Vlny

Román Vlny, poprvé publikovaný v roce 1931, patří k nejvýraznějším z experimentální tvorby Virginie Woolfové. Ústřední roli v něm má šest postav, vedoucích monology: Bernard, Susan, Rhoda, Luis, Jinny a Neville. Důležitá je také sedmá osobnost – Percival, přestože čtenář nikdy neslyší jeho hlas. Monology které postavy vedou charakterizují jejich city a povahové vlastnosti. Kniha je rozčleněna devíti krátkými částmi, které detailně popisují výjevy z pobřeží, sledování vln. Jak postavy, nebo-li „hlasy“ střídavě mluví, Woolfová proniká do jejich nitra, zkoumá jejich osobnosti a vzájemné vztahy. Každá z postav je jiná, přesto je dohromady váže silné pouto. Hlasy postupně odhalují jejich vědomí. Bernard je spisovatel, který stále nemůže najít vhodná slova pro vyjádření svých myšlenek; Luis je outsider hledající pochopení a úspěch; Neville touží po lásce, Jinny je dáma, pro kterou je nejdůležitější krása, obdiv a uznání; Susan prchá před pochybnostmi z města na venkov a věnuje se mateřství; a neklidná Rhoda bojující s nejistotou a úzkostí odmítá kompromisy a raději vyhledává samotu. Percival je sice zbožným, ale zkaženým hrdinou, který umírá na cestě do Indie. Jeho smrt ostatní postavy hluboce zasáhne. Ačkoli jeho hlas v románu nikdy nezazní, čtenář má šanci ho detailně poznat, protože má své místo v myšlenkách všech svých šesti přátel. Je těžké román Vlny zařadit do určité kategorie, protože Woolfová zde mistrovsky spojuje techniku proudu vědomí a poezii psanou v próze. Bývá řazen k angloamerickému modernismu a experimentální próze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/6091/vlny-BXC-6091.jpg 4.574
Vydáno:, One Woman Press

The Waves (1931)

Kniha Vlny

tyjá

Někdy si to musím přečíst znovu.

nanahakova
30.07.2018

Tato kniha je skvost, všem doporučuji přečíst. (Překlad z roku 2008, obzvlášť u této knihy je důležité si dát na překlad pozor.)

veronika97
02.06.2016

Na knihu jsem se velice těšila. Byla jsem zvědavá na Virgiiny experimenty... Bohužel si k jejím slovům nemohu najít cestu.. Ztrácím se a neudržím myšlenky, takže na konci strany zjistím, že vlastně nevím, o čem byla.. Za pár let, doufám, jí dokážu porozumět lépe. Autorčin cit pro vystižení okamžiků je kouzelný. :)

Atuin
21.12.2015

Kniha mě neuvěřitelně oslovila, zapátrala ve mě a já pátrala v ní, to je zatím vše co mohu napsat, není to složité pokud o tom ve složitých perspektivách nebude člověk předem uvažovat a kupodivu je to otevřené, tedy na Virginii je to zvláštně otevřené.

zarivybagr
22.10.2015

Jemný, citlivý, přesto ostrý dech života v orchestraci vnitřních hlasů několika přátel, jejich vývoje od mládí až ke smrti. Do této zásadní knihy jsem se pokoušel neúspěšně začíst a vstřebat ji několikrát, podařilo se mi to až nyní a ničeho nelituji. Právě naopak, jedno z nejsilnějších a do hloubky jdoucích vyjádření touhy, snů, mládí, stárnutí, životního vzletu i tíhy, poezie i tragédie, zkrátka komplexity živého, co jsem kdy četl. Určitě ne naposled.

adorjas
22.03.2015

Myslela som, že som skúsený čitateľ, ktorému nebude problém čítať "experimentálnejšiu" literatúru. Bolo to ťažké, veľmi ťažké. Tých myšlienok, pocitov, prúdov, náznakov bolo spomenutých na malej ploche toľko, až som mala problém denne prečítať viac strán. Čítala som Woolfovej zrevidovanej denníky, a viem koľko práce a úsilia venovala pri písaní tejto knihy. V tejto knihe sa jej podarilo naozaj zachytiť prúd vedomia presne v tom reálnom znení. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, aby ste zachytili naozaj každý malý detail vo vašom myslení, aj taký detail, ktorého náznak zmizne skôr ako sa objaví? A presne to, sa Woolfovej podarilo! Inak, čo sa týka postáv, z nejakého mne neznámeho dôvodu, sa mi ženské postavy zdali reálnejšie, ľudskejšie a hodnovernejšie...
P.s. Síce dávam 3*, ale je to z môjho subjektívneho pocit, bolo to ťažké sústo a možno som ho vôbec celé nepochopila, možno si dám repete po pár rokoch.

knihomilka
19.04.2014

Nádherné, ako sa čitateľ postupne z myšlienok postáv dozvedá, aký je ich charakter. Veľmi náročné dielo, pretože tých myšlienok je toľko, že je to nápor na vlastné myslenie. Čitateľ si nemá pri čom inom oddýchnuť. A zistili sme starú známu pravdu, že život je tvrdší, než sme si mysleli, keď sme boli mladí.

anett123
08.08.2013

Hodně experimentální a zvláštní knížka a hodně náročná na přečtení, ale stojí to za to.

Obchodník se smrtí
Obchodník se smrtí