Vražedné struny

Vražedné struny https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248275/bmid_vrazedne-struny-NGr-248275.jpg 4 122 45

Strhující směsice krimi, historického románu a hororu skvělá kniha pro fanoušky Sherlocka Holmese a Jonathana Creeka. Edinburgh, rok 1888. Ve svém domě je nalezen zavražděný houslista. Služebná mrtvého virtuosa přísahá, že v noci slyšela hrát tři hudebníky, ale v zamčené zkušebně je jediné tělo a neexistuje cesta dovnitř ani ven. Způsob provedení vraždy nápadně připomíná Jacka Rozparovače, a tak londýnská Metropolitní policie ve strachu z celonárodní paniky vyšle detektiva Iana Freye, aby případ vyšetřoval jménem falešného oddělení zabývajícího se okultismem. Jenomže Freyův nový šéf, inspektor „devítiprsťák" McGray, skutečné v tyhle nadpřirozené nesmysly věří. McGraye dovedla k pověrčivosti jeho tragická minulost, ale nakonec i Frey uznává, že tento případ stojí mimo rozumné uvažování. A když jednou někdo přijde o rozum, kdo ví, o co přijde příště...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Host

The Strings of Murder , 2015

syskas
22.03.2019 5 z 5

Obálka otrasná, ale nenechala som sa odradiť :-). A dobre som sa bavila. Detektívka, horor, humor, všetko spolu. Len tá naháňačka v tuneloch nemala konca, inak výborné.

qydko
01.03.2019 5 z 5

Čtivá historická detektivka ze starého dobrého Skotska.

handulli
26.02.2019 5 z 5

Skvěle napsaná historická detektivka. Nenudila jsem se ani minutu. Škoda, že česky zatím další díly nevyšly. Určitě bych si je ráda přečetla.

IVANA0123
12.02.2019 4 z 5

Výborně napsaná, čtivá, napínavá knížka. Úsměvné byly rozbroje mezi hlavní dvojicí - londýnskou "slečinkou" Freyem a samorostlým McGrayem z Edinburgu. A neméně zábavný byl i samotný příběh a vyšetřování. Vyřešení případu mě překvapilo a bylo, podle mě, skvěle propracované a zajímavé. Pokud se objeví i další díly, tak si je rozhodně nenechám utéct.
(2/19)

trudoš
10.02.2019 4 z 5

Zatímco Londýn žije brutálními skutky Jacka Rozparovače, v Edinburghu dojde k neméně bestiální vraždě houslového virtuóza. K vyšetřováním je přizván inspektor Ian Frey, který má asistovat kontroverznímu Adolphu McGrayovi, jehož nově založený „Úřad pro objasnění nevyřešených případů patrně souvisejících s mimořádnými a přízračnými jevy“ má zločin na starosti.
Oscar de Muriel ve svém literárním debutu povedeně zúročil svou lásku ke klasické hudbě a k viktoriánské detektivce. Jeho Vražedné struny tak otevírají plánovanou sérii, v níž dvojice nesourodých hrdinů bojuje s těmi nejbizarnějšími případy, jež se vymykají lidskému chápání. A přestože se román nakonec vyhne fantasknímu podtextu, nijak to pochmurné atmosféře neubližuje. Zajímavě funguje i chemie mezi oběma detektivy, založená na odvěké nevraživosti Angličanů se Skoty. Problém je však zbytečná rozmáchlost jinak vcelku normální zápletky, která chvílemi ztrácí tempo čistě jen proto, že si autor chce pohrát se specifickými kulisami.

Kachneci
08.02.2019 4 z 5

Docela mě to bavilo a i si ráda přečtu další díl.

witko
25.01.2019 4 z 5

Dobře promyšlený krimi příběh v reálně popsaném prostředí. Kniha mne drapla a nepustila, dokavaď jsem ji nedočetl.

KatastrofaK
14.01.2019 4 z 5

Skvělá kniha, skoro celou jsem ji předčítala nahlas a to teprve mělo grády. Nebyla jsem nijak zvlášť nadšená z hlavní zápletky a některé myšlenkové pochody inspektora Freye mi přišly záměrně hloupé, ale ta gradace děje a hlavně ty dialogy byly skvělé, svižné, vtipné a prostě geniální.

