Säffleská bestie

Detektivní příběh švédské autorské dvojice. Komisař Martin Beck a jeho policejní tým se pouští do vyšetřování. Další ze seriálu detektivních románů ze současného stockholmského prostředí se zaměřuje proti nešvarům v řadách policie. Komisař Martin Beck a jeho spolupracovníci se po složitém pátrání utkávají s několikanásobným vrahem, jenž byl do situace šílence dohnán sadistickým a neschopným policejním komisařem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80102/saffleska-bestie-80102.jpg 4.2108

Martin Beck (Romány o zločinu) 7.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Levné knihy

Vedervärdige mannen frän Säffle, 1971

Kniha Säffleská bestie

trudoš

Jak mi série Martina Becka od prvních dílů moc neseděla, šestá a teď i sedmá kniha opravdu stály za to. Zatímco Policie pomo pije okouzlila svým humorným podkresem, Säffleská bestie naopak uhranula temným, přímočarým a v základu jednoduchým příběhem. Třebaže zápletka se rozjíždí pomalu, v druhé půli nečekaně nabere na síle a u posledních stránek čtenář jen trne, kdo všechno bude semlet lavinou událostí.
Rozdíl oproti předcházejícím dílům je i v koncepci, tentokrát zde nedochází k vyšetřovacímu tápání či bloudění po vedlejších kolejích – kdo je viník je jasné poměrně záhy, jen je třeba si ujasnit některé souvislosti a než začne vývoj událostí něčím nudit, dochází ke zběsilému vyústění. Zároveň mi vyhovovalo, že náhled do života Martina Becka byl tentokrát minimální a nepůsobil jako něco navíc. Snad jen, že příliš mnoho postav se mi průběžně pletlo jmény i povahovými rysy, přičemž valná většina jich byla vlastně zbytečná, protože celé drama šlo uhrát klidně o třech hlavních aktérech.

šipek
29.03.2021

Tak jsem sáhl po staré dobré osvědčené dvojici autorů a vůbec jsem se nezklamal. Za mě výborný komisař Martin Beck (dokonce nyní jde seriál každou neděli večer na prima krimi s tímto komisařem, který sleduji). Kniha je klasický detektivní román, který se moc dobře čte.

ludek.n
26.12.2020

Skandinávská detektivní škola a posedmé komisař Martin Beck, řešící případ brutálně zavražděného policisty Stiga Nymana, přezdívaného pro svůj přístup ke zločincům, ale i kolegům - Säffleská bestie. Manželé Maj Sjöwallová a Per Wahlöö přistupují k tématu s přímočarostí a přesvědčivostí sobě vlastní. Nedočkáme se proto žádných obludných zastíracích manévrů nebo únikových her, ale jednoduché a rázné policejní akce, spočívající stejnou měrou na mravenčí práci při sbírání indicií, jakož i na zkušenostech a dokonce intuici. Vše hladce, jasně a s nadšením, přestože únava a vyčerpání vyšetřovatelů mají proporce katastrofy. Jakmile v stockholmské Údolní ulici zazní střelba z automatické pušky, doposud poklidné shromažďování důkazů se mění v drama, v němž si nikdo nemůže být jistý životem. Autorům se podařilo udržet tempo po celou dobu vyprávění, vyhnuli se žánrovým klišé a naservírovali nám příběh, který se čte jedním dechem.

pepa4081
11.08.2020

Deset románů o zločinu je jedna z mých nejoblíbenějších detektivních sérií, nevím pokolikáté už přečtená.
Sedm – Säffleská bestie.
Jeden z nejkratších, ale asi nejakčnějších dílů série. Humoru tu není tolik, jako jindy, přesto se opět skvěle čte. Pachatele mi bylo víc líto, než jeho první oběti. Mimochodem, film podle knihy jsem viděl kdysi v kině. Po letech jsem se na něj na internetu podíval znovu a mohu ho také pochválit.
Vrcholně uspokojivé.

m_martina
28.05.2020

Knihu jsem četla už před docela dlouhou dobou a nebyla špatná. A Martin Beck je sympatický vyšetřovatel.

ArwenAragorn
15.05.2020

Přečetla jsem si po letech znovu, chystám se osvěžit všechny díly. Někdo to už na databázi napsal, že knihy této autorské dvojice jsou takovým předvojem severských thrillerů. A musím říct, že důstojným. Po celou dobu se kniha moc dobře čte a nedá se odložit, i když akční je až na konci. Skutečně výborná detektivka.

Eyghon
22.04.2020

Velmi slabá krimi (nemůžu napsat detektivka, protože tady není žádné pátráni po pachateli). Polovina knihy je věnována sadismu oběti, aby se nějak ospravedlnilo konání vraha. Ten se nijak neskrývá a je hned odhalen. Druhá polovina je v podstatě jediná scéna, kdy pachatel ostřeluje policii ze střechy domu a je následně zneškodněn. Jak neočekávané :). Zbytečná kniha.

ArwenAragorn
13.06.2019

První od autorské dvojice a moje první setkání s Martinem Beckem, četla jsem ji v mládí a tehdy jsem ještě nebyla otrlou čtenářkou thrillerů, proto na mě některé scény působily hrůzostrašně.