Vše, co jsme si nikdy neřekli

Vše, co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275809/bmid_vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli-SBc-275809.jpg 4 807 206

Lydia je mrtvá. To ale zatím nevědí... Šestnáctiletá Lydia (prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí) se musí vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Její otec pochází z uzavřené komunity první americké generace čínských přistěhovalců, matka je obyčejná americká žena, které se nepodařilo stát se lékařkou. Když je jednoho dne Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera, nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, ve kterém si paradoxně nejvíce zdravého rozumu zachovává nejmladší z dětí – dcera Hannah… Znepokojující a tragický příběh čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia získal prestižní ocenění Kniha roku obchodu Amazon za rok 2014.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Everything I Never Told You , 2014

Jiparis
14.06.2023 5 z 5

Jak je důležitá komunikace! Mlčení, předstírání, projekce vlastních cílů do života dětí.

Runinka
05.06.2023 5 z 5

Kniha se četla svižně a nemohla jsem se od ní prakticky odtrhnout.Autorka píše velice dobře. Těším se na její další díla.

Imor
23.05.2023 5 z 5

Perfektně napsaná kniha. Je zaměřena především na vztahy a hlavní roli zde hraje upřednostňování dítěte před jeho sourozenci, ale také vliv smíšeného manželství na chod celé rodiny. Děj se odehrává v době rasové segregace a předsudků. Další čtenářský zážitek z Odeonu.

Ládja
19.05.2023 2 z 5

Čteno díky pracovní čtenářské výzvě, jinak bych to nečetl. Úplně mimo můj styl a zájem. Jistě, bolestivé téma, ale prostě to nesedlo. 2* přeci jen se to dobře četlo.

lentolog
09.05.2023 5 z 5

Zdanlivo jednoduchý a silný príbeh rodiny, v ktorej má opakované narúšanie vzťahovej rovnováhy a mlčanie o dôležitých pocitoch a udalostiach tragické následky, je vyrozprávaný veľmi invenčne a presvedčivo s dôrazom na drobné detaily.

katasokolov
27.04.2023 5 z 5

4,5/5*

Kniha o složitosti rodinných vztahů, lásce, ztrátách, snech ale i zklamání a zejména o důležitosti komunikace.

O tom jak rodiče promítají do dětí své nesplněné sny a zapadlé tužby.

Přehnaná očekávání, hledání favoritů mezi svými dětmi na denním pořádku

Smíšené manželství Marilyn a Jamese představuje výzvu i úskalí nejen pro ně samotné, ale stejnou měrou také pro jejich tři potomky. Každý rodič vychází z jiných premis a představ o spokojeném životě. Matka, která musela kvůli dětem upozadit kariéru, chtěla v životě být výjimečná a otec, jenž byl synem nelegálních imigrantů, si zase celý život přál, aby zapadl a nevybočoval. Mezi těmito dvěma mlýnskými kameny se zachytí zejména jejich prostřední dítko - Lydia, která se bude snažit, celý svůj krátký život, vybalancovat nároky rodičů a uspokojit požadavky obou. Zbylé děti se zase budou cítit odstavené na druhou kolej, a to přestože mohou dosahovat v některých oblastech lepších kvalit, než protěžovaná Lydia.

Kniha se zaměřuje na velmi palčivá témata a z jejího nitra vyvěrá zejména primární a kruciální sdělení - komunikujte spolu a poslouchejte, co chce ten druhý říct, aniž byste mu veškerá slova do úst vkládali vy.

Konec působí otevřeně, kdy si zbylí členové rodiny uvědomí, že sám život nabízí nepřeberné množství cest, po kterých může člověk kráčet, ale už na nich nemusíte potkat všechny blízké osoby, o nichž jste si doposud mysleli, že odejít nikdy nemohou.

Půl hvězdičky strhávám za charaktery rodičů. Ti dva mi místy tak silně lezli na nervy, a opět musím konstatovat, že ne všichni jsou uzpůsobeni k tomu, aby měli potomky a vychovávali příští generaci.

