Věk přízraků

Věk přízraků https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523660/bmid_vek-prizraku-651afcda754f5.jpg 4 110 38

Věk přízraků série

Je moudré naslouchat přízrakům? Píše se rok 1895 a na holých loukách za Olomoucí rostou místo vlčích máků přepychové vily. V jednom z těch krásných německých domů pracuje jako služebná i česká dívka Žofie. Život nemá lehký, ale zkomplikuje se ještě víc, když se do něj vrátí její dětská láska a s ní i tajemství, které roky střežila – slyší hlasy zesnulých. Díky své schopnosti se sice stává oblíbenkyní místní smetánky, ovšem zároveň se zaplétá se silami, které si pohrávají s jejími smysly i rozumem. Dokáže je ovládnout dříve, než bude pozdě? Příběh z historické Olomouce plný napětí, lásky a nečekaných spojenectví od Lenky Poláčkové, vítězky 5. ročníku literární soutěže Hvězda inkoustu.... celý text

Kenan
20.12.2023 4 z 5

Vylíčení atmosféry historické Olomouce 19. st. bylo věrohodné a moc se mi líbilo. Krátké kapitoly přidaly při čtení na dramatičnosti, čímž byl děj opravdu napínavý a bez hluchých míst. Jde o čtení pro mladé čtenáře, takže se určité naivitě nevyhne, ale já k cílové skupině nepatřím a bavilo mně to hodně.

Pitbullka
13.12.2023 5 z 5

Kniha, která mě nalákala obálkou. Ale příběh se skvělý a čím déle jsem četla, tím víc mě bavil. Líbila se mi duchařská tématika, trošku romantiky a absolutně bravurně vykreslená tehdejší doba.

mahina6806
08.12.2023 5 z 5

Začala bych tím, jak je kniha úchvatná na pohled. Nádherná obálka se zlatými odlesky, na jejíž druhé straně se nachází krásně namalovaný havran, jež je součástí příběhu. Pod přebalem se skrývá silueta Dómu, který se také vyjímá na ořízce. Předsádka ukrývá mapku, jež se nachází i na zadních stranách knihy. Na začátku knihy se nachází obrázek Žofie s v obležení duší zemřelých a těsně před příběhem je také obrázkový slovníček obsahující například fonograf, , balustrádu či mandl.
Mimo toto všechno musím také vyzdvihnout chytré zobrazení vypravěče u každé kapitoly. V příběhu se jich několik vystřídá a Vy snadno poznáte, kdo zrovna vypráví. V limitovaném vydání (500ks) je také navíc obrázek seance.

Příběh mě neskutečně bavil. Kniha se čte skoro sama, čemuž napomáhají krátké kapitoly a postavy, které mě bavilo sledovat. Zamilovala jsem si Žofku, Matrnu, taky Ambrože a ve finále i Leopolda. Zajímaly mě jejich osudy a jsem moc ráda, že se k nim vrátíme v podobě dvou nových knih autorky, jež vyjdou příští rok (jedna na jaře, druhá na podzim) a které se budou soustředit na Ambrože a Leopolda. Neskutečně se těším!

Zpočátku reaktivně poklidný děj se změní v paranormální drama a zvraty mě nedokázaly nechat v klidu. Do Žofky mohou vstoupit duše zemřelých a mně se moc líbil způsob, jakým to autorka ztvárnila. Bylo to opravdu zajímavé, stejně jako skutečné novinové výstřižky z té doby nebo tehdejší vyobrazení společnosti. Je vidět, že autorka v Olomouci žije, má ji prochozenou a zjistila si o historii vše potřebné. Těším se, až si místa uvedena v knize také sama projdu.

