Vejce a já

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeobecné nálady panující těsně po válce. Autorka i její rodina si zažila období slávy, pozornosti médií a značně si polepšila finančně. Stojí také na počátku tzv. ženské literatury. Vydavatel: Argo...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31420/vejce-a-ja-31420.jpg 4.31770

The Egg and I (1945)

Humor, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:

Patrik02

Perfektní doporučení od kamarádky. Vržen na farmu uprostřed lesů, hor a hájů jsem se smíchy chytal za vejce. Život hlavní hrdinky a vypravěčky v jedné osobě mě nesmírně bavil a přesto, že kniha byla napsána již v roce 45, i v dnešní době dokáže pobavit. Jen o slepicích a kuřatech se mi po dočtení snad i zdálo :D
Díky, Sam ;)

Hanjimka

Tohle je přesně ta kniha, kvůli které jsem pochopila, že k některému čtení člověk musí dorůst. Maminka mi ji dala asi v 12 letech. Nedočetla jsem ji, přišla mi divná. Podruhé jsem to zkusila někdy v 18. A do té doby ji miluji. A když je mi ouvej, je to moje první volba. A to už je pár let :-D

Angie_Missfit

Moje oblíbená kniha, kterou mě kdysi chtěla máma rozptýlit, když jsem ležela nemocná s chřipkou, a naprosto se jí to povedlo! Příběh mě vtáhl a u některých pasáži (dohadování se Sporákem, piknik s indiány a hlavně cokoli s Kettlovými!) jsem se náramně bavila :-) . Ke knize jsem se po letech vrátila a zase si ji užila jako svěží, milé čtení. Hlavní hrdinka, zvyklá na velkou rodinu a komfort, se s manželem odstěhuje na pustou farmu uprostřed lesů a pak se osobitým stylem sžívá se svým novým domovem v zapadákově, kde dávají lišky dobrou noc. Betty jsem si hned zamilovala, moc mě bavilo její sebeironické vyprávění, celkem netypické pro dobu, kdy žila, líčení trampot spojených s DIY přístupem k problémům na farmě, improvizovaná řešení i sarkastické poznámky na účet nadšeného manžela. Z knihy jsem si odnesla několik následujících postřehů: 1. Žena toho vydrží hrozně moc 2. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř 3. Věci se nejlépe učí za pochodu 4. Vždycky, když se něco podělá, musí to člověk nakonec zvládnout sám 5. Murhpyho zákony jsou věčné 6. S humorem jde všechno líp. :-)
Tahle kniha mě zkrátka baví a vždycky žasnu nad tím, jak to my, holky 21 .století, máme oproti našim prababičkám v domácnosti jednoduché. I další knihy od autorky se mi líbily a láskyplně je hýčkám v knihovničce. Za Vejce dávám bez váhání 5 hvězd a jen mě mrzí, že Betty MacDonald toho nestihla napsat víc.

1bublina
31.12.2018

Knihu jsem četla několikrát a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Moc se mi líbí, jak autorka líčí vše s nadhledem a humorem.

rajen
30.12.2018

Dlouho jsem váhala, jak knihu ohodnotit, cítím to tak na 3,5. Na svou dobu to byl až revoluční počin a věřím, že pro mnoho žen byla tato kniha biblí. Ale přece jen trochu viděno dnešní optikou zestárla. Už si nedovedeme představit tu poslušnost a podřizování se stylu života muže. Ale spousta věcí je tam přece jen nadčasových a tak je kniha dodnes velmi čtivá. Je to především humor, který této knize vládne a dělá ji výjimečnou. Nelituji, že jsem si ji přečetla, ale jak už jsem psala, už se s autorkou nedokážu ztotožnit, protože dnes mají ženy prostě jiné sebevědomí a život více ve svých rukou. Proto jsem byla tuze ráda, když jsem si v následném bádání o osudu autorky zjistila, že se s tímto slepičářem rozvedla.

dagsvob
30.12.2018

Pohodové a úsměvné čtení, jen jsem četla nějaký starší překlad - Betty pěstovala např. "dymián" a jejich farmu ohrožovalo divoké zvíře "kuguár", tato stará označení bych ve vydání z roku 1979 nečekala.

Ctv
26.12.2018

Geniální kniha od geniální autorky, u které mne opravdu hodně mrzí, že kvůli nemoci odešla příliš brzo. Mohla napsat ještě další knihy. Spolu s Co život dal a vzal to jsou stálice a poklady v mojí knihovně. Jasně, není to Čapek nebo Dostojevský, ale proboha, jak tady někdo může dát méně, než plný počet, to mi hlava nebere :-). Krásně napsané, čtivé, vtipné, ze života. Betty berete jako kamarádku, nebo jako sebe samu. Uznávám, že tyhle knihy nadchnou spíš ženské čtenářky. Pokaždé, když jsem šla ke slepicím pro vejce, vzpomněla jsem si na vejcoražku kuřomoří a musela se smát.

