Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho...

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92254
Originální název:

The Great Gatsby (1925)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Lunarion
více informací...
Počet stran:150
Překlad:Lubomír Dorůžka
Edice:Superstars
Autor obálky:Michal Hess
Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:80-901031-3-8
Nahrávám...

Komentáře (286)

Přidat komentář
Leniik33
včera

Bohužel mě tato knížka moc neoslovila. Nesedl mi styl pana Fitgeralda. Příběh je zajímavý, ale knížka není moc čtivá.

SmallLucia
12. září

Trvalo mi delší dobu ji přečíst, nebyla moc čtivá, ale příběh špatný nebyl. Za mě ale radši film.

Malýmedvěd
07. září

Moc pěkná kniha, zaujala mne hlavně taková snová atmosféra většiny popisů, které v knize jsou. Psychologie postav je velmi dobře vykreslená a člověka nutí přemýšlet.

syskas
06. září

Pokrytectvo, pretvárka, snobstvo, priživovanie sa na iných - to všetko je v tejto knihe. Napriek tomu sa dobre číta. Núti človek rozmýšľať nad tým, čo je v živote naozaj dôležité. A také knihy mám rada.

Leenah
03. září

Skvělá kniha z kategorie literární klasiky, která se dá přečíst velmi rychle. Příběh o tom, že se nevyplácí vydávat se za někoho, kým nejsme, i když tomu sami postupně uvěříme. Mně osobně se moc líbil jazyk, kterým Fitzgerald píše, jeho charakteristiky lidí honících se za americkým snem, rychlé sledy událostí, žádné vleklé popisy, i když je mi jasné, že ne každému tento styl vyhovuje. Taky jsem ráda, že jsem se ke Gatsbymu dostala až několik let po maturitě, nejsem si jistá, jestli bych ji dřív plně docenila a jestli bych se k ní pak ještě vrátila. Doporučuji všem, kteří mají pocit, že toho ve svém životě nemají dost... Vlastně je to trochu nadčasová kniha - honba za bohatstvím, slávou, pozlátkem... "A tak se zmítáme dál, čluny proti proudu, unášené neustále zpátky do minulosti."

Lely
03. září

Na to, že je to uznávána klasika, tak mi trvalo strašně dlouho něž jsem se dokopala ke čtení.
Nemůžu říct, že bych se do téhle knihy vyloženě začetla, spíše se tam střídaly zajímavé pasáže s né moc zajímavými. A chvíli trvalo než jsem se v ději zorientovala.
Za mě je to kniha plná sobeckosti, naivity a povrchnosti.
I když jsem ráda, že jsem jí přečetla, tak nemyslím že se k ní budu vracet.

Markéta ♡
11. srpna

Knihu jsem četla, protože je v kánonu maturitní četby, jinak bych se k ní asi nedokopala.
První jsem viděla film a čekala, že kniha bude lepší (jako skoro vždy), ale upřímně mě více bavil film.
Děj je krásný a určitě stojí za to, ale kniha pro mě byla lehkým zklamáním.

"Bůh ví, co jsi dělala, ví všechno, co jsi dělala. Mě obelhat můžeš, ale nemůžeš obelhat Boha!"

Peti
09. srpna

Mám pocit, že se jedná o jednu z knih z povinné četby. Četla jsem ji až nyní, dlouho po dokončení školní docházky a nějak nevím, co si o ní myslet. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, příběh má hlubokou myšlenku - povrchnost, sobeckost, sortování. Ale zpracování jako takové mě příliš neosvojilo. Zkusím doplnit ještě shlédnutím filmu.

maja8148
04. srpna

Ze začátku sice trochu trvá než vás to chytne(cca první kapitolu), ale jak vás to uchvátí, tak to dočtete jedním dechem. Jinak Daisy je jedna z nejhorších postav s kterou sem měla tu čest...

Mátová
30. července

Neuvěřitelně nádherným a květnatým jazykem popsaná povrchnost, prázdnota a pomíjivost, vetknutá do smutného příběhu. Moc se mi to líbilo.

blonde_elis
22. července

Opravdu kouzelný příběh, jeden z mých nejoblíbenějších. Skrývá v sobě velice hlubokou a zajímavou myšlenku a odkaz. K jeho úplnému pochopení přispěje i zhlédnutí filmového zpracování s Leem DiCapriem, které je stejně jako kniha skutečným mistrovským kouskem.
Styl psaní mi seděl a dokázal mě stejně úspěšně přenést do atmosféry tehdejší doby, jako vykreslit charaktery postav.

