Maj Sjöwall

švédská, 1935 - 2020

Nahrávám...

Životopis

Maj Sjöwallová, nepřechýleně Maj Sjöwall (*25. září 1935, Stockholm) je švédská spisovatelka a překladatelka, psala samostatně, nebo společně s partnerem.

Své nejslavnější detektivní romány, kde figuruje policejní komisař Martin Beck, psala se svým životním partnerem, jímž byl Per Wahlöö. Jejich první román – Roseanna, rozvážně vyprávěný příběh o sexuální vraždě, vyšel v roce 1965, poslední – Teroristé, o deset let později. Ve stejném roce Per Wahlöö zemřel.

Partneři psali společně u jednoho stolu, každý jednu kapitolu (psali prý po večerech, kdy šli jejich dva synové konečně spát), které si po napsání vyměnili k vzájemné revizi. Jejich souznění bylo tak hluboké a jejich literární styl tak podobný, že po nějaké době ani sami nedokázali rozeznat, kdo z nich byl autorem které kapitoly.
Všechny jejich detektivky spojovala postava hlavního hrdiny – komisaře Martina Becka, odehrávaly se ve Stockholmu a odrážely se v nich soudobé sociální a politické problémy. Řada z nich byla zfilmována (Walter Matthau), a většina z nich byla přeložena také do češtiny. V televizní inscenaci (Záhada zamčeného pokoje) na ČT hráli Jan Teplý a Dana Syslová.

Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org