Sabča92
26.04.2023 4 z 5

Celeste Ng se u nás proslavila s její knihou Ohníčky všude kolem, která byla jednu dobu naprosto všude. Její první kniha, která u nás roky nebyla k dostání se po letech dočkala svého dotisku. Vše, co jsme si nikdy neřekli je velmi rodinný dramatický příběh, který se nečte zcela jednoduše. Právem byla tato kniha oceněna řadou cen. Děj se odehrává v minulosti a přítomnosti. Celá problematika má své kořeny v minulosti, kdy se vracíme do doby, kdy se její rodiče seznámili. James a Marilyn byli rozdílní, seznámili se v 60. letech minulého století, v době, kdy nebylo běžné mezirasové manželství. Přesto se tito dva našli a zamilovali.
Jak bylo poznamenáno v doslovu, paralela s Annou Kareninou je v tomto případě zcela na místě. Ačkoliv se tato rodina zdá jako bezproblémová, milující, má svá temná zákoutí, do kterých nikdo nevidí. Ani aktéři z rodiny, protože si to celé neuvědomují, neznají všechny souvislosti, pocity. Tragická smrt milované dcery, do které vkládali velké naděje, zasáhne každého z rodiny, a každý se s tím snaží vyrovnat po svém. Přesto to všechny smete jako vlna tsunami, nelítostně a zásadně.
Celeste Ng je skvělá vypravěčka, jejíž styl mě velmi bavil. Autorka neukazovala klady jednotlivých postav, spíše pitvá to, co se postavám v životě nepovedlo, co nezvládli, a co špatného v sobě cítí. Vše, co jsme si nikdy neřekli je bezesporu skvěle napsaným příběhem, ze kterého budete smutní a zamyšlení zároveň. Tento depresivní příběh popisuje velmi zajímavý příběh smíšené rodiny v nelehké době, okořeněný o problémy, které si členové rodiny v podstatě sami způsobují. Je to depresivní, bolestné a pravdivé zároveň. Doporučuji.
Hodnotím: 4,5/5

milan.valden
16.04.2023 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli je velmi povedený debut Celeste Ng (*1980), americké spisovatelky, jejíž rodiče pocházejí z Hongkongu. Román z roku 2014 měl velký ohlas a úspěch a získal i několik cen. Ještě úspěšnější byl autorčin druhý román Ohníčky všude kolem (2017), který znám ze zdařilé televizní minisérie (2020) a na který se také chystám. Letos u nás vyjde i nový román Naše ztracená srdce (2022).

Román začíná větou "Lydia je mrtvá." Lydia je prostřední, šestnáctiletá dcera manželů Marilyn a Jamese Leeových, která je v květnu 1977 nalezena mrtvá na dně jezera, které leží nedaleko domu Leeových v Middlewoodu ve státě Ohio. Vyprávění se pak vrací jednak do minulosti rodičů i Lydiiných sourozenců, o dva roky staršího Natha právě přijatého na Harvard a desetileté Hannah, jednak popisuje, jak se rodina snaží se smrtí milované a protežované dívky vyrovnat a dobrat se toho, co se vlastně stalo.

Je to taková povedená rodinka, navenek šťastná a spokojená, ale uvnitř plná tajemství, křivd a hlavně zamlčených skutečností, toho, co si nikdy neřekli; rodina osamělá, bez přátel, jiná. Smíšené manželství Jamese, jehož rodiče přišli do Ameriky z Číny, a Marilyn, Američanky z Jihu, budí v té době pozornost a stejně tak se vymykají i jejich děti. Zatímco otec, profesor literatury na univerzitě, chtěl vždy zapadnout, matka, žena v domácnosti, která kdysi toužila stát se lékařkou, chtěla vyniknout. Tyto své protichůdné touhy projektují do dcery Lydie, zatímco Natha a Hannah přehlížejí. Unese osamělá dívka to, co si do ní promítají její rodiče? Že se jí studium nedaří, jak si přeje matka, a že nemá kamarády, jak si přeje otec? Nebo že její milovaný bratr a opora odjede na studia? Strhující román o jedné nešťastné rodině, která má problém komunikovat, se čte vskutku jedním dechem...

Mandlevest
03.04.2023 5 z 5

Absolutně skvělé, nemohla jsem se odtrhnout. Celeste Ng je jednoznačně můj knižní objev tohoto roku a nevím, co bych musela přečíst, aby se to změnilo. Obě její knihy, které jsem od ní přečetla, ve mně silně rezonují. Vyvolávají spoustu otázek, a to dosti naléhavých, protože když si na ně začnete odpovídat, lehce znejistíte, zda do těch, které milujete nejvíc, nepromítáte své nenaplněné sny a naděje. Já to prožívala o to víc, že mé nejmladší dítě, po osmi letech, také volí jakou cestou se vydat dál a vím, ač někdy je to tak moc těžké, že ji musím nechat "letět" a maximálně ji podpořit v jejich vlastních nadějích a snech. Tato kniha mě v tomto jen utvrdila. Silné téma, smutné, bolestné, ale napsané s křehkostí, která obalí Vaše srdce. A já se nemohu dočkat červnové novinky, tu si nenechám ujít.

ancaciz
29.03.2023 5 z 5

Nějaký čas vyprodaná kniha se dočkala dotisku

Lydie je mrtvá a dopad, který to má na zbytek rodiny je devastující. Je to jako rozbuška, která odpaluje dlouho ukrytou nálož pod prkny na první pohled perfektního domu na předměstí. Nenaplněné ambice, nerovnost mezi sourozenci, rasismus, hledání sebe sama a nepochopení to vše hluboko schované a hnijící v nitru každého člena rodiny.