Kami97
04.12.2023 4 z 5

Na tuhle knihu jsem náhodně narazila na instagramu a jsem moc ráda. Dostala jsem ji k narozeninám v krásném boxu s printy, záložkami, a obálkami, které se měli otevírat během čtení. V Olomouci jsem studovala a mám k tomu místo vážně blízko. Kniha mě do něj znovu přenesla, postavy jsem si oblíbila a děj se mi moc líbil, včetně ukončení. I když bych se nezlobila, kdyby byla stránka s epilogem, abychom se dozvěděli, jak to pokračovalo dál.

books.monca
21.11.2023 3 z 5

Věk přízraků - Lenka Poláčková

Jakou knihu byste ostatním doporučili přečíst na podzim? Protože já tuto!

Moje recenze:
Když jsem se do této knihy rozhodla pustit, trochu jsem se bála, že to nebude můj šálek čaje. Představovala jsem si historickou romantiku a trochu nadpřirozena. Nakonec se z toho vyklubala kniha, která mi dávala temný a strašidelný vibe. Celým příběhem se proplétala tajemství, magie a záhady, z čehož jsem byla nadšená.

Píše se rok 1895 a na holých loukách za Olomoucí rostou místo vlčích máků přepychové vily. V jednom z těch domů pracuje jako služebná i dívka Žofie. Život nemá lehký, ale zkomplikuje se ještě víc, když se do něj vrátí její dětská láska a s ní i tajemství, které roky střežila – slyší hlasy zesnulých. Zaplete se se silami, které si pohrávají s jejími smysly i rozumem. Dokáže je ovládnout dříve, než bude pozdě?

Co mě ale zklamalo bylo vyvrcholení příběhu. Děj byl takový pomalý. Za mě to nebylo dost vysvětlené. A romantická linka se objevila až na konci knihy, což má očekávání moc nesplnilo.

Vykreslení postav se mi líbilo.
I když má kniha za mě nějaké chybky a ocenila bych knihu možná trochu delší. Hodnotím ji tak průměrně. Myslím si, že mi prostě jen nesedla, protože spousta dalších lidí z ni bylo nadšených. Svojí atmosférou si určitě získá spoustu fanoušků a taky nesmím zapomenout na nádhernou obálku!

Za recenzní výtisk moc děkuji @ya.ctu

Ahmose
18.11.2023 3 z 5

Dnešnú recenziu začnem trochu atypicky, vonkajším vzhľadom. Po vizuálnej stránke je táto kniha klenot. Nádherná obálka doplnená atmosférickou oriezkou a vnútri krásne zdobený začiatok každej kapitoly. Vydavateľstvo a všetci, čo sa na knihe podieľali si dali naozaj záležať odviedli kus skvelej práce. Čo sa týka samotného príbehu, tak už je to trochu horšie. Zo začiatku ma kniha neskutočne bavila. Duchárska zápletka v prostredí historickej Olomouci mala naozaj výbornú, tajomnú atmosféru. Celý kontext krásne dotváral dobový jazyk a sympatické postavy. Autorke sa tiež podarilo pekne vykresliť súrodenecký vzťah hlavnej postavy s jej bratom. Zhruba v polovici však prišiel zlom. Atmosféra sa vytratila a príbeh nabral raketovú rýchlosť. Záverečné rozuzlenie bolo rýchle, nezaujímavé a pre mňa osobne aj dosť neuveriteľné. Je to podľa mňa strašná škoda, pretože kniha je napísaná dobre a mala veľký potenciál. Musím samozrejme podotknúť, že už nie som cieľová skupina a mladším čitateľom by sa kniha mohla páčiť viac. Celkovo by som to zhrnul asi ako neurazí – nenadchne.

Lostinfantasy
05.11.2023 5 z 5

Věk přízraků

Věk přízraků je další počin od vydavatelství YA Čtu a já prostě smekám a tleskám, protože ty jejich knihy jsou snad pořád lepší a lepší
To grafické zpracování je překrásné a je radost mít takovou knihu doma. Kdykoliv jsem ji vytáhla na veřejnosti, tak se mě na ni lidé ptali a mně dělalo hroznou radost o tom mluvit.

