Voľba

Voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368110/mid_volba-Jqv-368110.jpg 5 310 98

Mala len šestnásť rokov, keď ju a jej rodinu odviedli nacisti z Košíc do Osvienčimu. Hneď po príchode ju doktor Mengele oddelil od mamy a jej rodičia zomreli v plynovej komore. Edith v tábore zažila nepredstaviteľné chvíle, no jej odvaha a sila pomohli prežiť nielen jej a jej sestre, ale aj ďalším ženám z tábora. Dnes je Dr. Edith Eva Eger medzinárodne uznávanou psychologičkou a skúsenosti, ktoré nadobudla, jej umožňujú pomáhať najťažším prípadom, či už sú to vojnoví veteráni, ľudia žijúci v traumatizujúcom rodinnom prostredí, alebo potenciálni vrahovia. V knihe Voľba spracúva svoj jedinečný príbeh o prežití holokaustu a úteku do Ameriky. Spomienky pretkáva zaujímavými prípadmi zo svojej praxe, svojimi názormi na ľudský život a na to, čo sama nazýva "možnosťou voľby". Ukazuje, ako si každý môže zvoliť, že sa zbaví väzenia, ktoré si postavil vo svojej mysli, a nájsť oslobodenie bez ohľadu na minulosť.... celý text

Biografie a memoáry
Vydáno: , Eastone Books

The Choice , 2017

Andyska007
03.12.2022 5 z 5

Velmi silný příběh. Nejenom svým obsahem, ale i poutavě popsaný. Upoutal mě nejenom autorčin příběh za války a po ní, ale i příběhy lidí, které léčila jako terapeutka.

Kopretina_aku
08.11.2022 4 z 5

Příběh sám o sobě velmi silný a díky tomu, že autorka pokračuje ve vyprávění i po válce, tak velice zajímavý. Poslední část knihy popisující terapeutickou praxi mě ale moc neoslovila, měla jsem pocit, že se myšlenky stále opakují.

Varvara
30.09.2022 5 z 5

Výborná kniha, klenot. Ne tolik o holocaustu, spíš o tom, jak pracovat s traumaty. Popsáno hodně čtivě a na praktických příkladech - nejen ze života autorky, ale i od jejích klientů. Kniha navíc může inspirovat v tom, že nikdy není pozdě na studium/cestou za naplňujícím povoláním.

adorjas
06.09.2022 3 z 5

Nevyhľadávam knihy o holokauste, ale v HU bola táto kniha na bestsellers list- tam mám pocit, že hrozne frčia knihy o nacizme, holokauste, atď., a tak reku, že ju skúsim. Knihu by som nazvala ako príliš osobným Yalomom- pretože okrem prípadov, ktoré má pani Eger na starosti, tu rozvíja aj svoj príbeh, ktorý z nej učinili toho, kým je dnes. Síce, prežila obdivuhodný život, celkom ma prekvapilo ako detailne si pamätá aj na tie najmenšie maličkosti a občas som mala pocit, že sa píše trošku viac hrdinsky- napr. nikdy nerozvinula to, že prečo so svojimi deťmi viac nehovorila o holokauste, a že ako to prežívali oni a pod.

jana4084
31.08.2022 5 z 5

Tak tohle je síla! Kniha mě naprosto pohltila. Hlavní vypravěčka se mi vryla pod kůži a jen jsem si říkala: ,,Doprčic, to je ženská! Ta má neuvěřitelnou vnitřní sílu!". Od začátku do konce mě kniha bavila. Neuvěřitelný, čím vším si prošla. Nemluví jen o koncentračním táboře, ale i o motivaci a životě po táboře. Smekám a jestli bych chtěla vidět někoho, kdo přežil tábor smrti, byla by to tato žena ️ na tenhle příběh jen tak nezapomenu.

lindaaa
30.08.2022 5 z 5

Krásne napísaný príbeh, veľa krásnych myšlienok z knihy mám zapísaných...

Kaja1
18.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha plná krásných myšlenek. Klobouk dolů před tím, co všechno autorka navzdory osudu dokázala. Musí to být neuvěřitelně silná žena.

kulibunda
08.08.2022 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, byla jsem trochu zklamaná. Neměla jsem náladu na nějakou motivační knihu, která mi bude vykládat jak Mám na vybranou, čekala jsem román o životě autorky. Ale po přečtení pár stran jsem si řekla že přečtu aspoň teda první část a pak to případně odložím. Neodložila! Skvělá kniha, vlastně to je román o životě autorky, ale je prokládaný i příběhy jiných lidí. A musím říct, že mě tato kniha v životě bude provázet. Protože po přečtení mám pocit, že na vybranou opravdu máme vždy a za každých okolností.

JoMia
06.08.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

lucifess
19.06.2022 5 z 5

Přečteno velmi rychle, nešlo se odtrhnout. Část z Osvětimi a těsně po ní byly velmi dobře sepsané. Zajímavé pro mě bylo číst, jak s touto životní zkušeností se Edit prokousává novým životem. Znovu od nuly začít v nové zemi. Obdivuji každého, kdo má navíc odvahu se v pozdějším věku pustit do studií. Dokázala toho opravdu velmi mnoho. Pasáže, které se týkaly příběhů pacientů mě již tolik nebavily, ale i přesto celkově si kniha zaslouží to nejlepší hodnocení.

