Vianočná koleda / Príhody Olivera Twista

Vianočná koleda / Príhody Olivera Twista https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70255/bmid_vianocna-koleda-prihody-olivera-twi-f6l-70255.jpg 4 19 3

Vianočná koleda: Sebecký a krutý starý mládenec Ebenezer Scrooge nenávidí všetkých ľudí, jediné hodnoty preňho predstavujú úspech a bohatstvo. Vianoce vníma ako ďalší stratený deň, keď sa nepracuje a muší dať svojmu zamestnancovi voľno. V noci na Štedrý večer ho však navštívi duch jeho mŕtveho spoločníka a varuje ho pred cestou, ktorú si zvolil. Vzápätí starca navštívia ďalší traja duchovia: duch minulých, súčasných a budúcich Vianoc. Scrooge vďaka nim spomína na detstvo, sleduje obyčajné šťastie ľudí žijúcich okolo neho a má možnosť nahliadnuť aj do budúcnosti, ktorá znamená už len osamelosť a smrť v samote a zabudnutí. A vtedy sa Scrooge rozhodne, že už nič nebude také ako doteraz... Vianočná koleda - rozprávka či duchársky príbeh - sa stala symbolom predstáv o posolstve Vianoc. Príhody Olivera Twista: Román zachytáva príbehy chlapca, syna neznámych rodičov, ktorý vyrastá v obecnom chudobinci, kde ho neustále ponižujú a týrajú hladom a krutým zaobchádzaním. Po úteku do Londýna sa malý Oliver nevedomky dostáva do zločineckej bandy. Pri nevydarenom lúpežnom prepadnutí, na ktorom sa musí zúčastniť proti svojej vôli, je Oliver zranený. Keď sa chorého chlapca ujme pani Maylieová, majiteľka prepadnutého domu, so svojou mladou spoločníčkou Rose, Oliverov život sa úplne zmení. Nečakané rozuzlenie, nasledujúce po mnohých peripetiách, ktoré mladého hrdinu čakajú, prekvapí nejedného čitateľa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petit Press

A Christmas Carol / Oliver Twist , 1838

Peter74
14.12.2021 5 z 5

Vianočná koleda sa mi veľmi páčila. Vrátila ma do detských čias. Tešíme sa na Olivera Twista,
ktorého sa chystám čítať na druhý rok. Obidve diela sú skvelé.

Ivan F
03.01.2019 5 z 5

Čo sa dá napísať o týchto dvoch klasických dielach? Len toľko, že sú nádherné a mne, ako čitateľovi priniesli ten pravý pôžitok. K tomu Dickensov satirický humor a pohľad na svet, jednoducho paráda. Len prebehlo niekoľko desaťročí, než som Dickensa objavil. Škoda, ale našiel som ho. A to sa počíta.

knedlik
06.04.2011

Nádherný příběh, viděla jsem v divadelním zpracování a moc se mi líbilo.

Charles Dickens
britská, 1812 - 1870