Vetřelec - Peklo

Vetřelec - Peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254316/bmid_vetrelec-peklo-254316.jpg 4 142 48

Vetřelec série

Důstojnice Ellen Ripleyová v hyperspánku stále pluje vesmírem ve svém záchranném modulu… A planeta LV-426, na níž s posádkou lodi Nostromo objevila vetřelce, dokonalý stroj na zabíjení, byla mezitím terraformována a osídlena prvními kolonizátory. Lidé sem přišli za novým životem, za štěstím, které na Zemi nepotkali. Pouštějí se do průzkumu své nové domoviny, kterou pojmenovali Acherón. Komunitě se daří, narodilo se dokonce první dítě, dívenka Rebecca zvaná Newt… Po sedmapadesáti letech bloudění mezihvězdným prostorem Ellen Ripleyová konečně dosáhne záchrany. Nechce nic než zapomenout na strašlivý střet s vetřelcem, který ji dál děsí ve snech. Ale společnost Weyland-Yutani ji potřebuje: na planetě LV-426 se něco stalo…... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: River of Pain , 2014

wlado
14.02.2018 4 z 5

Škoda, že jednotlivé diely série na seba nenadväzujú, bolo by to napínavejšie. Každopádne tento diel bol lepší ako "Odplata". Golden dokázal celkom prirodzene a pútavo vykresliť dej a čitateľ je do neho vtiahnutý. Záver ostáva otvorený, no ten, kto videl film "Votrelci", vie ako to celé bude pokračovať.

ShamanElder
09.02.2018 5 z 5

Perfektní.
Konečně vím, že se Ellen mezi prvním a druhým filmem neflákala
a cestou si "odskočila" zabít ještě pár Vetřelců.
Christopher Golden to zaznamenal , napsal a publikoval.
A já křičím blahem, i když můj křik nikdo neslyší.

pobijecmuch
28.01.2018 5 z 5

Ano, toto je moje oblíbené čtení. Jen na rozdíl od předchozích čtenářů nebudu hodnotit, zda je to díl nejlepší, nebo nejhorší. Mně se líbí vždy, ten co právě čtu.

Majinek
13.12.2017 4 z 5

Trošku kulhající za předešlými dvěma díly, ale spokojenost.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Tenhle díl mi sedl lépe než ten první. Ano, člověk tentokrát ne že tuší, co se stane, ale ví to s naprostou jistotou (pokud viděl druhého Vetřelce), takže prostor pro nějaká překvapení tady moc není - ale styl psaní je u této knihy na takové úrovni, že si toho člověk ani moc nevšímá a prostě si to vychutnává. Za mě spokojenost.

Radous
23.10.2017 5 z 5

Po dočtení můžu říct, že Peklo je nejspíš nejlepším z dílů celé trilogie. Odehrává na staré dobré lokaci LV-426 a přestože je už dopředu jasné, jak to dopadne, k mému potěšení tam autor zakomponoval i něco navíc. Atmosféra je dobře vygradovaná, postavy sympatické.. skutečně moc se mi to líbilo. Pokud bych měl závěrem seřadit trilogii podle povedenosti, tak by to bylo asi takhle: na prvním místě třetí díl, na druhém první a jako poslední bych dal díl druhý – a mezi druhýma třetím místem by odstup nebyl úplně malý.

Aaron_Hill
08.09.2017 1 z 5

Komentář obsahuje spoilery. Je to již nějaký čas, co jsem knihu přečetl. Jsem fanouškem filmové série a druhé filmové zpracování, kterému tato kniha předchází, považuji za jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Na knihu jsem se i z toho důvodu velice těšil. Filmoví Vetřelci nedávají příliš prostoru k rozvíjení příběhu na velké ploše a autor knihy byl bohužel příliš ambiciózní. Když budu konkrétnější, tak zmíním filmu zcela odporující umístění mariňáků v kolonii (dokonce ve větším počtu, než byla filmová záchranná mise). Stupidní romantická zápletka, nevýrazný děj, pozdní nástup vetřelce a lacině béčkový happyend pro hlavní postavu. Z knihy mám dojem, že jde o amatérskou fanouškovskou fikci a zřejmě nejsem daleko od pravdy. Velké zklamání a škoda peněz za novou knihu. Zdejšímu hodnocení knihy vůbec nerozumím.

