Vražda je zvyk

Vražda je zvyk https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511698/bmid_vrazda-je-zvyk-wz7-511698.jpg 5 620 620

Hercule Poirot série

Vražda je zvyk z roku 1936 patrí k detektívkam Agathy Christie, inšpirovaným archeologickými expedíciami, ktoré legendárna spisovateľka podnikla so svojím druhým manželom Maxom Mallowanom. Tento napínavý detektívny príbeh zasadený do exotického prostredia náleziska na Blízkom východe vychádza v novom vydaní. Hneď po príchode do známej archeologickej lokality v irackom Hassaniehu je zdravotnej sestre Amy Leatheranovej jasné, že sa tam deje niečo zlé – niečo, čo súvisí s krásnou, no nervovo labilnou manželkou slávneho archeológa doktora Leidnera. Napätie medzi členmi expedície by sa dalo krájať, strach Louise Leidnerovej, ktorú sužujú desivé halucinácie, priam bije do očí. O niekoľko dní má na odľahlé nálezisko doraziť Hercule Poirot, ktorý v tých končinách trávi dovolenku, no ktovie, či už pre niekoho z výpravy nebude neskoro...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Murder in Mesopotamia , 1936

Hani77
15.04.2022 5 z 5

Opět velice zajímavé rozuzlení. Tentokrát jsem podezřívala úplně všechny, tedy i vraha, ale způsob provedení činu mě nenapadl. Agatha byla opravdu výjimečná PANÍ spisovatelka.

Usire
03.02.2022 5 z 5

Opětovně skvělé vyprávění, kde zápletka je jen trochu nepravděpodobná. Technické provedení vraždy je v pořádku, ale i tak se mi zdá, že vrah musel v mnoha ohledech strašně riskovat a mít pevné nervy. Knižní předloha v mnohém televizní tvorbu předčí.

VeruMalfoy
02.01.2022 5 z 5

Wow, tak tenhle příběh byl opravdu velice, velice promyšlený! Žasla jsem nad detaily, které byly vysvětleny až na konci knihy, a kterých jsem si nejdřív vůbec nevšimla! V téhle knize je opravdu vidět obrovský intelekt autorky a hluboká promyšlenost jejích příběhů! Knížku jsem přečetla jedním dechem. Hlavní postavou, kromě detektiva, zdravotní sestřičku, jsem si moc zamilovala.

babystar
16.12.2021 4 z 5

Představte si vraždu v uzavřené komunitě archeologů kdesi v Mezopotámii (dnešní Irák, Sýrie?). Všichni mají alibi, policie si neví rady. Do této situace vstupuje směšný mužíček H. Poirot a logicky rozplétá záhadu, aby ukázal, že nic není takové, jak se na první pohled jeví a hranice mezi láskou a nenávistí je velice tenká. Z knihy čiší láska paní Agathy k Sýrii, znalost fungování archeologických výzkumů a samozřejmě znalost lidských povah. Podívala jsem se i na seriálovou epizodu, která je poněkud pozměněná, ale postavy a řešení odpovídají knižní předloze.

vodovodnice
22.11.2021 4 z 5

I přes to, že jsem Vraždu v Mezopotámii viděla zfilmovanou, už jsem si nevybavila motiv ani vraha.
Proto pro mne bylo skvělé, když jsem si knížku četla a postupně si vybavovala filmovou verzi.
Stejně mi bylo prd platné, že jsem to viděla před lety zfilmované, vraždící osobu jsem do poslední chvíle neodhalila a několikrát se nechala napálit A.Ch.
Bylo to skvělé počtení s krásným prostředí.
Zase se ráda podívám na zfilmovanou verzi pro srovnání s knížkou :-) .

baji42
06.08.2021 5 z 5

Vynikající detektivka z pera nejslavnější autorky tohoto žánru. Kniha se dočkala i několika filmových podob, které ovšem dle mého názoru nedosáhly kvality knihy.

Sklenička
07.06.2021 4 z 5

Je to moje literární seznámení s klasikou detektivního žánru, nemám tedy žánrové srovnání. Vybrala jsem si tenhle příběh, protože sama jsem měla archeologické období a prostředí vykopávek jsem znala z brigád (byť tedy ne z oblasti Mezopotámie, jen kousek od Hradce :-)). Ani nejsem ten typ, který se snaží odhalit vraha ještě před koncem, jen jsem se nechala unášet příběhem. Plavba po vlnách příběhu byla hladká, svižná a završení cesty překvapivé. Na můj vkus tam bylo moc přímé řeči, ale zřejmě to bylo nezbytné.

Gibis
14.05.2021 5 z 5

Už se mi stýskalo po Herculu Poirotovi, jak já ho nemám aspoň jednou za čtvrt roku, tak se u mě projevují abstinenční příznaky :) Vražda v Mezopotámii je jedním z nejlepších případů, ale já mám ráda vlastně všechny. Děj je značně obohacen zkušenostmi samotné Agathy Christie z cest s jejím druhým manželem za archeologickými vykopávkami (výborně zpracováno v jejím biografickém díle Pověz mi, jak žijete). Samotná vražda je opět dokonale matoucí, ale na HP a jeho šedé buňky prostě nikdo nemá!

verka5083
17.02.2021 3 z 5

Začátek mi přišel fascinující a donutil mě knihu číst dál. Bohužel, poté děj u mně nějak sklouznul a kniha mě už tak nebavila jako na začátku. Ale ale konec knihy mě opět nadchnul a musel jsem ji už prostě dočíst.