AlexandrTigran
12.11.2018 5 z 5

Jedním slovem dokonalé. Mrzí mě jediná věc - že nakladatelství Host za celé ty tři roky od této knihy (2015) ještě nevydalo další... Avizuje trilogii - a to už v Anglii mezitím mají čtyři díly! Kdy se dočkáme?

sirojezkin
25.09.2018 5 z 5

nenechte se odradit příšerným obrázkem na přebalu ! Vůbec se k té knize nehodí. Obalte ji do novin a čtěte! Je skvělá, opravdu jako Sherlock Holmes - možná lepší. Absolutní změna po knihách, které člověk v posledních letech četl. Napínavé, čtivé. Škoda, že autor toho nenapsal vic :( Doporučuji !

Evina74
30.07.2018 5 z 5

Čtivá detektivka. Doufám, že se dočkám pokračování.

soukroma
30.03.2018 5 z 5

Výborný román - noir, viktoriánská detektivka, s maličko duchařským podtextem (autor to ale nijak nezdůrazňuje a vyšetřovatelé na duchy nevěří od počátku), s báječně vykreslenou atmosférou (Blbinburg - „starej čmoudil“) a skvělými hrdiny (drsný dobrák devítiprsťák McGray a chytrá londýnská "slečinka" Frey).
Napínavý, krvavý a zejména ke konci akční příběh je podpořen dvěma tak odlišnými charaktery, že na nich autor skvěle vykreslil rozdílnost Angličanů a Skotů, a to i v rámci jazykových nuancí (Londýňanovi z vyšších kruhů v Edinburgu občas nerozuměli kvůli obsahu výpovědi, zatímco on měl velký problém rozumět jejich přízvuku - škoda, že tohle přenést v psaném textu nelze - a speciálním výrazům jako třeba Starý Nick jako označení ďábla) a průpovídek, namátkou:
+šerm = "Banda trapnejch mládenců navlečenejch do bílejch plenek do sebe strkaj dlouhejma tyčema! To je vážně drsný!"
+předsudky ohledně cizích národů - "No jo, pro vás Anglány je Francouz páchnoucí šašek, Skot zase neochočenej pes, Španěl blázen, Ital bandita... Jedině Angličan je vrchol dokonalosti!"
Autor se s tématem a zpracováním své prvotiny popasoval výtečně, jeho národnost a věk nesmí mást. Jen zpracování obálky na můj vkus nepříliš odpovídá obsahu - vzdorovala jsem proto knize dlouho, protože mi to vizuální zpracování připadalo jako upoutávka šestákový román z hororového divokého západu.
Bonus: kdo zdá trochu Edinburgh, užije si dvojnásob připomínky jeho spletitostí a zákoutí.

vyzkous
26.03.2018 4 z 5

Viktoriánská detektivka ze Skotska pracující s nadpřirozenem. Napínavé téma, děsivé motivy. Sympatičtí nekompatibilní detektivové, kteří spolu musí spolupracovat; záměrná klišé. Čte se rychle, zábava, fajn odpočinkové čtení.

Majdule
29.12.2017 5 z 5

Tak to je můj šálek kávy, v tomto případě spíš čaje s mlékem. Od dramatického prologu, přes duchařské pozadí včetně zápachu samotného ďábla, po hrdiny mezi nimiž výborně funguje vnitřní pnutí.
Hlavní hrdina není žádný sympaťák, spíš bolestínek vzbuzující škodolibost, parťák je z rodu úchvatných podivínů a úžasných chlapů. A stejně se víc bavím s Freyem, jeho mizernými náladami a věčnými stížnostmi.
Detektivní linka vedle duchařiny zapojuje i tradičnější motiv uzavřeného okruhu podezřelých, i když pátera Knoxe autor moc nectí. Každopádně to šlape, příběh odsýpá a stopy přibývají.
Autor navíc dobře pracuje s atmosférou a umí nadhodit postavy vybraným rysem. Pozitivnímu dojmu nahrává i zvolená doba. Je - li to začátek, těším se na pokračování.

Ovecka15
20.09.2017 5 z 5

Velmi poutavé prostředí, svižný příběh, napínavý konec - těším se na další díl!

Jíťa512
25.07.2017 4 z 5

Skvěle vykreslené prostředí, dobře vymyšlený příběh, špičkování mezi vyšetřovateli - za mě spokojenost, těším se na pokračování.