Vakalik
25.12.2018

Pěkné, pohodové čtení, spíše pro ženy. Moje babička je měla ve své knihovně a kniha na mě koukala od samého dětství. Jsem ráda, že jsem ji otevřela až teď v pětadvaceti letech, protože pro mladší to asi opravdu není. Nevím, kterou puberťačku by bavilo číst o domácích pracech a životě na pustině. Pro mě to byla příjemná oddychovka :-)

Shashlick
13.12.2018

První vzpomínka na tuto knihu se váže ještě k mým školním létům, kdy jsme ji měli v seznamu povinné četby. Mně se do čtení tenkrát moc nechtělo a tak jsem se k ní dostal až teď.

Z knihy jsem rozpolcen, obsahovala zajímavé a vtipné postřehy, ale celkově mi přišla spíše jako sled zamyšlení a jednotlivých historek. Hodně mi navíc vadilo, že vyprávění není uspořádáno ryze chronologicky. Autorka skáče po časové ose tam a zpět. Navíc ji narušuje tématickými vložkami bez nějakého odlišení od zbytku textu. Často jsem se tak v textu ztrácel.

A ještě malé zamyšlení k té povinné školní četbě. Myslím, že taková kniha tam nemá co dělat. Kdybych ji četl těch před těmi 15-20 lety, byl bych zmaten ještě víc a spíš by mě to znechutilo od dalšího čtení. Což by byla škoda!

Chalupice
09.12.2018

Kniha se mi dostala do ruky díky moji babičce.
Četla jsem ji v době, kdy jsem měla sama těžké životní období a příběh mě ukázal, ze obyčejná ženská vydrží a snese vše a to s gracii sobě vlastní.
Zvláštní je, ze kdykoliv jsem ji chtěla číst znovu, nikdy jsem se už do ni nemohla zacist.
Nicméně i tak zůstává mou pomyslnou jedničkou.

Alex_Jura
02.12.2018

Ať už ji otevřete na kterémkoliv místě, nezklame a podrží. Kvůli téhle knížce jsem se kdysi na knihovnické praxi dopustila malého podvodu: kniha byla non-stop na záznam, a fronta čekatelů dlouhá.... předlouhá. Takže jsem ji po vrácení ukořistila a za víkend zhltla... a pak teprve vrátila do fronty :-D Stálo to za to. Později jsem ji četla ještě několikrát už v mnohem normálnějším tempu, je úžasná. Doporučuju všem, co mají občas tendenci fňukat, jak je život nefér.

Olous1
02.12.2018

Knihu jsem zakoupila v levných knihách(můj oblíbený obchod)a moc se mi líbila. Taková milá oddechovka před vánocemi. Jsem ráda, že jí mám ve své knihovně.

Messilina
28.11.2018

Knihu jsem jako spoustu jiných vyndala z máminy knihovny někdy ve dvanácti letech a po čase jsem si jí ráda přečetla znovu. Je milá. Super oddychovka a výborné antidepresivum.

pavčape
12.11.2018

Po dlouhých letech jsem se díky Čtenářské výzvě pohroužila do stránek této knížky. Musím říct, že shledání to bylo veskrze příjemné. Věřím, že se brzy pustím do další knižky Betty Mac Donaldové - Co život dal a vzal.

gretl74
12.11.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších - když je mi smutno, stačí otevřít na kterékoli stránce a začít číst. Univerzálně platná "moudra" o manželském životě, úžasné charaktery jednotlivých postaviček (bábinka, sousedka), divoká příroda ... Chápu, že třeba pro pány to úplně čtení není, ale já tuhle knížku miluju!

Hasali
12.11.2018

Když jsem ji četla poprvé, asi před dvaceti lety, byla to humorná knížka, vím, že mě bavila a často jsem si říkala, že si ji přečtu ještě jednou. Teď jsem to díky výzvě udělala a nevím tedy, moc humorně mi již nezněla. Jestli jsem víc dospěla, mám v životě již zcela jiné zásady a priority, nebo dnešní doba produkuje úplně jiný druh humoru a jiný druh knížek, na který jsem zvyklá, ale zkrátka již to není ono. Ano, dočetla jsem, kolikrát se i hlasitě zasmála - ale celkově je na knížce její požehnaný věk poznat. Není to žádný propadák, to určitě ne, ale znovu ji už číst nebudu...

hambra1
04.11.2018

Nevim,mam takove smisene pocity.Cetlo se mi to dobre,ale uz ted vim,ze znovu ji cist nebudu.

