Policie pomo pije

Detektivní příběh švédské autorské dvojice. Komisař Martin Beck a jeho policejní tým se pouští do vyšetřování. Významný finanční magnát Viktor Palmgren je zastřelen neznámým mužem uprostřed slavnostního večírku v hotelu Savoy. Kvůli lehce opožděné reakci řadových policistů střelec uniká a nezůstává po něm jediná stopa. Vzhledem k tomu, že se vyšetřovatelé brzy dostávají s případem do slepé uličky, vyžádají si na pomoc komisaře Martina Becka. Ten se však rychle zamotává do spletitých intrik vrcholné politiky a businessu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41549/martin-beck-romany-o-zlocinu-polici-BNI-41549.JPG 4.2125

Martin Beck (Romány o zločinu) 6.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Odeon

Polis, polis, potatismos!, 1970

Kniha Policie pomo pije

kap66

Chce se mi napsat „čím dál lepší“, ale od čtvrtého dílu si to myslím pokaždé, takže lépe: už mě skoro začíná nudit, jak je to pokaždé perfektní! :-).
V tomto dílu vidím (bráno z těch dosavadních šesti) dvě nej:
- sociálně kritický tón, který je v určité míře přítomný všude, je tu zatím asi nejsilnější; možná i to bylo důvodem, proč tahle série vyšla v pohodě před rokem ´89, některé díly i víckrát
- nejvtipnější osvětlení názvu, jaké jsem u detektivky četla; a dál ve své koleji, pro mě velmi humorné, jede i protiva Larsson.
Malý spoiler, jen takhle na okraj: blahopřání Martinu Beckovi. Policie sexem žije!

kokrokr
21.10.2020

Tři a půl bodu. Výborné.

RoBertino27
11.10.2020

Šestý svazek Románu o zločinu, kupodivu vydaný u nás nejen v mnoha "rozházených" edicích, ale i jedné, slušivě vyvedené, poněkud mate názvem. Nejdřív to měl být Policajt-lamprcajt, poté Policie pivo pije a až poté se ustálil na onom známém Policie pomo pije. A to ještě pomíjím fakt, že v originále znamená titul Polis, polis, potatismos! něco jako Policie, policie, bramborová kaše (v angličtině je to zase Vražda v Savoy). Kniha jenom dokazuje šíři záběru autorské dvojice Sjöwall-Vahlöö včetně občasného humoru. A také postupný vývoj v celé sérii, která se rodila deset let.

haki34
22.09.2020

" Fixnamol, co se to tady.." sípal v úžasu. Kouř střelnéh prachu se v chodbě převaloval jako bledě modrá mlha. Pronikavě to tam smrdělo. Zachrisson se zvedl a popleteně zíral. "Na co jsi mířil ?" vztekle drtil mezi zuby Gunvald Larsson. "Na nohy.." "Moje ??"

další příběh mé čím dál oblíbenější party...nejvíc jsem byla zvědavá, cože je to "pomo"..a ...čekala jsem kde co, než !!! SPOILER !! dětskou zkomoleninu...která umožnila zapojit do dějě naše oblíbené nešiky a tragédy - tipujete správně - Kristianssona a Kvanta. Příběh tentokrát nebyl nějak extra napínavý, spíše zahrál na sociální strunu. Nabízel znechucení biznismeny, politikou zapletenou do podnikání, levotou, mytím rukou navzájem..znechucení nad profesionálními sekretářkami, manželkami, nad lhaním v osobním i profesním životě...a samozřejmě rozhořčení nad osudem, drtícím ty malé.. Pak stačí náhoda, pohled do správného okna, ale... vlastně náhody neexistují ;)
Tým Martina Becka případ opět celkem slušně rozluštil, potěšilo seznámení se ségrou Gustava Larssona, jakožto důležitou svědkyní. Mravnostní okénko oživilo krimi scénu. Zapojení Asy Torellové se mi zdá trochu tlačením na pilu, ale když to autorské chce, proč ne...scéna v hotelu napsaná celkem tak akorát..zbytečně nerozmazává a naznačí mnoho.
Byla to taková poklidná detektivka, ale s kvalitami odpovídajícími autorské dvojici, takže - nenudila jsem se. A 3,5* by asi bylo méně, než si zaslouží, takže zaokrouhluji nahoru, na 4*. A zakládám do sbírky...

pepa4081
17.07.2020

Deset románů o zločinu je jedna z mých nejoblíbenějších detektivních sérií, nevím pokolikáté už přečtená.
Šest – Policie pomo pije
Pokud by někdo chtěl znát pouze obsah a rozuzlení samotného zločinu, stačí mu přečíst zhruba první a poslední dvě, tři kapitoly. Zbytek je vlastně jen omáčka, ale právě na té já si nejvíc pochutnávám. Opět skvělý humor a uvěřitelný příběh.
Vrcholně uspokojivé.

trudoš
11.05.2020

Poprvé jasně vnímám humorný podtón, který se jinak vážnými kriminálními případy dosud vinul pouze nenápadně. Tentokrát se však Maja Sjöwallová a Per Wahlöö opřeli do stockholmských policistů naplno a vypichují smutný vedlejší efekt ořezávání stavů, pravomocí a platů - totiž že žádný vysokoškolák vám za pár babek pochůzkáře dělat nebude. Jenže - i když se člověk musí smát etudám s uniformovanými poplety, hned nato běhá mráz po zádech z novinářských vsuvek o stoupající zločinnosti.
Jinak vše podle zaběhnutých pravidel. Pomalé vyšetřování je pro tuhle sérii už příznačné, takže člověka ani nepřekvapí, že jej čeká obligátní kolečko nikam nevedoucích výslechů a zkoumání rozporuplných forenzních důkazů. Jakmile se ale příběh ocitne v poslední třetině, vygradují události naprosto dokonalým způsobem. Fanoušci, odkojení Kriminálkou Las Vegas, sice asi zkolabují nad technologickým středověkem (sedmdesátá léta bodují!), ale zas to má s realitou společného víc, než kterýkoliv jiný podobný seriál.

ArwenAragorn
13.06.2019

Klasika ze severu, tuto dvojici můžu.

olívoil
31.12.2018

klasika severských detektivek, úžasná autorská a manželská dvojice opět nezklamala