Líščí zámok

Líščí zámok https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525767/bmid_lisci-zamok-654902fa4e0ce.jpg 5 5 2

Von Barevanson série

< 5. díl

Byť Barevansonom je ako diagnóza. Všetko je pokrivené ako v miestnosti plnej krivých zrkadiel.“ A do tohto pokriveného sveta, kde sa cit predstiera a luxus nahrádza lásku, patrí aj Apolinár von Barevanson. Jeho aristokratický rod, od nepamäti až po súčasnosť, navyše prenasleduje smrť. Keďže znamenia napovedajú, že jeho spoločný čas s bratom sa na zemi kráti, chytá sa aj slamky. Mladá čarodejnica s pomocou váha – jej predchodkyne už mali tú česť s barevansonovskými problémami a nikdy to neprinieslo nič dobré. Nikdy sa s Barevansonovcami nechcela zapliesť. Prekvapuje ju však, že Apolinár a Hypolit sú dvojčatá, navlas rovnaké, hoci povahovo už nemôžu byť odlišnejšie. A je tu tiež veľká generačná krivda, jazerný dom so smutným prízrakom, záhadná líška... a Apolinár. Muž, ktorý v nej nečakane vzbudzuje viac ako len súcit. Prekliatie dvojčiat má však temnejší základ, ako si je vôbec možné predstaviť. A Justína bude musieť načrieť do jadra svojej ženskej sily, povolať starodávnu Wiccu a ponoriť sa do najčernejšej mágie, s akou sa kedy stretla... celý text

kristy.books
08.01.2024 4 z 5

Pri výbere prvej tohtoročnej knihy z domácej tvorby som stavila na "overenú" sériu Rod von Barevanson (dúfam, že som jej názov napísala správne). Na tejto sérii sa mi najviac páči jej originalita, je to niečo nové, netradičné (v porovnaní s inými knihami, ktoré u nás, ale i v zahraničí vychádzajú). Myslím, že by si stačilo prečítať krátku ukážku a hneď by ste vedeli, o akú sériu ide.

Líščí zámok je už piatou časťou tejto série. Jednotlivé príbehy majú mnoho spoločného (netradičné mená postáv, tajomnú, miestami až strašidelnú atmosféru, zámok plný tajomstiev, temné sily, určité zviera, ktoré tu zohráva dôležitú úlohu a podobne), no pri tom je každý iný, osobitý. Autorka dokáže vždy niečím prekvapiť. Je vidieť, že si musí najskôr naštudovať mnoho vecí, aby ich dokázala v príbehu autenticky priblížiť, za čo má u mňa plusové body.

Tentokrát sa stretávame s dvojičkami Apolinárom a Hypolitom. Kým jeden je skôr tichý, utiahnutý, samotársky, druhý bol zasa taká neriadená strela. Napriek odlišným povahám a mnohým nezhodám mali medzi sebou veľmi blízky vzťah a urobili by jeden pre druhého aj nemožné. Dvojičky v tomto rode totiž trápilo prekliatie - nikdy neprežijú obe.

Pomôcť im má mladá čarodejnica Justína, ktorá najskôr váhala, pretože s touto rodinou už nechcela mať nikdy nič spoločné. Napokon súhlasila, ale podarí sa jej však v čas zrušiť kliatbu? Má na to dostatočné schopnosti? A akú úlohu v tom všetkom zohráva líška? Odpovede na tieto otázky ma veľmi zaujímali, čo ma nútilo otáčať jednu stránku za druhou.

Samozrejme, nemôže chýbať ani dávka romantiky. Romantická linka sa mi páčila, užívala som si najmä to, ako sa Justína postupne dostávala grófovi pod kožu, "prinútila" ho vyjsť z jeho ulity a vniesla mu do jeho temného života trochu svetla.

Priznám sa, že tento diel síce nepatrí k mojim naj zo série, na tomto mieste stále zostávajú iné časti, pretože k úplnému wow efektu mi tu niečo chýbalo, ale pokiaľ ste čítali predchádzajúce časti, rozhodne si nemôžete nechať ujsť ani túto novinku. Som zvedavá, s čím príde autorka nabudúce.

LiliDarknight
02.01.2024 5 z 5

Rok som ani nemohla začať lepšou knihou.

Výborne napísaný atmosférický príbeh, ktorý je rovnou mierou magický, temný i záhadný. S trochu väčšou štipkou mágie a plný chaoticko-svojských postáv. Mám pocit, akoby sa týmto príbehom uzavrela rozsiahlejšia dejová línia. Možno preto, že som na stránkach stretla postavy, ktoré sa mi už predstavili v predchádzajúcich knihách.

Tak či onak, výborný gotický kúsok plný duchov a kostlivcov v skriniach, kde sa preháňajú práve dostatočne záhadné i výstredné postavy. Presne takto si predstavujem nielen modernú šľachtu. A tie vzťahy a emócie a postavy a všetko ostatné...

Joj, veru, táto sa autorke zatiaľ najviac podarila. Lebo podobne ako rastú jej postavy, rastie aj ona sama a je to vidieť na kvalite textu.