Teď už ale k samotnému příběhu, který mě taky okouzlil.
Píše se rok 1895 v Olomouci a Žofie pracuje jako služebná u německé rodiny, kde se div nepředře. Jednou v salonu s mladým panem Leopoldem nečekaně potká známou tvář z dětství. Matrna byl její dětská láska, teď si ale říká Matheo a mluví německy. Taky je to on, kdo Leopoldovi řekne, že Žofie umí komunikovat s mrtvými a tím jí nechtěně dostane do problémů.
Žofie je nucena chodit na seance a komunikovat se zesnulými, jednou se ale něco zvrtne a příběh nabere temných obrátek.

Kniha na vás hned od začátku dýchá temnou a tajemnou atmosférou, která je úplně ideální na upršené podzimní večery, kdy se chcete lehce bát, ale zároveň se pak v noci nechcete klepat strachem pod peřinou.

Mně osobně se líbila spíše první polovina, ta druhá v sobě měla na mě možná už moc nadpřirozena, ale celé čtení bylo skvělé a já si knihu fakt vychutnala, s čímž opět pomohly i obálky, které jsem při čtení poctivě otevírala.

Na své si přijdou i romantické duše nebo fanoušci found family trope.

Já se teď budu těšit na další počin od autorky a taky na další vymazlený YA čtu boxík

kikikrat
03.11.2023 4 z 5

Obálka a ořízka knihy jsou tak nádherné. I příběh se mi moc líbil. Sledujeme tady historický Olomouc a jednu dívku, která může slyšet mrtvé. Velice zajímavé téma a moc pěkně zpracované. Bavilo mě to a ani na chvíli jsem se nenudila. Kniha byla čtivá a hlavní postavy si snadno oblíbíte. Jen mi tam něco chybělo a nedokážu přesně říct co.

kalinkacz
01.11.2023 4 z 5

Young adult fantasy čtu už opravdu jen výjimečně, natož ty historické. Kdyby mi novinku věk přízraků nedoporučilo samotné nakladatelství YA čtu, asi bych ji minula. To by ale byla velká škoda!
Díky ořízce je Věk přízraků jedna z nejkrásnějších knih, které mám ve své knihovně.
Teď ale k příběhu, který mě opravdu mile překvapil... Celý děj se odehrává v historické Olomouci (moje rodné město - palce nahoru, mrk, mrk) a hlavní hrdinka je schopná slyšet hlasy zesnulých.
Čtení jsem si užila, příběh byl svižný a neměl žádný výrazná hluchá místa. Prostě a jednoduše, bylo to moc fajn čtení.

lena.o.knihach
30.10.2023 4 z 5

Ocitáme se v roce 1895 v Olomouci. Žofie pracuje jako služebná v překrásné vile u německé rodiny. Už teď má práce nad hlavu, a když se rozkřikne, že slyší hlasy zesnulých, stane se oblíbenou ve společnosti a teprve se nezastaví. Do toho všeho ještě narazila na svou dětskou lásku

Z Věku přízraků na vás od začátku dýchne tajemná atmosféra, která je jako dělaná na podzim. Je to krátký příběh, možná až příliš, protože bych s postavami ráda strávila mnohem víc času.

Hodně se mi líbila sourozenecká linka, kdy jsem si užívala vzájemné pošťuchování mezi Žofií a jejím bratrem. Ale i romantické duše si rozhodně přijdou na své.

Kniha není nádherná jen na první pohled, ale je překrásně graficky zpracovaná i uvnitř. Příběh doprovází různé ilustrace, listy z novin a na konci najdete i slovníček.

#spoluprace @ya.ctu

Knihomol_ka
22.10.2023 4 z 5

Příběh, který se odehrává v roce 1895 v Olomouci v dobách Rakouska - Uherska. Tento druh knih skoro nečtu. Není to úplně něco co bych sama od sebe vyhledávala, ale tohle mě velmi mile překvapilo.

