Vladař

Vladař https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183683/vladar-183683.jpg 4 994 179

Jednoznačně formulované rady, jak má postupovat panovník, chce-li být úspěšný a dobře vládnout své zemi. Jakým způsobem se dá vláda získat? Jak si moc udržet a neztratit ji? Machiavelli tento spis věnoval na začátku 16. století Lorenzovi Medicejskému, který v té době vládl Florencii a byl autorovým blízkým přítelem i nadějí ve světlejší budoucnost roztříštěné Itálie.... celý text

Literatura naučná Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Il Principe , 1532

Dandulka
11.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Ještě dnes jsou některé autorovy výroky aktuální. Machiavelli měl, bohužel, pravdu, když tvrdil, že účel světí prostředky. Myslím si, že by nebylo na škodu, číst tuto knížečku častěji!

juckey
10.11.2013 3 z 5

Uvědomte si to, jo? Machiavelli to nikdy neřekl! Žádné účel světí prostředky. Prostě ne! Pro úplnost, byl to jeho současník Ignác z Loyoly, ale Machiavelli (ještě jednou) prostě ne. A taky nejde o nějakou propagaci násilí, proboha, proberte se, učitelé občanky. Machiavelli je asi tak trošku cynik, to jo, ale nepředstírá, že nabízí systematickou a univerzální politickou teorii. Spíš zkoumá, pomocí studia historie a pozorováním praxe, nadčasové prvky lidského chování, díky čemuž je schopen formulovat zhuštěné maximy, aforismy a pravidla, která mohou vladaři (a nejen jemu) pomoct přežít ve zrádném světě. Každému jeho názory asi tak ouplně pod nos nejdou, ale to není jeho problém. Cha! Ale napsat dílo o ani ne 100 stránkách, které je dodnes jedním z nejdiskutovanějších spisků na světě, hmm.. Klobouk dolů.

RaptoR
23.08.2013 5 z 5

Základní kámen politických knih. Škoda jen, že byl tak často - a špatně - interpretován. Přesto nabízí dosti rad, které se dají uplatnit i v běžném životě, stejně jako plno zajímavých úvah k zamyšlení.

Andráse de la
01.08.2013 5 z 5

Jo a pro ty koho kniha nepobavila, měli byste vědět, že nemá pobavit, ale inspirovat a poučit se.-má ukázat jak to veskutečnosti bylo a je-

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

V své podstatě kniha není vůbec špatná. Myšlenky autora jsou zbaveny veškerého pozlátka a jsou sepsány v celé své nahotě, tak jak leží a běží. A mně nezbývá nic jiného než souhlasit, protože ačkoli byl odsouzen za přílišnou krutost, spíš bych řekla, že byl odsouzen za přílišnou upřímnost, která se né každému tak úplně hodila do krámu.
Dokonce bych řekla, že vše, co napsal, má nadčasovou platnost. Pokud se člověk chce stát vladařem s velkým V, pak zde je návod.

Sklenička
07.06.2013 5 z 5

Praktická učebnice reálné politiky 15. století. Spoustu věcí najdete i v politice dnešní.

Gizminek
13.05.2013 2 z 5

Také nemohu souhlasit s tím, že by Machiavelli byl humanista :)) ... pravdou je, že v době, kdy umíral otec humanismu Erasmus Rotterdamský vznikala tato kniha a je spíš dávána do kontrastu jako opak humanistického snažení - Inspiroval se jí mimo jiné i Vilfredo Pareto, ze kterého dále čerpal italský fašismus. Knihu hodnotím dvěma hvězdičkama, protože je nadčasová. Její přínos lidstvu je ale chladnokrevný politický kalkul, který již tak pozitivně nehodnotím. Spíše to nehodnotím vůbec, protože kdyby tuto knihu nenapsal Machiavelli, zřejmě by jí napsal někdo jiný.... i když je to otázka.

