Velký Gatsby

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho...

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2459/velky-gatsby-kOW-2459.png 3.92574

The Great Gatsby (1925)

Autor obálky:Michal Hess
Vazba knihy:brožovaná (paperback)
ISBN:80-901031-3-8

georgearrow

Pět hvězd za poslední větu:
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.

LenJen

Nedokážu přesně říct, proč je pro mě Gatsby srdeční záležitost. Kniha se mi četla jedním dechem, měla přehledný děj, zajímavě vykreslené postavy a vystihla dobu.

Liggy

Bohužel nebavilo. Na můj vkus příliš rozvleklé a nezáživné. Asi je to dobou, kdy autor knihu psal.

klar.tunklov01

Přiznám se, že jsem dříve netušila, kdo to byl Fitzgerald, a i kdybych to věděla, asi by mě nenapadlo tuto knihu číst. Ale viděla jsem film Velký Gatsby s Leonardem DiCapriem v hlavní roli a ten mě naprosto okouzlil (film i Leonardo). V tuto chvíli jsem si knihu přečíst prostě musela. Ze začátku mně trochu dělaly problém dlouhé popisné části, nějak jsem se nemohla do příběhu ponořit, ale tak po jedné třetině kniha nabrala spád a já se naopak nemohla odtrhnout. Takže stejně jako po skončení filmu jsem i po skončení knihy brečela nad Gatsbym, proklínala Daisy a doufala, že Gatsby někde v jiném světě najde své zelené světlo.

ewi

tato kniha je viac ako o laske o ludskej zavisti, povrchnosti, pokrytectve a sebectve...a sice sa skutocne rozbieha pomaly , " vecierkovo", v zavere nabera spad a musim povedat, ze vo mne zanechala "stopu" ...

Alizon

Určité poselství a zajímavé myšlenky kniha obsahuje, ale celkově jsem se s ní nějak minula. Při čtení jsem se nudila, porad jsem čekala, kdy se to "něco" dostaví a ono nic. Chyběla mi nějaká větší motivace chování některých postav. Na jedné straně jsou v knize hluboké myšlenky, na straně druhé vše klouže po povrchu - par stránek navíc by mi nevadilo. Celkově bych knihu zhodnotila jako určitě ne špatnou, ale hodně přecenovanou klasiku.

Tanja00

Kvalitně napsaná kniha, ve které je ukrytu mnoho. Že vlastně nezáleží na tom kdo jsme, ale jací jsme.

certik003

Ze začátku jsem měla problém se začíst, měla jsem pocit, že se v těch postavách moc nevyznám. Ale to se v druhé polovině naštěstí změnilo, nejspíš i díky filmu, který jsem kdysi dávno viděla.

1Barulinka

Mnoha lidem se nelíbí podrobný popis věcí v knize, ale já mám ráda Art deco styl, takže další důvod, proč jsem si knihu zamilovala.
Obsahuje menší spoiler! Tahle kniha ve mě zanechala stopu. Nikdy nezapomenu na její srdcervoucí konec, kdy se na Gatsbyho pohřeb nedostavil ani jeden z těch lidí, kteří chodili na jeho velkolepé večírky.

KateTheBlogger

Kniha ve mne zanechala hluboké pocity - obdiv a náklonnost ke Gatsbymu a čiré pohrdání a nenávist k Daisy a Tomovi.

Ginosaji

Na "ztracenou generaci" nic moc. Čekala jsem propracovanější zápletku. Řada popisů byla zbytečná.
Nicméně, i přesto se Gatsby četl velice svižně, a tak nemohu říct, že by kniha byla nudná.

petr4927

Myslím si, že Velký Gatsby je velmi přeceňovaná kniha. Četl jsem o ní, že je to jedna z nejlepších amerických knih. Podle mě je spíše lehce nadprůměrná. Četl jsem originál a nepřišel mi moc čtivý.