Příběh nám poskytne velmi zajímavý děj a postavy. Hlavní hrdinka Žofie cítí duchy, kteří skrz ni chtějí promlouvat. Po zkušenosti ze svého dětství se však toho bojí. Žofie na mě působila jako ticha služebná, která se postupem času začala ukazovat ve správném světle a bojovala si za své.

V příběhu se vyskytuje více postav, takže si tu najdete své oblíbence určitě.

Líbí se mi tu sourozenecká láska a taky romantická linka. Celý příběh byl poutavý a zajímavý. Rozhodně se tu nebudete nudit.

Na toto roční období je knihy přímo stvořená.
Já oceňuji celý box od ya.čtu, který ho měl do puntíku krásně propracovaný. A co mě opět bavilo na knize nejvíce ? Obálky, které jsme si s radosti vždy rozbalovala.

#spolupráce #yactu

DreamerX9
21.10.2023 4 z 5

O této knize jsem neměla ani tušení a náhodou jsem na ní narazila v knihkupectví. Málokterý český Fantasy píšící autor mi sedne ovšem tato autorka mě velice mile překvapila.
Kniha byla naprosto skvěle zpracovaná. Líbilo se mi zasazení mystična do historické doby 19. století. Autorka má veliký cit pro psaní. Četlo se to stejně krásně jako se dívalo na samotnou obálku. Líbilo se mi že autorka přidala několik vysvětlivek, a že je kniha autentická s historickou dobou. Líbil se mi i příběh Žofie, která byla opravdu statečná a ctižádostivá postava zároveň její schopnosti mi sedli do podzimní nálady.
To, co bych ovšem knize vytkla ačkoliv nerada, je právě děj, který mě zhruba od půlky až tak nezaujal jako na začátku, kdy mě se zabořeným nosem v knížce pohltil.
Celkově jsem ale velice ráda že jsem si knihu přečetla doufám a věřím že bude mít úspěch

Fani
17.10.2023

Trošku jsem se bála žánru knížky, protože to přece jen nejí úplně můj šálek kávy. ALE! Miluju to !! To bylo tak strašně hezky napsaný, dobre se to četlo, já hltala stránku po stránce. A předčilo to opět moje očekávání. Jako už to u ya čtu bývá

Barb.Rýdl
14.10.2023 5 z 5

Já nejsem žádný velký kritik, ani nerada dávám hvězdičky, neukazuji na knihy a říkám: tahle je pro mě ta nej. Letos jsem navíc četla mraky skvělých knih. Kdybych ale musela, tak tahle by dostala to první místo žebříčku, který nerada dělám, ale ano: je nejlepší. Opravdu skvělá. Tolik obratů, přirovnání, popisů jen pár slovy, ale trefně. Je prostě napsaná vzletně - to je to správné slovo, ale ne nudně, to ani náhodou. A bože ten vzhled! Jako nádherná je, dokonce i tečky za větami jsou jako úplně pidi hvězdičky, až vám celý text složí dohromady nebe.
Jako utíkejte si jí ukořistit - a určitě stojí za to vydání z boxu, je mega senzační a to já fakt přebaly na knihách nesnáším, ale tahle kniha je i bez přebalu mistrovským dílem. Jako tleskám

lilites
09.10.2023 5 z 5

Olomouc v dobách Rakouska - Uherska, skvělé postavy, krásný příběh, mystika i romantika. To vše a ještě mnohem víc má tato kniha.

Žofie cítí ,,duchy,, chtějí skrze ní promlouvat, ona se toho však děsí, po zkušenosti z dětství.

Když se to však dozví její zaměstnavatelka, Žofie musí poslechnout a nechat duše projít skrz ní. Spiritualismus je totiž v módě a pokud máte ,,médium,, a pořádáte duchařské večírky, jste v kurzu..