Stamby
31.03.2013 4 z 5

Pro mě jako pro studenta je tato kniha vstupenkou do světa politiky a "širšího vnímání historie". Pragmatický návod jak vládnout je krutým/reálným( záleží na úhlu pohledu) obrazem myslitele tolik zidealizované renessance. I přes to jsou některé teorie platné i v dnešní době.

chamyl
22.02.2013 4 z 5

Zajímavé čtení zdejších komentářů této knihy... Přitom je v ní tolik pravdy a nadčasových zkušeností. Nejde o to, jestli je Machiavelliův přístup správný či spravedlivý, jde o to, že je dodnes funkční (bohužel či bohudík - dosaď dle svých preferencí). V tom je právě jeho kniha geniální. A mimochodem: tyto názory rozhodně nejsou platné pouze pro politiky či řízení státních záležitostí. Machiavelli - přes všechny výhrady k tomuto jeho dílu (zejména silný nacionalismus a nadržování jedné skupině vládnoucích rodů) - byl velmi moudrý v uvědomění si toho, co činí panovníka opravdovým vladařem a v konečném důsledku (i přes dílčí nespravedlnosti a nesprávnosti) přináší prospěch celé jeho společnosti. Protože pouze úspěšný vladař může být vladařem dlouho.

ladyfromskye
29.12.2012 5 z 5

Geniální, pokrokové, nadčasové...

mcleod
22.10.2012 2 z 5

Kniha mě sama o sobě moc nezaujala... jako historický text je to zajímavé, ale pro dnešní dny mi to přišlo trochu vyčpělé a nevýznamné.

h.mose
11.09.2012 3 z 5

U téhle knihy je strašně důležité, jaké vydání se vám dostane do ruky. Vím, o čem píšu, jelikož jsem Machiavelliho dílo studovala a vlastním téměř vše, co z jeho pera vzešlo. Pokud je čtenář odkázán na český překlad, musím jednoznačně doporučit překlad od Stanislava Janderky z r. 1939, jež vyšlo pod souhrnným názvem Vlády a státy a obsahuje jak zmiňovaného Vladaře, tak i Discorsi. Za naprostou šílenost považuji překlad Josefa Hajného z r. 1983. Janderka píše v autorském plurálu, což je Machiavellimu bližší, než-li pouhý popis kapitol. Pokud chce někdo do Machiavelliho díla proniknout hlouběji, nechť zapomene na Vladaře jako na singl knihu. Je nezbytné přelouskat to společně s Úvahami o umění válečném a Discorsi, alias. Rozpravy o prvních deseti knihách Tita Livia. To je prostě potřeba brát jako celek, když z toho vyberete jenom Vladaře, je to takový kastrát...

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Některé pasáže by si dnešní "vladaři" měli vzít k srdci..

runcorne
20.07.2011 5 z 5

Při čtení se musí vzít v potaz doba kdy to bylo napsané...(Taky to hraje roli) Ale jinak se smysl nezměnil...

Artran
07.06.2011 5 z 5

Machiavelliho přístup k vládnutí vstoupil později do dějin politologie jako tzv. realismus. Machiavelli vychází z prostředí a poměrů, které mu doba určila. Vyvažuje jazýčky vah mezi zlem a ještě větším zlem. Je to postoj humanisty, který si v dravčí době snaží uchovat lidskou tvář a přitom být činný. Jeho důraz na lidské jednání (neboli praxis) je třeba mít stále na mysli, neboť se jedná o jistý myšlenkový klíč. Vladař nemusí být ani zdaleka tolik o vládnutí, jako spíše o rezistenci vůči skepsi a beznaději.

European
28.01.2011 5 z 5

Základní kniha pro studium politiky. Nemusíte s ní souhlastit, ale to je asi tak vše, co proti tomu můžete dělat.

Arlique
02.01.2011 2 z 5

dobře vládnout...děláte si legraci nebo jste tu knihu nečetli? - vždyť je to "kodex tyranie" - je to plné útisku obyčejných lidí =) navíc "vládnout" se dá i rozumně a s kompromisem...

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

Nesmírně užitečná kniha pro život. Dost si říkám, že by měla být povinnou četbou každého, kdo chce do politiky, ale klidně doporučenou každého, kdo chce býti schopným, samostatným a u toho všeho "dobrým" jedincem.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha nejen pro "vladaře", ale pro všechny, kteří mají v náplni práce "vládnout" a to dobře :o)