Zmizelé hasičské auto

Kniha vypráví o pátrání po pachateli série zločinů, do kterých je zapletena mezinárodní organizaci překupníků s automobily.
Ze švédského originálu „Brandbilen som försvann“, vydaného nakladatelstvím P.A. Norstedt och Söners Förlag, Stockholm 1969, přeložil František Fröhlich.
Vydání druhé, v Nakladatelství Svoboda první.

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/63484/zmizale-hasicske-auto-63484.jpg 4.1105

Martin Beck (Romány o zločinu) 5.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Svoboda

Brandbilen som försvann, 1969

Kniha Zmizelé hasičské auto

trudoš

Pro mě zatím nejslabší díl série. Děj je zbytečně natahovaný, zápletka se vytrácí pomalu do ztracena a finální vyvrcholení působí spíš vynuceně, než přirozeně. Přitom má román opětovně skvělý rozjezd, kdy autoři navnadí nejen zajímavým zločinem, ale i následnými komplikacemi, které před kriminalisty staví. Jenže pak to nějak celé začíná stagnovat, práce detektivů klopýtá, vrací se na začátek, pokračuje jiným směrem, dostane se do slepé uličky a vezme případ zase z jiného konce, a tak dál, dokud se kriminalisté z Kungsholmské konečně nepřiblíží k nejvíce pravděpodobnému průběhu událostí.
Na druhou stranu, návrat k oblíbeným postavám jsem si užil se vším všudy. Komisař Martin Beck už zdaleka není ústředním hrdinou, pozornost se tříští mezi celý tým policistů a tak se i více vybarvují jejich charaktery. Což dává prostor pro svérázný druh severského humoru, u něhož občas netušíte, zdali se smát, či trnout hrůzou. V tomhle ohledu u mě Maj Sjöwallová a Per Wahlöö stoupají v ceně čím dál víc.

knihomoli
26.11.2019

Návrat po letech ke knize. Dobře se čte, klasická detektivka jak má dle mne být, částečně krimi, částečně román, občas mi cukaly koutky, parádní oddychovka i když autoři mají i lepší

musska
12.08.2018

Trochu zvláštní detektivka, není tady žádný "hlavní vyšetřovatel" ale celá parta, někdy jsou povrchně popsány celé úseky a najednou detailní popis chvíle strávené v kanceláři. Každopádně do výzvy se hodí, k létu za pět korun v antikvariátu taky :)

Miruš
08.04.2015

starší, ale dobré

Hrefna
20.10.2014

Kniha je to dobrá, ale nějak v ní chybí napětí, které od detektivek očekávám. Děj je zdlouhavý, ale zase se tím kniha blíží realitě policejní práce, kterou popisuje. Chybí mi v ní vhled do situace i z jiné strany, nežli policejní. Taky mám pocit, že všichni vyšetřovatelé jsou podivíni :) Ale přesto si ráda přečtu další díly, tentokrát již v logickém sledu.

Kubíííína
16.02.2014

Průměrná kniha, začátek a průběh sice dobrý, ale konec opravdu nic moc.

bikerbm

Ač je postava policejního komisaře Martina Becka velmi sympatická,kniha sama spadá do průměru,chybí mě v ní napětí a děj jaký bývá v detektivkách z pera Eda McBaina,jehož knihy si dvojice autorů brala za inspiraci

Přízrak

Per Wahlöö
švédská, 1926 - 1975
Maj Sjöwall
švédská, 1935

Kniha Zmizelé hasičské auto je v