Orlí zámok

Orlí zámok https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483638/bmid_orli-zamok-99E-483638.png 4 9 2

Von Barevanson série

„Láska je v našom rode ojedinelý jav, a ak sa vyskytne, uctievame ju sebe vlastným spôsobom...“ Gróf Hyeronym prezývaný „Krásny Barevanson“ je veľmi zvláštny muž, ktorý lásku vníma svojským spôsobom. Jeho príťažlivosť je neodškriepiteľná, status príslušníka súčasnej európskej šľachty ho robí zaujímavým a v rodine plnej bledých a kostnatých figúr vyniká. Avšak vonkajší pôvab skrýva temnotu vo vnútri. Len čo otvorí ústa, knihovedkyňa Saskia ho považuje takmer za blázna, no okolnosti ju donútia tráviť čas v jeho zámku nad knihou z ľudskej kože. Lenže čím viac preniká za cynické brnenie mladého grófa a on jej dáva najavo, že ho jej krása fascinuje, tým pozornejšie každý ich krok sledujú zlovoľné oči. Sú to však živí alebo mŕtvi, čo môžu tento pár roztrhať na kusy? Zámok je znepokojivé a strašidelné miesto a Hyeronym stráži tajomstvo, ktoré sa za žiadnych okolností nesmie dostať na svetlo. Isté druhy zla totiž dokáže pochopiť iba Barevanson. A niektoré dvere musia zostať naveky zamknuté...... celý text

adelka_books
01.02.2023 5 z 5

Moje vnútro neochotne opúšťa smútok a chlad, v ktorom som bola pár dní ponorená. Moja duša roní tiché slzy, pretože sa musí vrátiť do reality. Jej domovom bol staroveký zámok. Na prvý pohľad historická budova, ktorá vás očarí svojou krásou a majestátnosťou. Len čo sa ocitneme na jej nádvorí máte pocit, že ste sa vrátili do minulosti. Priam vás láka k tomu, aby ste sa utiahli do jeho útrob a nechali sa unášať jeho tajomstvami, ktoré v sebe ukrýva. Ešte aj obloha, akoby chcela umocniť jeho veľkoleposť, je zatiahnutá šedou ponurou farbou. Nad hlavou zrazu počujem škrekot akéhosi dravca. Dvihnem oči k nebu a vidím, ako ponad jednu vežičku preletel orol. Premkne ma nepokoj a strach. Lusknutím prsta sa však ocitnem vo svojej izbe a uvedomím si, že som sa dala v zákutiach svojej mysle preniesť do iného sveta.

Nohy sa mi kĺžu po ľade, akoby sem patrím odjakživa. V tele sa mi rozlieva pokoj spojený s adrenalínom a ústa sa roztiahnu do úsmevu. Trochu sa rozkorčuľujem a zakončím to svojou obľúbenou piruetou. V ušiach počujem ohlušujúci potlesk a cítim sa ako hviezda, ktorú všetci obdivujú. Áno už som spadla z obláčiku svojej slávy. Krasokorčuľovanie zbožňujem a obdivujem. A keď tento krásny a zároveň náročný šport zakomponovala talentovaná Lina do svojho príbehu Orlí zámok, vedela som, že vytvorí niečo originálne, mrazivé, romantické a trochu aj strašidelné.

Saskia bola známa svojimi farebnými vlasmi a tým, že milovala krasokorčuľovanie. Mala pred sebou nádejnú kariéru, osud jej však zamiešal karty inak a stala sa vedkyňou kníh viazaných v ľudskej koži. Priznám sa, že o takomto niečom som počula prvý krát. Najskôr som sa striasla odporom, po čase ma jej práca začala zaujímať viac a viac. V tejto knižnici, kde pracuje spozná aj krásneho grófa Hieronyma von Barevsona, ktorý ju príde požiadať, aby pracovala na jeho zámku a skúmala pre ich rodinu knihy. Tento záhadný gróf ju hneď zaujal. Bola to silná, odvážna žena, ktorá sa len tak nevzdala. Obdivovala som jej charakter a správanie. Mala niečo, čo vás ťahalo ju spoznať bližšie. Až neskôr som pochopila, že mala v živote grófa Hieronyma dôležitú úlohu. Cítila som každú jej emóciu. V živote máme každý osudom určenú osobu, ktorá je pre nás stvorená.