PeterBahn
28.12.2020 3 z 5

Četlo se moc hezky, i když zápletka i technické provedení vraždy málo pravděpodobné. Asi mám pro Agathu slabost v tom, že mi víc dává atmosféra příběhu, než technické nepravděpodobnosti…:-)

Kontryhelka
06.12.2020 5 z 5

Fantastické čtení a konečné šokující rozuzlení jako vždycky. Agatha mně nikdy neomrzí a její dílo mohu číst pořád a pořád. Je tu pro mně,kdykoliv potřebuji povzbudit a vždy mně pohladí po mé lačné čtenářské duši. Za mně opravdu knižní mňamka. A film taky stojí za to.Ale tam se některé postavy chovají jako blbci.

MilanCFC
18.11.2020 5 z 5

Sice se zde hlavní hrdina objevil znovu až docela později, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. A skoro vůbec mi nechyběla postava kapitána Hastingse. Skoro :-) Kniha mě celou dobu nesmírně bavila, asi za to mohlo to prostředí, do kterého byla zasazena, a vůbec celkově hlavní příběh. Mám ale nejspíš malou "temnou" představivost, protože způsob vraždy jsem si nějak nedokázal vykreslit. Jakmile však bude tento díl zase v televizi, určitě budu mít jasno :-) Tento škraloupek, který je ale spíš mojí vinou, ale nemůže ohrozit plné hodnocení. Pravda, trošku mě také zaskočil jazyk, jaký v tomto díle HP užíval, tak nějak z ničeho nic, ale to opět není úplně zásadní problém. Opravdu výborné.

Lemurka
07.10.2020 2 z 5

Jdu proti proudu. Kniha mě bavila první třetinu, pak se mi to zdálo zdlouhavé a nudné. Nějak úplně mi nesedí autorčin styl.

konicekbily
01.09.2020 5 z 5

Další pěkný díl ze seriálu o slavném detektivovi. Tentokrát pomahačem a našeptávačem není kapitán Hastings, ale zdravotní sestra. Té vyprávění příběhu pěkně odsýpá a je nápomocná při řešení případu. Jako obvykle čtenář nemá vůbec šanci vraha odhalit, jenom šedé buňky Hercula vše odhalí a na závěr vysvětlí, jak se to mohlo stát, i když to vypadalo, že je to nemožné.

INCOGNITOREADER
15.08.2020 2 z 5

Kniha mě dost překvapila tím, že je vyprávěna z pohledu první osoby a ne klasicky vypravěčem. Tady se jedná o vyprávění sestry, která byla najatá, aby se starala o manželku archeologa v Iráku. A vypráví nám příběh a svoje poznatky. Poirot se objevuje poměrně pozdě a mě kniha docela nudila. Mám detektivky rád, i jiné knihy od Agathy mám rád, ale tady mi to bohužel nesedlo.

Margherita_N
04.08.2020 5 z 5

Není mi jasné, proč zrovna v tomhle díle Poirot mluvil tak komicky neumětelsky anglicky, což působilo poměrně rušivě, jinak se ale nedá nic vytknout. Vypravěčkou je zdravotní sestra, která se s odstupem snaží události popsat na papíře, a děj se odehrává v Iráku v domě, kde přebývá archeologická výprava - tady Agatha patrně čerpala inspiraci ze svého života. Sestra toho ale nestihne mnoho napracovat, jakmile ji najmou, její paní je nalezena zavražděná. Sestra je nebojácná, až odvážná, vypráví klidně, a Poirot (který se zase náhodou vyskytl poblíž) ji proto bere za spojence. Opět se dočkáme druhé vraždy, Poirot ale vše rozlouskne během pár dnů a odjíždí v dál Orient-Expressem, aby se nachomýtl k další známé vraždě (která ale vyšla knižně o několik dílů dříve). Mě prostředí Blízkého východu bavilo, je poznat, že Agatha Christie měla cestování ráda. Její postavy jezdí po celém světě, ať už za prací, odpočinkem, nebo i zločinem. Škoda že jsme se ve Vraždě v Mezopotámii nedostali blíž arabské kultuře, prostor, ve kterém se odehrává, je pevně ohraničen domem archeologů. Jako další případ v řadě bude ale navazovat Smrt na Nilu, těším se na čtení.

Vecerkova
20.07.2020 5 z 5

„ (...) Až do posledního okamžiku já držím všechno zde,“ poklepal si na čelo. „V pravou chvíli – udělám skok – jak panter – a mon Dieu, to je pak překvapení!“

Uvědomuji si, že nemám Vraždu s čím srovnávat, na druhou stranu nemám jí co vytknout. Moment překvapení se nekonal, zklamání ovšem také ne. Lehká forma dělá román velmi čtivým.
Líbilo se mi, jak se ve vydání z 1969 popasovali s Poirotovým jazykem, dali mu osobitost ale nikoli přílišnou komičnost, která by pokazila atmosféru.

NemcovaKN
20.07.2020 4 z 5

Samozřejmě H. Poirota znám, ale knihu od A. Christie jsem četla poprvé. Jsem velmi mile překvapena, jakým způsobem je příběh napsaný - takovým lehkým a jednoduchým způsobem. Přitom jsem bez problémů byla vtažena do děje a okouzlena příběhem.

katy87
05.07.2020 5 z 5

Zápletka sice nepravděpodobná a neuvěřitelná, stejně tak i provedení vraždy, ale stejně mě to dostalo, jako vždycky :-). Psáno v době, kdy arabský svět ještě neměl tak negativní konotaci jako dnes... Na konci knihy Agatha sděluje, že se ze Sýrie Poirot vrátil nazpět Orient expresem a navazuje tak na další knihu.

sabca1520
26.06.2020 5 z 5

Agatha a Hercule.. Neexistuje lepší spojení. ????