PWM

Velký Gatsby se odehrává ve světě, kde věci a majetek jsou důležitější než lidé a jejich činy, a protože to u nás neplatí, je často tak trochu přehlížen a zůstává maličko stranou…Ne, ne, to je pitomost, přehlížíme ho kvůli jiným důvodům…

Je zajímavé, jak neuvěřitelně nadčasový román to je, ačkoli žijeme v jiné době a jiném světě, nezměnilo se vůbec nic...

Kniha je naprosto úchvatná v tom, že dělá přesně to, co vypráví a na co poukazuje: klouže po povrchu - popisuje vnější zdání světa, života i jeho aktérů a události, vlastnosti a charakter, jako by byly jen podružné, tak jak je tomu ve skutečnosti v reálném světě.

V knize je několik citátů, které vydají na další knihu, a kdybyste někdo nechtěli číst celou knihu, stačí si občas přečíst třeba i jen první větu…. „Vždycky když dostaneš chuť někoho kritizovat, vzpomeň si, že všichni lidé na tomhle světě neměli takové výhody jako ty.“

Aríka

Ve škole jsme před dvěma lety měli referáty a každý si měl přinést nějakou knihu. Jedna spolužačka si přinesla právě Velkého Gatsbyho. Nikdy jsem neměla potřebu podívat se na film a ani číst knihu, ale poté, co ji spolužačka tak vychvalovala, jsem se rozhodla, že si ji také přečtu. Jsem zklamaná. Kniha je málo, ale zároveň hodně popisná a místy jsem měla chuť ji odložit. Zpátky k popisům, některé situace nejsou vůbec dobře popsány, ale to co má každý host na sobě je popsáno do jediného rohlíkového drobku. Nedoporučuji knihu, ale film ano, je to menší ztráta času než kniha.

Nany_cz

Naprosto úchvatná kniha, přečetla jsem ji za den a ještě dlouho se mě držel ten silný příběh.

mats379

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je v ní vše: láska, nenávist, soucit, závist, hysterie, skvěle vylíčena doba a lidské charaktery, a pro mě má i něco navíc, asi zvláštní poetiku nebo jazzovou nostalgii. Filmové zpracování s Robertem Redfordem se mi líbilo o hodně víc než s DiCapriem, i když jako herec patří Leo mezi ty nejlepší. Ale zdá se mi, že Redford je pro tu roli stvořený...

speciale88

Kniha má s filmovým zpracováním moc společného nejsou vynechány žádné důležité pasáže. Až na závěr se kniha od filmu neliší. Za mě super kniha i když jsem prvně viděla filmové zpracování.

Radííí

:) výborná kniha

zuzka894

Bouřlivá dvacátá. Jazzový věk. Pan Gatsby a jeho neskutečně velký majetek, ale také příběh jedné lásky a touhy.
Kniha mě moc neuchvátila. Příběh pěkný, ale nijak záživný. Dost detailního popisování Gatsbyho majetku (auto, bazén, dům). Tenká knížečka, ale četla jsem ji týden.

gonegirl

Nečekala jsem, že v této útlé knížečce najdu takový silný příběh. Takovou silnou osobnost, jakou byl Gatsby. To, co všechno pro ni udělal, že celý svůj život žil pro ni, vše, co udělal, udělal kvůli ní. Pro jejich společný osud... A jak to s nimi nakonec dopadlo...

pedroK

Už jsem Gatsbyho četla dávno na gymnáziu. Ale přečtu si ho znovu kvůli čtenářské výzvě a kvůli tomu, jak báječný a srdcově napsaný příběh to je. Film byl stejně dobrý a Leo má na tom zásluhu trochu taky :)

koki.veru

Knížku jsem si už dlouho chtěla přečíst, nyní díky čtenářské výzvě jsem se k tomu konečně dokopala. Poměrně pěkné čtení, nenudila jsem se, ale znám rozhodně lepší knížky. Autor se mohl do knihy více ponořit, ale i přesto krásné čtení.

baacinka

Zase jedna klasika, jejíž velikost jsem nepostřehla. Přečtu znovu po letech a uvidíme..

