Vlak naděje

Vlak naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236703/bmid_vlak-nadeje-cT2-236703.jpg 5 324 93

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny devatenáctého století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh, která přišla o rodinu po velkém požáru na newyorské periferii, cestuje díky organizaci Pomoc dětem vstříc nejisté budoucnosti. Co ji v ní čeká? Najde přes řadu bolestných ztrát své štěstí? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011. Po smrti milovaného tatínka střídá jednu pěstounskou rodinu za druhou a jde z průšvihu do průšvihu. Za ten poslední musí na veřejně prospěšné práce: bude uklízet v podkroví devadesátileté paní. Protnou se osudy těchto dvou žen? A dostanou odpovědi na své otázky? Vlak naděje, román inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o tom, že občas musíme něco ztratit, abychom něco podstatného našli.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Plus

Orphan Train , 2013

bookcase
22.06.2015 5 z 5

Krásná knížka - tedy víceméně smutná, ale moc hezky čtivě napsaná.

bosorka
01.06.2015 4 z 5

Dvě dívky, každá z jiné doby, každá jiná, ale přeci jsou si mnohým podobné, nepříliš jednoduchým osudem, nedostatkem milujících osob a touhou po lásce, zejména té rodičovské. Příběh Vivian/Niamh/Dorothy je dechberoucí, ta neskutečná bída, kterou muselo toto děvče projít a kterou by rozhodně zvládla lépe mít za sebou milující rodiče. K tomu fakt, že její příběh je vystavěn na základě skutečných osudů dětí, které jely "vlakem naděje". Druhý příběh je "obyčejnější", Molly člověku nepřiroste k srdci tolik jako Vivian, ač má velice podobný osud a s nedostatkem lásky se pere také. Molly už není tak pokorná jako Vivian, navíc tím, že je to holka ze současnosti, chybí jejímu životu jakýsi přesah do dob nám ne tolik známých. Stát kniha jen na jejím příběhu, asi by tolik neoslovila. A asi bych si taky klidně odpustila ten moc sladký konec.

sabinaK
26.05.2015 4 z 5

Na mě až moc přesladký konec

ciniminisek
20.05.2015 5 z 5

Husí kůže, úšklebky, ale také rozhořčení a slzy beznaděje, to vše čtenáře čeká, právě při otevření této veleúspěšné knihy.

Iwíček
26.04.2015 5 z 5

Krásná knížka s velice zajímavým a čtivým příběhem.

Dadula118
13.04.2015 4 z 5

mám tyhle knížky,podložené skutečnou událostí ráda.Knížka se dobře četla,jen ten konec je moc sladký...

Pett
07.04.2015 4 z 5

Příběh se čte sám a to jedním dechem... velmi oceňuji, že vyprávění není vycucané z prstu a zakládá se na skutečných osudech dětí... sirotků ze zmíněného vlaku... autorka si musela projít nesčetně lidských osudů a to na příběhu zanechalo punc opravdovosti... i když nemám ráda takto přímočaré a okaté tlačení se do emocí, náhody a happy endy... to mi trochu kazilo požitek ze čtení a uvěřitelnosti... a pak by takovému příběhu slušela i jistá "květnatost" jazyka, která by mi brala dech... ale to je už jen takový můj písmenkový fetiš :)
...i tak stojí za přečtení...

Tiffany
26.03.2015 4 z 5

Každá dobrá kniha, v člověku něco probudí..., otevře témata. U téhle knížky kolikrát, až srdce zabolelo. Dvě ženské postavy a dva podobné příběhy. Molly, rebel z donucení a Vivian, která až na konci příběhu a svého života, dojde naplnění. Ne každý si vylosuje v den narození dobrou kartu. Někdo může mít start do života náročný a s těžkostmi bojuje celý život. Mám ráda moudré knížky, knížky, které nutí přemýšlet. Knížky emotivní..., s výpovědí, které mají poselství, nebo mohou člověka něco naučit. Donutit přemýšlet. A to jedna z nich.

anetka.repova
20.03.2015 5 z 5

Úžasné, kniha vypráví dva děje, které mě na začátku kdy jsem to zjistila zaskočily, ale pak to bylo milé. Velmi emotivní a napínavý děj, který Vám nedá spát a bude chctít vědět spoustu otázek, jak dopadnou a jak se budou vyvíjet dál.

Jak již sám název napovídá jedná se o vlak, který převážel sirotky do různých měst, kde si je měli vybrat náhradní rodiče a Naděje znamenala pro sirotky naději, zda si je někdo odvede a nebudou se muset potácet ve vlaku do dalšího města a doufat, že si je tam někdo vyzvedne, nebo o ně nikdo mít zájem nebude a skončí v sirotčinci.

Velmi překrásný příběh o ztrátě, naději, důvěře, oddanosti, potupě, opovržením, ale také o lásce. Je spousta slov, kterým se dá vystihnout děj.

Všem velice doporučuji ať nasednou do vlaku naděje a vydají se spolu s hlavními hrdinkami na jejich cestu příběhem.

Lumine
14.03.2015 5 z 5

Nádherné.

Připravte se na krásný příběh dvou rozdílných a vlastně stejných osob. Dvě dějové linky. Jedna z dvacátých a čtyřicátých let 20. století, která je tak děsivá a krásná zároveň, že bude rádi za dobu a místo, kde žijete. A druhá ze současnosti, která vás trochu rozesmutní a možná trochu naštve. Pravděpodobně budete mít nutkání zavolat rodičům, že je milujete a nechcete o ně přijít. Ale celý příběh je zároveň místy vtipný, zajímavý. Prostě krásný. Možná začnete věřit na osud.
Konec je také naprosto fantastický. *Připravte se na zděšené otáčení poslední stránky se slovy "To nemůže být konec, ne?"* Líbí se mi ten pěkný konec. Doopravdy. Obě naše hrdinky se vám rychle dostanou pod kůži a obě si zaslouží pěkný konec. Tak ho tu mají.

Blanka78
02.02.2015 5 z 5

stojí to za to ji přečíst opravdu krásná kniha

JanaDor
01.02.2015 5 z 5

Koleje. Vždy odněkud někam vedou. Symbol cesty, ze které nejde vybočit a pokud ano, má to katastrofální následky. I tento příběh má svoji cestu, která je pro hlavní hrdiny velmi náročná. Někdy nešťastnou náhodou, ne svoji vinou, vyjedou z kolejí a má to pro ně bolestné dopady. Jediné po čem touží je, dorazit do cílové stanice, kde na ně bude čekat rodina. Zdá se možná, že je to skromné přání. Ale pro ty, kdo nemají kolem sebe pečující, milující příbuzné, tak je to přání největší. Jistota, ochrana, bezpečí, jež rodina dává nelze ničím nahradit. Většinou to poznáme, když to nemáme.
Příběh je poutavě napsán a četl se jedním dechem. Ukazuje na to, co děti nejvíce potřebují. Úžasná kniha se skvělým poselstvím. Vřele doporučuji.

ivousekk
31.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem odložila jen jednou, abych šla spát a ráno jsem zase musela pokračovat, dokud jsem ji nedočetla. Velice emotivní, napínavý příběh malé Niamh a náctileté Molly na mě neskutečně zapůsobil. Odhalil mi kus historie, ale i současnosti a odhalil nelehký život opuštěných dětí, které jsou odkázány na pomoc pěstounů a bohužel hodně často se nejedná a nové, milující rodiče. Po přečtení si člověk uvědomí, jak automaticky bere to, že má rodinu, a přitom to taková samozřejmost není. A hlavně, že si toho musí víc vážit.