..."Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti."

Annkag
22. července

Klasika.....
Super napísané,zjednodušení pohlad na postavy,láska ktorá umiera už celé roky ale Gatsby stále verí....
A to svetlo na konci jeho mola je nádhernou metaforou celého príbehu,pretože i láska je tak pomíjivá ako svetlo,ktorému može každú chvílu prasknút žiarovka

MuffinSarah
17. července

Moje nejoblíbenější kniha. Dostala jsem se k ní díky novému filmu a zhltla jsem jí ještě před premiérou. Okamžitě jsem se zamilovala do doby dvacátých let, bezohledných a naivních postav, kterými je kniha naplněna.
Čteno několikrát v překladu i v originále.

Nikki.Jukki
15. července

Od knihy jsem měla určitá očekávání, což byla pravděpodobně chyba, protože jim neodpovídala. Čekala jsem malinko víc vzhledem k postavení Velkého Gatsbyho v klasické světové literatuře. Za celou dobu jsem se nedokázala začíst. Autorův styl psaní mi příliš neseděl, občas mi přišlo, jako kdyby rozhovor postav ani nenavazoval. Na druhou stranu ale autor dokázal člověka přenést do období tzv. "jazzového věku" a velmi hezky poukázal na prázdnotu, naivitu a snobismus některých lidí, což můžeme vidět i v dnešní době.

Kmotr99
03. července

(Spoilery) Místy mi to přišlo rozvleklejší, ale některé pasáže zase byly velmi silné. Například hádka mezi Gatsbym a Tomem před Daisy a pak především tragický konec. To, že za života tak oblíbenému Gatsbymu na pohřeb nepřijde skoro vůbec nikdo, tak nějak vypovídá o povrchnosti jeho rozmarného stylu života (a především pak lidí, kteří jeho "služeb" nezávazně využívali). Myslím, že tato krátká knížka je řazená mezi klasiku zaslouženě. PS: Čteno v originále.

ajka91
26. června

Zajímavé...příběh ubíhal rychle, ale kdybych neviděla první film asi bych nepochopila hlavní pointu příběhu... Kniha je napsána zvláštním stylem, připadalo mi, že autor přeskakuje z minulého času do přítomného a naopak, a celkově je styl vyprávění kostrbatý. U některých pasáží mi chybělo hlubší rozpracování. Nicméně se jedná o krásnou knihu, která stojí za přečtení.

lucie.kapal
19. června

Ač strašně nerada to dělám, ale musela jsem knihu odložit. Asi ještě nedozrál čas, nedokázala jsem se za nic na světě začíst

smazenaryba
15. června

Keď Fitzgerald písal Gatsbyho, určite netušil, že tvorí sci-fi. Ale je to tak. Toto dielo je totižto stroj času, ktorý vás prenesie 100 rokov do minulosti. Na tejto exkurzii vás povedie mladík, pre ktorého je destinácia tak neznáma a exotická, ako aj pre samotného čitateľa, napriek tomu, že pochádza z rovnakej doby. Vďaka jeho opisom zažijete všetky farby, vône, chute a zvuky tej Veľkej párty tak autenticky, ako sa to pomocou textu len dá. Odporúčam si k exkurzii vziať aj pohárik (či dva) obľúbeného alkoholu, pretože v tejto knihe je len málo strán úplne triezvych. Tu sa alkohol pije od smädu a nepredstavuje žiadne obmedzenia.

Peniazmi sa rozpráva, žije, do peňazí sa skrýva. Peniaze vám dovolia žiť nekonečnú párty, nasávať mlžnú atmosféru nočných svetiel, jazzovej hudby, trblietavých šiat a alkoholového oparu, smiať sa, baviť sa s kým chcete...a ignorovať to, čo sa vám protiví. To všetko vám Fitzgerald opíše v kontraste s biedou pracujúcej triedy, ktorej osudom je pretĺkať sa na hranici žitia a umierania. Že to všetko tak funguje aj dnes ? Nie celkom. Ale to sa už dozviete keď prijmete pozvánku od Gatsbyho a zakúsite jeho legendárnu pohostinnosť. Tak vojdite priateľu, hostia sa už schádzajú. Na tento večierok len tak nezabudnete, to mi verte.