Hieronym bol chladný, krásny muž, ktorý obýval zámok. Ešte sa mi nestalo, aby ma hlavný hrdina odpudzoval a zároveň priťahoval. Okolo neho bolo priveľa tajomstiev, ktoré som túžila odhaliť. No najskôr mi gróf dovolil pomaly sa doňho zamilovať. Keď sa mi dostal do srdca postupne začal odkrývať aj svoje najtemnejšie tajomstvá. Pekne jedno po druhom. Zmáhali ma obavy, strach, ale aj túžba spoznať, aký naozaj je. Niesol veľké bremeno rodiny Barevanson, ktoré ho ťažilo. Jedna scéna mi zlomila srdce a len tak tak som udržala slzy. Odkryl nám aj svoje najcitlivejšie stránky.

Dionýz bol skvelá postava, len škoda, že som nemala možnosť viac nahliadnuť do jeho hlavy.

Nechýbala tu ani romantická linka, ktorá bola vystavaná presne tak, aby vyvážila tajomstvá a temné prostredie, kde sa príbeh odohrával. Saskia a Hieronym boli dvaja odlišní ľudia, ktorí postupne našli jeden druhého. Ich láska si prešla určitými fázami, ktoré neboli jednoduché. So zatajeným dychom som sledovala či všetko prekonajú. Neraz som cítila okom hrejivého pocitu lásky, aj hnev a frustráciu.

Veštica Justína mala dôležitú úlohu v rode Van Barevanson. Vďaka tomu som mohla nahliadnuť do sveta mágie, čarovania a kariet.

Kornélia bola pre mňa po celý čas záhadná postava a do samého konca som nevedela čo si o nej myslieť. Išiel z nej chlad a smútok. Keď som však odhalila čo sa jej stalo cítila som nesmiernu potrebu ju objať.

Autorku vnímam ako éterickú bytosť, ktorá by mohla na tomto zámku pokojne bývať. Píše prenádherne, až niekedy zabúdam, že je z nášho malebného Slovenska. Vždy ma dokáže dostať svojimi nádhernými opismi prostredia.

Ak ste ešte nič nečítali z jej pera mali by ste to rýchlo napraviť. Jej príbehy vo vás vyvolajú rôznorodé emócie. Ja ich budem predychávať ešte dlho. Skvelé, odporúčam. Nechajte sa očariť krásnym Grófom z Orlieho zámku.

Ďakujem Lina za zaslanie knihy na spoluprácu. Si úžasná.

MonaR0se
07.01.2022 5 z 5

Orlí zámok je moja prvá dočítaná kniha v roku 2022 a ja som nadšená :) . Tretí diel zo série "Rod von Barevanson" bol úžasný, temný, mrazivý, tajomný aj šokujúci. Opäť som sa zamilovala do autorkiných opisov...všetkého... Lina Franková má totiž dar slova - jej opisy sú neskutočne poetické, iné, dokonale živé a ani trochu nenudia.

Čítanie Orlieho zámku bol pre mňa silný emočný zážitok. Bola to jazda na horskej dráhe, kde sa emócie cestou striedali ako na bežiacom páse a každá jedna ma zasiahla na inom mieste. Láska, nenávisť, radosť, smútok, strach, neistota, prekvapenie, šok... To všetko (a ešte niečo navyše) zaobalené do temnej, občas až hororovej atmosféry, to všetko zaobalené do perfektne vygradovaného príbehu plného prekvapivých zvratov...

Tri knihy, tri príbehy rôznych členov rozvetvenej aristokratickej rodiny von Barevansonovcov. Všetci Barevansonovci majú dosť spoločných povahových aj výzorových čŕt, no zároveň sú jedineční. V Orľom zámku nám autorka predstavila Hyeronyma. Je to arogantný, neprístupný a záhadný samotár, ktorý toho v sebe ale ukrýva omnoho viac. Jeho "stretnutie" s tajuplnou Saskiou, ktorá miluje farby, bolo doslova osudové. Autorka sa s charaktermi jej postáv dokáže naozaj krásne vyhrať :).

Orlí zámok u mňa síce neprekonal ten Vlčí (tam som sa zamilovala do postáv o niečo viac), napriek tomu ma zasiahol, očaril a najmä utvrdil v tom, že táto séria je jedinečná a výnimočná a ja pevne dúfam, že bude minimálne nekonečná :) .

Lina Franková
slovenská