Věčně zpívají lesy

Románová sága o lidech žijících na prastarém rodovém statku v hlubokých lesích východního Norska, kteří jsou nuceni neustále zápasit o uhájení své životní existence s drsným podnebím a divokou zvěří, a kteří jsou životním zápasem zoceleni, sebevědomí a hrdí na svůj rod. Tito lidé se naprosto liší od sedláků z rovin či bohatnoucích měšťanů. Střetávání dvou rozličných světů tvoří hlavní osu příběhu, odehrávajícího se uprostřed krásné severské přírody....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26419/vecne-zpivaji-lesy-CEY-26419.jpg 4.5301

Věčně zpívají lesy (1.)

Og bakom synger skogene (1933)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Práce
Počet stran:228
Překlad:Oldřich Liška, Jiřina Vrtišová
Edice:Erb. Modrá řada
Autoři obálky:Jaroslav Lukavský, Václav Bláha
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:190 000 ks
ISBN:24-022-69

martina.riz

Skandinávie, to byl vždycky můj sen. Letos jsem si ho splnila a navštívila jsem Norsko. Naše výborná průvodkyně nám po celou dobu cestování poutavě vyprávěla o všem, co se Norska týká. Také tuto knihu doporučila. Při čtení jsem si tu krásnou přírodu oživila, ta údolí, říčky a řeky, lesy, samoty. Nádhera.
A samozřejmě jsem si všechny tři díly pořídila do své knihovničky.

Sandalkar

Skandinávii miluji, takže jsem si tuto knihu dlouho šetřila v knihovně. Hezké počtení, které ve mě ovšem nezanechalo nijak hluboký dojem. Text už je trochu zastaralejší, osudy hlavních hrdinů lze předvídat dopředu a drsné i majestátní severské krajiny tam není tolik, v kolik jsem doufala. Přečtení dalších dílů mě neláká.

evickakyticka

Těšila jsem se na výpravy za medvědem, popisy lovu a lesa, ale nakonec jsem dostala něco jiného. Život na statku se mi taky líbil, kniha je sice "ze staré školy" ale má svoje kouzlo. Hezký styl psaní, příběh zajímavý...hned jsem utíkala pro další dva díly. Nemám, co bych vytkla. Moc povedené dílo.

beatleska

Knížka mě bavila hlavně ke konci. To jsem pak četla jedním dechem. Pro mě osobně je ale trošku nevyrovnaná a nevím proč jsem čekala mnohem víc líčení přírody.

Lucka11

Už druhý krát som očarená. Prečo? Túto knihu som mala prečítanú minulý rok. A teraz som sa k nej opäť vrátila :-)
Hlavný dôvod bol ten, že sa mi podarilo dostať k pokračovaniu, t.j. k celej trilógii, čo je skvelé. To kúzlo prírody a človeka, ich vzťah - spolunažívanie, boj, zmierenie. K tomu pohanské zvyky, povery.... Obraz drsnej severskej krajiny a ľudí žijúcich v týchto ťažkých podmienkach. Príbeh si ma podmanil.

Ketrin.TR

Vcelku pěkné vyprávění, které mě ale ne úplně oslovilo tak, jak jsem si přála. Drsná krajina, počasí a rodinné zvyky jsou autorem krásně vykreslené, postavy mě však nijak nezaujaly a já si k nim přes veškerou snahu nedokázala (nebo taky nestihla) najít cestu. Čtení pro mě nebylo nějak extra poutavé, přelévá se přes občas až nudné myšlenky a úvahy, a spousta míst je zbytečně natažených. Nějak si nedovedu představit čím dalším a hlavně novým by mě zaujal druhý, natož třetí díl, takže prozatím se spokojím s dílem prvním.

Briv

Koukám, že mi tady zmizel můj komentář, tak ho vkládám ještě jednou.