Selket
10. června

Meziválečná tvorba mi vždycky trochu připomínala divadlo. Jakoby její postavy hrály nějaký dekadentní kus a zároveň byly součástí reality. Je v tom něco trochu něco ze zoufalství a truchlení a zárověň taková oslava života. Neubránila jsem se srovnávání například s Remarquem a jeho Nebe nezná vyvolených.

DeniseMarini
07. června

Kniha mě nudila, čekala jsem něco jiného. Vzhledem k tomu jak je kniha vychválena, z části možná i z důvodu filmu, jsem si myslela, že to bude naprostá literární bomba. Tak asi nejsem ta správná kategorie pro takový příběh.

Klarinet
06. června

Kniha umocněná filmovým zážitkem...doporučuji spíše verzi z roku 1974 s Redfordem. Číst budete lehce, bude vám líto Gatsbyho a jeho života ve vzpomínkách, dozvíte se o velké lásce a dospějete ke konci, který ve vás zanechá smutek... zažít jeden z Gatsbyho večírků to by byl sen, ze kterého se nechci probudit!

karolina1733
02. června

Skvělý, skvělý, skvělý. Film jsem neviděla, takže nemůžu porovnat, co je lepší. A Gatsbyho jsem si hned zamilovala, naopak Daisy jsem pasovala na největší mrchu v literárním světě.

kní
30. května

Část druhá knihy "Jak jsme v Teheránu četly Lolitu" Ázár Nafísíové se jmenuje Gatsby. Auborka o něm (m.j.) přednášela na několika teheránských univerzitách a kniha je tam pozoruhodně objevně a velmi citlivě rozpitvána - že snad si ji taky přečtu! Ačkoli po shlédnutí filmu jsem to neměla v úmyslu. Naprosto úchvatný a strhující je tam popis "soudního procesu" s tímto románem, který Nafísiová spolu se svými studenty při jednom ze seminářů sehrála - sama se tehdy ujala role obžalovaného - knihy.

Annienne
17. května

Miluju ♡ Co dodat, prostě klasika.

gigi77
09. května

Předmluva mne nadchla svým slohem. Avšak v polovině knihy jsem přerušila čtení. Styl jakým je kniha napsaná mne nebaví ...

Klára2216
05. května

Velké očekávání, ale velké zklamání. Na tuto knihu jsem se těšila, hodně jsem toho o ní slyšela, film jsem zatím neviděla, tak jsem byla natěšená na knihu. Ale musím vytknout zdlouhavé pasáže o ničem. Také mě vadily postavy a ani Gatsby mi nepřirostl k srdci. Občas jsem se ztrácela v množství zbytečných informací a naopak mi chyběly ty důležité. Nebo by mohly být mnohem více rozepsané. Četlo se svižně ale ne už tak poutavě.

evka33
17. dubna

Velké očekáváni a trochu zklamání. Kniha se čte dobře, lehce, jen mi přijde, že některé myšlenky jsou složitě, velkolepě a pompézně napsané, ale tak trochu postrádají svůj hluboký očekávaný význam. Určitě nelituji, že jsem si ji přečetla, ale asi ve mně nezanechala žádný velký dojem a pravděpodobně se k ní už znovu nevrátím.

Tina.orl
14. dubna

Velmi poutavá kniha, která se i v originále čte hodně snadno. Děj se zbytečně netáhne, vše se děje celkem rychle. Dílo je o ztracené generaci, ale také dobře vystihuje sílu peněz.

Richisa
13. dubna

Příběh byl velmi poutavý a knihu jsem přečetla jedním dechem. Neustále jsem byla plná očekávání, co hrozného se tam stane. Konec nikterak nenadchl, byl asi až příliš očekávatelný. Kniha byla rozhodně pěkná, ale na víc než 3 hvězdy mi bohužel nepřišla

Leňulaaa
12. dubna

Příběh byl zajímavý, ale měla jsem problém se zorientovat. Vyprávění bylo celkově uspěchané některé části tam nemusely být jiné bych potřebovala víc rozvinout. Konec byl smutný a docela předvídatelný. Nemůžu říct ze se mi příběh nelíbil,byl skvělý, ale nebylo to, to co jsem očekávala.