Věž

Věž https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37784/bmid_vez-jII-37784.jpg 4 95 28

Román „Věž“ se odehrává ve středověku, zřejmě ve 14. století, a dějištěm je podle všeho Salisbury, kde Golding sám dosti dlouho působil jako učitel. Jedním z podnětů k napsání tohoto románu byla zřejmě stará legenda o stavbě salisburské katedrály. Podle ní se biskupu Poorovi někdy okolo roku 1200, když jednou stál na výšině a pohlížel na soutok dvou řek, zjevila Matka Boží a řekla mu, aby vystřelil z luku a aby jí na tom místě, kam padne šíp, postavil kostel. Šíp padl doprostřed močálů a tam byla také katedrála postavena, bez ohledu na nezdravý terén a obtíže všeho druhu. Asi za osmdesát let po tom byla na tuto stavbu přistavěna nejvyšší věž v celé zemi, velmi těžká, která se naklání a chvěje, přesto ale dosud stojí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko

The Spire , 1964

kannibal28
07.05.2015 1 z 5

kniha ma nezaujala ešte že bola dosť krátka inak by som ju nedočítal

Pawlisman
11.12.2014 3 z 5

Bohužel nezaujalo, není můj šálek čaje, radši vzdal dříve, než se trápit do konce. Pán puch skvostná záležitost, zde jsem tápal až trpěl.

Koka
08.09.2013 3 z 5

Nedočetla jsem, nešlo to. Přesto dávám až tři hvězdy, ale jenom proto, že Golding psát uměl, na druhou stranu pouze tři proto, že nečekaně - ač v situaci kdy neměla soupeře a já bych byla četla i telefonní seznam, kdyby byl po ruce - tato kniha svou šanci upoutat mě nevyužila, zklamala. Dané téma mohlo být zpracované mnohem přitažlivěji, malá "akčnost" děje by mi nevadila, jen kdyby byla vyvážená opravdu jasnejší motivací a přehlednějším "vnitřním světem" postav.

Zorka
05.03.2013 5 z 5

Pána much nepřekonala, ale pořád je to hodně kvalitní kniha, která nenabízí čtenáři jednoduchý děj a předem průhledný konec. Do poslední chvíle jsem čekala, jak a zda to "dopadne"...

deanmo
01.03.2013 5 z 5

"... Umírat je přirozenejší než žít, protože co může být nepřirozenejšího než ta ustrašená věc, co skáče a klesá pod žebry jako plamínek před zhastnutím? ..."
Kam až siahajú ľudské možnosti a odkiaľ to je už "len" viera? Je možné prekročiť tieto hranice? A aké to môže (bude) mať následky?
Nie je to kniha, na ktorú človek ľahko zabudne. Určite sa k nej aspoň raz vrátim. Stále mám toiž pocit, že mi chce povedať niečo viac.

jardadr
11.02.2013 4 z 5

Golding rozhodně není lehká literatura. Nic čtenáři nedaruje, vyžaduje po něm stoprocentní spolupráci a to nejdůležitější je napsáno mezi řádky. Ale to někomu nemusí a někomu může vyhovovat. Události a věci z knihy začnou promlouvat jasnou řečí až teprve když se k nim vrátíte podruhé. Jak jsem se blížil ke konci, znovu a znovu jsem vyhledával a pročítal některé předchozí pasáže a byl jsem okouzlen jak propracovaná a neprvoplánová kniha je.
Souhlasím, tato útlá knížka je silný zážitek.

Ubik
04.07.2011 4 z 5

Vpodstatě jsem nevěděl do čeho jdu... po Pánu much to je z "trochu" jiného soudku.
Kniha mě ovšem dostala svou atmosférou a byl to pro mě docela silný zážitek.
Doporučuji

kapllu
01.06.2011 3 z 5

No, dlouho jsem Věži nemohla přijít na chuť. Není moc lehká na čtení, ale na druhou stranu mě něčím zaujala. Žádný fanatismus není zdravý, nic se nemá přehánět, nakonec stejně dojde k extrémnímu vyhrocení.