Vůbec o nic nejde

Vůbec o nic nejde https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501525/bmid_vubec-o-nic-nejde-XB5-501525.jpg 4 55 21

Někdy se věci zvrtnou způsobem, který by nikdo nečekal. Je ten, kdo si u manžela prosadí volný víkend, opravdu vítěz? Co se skrývá za zdánlivě dokonalým chováním jednoho gentlemana? Je žena špatná matka, když má jedno své dítě radši než druhé? A jak profesionální zloději kradou, tedy shánějí dárky k narozeninám? Povídky o tom, jak důležitá je pro nás láska ve všech podobách, co nalháváme sobě i ostatním a jak umíme být pošetilí i velkorysí, spojuje jako červená nit prvek překvapivé pointy, který čtenáře dovede pobavit i ohromit.... celý text

Pajčula
08.10.2022 5 z 5

Pamatujete na knihu Bokovka? Já tedy rozhodně. Jedno období mi totiž vyskakovala z různých instagramových účtů, které na ni vyloženě pěly ódu. A ihned po přečtení jsem se přidala do "klubu" nadšených.
Začátkem minulého týdne jsem byla přímo oslovena autorkou - ano, třikrát ano (samozřejmě nadšené), zda si chci knihu přečíst mezi prvními. A že se jedná o knihu povídek s názvem Vůbec o nic nejde.
Byť je tato kniha poměrně do mého čtenářského standardu útlá počtem stran, obsahuje ovšem dvacet povídek, mistrně zpracovaných a kdybych měla dojmy po přečtení shrnout velmi stručně - přirovnala bych Barboru Vajsejtlovou k Hitchcockovi v sukních, jelikož pointa povídek rafinovaně vygraduje ve finále, do kterého hlavním postavám (mimochodem - znamenitě propracovaným, přesně zde by literární kritik použil termín "plastické") dojela pomyslná horská dráha po trati běžného života ihned poté, co projela škálou různých životních peripetií. Hlasem vypravěče povídek není striktně pouze žena, ale i muž v různém věku, co nejednou v podstatě "donuceně" vystupuje ze své komfortní zóny, když bublina, ve které doposud existoval, praskne. Vabank s láskou, kdy není jen vítěz ale i poražený. A každý chvilku vlastně tahá pilku.
Psát povídky možná působí jako ruská ruleta - často se totiž po přečtení "vypíchne" pouze jedna nebo hrstka z celé knihy. A některé se samozřejmě protipólem "hatí". Upřímně, v mém čtenářském případě se tomu tak nestane. Musela bych použít rozpočítadlo "ententýky", abych vybrala tu nejlepší. Směle doporučuji tuto knihu čtenářům, co cílí třeba na Petru Soukupovou nebo Dvořákovou a těm, kteří nechtějí brousit do vod nezáživných románů, kde se matně mihne děj, inkasující při četbě pouze nudu a zívání a kterým nesedí knižní nabídka, označena škatulkově jako "román pro ženy" a přesto by uvítali sondu do reality, která po přečtení rezonuje. Určitě ocení díky formátu i ti, co čtou časovému deficitu navzdory.
V klubu nadšených samozřejmě zůstávám!