Mechtylda

Trochu výsměch červené knihovně. Chlap, který má hromady peněz, ale chce jedinou věc, kterou si za ně nemůže koupit a holka, která si má vybrat mezi jistotou v nudném vztahu nebo dosti nejistým dobrodružstvím s klukem, co je do ní blázen. A na rozdíl od všech dívčích románů se ona rozhodne naprosto pragmaticky a žádný happyend se nekoná. Je zvláštní, jak je obsah té knihy pořád aktuální.

Smardik17

Tuto knihu jsem měl jako povinnou četbu na střední, nicméně jsem jí nikdy neotevřel, a měl jen ,,výcuc" z knihy. Nyní skrze výzvu (kniha zmíněna v jiné knize) jsem se do ní pustil. A musím říct, že mě to docela bavilo, žádná nudná pasáž, ale místy až donebevolající naivnost. Knihu hodnotím kladně, na 5 hvězdiček to není, a zase na 3 hvězdy je to brilantní, takže dávám lepší 4hvězdy!

anna246

Ano, ano ano!!!
S touto knihou jsem dlouho otálela (a vlastně i s filmem), a nebyla jsem jejím fanouškem..
Potom jsem se k tomu (konečně) dokopala, protože jsem chtěla vědět, co se mezi stránkami skrývá za příběh, a zamilovala jsem si ho.. Okamžitě, bez přemýšlení jsem si příběh zamilovala. Pro mě je to kniha, nad kterou jsem dlouho přemýšlela, a dělala jsem občas až nesmyslné úvahy, ale takové pocity po přečtení knihy já miluju!
Charaktery jsou za mě naprosto nejsilnější stránkou, a já jsem je všechny milovala, a nenáviděla zároveň.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu... a až potom co jsem viděl film. Film, výjimečně, věrně odpovídá knize. Příběh se mi líbil, i když postavy mi přišly dost ploché a rozhodně by mě zajímalo více o minulosti Gatsbyho. Nezvyklé zrcadlo povrchní a prohnilé společnosti 20 let a celoživotní boj o lásku - až nečekaně vrtkavou a zkaženou.

miska331

Kniha se mi velmi líbila a ten závěr mě dost naštval. Ale popis té zhýčkané, zbohatlické společnosti, která si většinou na sebe vůbec nemusela vydělávat, pokrytecké a lhostejné k morálce, tak to bylo teda přesné. A Gatsby si to rozhodně nezasloužil.

Krub

Přijde mi, že se Fitzgerald zasekl na povrchu. Nedokáže se ponořit do jádra problémů kapitalistické společnosti ani do duší jeho postav. Nemyslím si, že se snaží pochopit, proč se jeho hrdinové a antihrdinové chovají, tak jak se chovají. Třeba charakter Toma mi připadá extrémě plochý - chová se egoisticky a povýšeně. Proč to tak je? Kde se v něm všechno toto zlo bere? Nemyslím si, že si autor tyto otázky položil.

Jeden z nás, buď já nebo autor, jsme nepochopili, co ve Velkém Gatsbym je, a co by v něm mohlo být. Těžko říct, u koho z nás je chyba...

Kopretina

S titulem jsem se setkala v knize Modlitba za Owena Meanyho a také tuším v Růži pro Algernon a tak jsem ji vybrala do čtenářské výzvy jako knihu zmíněnou v jiné knize. První dvě kapitoly jsem myslela, že knihu odložím, pak se děj rozběhl a tak divně skončil, tedy vůbec nejsem nadšená. Kouknu ještě na film, třeba mě nadchne víc. (možná mi nesedne americký styl, který je pro mě trochu hůř čitelný - jako třeba Nouzový východ nebo Poslední kabriolet..). Jo, příběh mi malounko připomíná Láska je jen slovo.