Když mi bylo asi 13, tak mi ji půjčila babička k přečtení, co na ni budu říkat. Opravdu jen půjčila - byl to její poklad, byla ve slovenštině a vždy si ji četla na Vánoce nebo v zimě za mrazivých zasněžených nocích. Já, byť už v pubertě, jsem k ní přistupovala téměř s úctou a bázní. Četla jsem ji tehdy taky v zimě a měla pro mě neskutečné kouzlo. Moc si ji už dnes nepamatuji, ale cítila jsem z ní opravdovost života, vážnost, i krutost. A ta příroda, jak jsem si ji představila...

zvonkohra

Krásny príbeh. Nádherné opisy charakterov jednotlivých postáv, ale aj nádherná nórska príroda. Nechýba láska, peniaze, chuť na pomstu aj snaha o milosrdenstvo. Až príliš udivujúce lipnutie na svojom rode.

Jadla

Už je to nějaký pátek, co jsem četla celou trilogii, a přesto ji mám pořád v hlavě, patří k těm, které naplňují mysl i srdce (duši?), prostě celého člověka. Velký Příběh - s velkým V a velkým P.

ddkk
30.10.2017

Tuhle trilogii si pamatuji z dětství - v rádiu jsme ji poslouchali s mým otcem na pokračování. Utkvěla mi úžasná atmosféra vyprávění o severské přírodě i o starém a mladém Dagovi...po létech jsem knížky vylovila z knihovny. Skutečně to je jiná než současná skandinávská literatura, ale je to četba o starých časech, o klidu a jiném životním stylu i o jiných životních hodnotách. Je to četba ke krbu a pod peřinu, na kterou si člověk musí udělat čas a náladu...

Susan94
04.09.2017

Bohužel se občas stane, že vás láká nějaká knížka, seženete ji za hubičku v Levných knihách, ale nakonec přijde zklamání. Nedokázala jsem ten příběh nějak uchopit, sloh mi přišel taky hůře čitelný. Bohužel odkládám po 50 stránce.... snad si k ní časem najdu cestu, aspoň na den nepřečtených knih.

Aknel26
10.08.2017

Moc jsem se na tuto všemi vychvalovanou trilogii těšila, ale po přečtení první knihy jsem trochu rozpačitá. Líbí se mi líčení doby i míst, do nichž je děj zasažen (ať je jakkoli zdlouhavé), ale Dagovy úvahy o pomstě nebo penězích, stejně jako vleklé rozebírání Adelheidiných trablů s láskou, mi občas přišly až únavné. Nicméně už jsem se pustila do druhého dílu a věřím, že do sebe vše krásně zapadne a mé hodnocení půjde nahoru.

Aingeal
02.08.2017

Jedna z knih, která vás do sebe vtáhne a není šance uniknout. Román je zasazen do přelomu 18. a 19. století, takže vás nevtíravě seznamuje i s reáliemi té doby, určitým kontrastem mezi městským a venkovským životem - ale především je nadčasovou psychologickou studií postav. Časy se mění, ale charaktery lidí zkrátka nikoliv ;).
Líčení drsné norské přírody má pro mě ještě osobnější význam, připomíná mi těch pár let, co jsem měla možnost v této krásné zemi prožít; ta nostalgie je velká :). Pokud máte chuť přenést se na chvíli na sever, mezi tiše zpívající norské lázy - neotálejte se čtením této skvělé trilogie!

MOu598
06.07.2017

Četla jsem v červencu 2007. Podle mých poznámek:
Příběh svérázného Daga, pro kterého je vším rod. V jeho zájmu se mu vším stávají i peníze, ale časem poznává, že vlastnictví peněz nepřispívá ke štěstí, spíš naopak.
Hezké, blízké, romanticko-realistické.
Citát:
"Peníze vládnou světu a lidem, vládnou jak chuďasům, kterým se jich nedostává, tak boháčům, kteří udělali ze sebe jejich otroky."

katerina9848
05.07.2017

Severská trilogie z drsného života, moc se mi líbila i její pokračování...