Jedna hvězdička za občasný náznak atmosféry a přepis několika scén z prvních dvou filmů, které byly (bohužel) zábavnější, než zbytek knihy.

amaenium
23.06.2017 5 z 5

Jak už tady někteří píší, že se jedná o nejpovedenější díl z trilogie, tak se mi nezbývá něž se k nim přidat. Oceňuji zde právě to, že se nejedná o zcela odlišný příběh vsazený do filmového vetřelce (jako například Probuzení), ale že jde o rozvinutí příběhu s Ripleyovou, který dává smysl. Skvělé doplnění k druhému filmovému zpracování – u kterého jsem si mimochodem položila otázku, jak to, že se spojení s planetou přerušilo právě po nalezení Ripleyové...?

Cryptkeeper
08.06.2017 4 z 5

Poněkud výpravnější,jak první díl. Třetí díl klade důraz více na charaktery postav a jejich vzájemné propletení. Každopádně čtenář si k nim téměř okamžitě získá úzké pouto. Četla se výborně,parádní vsuvka mezi 1. a 2. dílem filmového Vetřelce;)

w0rm_cz
11.04.2017 5 z 5

Nejlepší díly z celé trilogie... Doporučuji všem fanouškům ságy. Lze přečíst samostatně bez znalosti předchozích dvou knih. Skvěle doplňuje děj k filmu Vetřelci.

Juryk
08.04.2017 5 z 5

Napětí, atmosféra, a jako perlička propojení s filmovým zpracováním, které se i přes mé obavy vydařilo.

iwosh
24.03.2017 4 z 5

Ze všech tří z trilogie, se mi tahle líbila nejvíce.

QEDS
17.03.2017 4 z 5

Skvělé doplněni dějove linky. Tento díl byl spíše akčnějšího pojetí než byl první. U prvního dílu jsem krčil prsty u nohou ve strachu jak to celé dopadne, což se vám u této knihy nestane. Na druhou stranu kniha velice dobře zapadá do děje a člověk nemá pocit, že je příběh jen tak splácaný a netěží jen ze značky. Všechno má hlavu, patu a děj rychle odcejpá. Škoda jen že kniha nemá více šokujících čí hororovějších pasáží.

čuřil
02.11.2016 4 z 5

Nečetlo se to špatně. Povedené bylo zapojení a provázání s filmovou dvojkou. Ale mohlo to být více napínavé. Závěr je spíše akční předzvěst té zmiňované filmové2. Škoda, určitě se dalo přidat na dramatičnosti. Konec zůstal takový otevřený, tak snad zase příště. Z této trilogie bych to dle pořadí zařadil na druhé místo, za první díl.

Tazz1
02.10.2016 4 z 5

Celá trilogie se četla dobře. Tento námět mi je blízký, tak možná i proto. Ale k této knize. Jak již bylo řečeno, nevím co chtěl autor říci víc jak polovinou knihy. To bylo nemastné, neslané a skoro jsem chtěl knihu odložit. Ještě, že jsem to neudělal. Poslední cca třetina knihy byla jízda. Kniha se nedala odložit. Jako by v tu chvíli začal psát někdo jiný. Skvělé se to prolíná s filmem Vetřelci. Především ten konec, když Gormanova jednotka dorazí, přesně jako bych měl před sebou film. Autor umí pracovat s dějem a napětím a proto nechápu ten začátek, respektive víc jak polovinu knihy. Takže za začátek sotva 3hvězdy a za konec plný počet. Výsledek jsou 4 hvězdy hodnocení. Docela by mě zajímal další osud Bracketta...

