Koupit knihy

Maj Sjöwall

švédská, 1935 - 2020


Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 17 knih

Komentáře (6)

moničina
26.12.2020

Jej knihy zo série Martin Beck ma bavia stále aj po 40-tich rokoch. Sympaticky detektív, kritický pohľad na Švédsku spoločnosť v tej dobe a mnoho vtipnych momentov.

pepa4081
20.09.2020

Tato autorská dvojice patří k mým nejoblíbenějším autorům. Někdo jejich knihám vyčítá jistou politickou zaujatost, já však s jejich názory velmi často souhlasím. Jejich Švédsko a dnešní Česko mají mnoho společného. Oblíbil jsem si všechny jejich hrdiny a jen lituji, že Románů o zločinu není daleko víc. Klasické lidské detektivky s mnoha prvky skvělého humoru. Celá série má čestné místo v mé knihovně.

Ječmínek
28.07.2014

Nejlepší jsou: Roseanna, Muž na balkóně, Säffleská bestie a Teroristé.

marlowe
04.02.2013

Maj Sjöwallová a Per Wahlöö byli manželé. Knihy psali i sólově, ale světově je proslavila především desetidílná série kriminálních románů s Martinem Beckem.
Knihy této manželské dvojice patřily v dobách normalizace k tomu nejlepšímu, co u nás z kriminální literatury vycházelo – a přestože je nakladatelé vydávaly mnohdy i ve stotisícovém nákladu (!!!), běžně se na ně stávala fronta (pamětníci jistě zavzpomínají na památné „čtvrtky“).
První díly série jsou vpravdě nepřekonatelné, jedná se o ryze čisté detektivky, ctící žánr, bohužel v závěrečných dílech se do příběhu nenápadně vkrádá „sociálně-kritický“ až „protispolečenský“ (rozuměj: „kritizující kapitalistické zřízení“) prvek, který trochu kalí vodu a ničí zážitek z četby.
Za zmínku stojí fakt, že si autoři počet dílů (10) naplánovali předem. Se psaním začali v roce 1965 a s železnou pravidelností rok co rok vydávali další a další díl. Takže v roce 1975 dospěli ke konci – a v témže roce také Per Wahlöö zemřel.

quendery
12.12.2012

Plně souhlasím, jejich detektivky jsou opravdu výjimečné. Hrdinové jejich knih jsou ve své podstatě obyčejní lidé, se kterými se čtenář velmi rychle "skamarádí" a přitom děj nepostrádá napětí i překvapivá odhalení , jako například v knize Säffleská bestie. Vřele doporučuji.

Kubíííína
12.05.2012

Spisovatelská dvojice Sjöwallová - Wahlöö je výborná pro ty čtenáře detektivek, kteří si chtějí přečíst knihu z jiné země než z Británie nebo USA. Série 10 románů o zločinu s detektivem Martinem Beckem je skvělá. Přečtěte si! :-)