Lucka11
14.05.2017

Tak ako je nórska príroda dychberúca a zároveň až smreľne chladná a mrazivá, aj príbeh z tohto prostredia je podobný..... Dúfam, že sa časom dostanem aj k pokračovaniu a prečítam si celú trilógiu. Príbeh je úžasný, povrch ľadovo chladný, ale pod povrchom to je zmes horúcich citov, vášní ... Silné postavy, opisy prekrásnej prírody, osudy ľudí. Naozaj úžasná kniha.

Teclaireddy
26.04.2017

Moje srdeční záležitost. Přečetla jsem ji už několikrát a určitě si ji ještě párkrát přečtu, protože myslím, že pro každou generaci má trochu jiné poselství. Adelheid je asi moje knižní alter ego - nikdy jsem s žádnou postavou tolik nesoucítila, nechápala každou její myšlenku a pocit. Opravdu věrohodně napsané. Oba Dagové jsou také velmi silné, dobře vylíčené postavy.
Stejně jako samali se k těmto knížkám vracím vždy o Vánocích, v té atmosféře je jejich kouzlo ještě zesíleno.
Vždycky mě pobouří, když vidím, že jsou jich plné antikvariáty - proč se tolik lidí zbavuje takového pokladu nebo kolem něj chodí bez povšimnutí? Vždycky tedy knížky trochu povytáhnu, abych na ně upozornila :D.

nakedangel
17.04.2017

Nečetla se úplně sama, ale osudy lidí z Medvědího dolu a jejich příroda mně nutily číst dál. Jsem zvědavá na pokračování.

000nugatovej
09.04.2017

Pamatuji si, že jsme měli celou trilogii doma, i to, jak se o ní pozitivně vyjadřoval tatínek (velký čtenář), když ji doporučoval mamince. Pamatuji si, že se jim oběma moc líbila. Mé čtenářské cesty mne však jako dítě a pak i jako dospělého vedly jinudy.
Teď, když jsem na knížku narazil v knihovně, řekl jsem si, že ji zkusím. Měl jsem k ní pohříchu nedůvěru: nebude to suše napsaná „pomalá“ kniha, nebude to tak trochu červená knihovna? Jsem mile překvapen. Z knihy sice dýchá starosvětská atmosféra. Ale příjemně. Čtivě. Popisy norské přírody. Silní hrdinové. Skutečně hezké čtení.

EvikU.
31.03.2017

Bylo to oddechový čtení. Místama se mi líbilo, místama ne. Ale celkově bych řekla, že je kniha pěkná.

bookcase
15.02.2017

Nádhera!!! Pohlazení pro duši. Klasika, která se neomrzí.

Aussie.c.e
24.01.2017

Krásný príbeh o lidských hodnotách.

tester
22.01.2017

Velmi rozvláčně popsaný příběh je v podstatě o tom jak peníze ničí rodinu i společnost přes několik generací. Hlavní postavy jsou bezohlední, citově nevyzrálí hraboši, hromadící majetek a peníze chodící neustále se vztyčenou hlavou. Ke konci života postupně měknou a meditují o Bohu. Měl jsem co dělat, abych to dočetl do konce.