Matrna, přítel z dětství, lékař...ten kvůli němuž Žofie musí seance snášet, on prozradil její tajemství, avšak on je také ten, kdo se ji snaží pomoci, s Ambrožem a Leopoldem.

Nemůžu si pomoct, ale strašně mě to bavilo...sourozenci Žofie a Ambrož, vidím v nich sebe se svým bratrem. To pouto které mezi sebou mají je vzácné a mě je tak známé.. Matrna, lékař, uznávaný člověk a přesto se bojí, že bude zklamáním a Leopold.. rozmazlený floutek, který dokáže, že uvnitř skrývá velké srdce..

Jak celý příběh dopadne a co všechno vypluje na povrch, to si přečtěte, protože to opravdu stojí za to!

Musím pochválit také grafiku knihy, obálka, ořízka, ilustrace, prostě nádhera..

Bylo to famózní, knihu jsem přečetla za jeden den, tak poutavé a skvělé to bylo!

Vřele všem doporučuji!

Iva095
06.10.2023 5 z 5

"Nejsou silnější zbraně než slova."

Jako první musím ocenit vzhled knihy obálka i ořízka jsou moc pěkné.
Věk přízraků je historický román s trochou fantasy. Příběh se odehrává v čechách v Olomouci.
Kniha se pěkně četla. Jedná se o krásný, originální a čtivý příběh.
Rozhodně stojí za přečtení.

Adele02
05.10.2023 4 z 5

Kdybych měla jmenovat věc, kterou v příbězích miluju nejvíc, tak je to sourozenecká dynamika. A jedna sourozenecká přestřelka tuhle knihu rovnou otevírá, takže od prvních stran mi bylo jasné, že to bude skvělé. A taky že bylo. Historická Olomouc, vše, co se v dané době dělo, milá lovestory a skvělí sourozenci, ale taky postavy, které to občas myslí dobře, ale to si opravdu jenom myslí, a mysteriózní podtón, který postupně s každou stránkou sílí... jo, tohle jsem si prostě užila. Kdyby to skončilo na dvousté straně, tak v podstatě nemám výhrad, ale i tak to byl skvělý zážitek a rozhodně doporučuju.

No a po grafické stránce to je naprostá dokonalost.

kvetinkovedny
03.10.2023 5 z 5

Říkám, že tuhle knihu miluju. Byla to láska na první přečtení (a to ještě v době, kdy text nebyl finální a já ho četla dávno před vydáním), a proto se odvažuji dát knize pět hvězd, i když jsem do ní následně rýpala, díky čemuž se trochu změnila (snad k lepšímu). #betovalajsem

Já ani nevím, co na téhle knize miluju nejvíc. Jestli je to ten perfektní jazyk, kterým je kniha napsána, atmosféra rakouské monarchie, nebo hlavní trio postav? Protože ten jazyk, to je nádhera. Nejspíš nikdy jsem tohle v YA neviděla. Ale taky ta atmosféra? Očividně žiju pro příběhy z dob Rakouska-Uherska, těch je také dost málo, o YA už vůbec nemluvím. No a hlavní trojka postav. Žofka je na začátku tichá služebná s napřirozenými schopnostmi, která se bojí pomalu vlastního stínu, ale na konci se z ní stane odvážná holka, která se nebojí bojovat za to, co chce. Matěj je její kamarád z dětství a taky trochu ňouma a rozumbrada, jehož dobré úmysly dostaly hlavní hrdinku pěkné šlamastyky. A Leopold. Jeho charakter se během příběhu nejvíc posunul, protože z namyšleného a bohatého floutka se stala LÁSKA. :D (Teda já to tušila od začátku, protože tyhle postavy mívám nejradši, ale netušila jsem, že to dopadne AŽ TAKHLE.)

Každopádně tuhle knížku vážně doporučuju. Není to tradiční YA, v hodně směrech je to knížka neobvyklá a zvláštní, takže nejspíš nesedne všem, ale já si ji právě proto tak oblíbila.