tsal
26.10.2018

Takové to, když jdete číst humornou knížku a ona se z toho vyklube strašně depresivní a znepokojující záležitost.
Betty byla vychována v myšlence, že manželka má svého muže následovat kamkoliv, protože dokud je šťastný on, je šťastná i ona. Jenže představa je na hony vzdálená pravdě a my tak sledujeme, jak se vcelku silná a svérázná žena pomalu ale jistě noří do bahna, jak vyhasíná její elán i odhodlání, jak jde její osobnost do kopru. V jejím manželství má jeden právo na absolutní štěstí a veškerou seberealizaci, zatímco druhý nemá právo na nic. Jen na dřinu bez odměny a tiché šoupání nohama. Přitom je ústřední pár ve srovnání s těmi ostatními ukázkou relativně fungujícího a moderního pojetí manželství. Ten zbytek... ten byl totiž ještě děsivější. Ani obhajoba dobou vzniku tady moc nepomáhá, protože znám mnohem starší díla, v nichž k sobě byly páry mnohem ohleduplnější navzdory mnohem horšímu postavení ženy ve společnosti.
Pokud odhlédnu od toho, jak mé feministické já během čtení skřípalo zuby, a od pocitu nevolnosti, který obsah vyprodukoval, zůstává poměrně nevyrovnaná forma a nudný sloh. Přechodníky a jazykové kudrlinky vedle do úmoru se opakujících slov, zdlouhavé a zmatečné vyprávění, nulový šmrnc, minimální budování napětí u scén, které by ho měly produkovat tak nějak samy. Pro mě nadhodnocená záležitost, která s humorem nemá nic společného.
(Edit: Když si tu teď tak vypisuji citace, docházím k závěru, že část slohové otravnosti nejspíš zavinil překlad. Slepice se v mém výtisku totiž evidentně pěstují, nechovají. - Argo, 2016, překl. Eva Marxová)

surikata246
26.10.2018

Můj věrný souputník při těžkých chvílích v nemocnici i v životě,přece jen smích je nejlepší lék a prodlužuje život.Na zdraví ať slouží dlouhá léta.

Evina.Cetba
20.10.2018

Když napíšu, že je to naprosto úžasná knížka, při které jsem se velmi nasmála, nebudu asi příliš originální. Ale co dělat, když je to pravda? Když jsem byla na poslední stránce, velmi mně vadilo, že už s Betty nemůžu sdílet všechny radosti a starosti. Naštěstí je tu ještě kniha Co život dal a vzal. Ovšem ani to mi nestačí. Sympatizuji s podobným náhledem na život i na starosti s tím spojené. Bezva kniha, bezva ženská!

Kája95
11.10.2018

Verim, že kniha má miliony příznivců a čtenářů,kteří se k ní stále vracejí. Já to nebudu. Mám radši knihy s pořádnou zápletkou a ne jen takové milé vyprávění.

Šnek86
27.09.2018

Kniha byla hojně doporučována, někde na internetu a tak jsem si řekl, že zkusím něco naslepo.Nepřečetl jsem si ani anotaci, což byla asi chyba. Jedná se v převážné míře o knihu určenou ženám a tak jsem jí moc na chuť nepřišel.Neustalý popis denních prací a všude slepice a zavařeniny atd... Pořád jsem čekal že se něco stane, ale jak začala, tak skončila.Nicméně je psána čtivě, tak se tím prokousat dalo.Ale určitě se k ní nevrátím.

cizinka503
21.09.2018

Vejce a já je moje první kniha v češtině.Doporučila je moje sousedka Eva,řikala,že tato kniha držela ji nad vodou v nejtežšich chvilich

p.pavlina
18.09.2018

Kniha se mi moc líbila, i když se mi moc nelíbilo to věčné stěžování si hlavní hrdinky. Sice to bylo podáno zábavnou formou, ale chvilkami z příběhu čišel moc velký negativismus.

jadwiga
15.09.2018

Legendární kniha, která je součástí povinné četby na středních školách, mě udolala až napodruhé. Poprvé jsem ji odložila po třiceti stránkách, napodruhé mě ale tak pohltila, že jsem ji přečetla během týdne. Vypráví o životě na venkově tak blízce, s humorem a lehkostí, ač její život jednoduchý nebyl. Je to moc pěkná, milá a povzbudivá kniha.

Jido
11.09.2018

Ani nevím proč, ale dlouho jsem se této knize vyhýbala. Byla to chyba! Kniha je čtivá, milá i vtipná. Stylem mi trochu připomíná knihu Mileny Kozderové "Mám ráda hajného".

Krčka5
06.09.2018

Milé počtení, ke kterému se zas a znovu vracím, když si chci navodit pohodovou náladu.

mewmew
26.08.2018

Po knize jsem sáhla pro její vezkrze kladné hodnocení, ale nejspíš to nebude úplně můj šálek kávy. Četla se sice lehce, ale víc mě nudila, než bavila. Znovu už bych po knize nesáhla a další autorčina díla nechám na nějaký čas ladem...
A pro ddkk: zřejmě Vám uniklo, že ne každý musí být na větvy z toho, z čeho vy. Nechci se Vás dotknout, ale dost mi vadí tenhle přístup 'když se ti to nelíbí, taks to nepochopil, protože když se to líbí mě, tak se to musí přece líbit všem'. ;)

Ran
25.08.2018

Knížka se mi četla nádherně a líbil se mi i styl psaní Betty MacDonaldové.

anmaride
25.08.2018

Krásná, vtipná, čtivá.
Ke knihám se moc nevracím, ale tady u té vím, že se k ní vracet budu pravidelně a velmi ráda. Život na slepičí farmě mě neskutečně bavil a dokonce x dní po přečtení se na farmu v myšlenkách stále vracím.