T800
26.08.2016 5 z 5

Jo, jo a jo. Tohle je opravdu Peklo. Perfektní prostředí, spousty sice známých, ale o to lepších situací. Perfektně promíchané a temně ponuré.

st18321
03.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Líbilo se mi, jak na úvod jsou popsány hlavní postavy. Čtenář si k nim lehce vytvoří vztah. A až začnou umírat, tak to člověku není jedno.
Kniha skvěle doplňuje události předcházejícím vetřelcům 2. Od začátku do konce mě kniha bavila. Všem fanouškům univerza mohu vřele doporučit.

FMMMM
17.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha, jak už psalo mnoho jiných předemnou. Proč je tato kniha jako třetí v této knižní trilogii není mi zcela jasné. Tento díl pěkně dolpňuje infomace k filmové 2. Pro mě byla kniha napínavá, tak jako 2 předchozí díly. Parádní.

jiri.one
17.01.2016 4 z 5

Třetí kniha o Vetřelcích je pro mě trochu zklamáním. Je tam totiž moc promarněného potenciálu. Autor to se slovy umí, umí budovat atmosféru plnou napětí a nutí člověka zatajovat dech - jenže to všechno přijde moc pozdě - vysvětlím dál.
První vetřelec se na scéně objeví na stránce 163 a bohužel se jedná pouze o nositele zárodku (ten odporný pavouk, co se lidem přichytí na obličej). První skutečný vetřelec se narodí až na stránce 203 a je to tedy ten malinký, který ještě nevyvolává ten pravý strach. Po pár dalších stranách už ale kniha dostává spád a zbytek stránek člověk dostlova zhltne. Bohužel, knihá má jen 318 stránek, takže se jedná cca o 100 stran.
Pravda, je to 100 stran, které jsou boží a dnešní noc se mi kvůli nim opravdu špatně spalo a když jsem šel na WC, tak jsem si raději rozsvítil, protože jsem se lehce bál :-). Ty poslední stránky mě opravdu vyděsily tak, jak má správný vetřelčí svět děsit.
Příběh knihy vlastně mapuje příběh kolinie na planetě LV-426 těsně před příletem Ripleyové na tuto planetu ve filmu Veřelci (Vetřelec 2). Setkáváme se tu s holčičkou Newt, kterou ze zmíněného filmu všichni známe a jejíž příběh nás samozřejmě zajímá, jenže ten příběh nesmí zaplnit většinu knihy. Hlavní slovo mají mít vždy vetřelci, kteří dostali opravdu málo prostoru.

Tentokrát je hodnocení opravdu téžké. Pokud bych hodnotil poslední třetinu knihy, tak bych mohl s klidným svědomím dát nejvyšší hodnocení, zbytku knihy bych tolik dát rozhodně nemohl. Hodnotím tedy na 85% - 15% jsem musel strhnout za nevyužitý potenciál v prvních dvou třetinách knihy.

Popluh
05.01.2016 4 z 5

Promarněný potenciál. A překvapivě hlavně kvůli těsnému sepjetí s druhým filmem Vetřelčí ságy. Golden na rozdíl od prostředního dílu knižní trilogie sází znovu na postavy. Když už nemůže zaplnit bílá místa ve Vetřelčím mythosu, tak alespoň zaplní bílá místa před Cameronovým filmovým militantním akčním opusem. Na prvních desítkách stran uvádí do děje řadu postav a překvapivě se jim i věnuje a v rámci této trilogie se mu je daří až nebývale skvěle prokreslit. Dokud nepřijde ten hlavní a nevyhnutelný problém. Golden musí vyprávění utnout a uzavřít víceméně nevygradované a zkratkovité a nechat tuhle práci na filmu. A svým způsobem je to škoda. Určitě ale společně s prvním dílem nejsilnější díl trilogie, která nejen pro fanoušky filmové ságy určitě stojí za přečtení.

Christopher Golden
americká, 1967