Vlad – poslední zpověď: Příběh skutečného Drákuly

Fascinující příběh knížete a válečníka. DRÁKULA. Jméno, které v nás vyvolává představu hrůzy, zvrhlosti a temné smyslnosti. Skutečný Drákula byl však stejně fascinující jako děsivý a jeho životní příběh plný rozporů není příběhem nějaké nestvůry, ale příběhem člověka. Nepřátelé mu přezdívali „Tepeš“ — Napichovač. Stal se z něj národní hrdina.V zimě roku 1431 se narodil transylvánskému knížeti a otec ho pokřtil jménem „Vlad“, mezi lidmi se mu ale začalo říkat „Drakův syn“. V dějinách proslul jako Drákula. Tento román vypráví o skutečném životě muže, jenž se stal předlohou světoznámého mýtu. Vypráví o princi, válečníkovi, milenci, mučiteli, bojovníkovi a v neposlední řadě hrdinovi. Jeho pozoruhodný život překypuje vášní. Několik let byl zajatcem Turků, prošel mučením, bitvami, vítězstvím i zradou, ale až při svém posledním tažení, pod prapory Draka a Kříže, našel vykoupení za své nesčetné hříchy. C. C. Humphreys je autor 8 románů, z nichž jeden byl nominován na cenu CWA Steel Dagger....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47161/big_vlad-posledni-zpoved-pribeh-skutecn-4jT-47161.jpg 4.399
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Jota

Vlad: The Last Confession, 2009

Kniha Vlad – poslední zpověď: Příběh skutečného Drákuly

renefer

Zajímavý pohled na Drakulu z druhé, reálnější strany. Konec se mi líbil, bylo to takové zjemnění celého drsného příběhu a velmi překvapivé byly i historické reálie uvedené na konci knihy. On byl vlastně velmi silná osobnost, vychovaný u Turků, neustále všemi zrazovaný a přesto se vždycky dokázal znovu postavit. Neříkám, že ho obdivuji za všechno co udělal, ale rozhodně ho respektuji.

jirka9453
19.05.2020

Úžasně a čtivě napsaný historický román s dějem, který Vás chytne a nepustí od začátku do konce. Chytré využití více vypravěčů i sonda do osobnosti a traumat Vlada za mě knize přineslo všech pět hvězd.

Ellinek
27.04.2020

Celkový koncept knihy se mi zamlouval. Zpověď tří největších svědků Drákulova života, to byl skutečně skvělý nápad, akorát místy postrádal smysl a stejně tak ho mohl vyprávět někdo sám k sobě. Vzhledem ke konci knihy to ale bylo potřeba, tomu rozumím.

Na několika místech jsem se občas ztratila a musela jsem se vrátit, abych si ujasnila čas a místo, i postavy, protože na jedné straně jsem byla s Vladem a Černým Iliem a aniž by tam byl nějaký nový odstavec jsem byla s Raduem a Ionem, což bylo trochu matoucí vzhledem k tomu, na kterých stranách barikády stáli. Ale v podstatě mi to vůbec nevadilo. Četlo se to nádherně, nemohla jsem se odtrhnout a hltala jsem každé slovo a na konci každé kapitoly jsem přemlouvala sama sebe typickým: už jen jednu kapitolu.

Bylo skvělé podívat se mému oblíbenci více na zoubek. Některé historické momenty byly skvěle popsány a ozřejmeny, něco je třeba brát s rezervou, protože ani tady se autor nemohl držet jenom faktů, ale něco si musel i upravit. Kolem postavy Vlada Tepeše pořád existuje příliš mnoho slepých míst, kam už nedohlédneme. Byl to ale skvěle vyprávěný příběh o jedné mimořádné postavě. Chápu, že pro spoustu lidí je Vlad šílenec, psychopat, krvežíznivý maniak a nemůže mu být odpuštěno, natož aby byl pochopen, ale...ve světle této knihy mnoho jeho pohnutek a způsob jeho uvažování chápu. Nikdy jsem nečekala, že se mým největším favoritem stane známý Napichovač a zahořím láskou k zemi, jako je Rumunsko, ale už dlouho tahle láska trvá a pořád se prohlubuje.

Názor na Drákulu si každý musí udělat sám. A žádný snad ani není správný. Jen lidé té doby ví, co se stalo, mnohdy ale i oni byli krmeni jen snůškou keců. Protože většinu příběhů vypráví vítězové. A když vyhraje Turek, do světa se rozletí mnoho nepravdivých zpráv o Vladovi, jeho činech i jeho povaze. Tak to zkrátka je. A já jsem ráda, že autor ho nesoudil, ale pouze předložil jeho příběh čtenáři. A ten ať si udělá názor sám.

Ovšem největší hrůzou v celé knize byl její závěr. To si autor mohl odpustit. Příliš romantické, příliš sluníčkové, příliš nadějné. Ne každý život končí šťastně, ne každému se dostane toho, po čem touží. Vlad zemřel, pošpiněn a s pověstí, jaké není rovno. Tak bylo, je a bude. Pro celkový koncept, jakým autor příběh vyprávěl, to snad bylo i nezbytné, ale chtěl-li se toho faktického opravdu držet, pak měl příběh končit smrtí bez odpuštění. Tak jak Vlad skutečně skončil. Nebylo to fér, ale tak už to v životě chodí.

hellena1523
21.11.2019

Historické romány nejsou právě můj nejoblíbenější žánr, ale Vlad mě nalákal a musím říct, že to bylo zajímavé čtení. Poznat trochu víc skutečnou historickou postavu, jejíž torzo všichni známe jen s pověsti, kterou vytvořil Stoker.
Velmi čtivé.

Malinali
12.11.2019

Drsné, smutné i kruté zároveň. Kniha se mi velice líbila. Občas jsem nějaké pasáže musela číst vícekrát, dějové linie se prolínají. Velmi dobře napsáno.

Kikuska20
01.01.2019

čtivý děj

Měňavka
30.10.2018

O Vladu Tepesovi a ostatně i o Drákulovi jsem přečetla nemálo knih. Tato se mi však líbila nejvíce, protože v ní byl Vlad zobrazen jako člověk, který měl své chyby a traumata, které velice ovlivnili jeho život a následné kruté chování k lidem ve svém okolí. Všude se píše o tom, jaká to byla zrůda, ale málokdo se dozví, co tomu předcházelo. V této knize se to dozvíte :) Je to čtivý příběh, podložený historií, který můžu jen doporučit!

KAREL6725
18.05.2018

Nejsem fanoušek Drákuly a ani upíru , ale musím napsat , že tohle je doopravdy dobrý historický román . Doplnil jsem si vzdělání a dozvěděl se hodně nových informací o tehdejší době. Plný počet hvězd.