jako neutrální postava, která popisuje, co vidí (snad).
Kniha je protkána tolika postavami, že doporučuji pro přehlednost udělat si seznam. Postupně na všechny narazíte a dojde Vám, kdo je důležitější než jiní. I když těchto vyplňujících postav jen tam jen pár.
Humor je v knize vylíčen dle následující ukázky: " Kámo, jmenuju se McMurphy a moc nerad vidím, když se dospělej chlap plácá ve vlastní vodě. Proč si pod sebou nevyztřeš.?" nebo "McMurphymu dali ten týden ještě tři další. Sotvaže se z jednoho šoku probral a do oka semu zase vrátila jiskra, přihrnula se slečna Ratchedová s doktorem a ptali se ho, jestli je už připraven čelit svému problému a vrátit se na oddělení k dalšímu léčení. ... Odpověděl, že je mu líto, že může na oltář vlasti položit jen jeden život, a ať mu třeba políbí jeho růžovou prdýlku, ale on se stejně nevzdá a tuhle zatracenou loď neopustí. ... Přemlouval jsem ho, aby jí šel na ruku a vyhnul se tak dalším šokům, ale akorát se zasmál a povídal ale hovnajs, vždyť mu jenom nabíjej baterie a ještě k tomu zadara."
A kromě humoru se dozvíte plno informací, jako co bylo povážováno za to, "být v mlze" nebo co jsou to močáky nebo jiné, třeba ještě dnes používané psychologické manýry.
Kiha o tom, že vnést do systému změny a být nespoutaný se prostě nevyplácí, když proti sobě máte někoho, kdo se považuje za opravitele a ještě k tomu je čistě konzervativní. Tak to je a tak to bude.

Monika_cz
20.12.2019 4 z 5

Do první poloviny bych knize dala 3*, děj se táhnul a musela jsem se ke čtení téměř nutit, nedokázala jsem do knihy zakousnout. Ale od druhé poloviny má kniha 5*. Je to dokonalé. Výprava na lodi, mejdan, smrt...

Evaho73
15.12.2019 5 z 5

Ďalšie svojim obsahom nadčasové literárne dielo, ktoré patrí do knižnice s názvom "Prečítať aspoň raz za život".
Prostredie ústavu pre duševné chorých a excelentné vykreslenie charakterov všetkých postáv dáva ešte viacej vyniknúť posolstvu tejto knihy. Ústav predstavuje spoločnosť, v ktorej vládne autorita vyžadujúca disciplínu, je to miesto, kde sa s ľuďmi manipuluje a ľudské osobnosti sa menia na stroje bez schopnosti vnímať, cítiť, myslieť, rozhodovať...
Po famoznom filmovom spracovaní som aj ja dlho otálala s knihou, ale nakoniec nebanujem a čítanie som si vychutnávala rovnako ako film.

mataj
11.12.2019 5 z 5

Vynikající kniha o nerovném souboji za vlastní hrdost, důstojnost a svobodu mezi rebelem McMurphym a Velkou sestrou Ratchedovou na psychiatrickém oddělení.

Peti
06.12.2019

Knihu, kterou jsem začala číst díky čtenářské výzvě. Asi bych si ji normálně nevybrala, film jsem neviděla (ale určitě to napravím). Začátek knihy byl pro mě těžší, trvalo mi, než jsem se začetla. Po té, co do děje vstupuje Randle, začal mít děj spád a jen nerada jsem knihu odkládala.

Ava365
02.12.2019 5 z 5

K tomu není skoro potřeba psát žádný komentář. Jedna z nejlepších knih vůbec.

hanka24
19.11.2019 3 z 5

Musím říct, že ze začátku mě kniha úplně nebavila a několikrát jsem se do čtení spíše nutila. Nevyhledavam vyloženě ani tuto tématiku. Film jsem neviděla. Nakonec jsem ale v příběhu našla zalíbení a druhou polovinu si opravdu prožila. Asi ji dam v budoucnu ještě šanci znova.

EvaUrban-Novak
13.11.2019 4 z 5

Dnes jiz klasika. A stejne tak je nezapomenutelny film Prelet nad kukaccim hnizdem.

te-ssiinka3905
08.11.2019 1 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy, nebavilo mě to... je to jak kdyby to psal žák páté třídy

Monique66
04.11.2019 4 z 5

Přišlo mi, že se v knize dlouho nic moc neděje, pomalu jsem si i zvykala na neobyčejný typ psaní, ale pak přišel zvrat na konci. Páni.