Vražda v 31. poschodí / Ocelový skok

Vražda v 31. poschodí / Ocelový skok https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175858/vrazda-v-31-poschodi-175858.jpg 4 33 5

Dva kriminální romány se společnou postavou komisaře Jensena představují v podstatě satiru na švédskou konzumní společnost. První ironicky zpodobňuje monopolní vydavatelský koncern a jeho snahu o vědomé ohlupování lidí, ve druhém je podána fantastická vize budoucnosti konzumní společnosti.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Svoboda

Mord på 31: a våningen / Stålsprånget , 1964

RoBertino27
02.05.2023 4 z 5

Vraždu v 31. poschodí natočili Slováci jako televizní inscenaci a nemohu říci, že by se jim to nepovedlo. Marně jsem pak kdekoli hledal, zda není znovu ke shlédnutí. Co jsem tehdy nepochopil nebo mi uniklo, to jsem si doplnil v knize. Ačkoliv je pojetí značně odlišné než série deseti detektivek točící se okolo Martina Becka a jeho kolegů, rozhodně jsem nebyl zklamán.

RaptoR
24.05.2021 2 z 5

Čtenářská výzva 2021. Těžko hodnotit tyto "krimi" romány. Nicméně, hlavní postavou jest komiksař Jensen, kterýžto jako osoba je naprosto nevýrazný, přespříliš prkenný a toporný. Tento věrný posluhovač dystopické policie vám k srdci věru nepřiroste. Stejně tak Peter Wahloo a jeho vize budoucnosti, protože v době, kdy kniha vyšla, byla ona vize již zastaralá! Sakra, jediným prvkem jest politické uskupení dané země, které ale autor svým postavám až násilně vkládá do úst, aby tím oblažil čtenáře. Škoda, potenciál kniha jistě má, ale nesympatická hlavní postava a přílišné nimrání se ve společenském uskupení pohřbilo knihu pod nánosem prachu času. Nečíst, odložit.
PS: S Jensenem mám doma ještě jednu knihu, snad to nebude taková bída.

jprst
02.02.2021 3 z 5

I když jsem neměl žádné přehnané očekávání, tak mě oba příběhy tak trochu zklamaly. Průměrná záležitost, která mě neupoutala, klidně jsem si ji mohl odpustit, vracet se k ní nebudu a v paměti mi zůstane jen okrajově.

Eicherik
27.09.2019 3 z 5

Dva krimi příběhy z blízké budoucnosti. Nutno připomenout, že kniha byla napsána již v roce 1974 a dnes v roce 2019 máme onu budoucnost v podstatě již za sebou. A právě tohle je nejslabší článek těchto dvou románů, protože autor onu budoucnost zrovna moc neodhadl. V prvním případu autor správně předpověděl pouze roli oficiálních médií, jako hlavního nositele dezinformací. Nejpovedenější a nejnapínavější z celé knihy považuji tu část v druhém případu, kdy se komisař Jensen vrací zpět do vlasti a vyšetřuje události, které zde nastaly.
Koho by tahle kniha zklamala, tomu doporučuji autorovu sérii Martin Beck (Romány o zločinu), která je velmi povedená a kterou Per Wahlöö napsal se svojí manželkou.

Pavelpi
16.03.2019 3 z 5

Myslím si,že tahle kniha nic moc.Lepší to jde,když píše společně s Maj Sjöwallovou komisaře Martina Becka.Jeho případy mají daleko větší šťávu.

severská krimi švédské detektivky

Per Wahlöö