Petra00
06.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Samozřejmě velmi smutná. Líbilo se mi, že zde sledujeme autorky život v období války ale i po ní. Část z války byla skvěle napsaná a velmi emotivní. Část po válce pro mne byla velmi zajímavá, bavilo mě jak čtení o autorčině studiu, kariéře, tak i její rodině a emigraci. Opravdu doporučuji každému, kdo se o téma druhé světové války zajímá a chce si přečíst knihu z trochu jiného pohledu než obvykle.

Hobo
30.05.2022 5 z 5

Prošel jsem psychoterapií i výcvikem v psychoterapii. Až tak, že jsem k psychoterapii začal získávat i odstup, zejména když jsem prošel i kolem některých psychoterapeutů. Nakonec jsem se i s tím vyrovnal - ne každý absolvent řidičského kursu se stane i dobrým řidičem. I životní příběhy nám připravují nečekaná traumata a většinou k němu nemáme žádný kurs.
Příběh dr. Egerové jsem opravdu prožíval. Třebaže její a moje trable se lišily, styčných bodů se najde mnoho. Nakonec zjistíte, že v podstatě na vyrovnání se se svými strašidly potřebujete stejně v zásadě celý život a podstatné je, jestli to řešíte nebo necháváte plynout. Všechny zmínky na odborníky v knize zmíněné mě také oslovily a působily jako balzám. I já četl Viktora Frankla a měl rád Carla Rodgerse, o Zimbardovi nemluvě. A tak jsem během autorčiny autobiografie procházel i svůj život... No řekněte, může vám jakákoli kniha nabídnout větší zážitek?

Jediné, co jsem nepochopil, se týká překladu. Proč Auschwitz? Proč prostě ne Osvětim? Měla s tím nějaké trauma?

Leat
13.05.2022 5 z 5

Příběh ženy, která si prošla peklem a dokázala najít vůli žít dál. A nejen to, svým příběhem a volbou profese pomáhá dalším zraněným, ztraceným lidem.

Jirinamac
19.04.2022 5 z 5

Příběh ženy, která si prošla utrpením lágrů, pochodem smrti a při osvobození Mauthausenu jí američtí vojáci vyhrabali z hromady mrtvol, kdy nedokázala ani zvednout ruku, aby naznačila, že žije. Ani její další život neprobíhal bez problémů a musela opustit komunistické Československo , kdy byly další problémy, které musela řešit. Zdánlivě si se vším dokázala poradit, ale stále jí pronásledovalo trauma z války. Vystudovala psychologii, aby dokázala pochopit a i sama pomáhat potřebným. Dlouho jsem tak dobrou knížku nečetla. Po přečtení jsem měla možnost i poslechu dobře namluvené audioknížky.

MakrelkaH
29.03.2022 5 z 5

"Nevíme, kam jdeme. Nevíme, co nás čeká. Ale pamatuj si, že to, co si nosíš v sobě, Ti nikdo nemůže vzít" Tato slova vyjadřují vše.. Pro mě tato kniha byla neuvěřitelným čtenářským zážitkem, která ve mně zanechala hluboké stopy. Není to jenom kniha, která popisuje holocaust a jeho hrůzy, ale boj úžasné ženy, která se nebojí postavit vlastním démonům.

lencin
05.03.2022 5 z 5

Poselství knihy je velmi silné. Vždy, v každém okamžiku svého života máme možnost volby. Volby, jak se k situaci postavíme. A dokud žijeme, tak máme naději.

workos
13.02.2022 5 z 5

Silný příběh ženy, která dokázala ve svém životě neuvěřitelné věci. Rozhodně doporučuji každému.

Josh
31.01.2022 4 z 5

Část vzpomínek na 2SV byla hluboká, emoční, traumata na která se nelze připravit. Každý jim čelí jinak, protože je jinak „nastavený“ a zvládá různé zkoušky života různě. Část o autorčině klinické praxi v USA mi úplně nevyhovovala, sice zde bylo propojení – trauma a její snaha s ním bojovat (bohužel léta), ale určitá psychologie a některé postavy mi do předchozího vyprávění prostě neladili.

Artep25
28.01.2022 4 z 5

Skvělá kniha se spoustou zajímavých myšlenek

Kristyna1712
28.12.2021 5 z 5

Opravdu silný příběh silné ženy.
Líbilo se mi, že kniha není jen vyprávěním o hrůzách a zvěrstvech druhé světové války, které autorka jako jedna z mála dokázala přežít, ale je to i kniha o naději a odhodlání naučit se s prožitým traumatem žít. Nikdy se nevzdala a teď inspiruje a pomáhá ostatním lidem, ke kterým také nebyl život příliš laskavý. Kniha je tak doplněna i o zajímavé příběhy jejích pacientů.
Děj byl plynulý a napínavý, takže jsem měla problém knihu odložit. Určitě doporučuji.