Celeste Ng umí opravdu bravurně pitvat rodinné vztahy a popisovat nejniternější myšlenky svých postav. Kniha obsahuje jen minimum přímé řeči, ale stejně se skvěle čte a vy otáčíte jednu stránku za druhou. Ohníčky všude kolem se mi líbily možná o chlup víc, ale i tak má kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli ode mě 5 a mohu vám ji z celého srdce doporučit

alca-212
23.03.2023 5 z 5

Krásná, silná kniha...

esma
05.03.2023 3 z 5

Tragické selhání rodičovské role. Výbušný materiál, ale nějak ho tam bylo na mně přespříliš. Absence jakéhokoliv náznaku řešení, strnulost.

Helena568
02.03.2023 5 z 5

Uff, to bylo silné, nádherné.

Ivka14
24.02.2023 3 z 5

Tato kniha je rodinným portrétem, který zkoumá, jak může rasa a identita ovlivnit výchovu dětí. Dynamika mezi rodiči a dětmi a to, jak se rozpadnou ve svých pokusech porozumět si, jsou hlavním těžištěm příběhu.

Kromě toho, že jsem nenašla postavy, které by byly dostatečně poutavé, aby mě zaujaly, mým hlavním problémem byly vnitřní konflikty postav, kterých bylo tak moc, že jsem si z knihy skoro nic nepamatuji.

ctuvnoci
17.11.2022 5 z 5

Kniha k zamyšlení, tak to má být. Myslím, že nadpis ji dobře vystihuje. Hlavní postavy spolu málo komunikují a z toho vznikají pořádné potíže. Jinak mě velmi překvapilo, jakými potížemi procházela smíšená manžeství ještě v nedávné době.

AkiB
17.10.2022 5 z 5

Naprosto úžasná silná kniha.

Baška29
27.09.2022 4 z 5

Ups. Zase síla. Zase mi trvalo začtení se do knihy, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Údiv nad tím, co vše nás ovlivňuje, co ovlivňuje naše děti, jak jednoduše lze ublížit a jak těžké to je napravit.. ale je tu naděje. A toho si cením.

dagmar.rub
19.09.2022 4 z 5

Pro potomky ze smíšeného manželství to muselo být v té době opravdu těžké, zvlášť, když matka měla ambice stát se lékařkou- a určitě by je v dnešní době naplnila-, jenže se narodila do doby, kdy se ženy předháněly jen v dokonalém pečení a zevnějšku a otec z komunity přistěhovalců chtěl zase zapadnout co nejvíc, ale jako Číňanovi se mu to nemohlo podařit. Oba chtěli pro své děti to nejlepší, po čem sami toužili a neuvědomovali si, jak jim tím škodí. Mysleli si, jak dobře své děti znají a až tragédie jim ukáže, v jakém bludu žili.
Určitě šlo jít psychologicky víc do hloubky, ale i takto kniha svůj účel splnila, člověka to zasáhne. A i když se každá postava chová tak trochu "divně", tenhle osud jim prostě nepřejete.

Alizon
22.08.2022 5 z 5

Komorní drama jedné smíšené rodiny. Mimochodem - opravdu jsem netušila, že ještě v té době by byl v poloviné států USA jejich sňatek nelegální. Během čtení se hromadila hořká pachuť a bylo mi víc a víc líto Hannah, i kdyz ona sama nebyla tou hlavní obětí. Vlastně (jak píše i uživatelka ladyka) jsem během čtení nevěděla, kterého z dětí je mi líto víc. V celé rodine vlastně není nikdo šťastný, rodiče přenášejí své nenaplněné ambice a touhy na děti, nikdo s nikým pořádně nemluví. Postupně se "vše, co si nikdy neřekli" hromadí v jeden obrovský bolestivý chumáč vaty, který musí dříve či později někoho zadusit. V knize jsou různé časové roviny, přeskakujeme ze současnosti do minulosti. Na rozdíl od některých kritických hlasů mi to vůbec nevadilo, při minimální koncentraci se dá naprosto jednoduše zorientovat a toto podání dodává knize patřičné dramatičnosti. Postupně "loupeme cibuli" až k hořkému pochopení. Autorku už jsem měla dlouho v hledáčku a tato první přečtená kniha od ní mě rozhodně nalákala k dalším.

slaska77
20.07.2022 5 z 5

Jak to dopadá, pokud si rodič neuvědomuje, že každý člověk má jiný životní cíl a přístup, že svět očima jejich dětí může být zcela něco jiného, jak se může vyvinout bezbřehé uctívání jednoho z dětí na úkor sourozenců a jak těžké muže žít život v rasově ještě ne zcela tolerantní společnosti, to vše si můžete přečíst v této útlé knížečce. Přináší zamyšlení nejen rodičům, i když především jim. Strana 100: "Lydia byla velice šťastná. Milovala školu. Mohla se stát, čím by chtěla. Nikdy by do té pramice nevlezla sama."

prvotina americká literatura rodinné vztahy

Celeste Ng
americká, 1980
2016  89%Vše, co jsme si nikdy neřekli
2017  89%Ohníčky všude kolem
2023  82%Naše ztracená srdce

Kniha Vše, co jsme si nikdy neřekli je v