Věc Makropulos

kniha od:


Koupit

Divadelní hra Karla Čapka o tajemství dlouhověkosti a strachu ze smrti, ale také o deziluzi z nesmrtelnosti. Premiéru měla v roce 1922 v Městském divadle na Vinohradech, kde byl v té době Čapek dramaturgem. Tato komedie novým způsobem zpracovává téma nesmrtelnosti a právo člověka na věčný život. Hlavní postava zpěvačka Emília Marty už téměř tři sta let nestárne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57971/vec-makropulos-kKG-57971.jpg 4.3873
Nahrávám...

Komentáře (107)

Kniha Věc Makropulos

Báry-34w
21. května

Komedie Věc Makropulos mě velmi bavila, což je možná pro komedii to zásadní. Člověk ale nalezne i různé podněty k zamyšlení, zejména co se smyslu života (a významu jeho délky) týče. Hlavní postava mi byla ze začátku dost nesympatická, ale postupně jsem si na ni zvykla. Silně doporučuji divadelní zpracování z roku 1970, kde si Emilii Marty zahrála Jana Štěpánková. Skvělé je, že je to poměrně krátké a má spád, také to není psáno nijak zvlášť složitou češtinou, takže k maturitě třeba úplně ideální. Jako bonus je tady ten divadelní záznam.

Je pravda, že jsem četla už i významnější díla, ale čtení Věci Makropulos rozhodně nebylo plýtvání čase. Jen vracet už se k tomu asi nebudu, je to ten typ knihy, která mi stačí jednou.

Lejčís
27. dubna

Věc Makropulos je komedie o třech jednáních, která vypráví o jednom dědickém soudní sporu, do kterého znenadání vstoupí záhádná herečka a pořádně zamíchá kartami. Není to však tak jednoduché, jak se může zdát. Karel Čapek se na základě teorie profesora Mečnikova, že "stárnutí je intoxikace organismu" pouští do velmi poutavé a neméně důležité polemiky nad délkou lidského života, která mi vyrazila dech, a nedivím se, že se tohle ojedinělé a nadčasové dílo čte dodnes. Já si ho rozhodně přečtu znovu :) Musím ale upozornit, že první jednání mě vůbec nebavilo, takže pokud byste to náhodou měli stejně, rozhodně se přemožte a hru dočtěte, protože ten závěr fakt stojí za to!


Any26
11. dubna

Ohromné dílo. Čím dál tím víc si myslím že díla Karla Čapka by se měli rozdávat na potkání. Každý by si je měl přečíst. Snad každé jeho dílo má co do sebe a já si prostě nemůžu pomoc - to byl takový génius.

laura
22. března

Námět úžasný. Se začátkem jsem se trošku prala, unikaly mi souvislosti. Pak to ovšem do sebe začne zapadat a před vámi ožívá příběh ženy, která vlastně celý život utíká. Před láskou, před smrtí, před sebou samou.

Kdysi možná uměla milovat. Uměla se radovat ze života. Uměla si život užít. Teď se z ní stala žena, kterou pohltila citová prázdnota, pohrdání, moc. Je slavná, ale vlastně ji to ani netěší. Je krásná, ale muži ji už nezajímají. Je bohatá - a přece jí chybí to, co je v životě nejdůležitější...

Nadčasové, k zamyšlení.

Byli by lidé šťastnější, kdyby tak dlouho žili?

Vy máte víc než my! Nekonečně víc! Lásku, velikost, účel, všecko možné. Vy máte všecko. Vždyť ani nemůžete chtít víc...

A přesto stále chceme. Chceme víc a víc a víc - a pak nemáme ... nic :(

Hannibal92
02. března

Koupil jsem naslepo 4 hry od Capka a musim rict, ze tahle jedina pro me byla trefa vedle. I kdyz pribeh jako takovy je zajimavy, tak to podani mi asi nesedlo.

aharbax
15. února

Pohlcující a nadčasové dílo! :)

Nicole_picole
22. ledna

Vynikající dílo. Stojí za přečtení.

lily_maleckova
24.12.2020

Karel Čapek je prostě nadčasový ❤️ jeho díla jsou vážně skvělá. Nejvíc se mi líbí Bílá nemoc, ale Věc makropolus je taky skvělá

1