monika3575
21.01.2017

Jedním slovem nádhera.
Kniha, která se čte sama. Která se čte pomalu. Žádné zběsilé hltání písmen, slov, odstavců se v tomto případě nekoná. To ale vůbec neznamená, že to není dobré. Ba naopak. Při čtení tohohle skvostu jsem byla naplněna jakýmsi vnitřním klidem, který mne celou prosycoval, a přesto jsem knihu absolutně milovala a nechtěla jí odkládat. Pasáže popisující přírodu, atmosféru, pocity, okolnosti byly krásné a hluboké. Když se někdy něco v popisu opakovalo, vůbec to nepůsobilo rušivě, ale jako umocnění daného. Průřez několika generacemi tohoto vznešeného rodu byl fascinující. Trošku si prožít život těch všech. Neuvěřitelné, jak živě jsem si všechny dokázala představit a sdílet s nimi jejich osudy. Někdo tu psal, že je škoda, jak málo bylo psáno o charakterech popsat. Nemůžu ale souhlasit. Mám pocit, že jsem skrz jejich činy viděla do všech koutů jejich duší a nemálo o nich bylo psáno. Starý Dag je pro mě mužem v pravém slova smyslu, i když a možná i právě proto, jakou změnou si musel projít. Jeho zamyšlení jsou fascinující. V našem světě se myšlenky jen slepě přijímají, málokdo umí být sám se sebou a svými myšlenkami a umí si je i obhájit. Příběh slečny Adelheid a mladého Daga se stal mojí srdeční záležitostí. Skoro jsem nevěřila, i když stále doufala. Jako ona. Jen ale nedat najevo své city a stále se usmívat. Chodit s hlavou vztyčenou. Setkání, propast, prázdnota, naděje, absolutní štěstí. Krása. A mladý Dag. Stál mi před očima s postavou vznešenou, oprýskaný časem stráveným v divočině, se srdcem tak chlapeckým, oddaným a citlivým.
Jaký dík, že se mi toto dílo dostalo pod ruku. Vkládám do knihovny a do svého srdce. Děkuju…

samali
23.09.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších knih....čtu ji pravidelně každý rok o Vánocích.....má to svoje kouzlo...

VeronikaZ
22.08.2016

Velká škoda, že je knížka psána jen tak povrchně, bez možnosti poznat lépe hlavní hrdiny.

Katy007
24.07.2016

Krása... přečteno jedním dechem stejně jako další dva díly.

mario.nette
05.07.2016

Uz od prvni strany jsem se nemohla zacist, ale chtela jsem tomu dat sanci. Precetla jsem 50 stran a absolutne nic...navic mi ty postavy byly nesympaticky. Takze za me opravdu ne. Odlozila jsem to a uz to nikdy nechci videt...

Roanna
27.06.2016

Mě kniha nezaujala, bylo to celé jakési studené a odtažité. Přišlo mi, že postavy jednaly bezemočně a nedalo se do nich vcítit, přestože přímé řeči tam bylo poskrovnu. Závěr knihy se mi vcelku líbil, ale děj obecně mi přišel dost rozvláčný a unylý. Docela se divím, že má kniha tak vysoké hodnocení a přitom ji v bazaru nabízí tolik lidí za pár korun. To se u tak výtečně hodnocených knih většinou nestává.

budíček
28.04.2016

Plným počtem hodnotím velice málo, buď si to daná kniha zaslouží nebo se mi líbí prostě tolik, že jí podle svého subjektivního dojmu nemůžu dát míň. U této knížky je to od obojího trochu, strašně dobře se mi to četlo, styl psaní mi sedl, postavy taky. Pravda nevyjadřovaly emoce okatě a barvitě jako v jiných románech, ale to už bude asi tím, že v klidném tichu lesa a drsném kraji, kde často byl běžný den bojem o přežití, jim zas až tak do řeči nebylo a na ukazování citů a pocitů nebyl čas ani místo. A upřímně, než aby postavy za každou cenu něco říkaly a plýtvalo se prázdnými a bezduchými dialogy, tak radši ať mlčí, a je dán prostor jejich myšlenkám. Bavily mě popisy, ano nevěřila bych, že to někdy řeknu, ale tady seděly. Neměla jsem pocit, že by byly zdlouhavé, rozvláčné a nudné, ne bylo jich tak akorát. Bavil mě příběh, plný zvratů, kdy autor neváhal některou postavu nechat zemřít, nebo jinou vystavit těžkým životním zkouškám. Nejvíc mě bavily zkazky a drobečky severských legend a mýtů, které se v příběhu zničehonic objevily a zase stejně tiše zmizely s další přečtenou stranou, ale byly skoro až pohádkově kouzelné a tajemné. Navíc se mi to strašně dobře četlo a nechtělo se mi knížku odkládat. Pro mě příjemné překvapení a nenáročné odpočinkové čtivo, které určitě za čas přečtu znova.