Vyhoďme ho z kola ven

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů (Přelet nad kukaččím hnízdem)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39232/vyhodme-ho-z-kola-ve-39232.jpg 4.62105
Vydáno:, Argo

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1962)

Kniha Vyhoďme ho z kola ven

vendy246
dnes

Tak to byla nejlepší knížka, kterou jsem v poslední době četla. Skvělá. A perfektní, nadčasový překlad.

Amazonka72

Není jednoduché psát k této knize komentář. A to především díky skvělému J. Nicolsonovi ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Každopádně kniha je skvělá, stejně jako film. A jak už to u filmových adaptací knih bývá, nikdy nemohou být tak vrstevnaté, jako právě kniha. Do té se vždy vejde mnohem více, protože to formát a naše fantazie dovolí... Každopádně musím přiznat, že mám film tak hluboko zažraný pod kůží, že zkrátka McMurphy pro mě byl Nicolson, stejně tak všechny ostatní postavy včetně slečny Ratchedové. Těžko jsem se od toho dokázala odpoutat, takže při čtení stěžejních scén (rybolov, hlasování ohledně shlédnutí finále amerického poháru, mejdan) jsem před sebou měla dokonalý obraz, se všemi detaily.
Musím přiznat, že zpočátku děj plynul velmi pozvolna, ale od druhé poloviny knihy se rozjel až do grandiózního finále.
Děsí mě představa, jak moc může jakýkoli režim zasahovat do životů lidí. Jak je jednoduché, na základě nějaké pomoci či diagnózy, člověka odsoudit k poslušnosti a ztráty své identity. Jak nás dokáží řídit typy lidí jako slečna Ratchedová. A jak jsou v životě potřeba i lidé, jako je Mc Murphy, kteří nás donutí přestat se bát a postavit se diktatuře. I když ne vždy se to podaří, často se svobody lekneme a zase se postupně stáhneme a začneme poslouchat. Někdo ale "vyroste" a najde v sobě dostatek síly zaběhnutý stereotyp opustit. Narostou mu křídla...

SydBarrett

Úžasná a dokonalá knížka, která se mi neuvěřitelně dobře četla a byla strašně zajímavá. Moc ráda bych si ji přečetla znova. Film je mimochodem v mnoha věcech hodně jiný a určitě doporučuju nejdříve zkusit knihu (navzdory tomu, že je ta Formanova klasika skvost).

Anette99

První jsem viděla film, který se mi opravdu líbil. Pak jsem zjistila, že na maturitnim seznamu máme knižní předlohu a okamžitě si ji dala na svůj seznam. Díky filmu jsem měla velká očekávání,a nebyla jsem zklamaná. Jediný rozdíl je, že ve filmu je to spíše z pohledu McMurphyho, zatímco v knize z pohledu Náčelníka,což mi ale vůbec nevadilo.

Irsaf

Vzdávám to...
Jsem sice zvědavá jak to může pokračovat, ale vítězí touha po něčem, co mě bude bavit...

sgjoli

Tuto knihu jsem si hodně užívala. Sestra Radcliffová byla pěkný poděs! A hlavní hrdina mi neuvěřitelně seděl. Četlo se mi to dobře, zajímavě popsané prostředí, dobře vykreslené charaktery. Určitě se ke knize ještě vrátím.

Lachtaan

Když už můžu porovnat i s oslavovanou Formanovou filmovou adaptací, kniha pro mě nabírá na ještě větší hodnotě. Přehršel srdceryvných dramatických momentů z knižní předlohy je totiž ve filmu upozaděn až jakousi snahou o komický nádech. A ten jsem po zážitku s Vyhoďme ho z kola ven nebyl ochoten u Přeletu nad kukaččím hnízdem jakkoli přijmout. Z depresivní knihy se nedělá satirická procházka psychiatrickou léčebnou. Podtrženo, sečteno - Keseyho román je jedním z nejlepších titulů, které jsem kdy četl.

LieselM

První dvě kapitoly mě popravdě vůbec nebavily, ale 3. a 4. jsou doslova zhltla na jeden zátah! V knize jsem navíc našla motivy románu 1984 a novel Stařec a moře a O myších a lidech...pokud máte tyto tři knížky rádi, určitě se vám bude tento specifický román líbit :-)