ChloeR.
02.04.2017 5 z 5

Taky jste se vždycky, když jste četli nějakou knihu, chtěli podívat na místo, kde se celý její děj odehrává? Při pohledu na název ulice si přehrávat, jak tudy prochází vaše oblíbené postavy, nebo si dokonce představovat, že jste jednou z nich? Já, jakožto bookoholic, o tom sním v každém případě. A představte si, jak jsem musela být šťastná, když se mi právě u této knihy naskytla šance toho dosáhnout! Jen tak brouzdám po internetu a najednou BUM! Vyskočí na mě upoutávka na studium v Edinburgu. Nedokážu ani popsat, jak jsem byla nadšená. Ani mě nenapadlo o takových pobytech v zahraničí přemýšlet. Nicméně, když jsem si o tomto kurzu přečetla více, řekla jsem si, proč ne? Každopádně se o tuto šanci chci podělit i s vámi ostatními, kdo jste četli tuhle báječnou knihu a máte podobné sny, jako já. A navíc, kromě možnosti dostat se do prostředí děje knihy, což je samo o sobě skvělé, tu můžete studovat anglický jazyk - jazyk přítomnosti, jazyk budoucnosti. A jak lépe se jej naučit, než denodenním používáním v praxi - tedy alespoň po dobu devíti týdnů. Zkrátka je to naprosto úžasná šance, tak vám doporučuji se jí chytit, dokud tu je. Možná to právě na tuto stránku úplně nepatří, ale přišlo mi to jako bezva nápad - tenhle výlet do Edinburgu, tak jsem se o to s vámi chtěla podělit. :)

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Staré dobré vražedné Skotsko

Nejprve bych rád napsal pár slov k nadpisu této recenze. Ten prosím berte v potaz pouze z literárního hlediska. Toto dílo totiž silně připomíná ty staré dobré detektivky z Anglie, Skotska atd. Teď už přejděme k samotnému recenzování. Na nijak nevybočujícím rozsahu (397 stran) se nám rozvijí příběh, který by opravdu dokonale zapadl a vlastně i zapadá mezi detektivky Agathy Christie a Arthura Conana Doyla. Dalším spojujícím prvkem mezi nimi je pak to, že i Vražedné struny jsou povedeným literárním dílem. Pochmurné prostředí Skotska opět dokazuje, že detektivkám vyloženě svědčí a je nedílnou součástí té správné pochmurné atmosféry u detektivek. Muriel to nejspíš moc dobře věděl, tudíž pro svoji prvotinu vybral zrovna tohle prostředí a zpracoval ho na výbornou. Samotné orientování děje do minulosti jsem bral s nadšením, jelikož knih odehrávajících se v současnosti čtu víc než dost. Tuto oblast pak autor zvládl sepsat bez problému a do celého příběhu opět skvěle zapadá. Velice se mi líbil i motiv hudby a s ním spojený případ. Takovéto spojení u detektivek není moc běžné. Z příběhu bylo jasně patrné, že autor je i houslistou a tedy ví, o čem píše. Muriel je však i chemikem a i z této oblasti určitě čerpal pro svou knihu a je to na ní znát. Samotný příběh pak nijak nevázne, mnohdy je i úsměvný a v jiných částech děsivý a hlavně je celkově skvěle propracovaný. Dalším velkým plusem u této knihy jsou postavy. Ústřední dvojice vyšetřovatelů je takovou tou dvojicí co na první pohled absolutně k sobě nepasují, ale postupem času jak oni tak i vy zjišťujete, že se vlastně skvěle doplňující, funguje jim to spolu a vy jim nakonec i fandíte. Vzájemné špičkování dvou vyšetřovatelů a poté i sluhů pak už jen dodalo větší stupeň oblíbenosti těchto postav. Muriel pak ještě dokázal sepsat i postavu vraha, kterou jsem dokázal i z části litovat. Takže slušná práce pane autore.

Slušnou práci od autora očekávám i při dalších dílech. Vražedné struny jsou totiž prvním dílem připravované trilogie. Tahle prvotina se autorovi povedla a já ji hodnotím 90 %.

Ranuncul
27.10.2016 5 z 5

Perfektní.Vzhledem k tomu,že kniha byla celkem náhodný výběr v knihovně,tak jsem byla velice příjemně překvapená.Vtipná,velice dobře napsaná.Autor chystá údajně i nějaké pokračování,které si určitě přečtu.

minimonisek
03.10.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, kterou jsem za poslední dobu přečetla. Příběh je vtipný a člověk se od něj nemůže odtrhnout. Na vraha bych svou dedukcí ale asi nikdy nepřišla, vždy když mi byl někdo podezřelý, tak ho zabili. Rozhodně si přečtu další díly.