Věc Makropulos

Koupit

Divadelní hra Karla Čapka o tajemství dlouhověkosti a strachu ze smrti, ale také o deziluzi z nesmrtelnosti. Premiéru měla v roce 1922 v Městském divadle na Vinohradech, kde byl v té době Čapek dramaturgem. Tato komedie novým způsobem zpracovává téma nesmrtelnosti a právo člověka na věčný život. Hlavní postava zpěvačka Emília Marty už téměř tři sta let nestárne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57971/big_vec-makropulos-kKG-57971.jpg 4.3963

Kniha Věc Makropulos

Apo73

Skvělý nápad, Čapek se vším všudy. Za mě je to slabší Čapkova hra třeba než Bílá nemoc, ale nutí to člověka přemýšlet.

Danago

Určitě je to velice nadčasové a jako divadelní hra je asi opravdu lepší ji vidět nebo slyšet jako drama. Samozřejmě vím o co se jednalo, ale ze čtení jsem neměla ten ideální zážitek, takže uvažuji, že si knihu ještě pořídím v audio zpracování.

lucie2169

Potřebovala jsem si ujasnit, jak to s tou EM vlastně bylo, takže jsem zainvestovala do audioknihy a nelituji: protože se jedná o divadelní hru, je samozřejmě zážitek z poslechu daleko silnější než pouhopouhá četba. Nadčasová věc, zejména závěrečná pasáž, kde se (spoiler) diskutuje o dalším osudu zázračného léku. Stále ještě uvažuji nad tím, jak bych se asi rozhodla já...

Schullerka

Zajímavá hra, i když jak už to u divadelních her bývá, je lepší je vidět na jevišti než je číst.

Otázka nesmrtelnosti je vždycky téma k zamyšlení, ačkoli musím říct, že na mně zanechala předmluva autora větší dojem než hra samotná. Čapek je ale rozhodně autor, který předběhl dobu v mnohých svých myšlenkách a jeho díla stojí za to číst i po sto letech od jejich vydání.

Pog

Nádherné dílo, které nám ukazuje, že každá mince má dvě strany

AlčaH

Další mistrovské dílo Karla Čapka. Tentokrát u mě zabodoval sám námět - myšlenka na nesmrtelnost a závěrečné zjištění, že ta není pro člověka vůbec dobrá, že nakonec přináší jen nudu a nedůstojný, prázdný a špatný život.

Kniha je napsaná skvěle, má spád a vygraduje v silném finále. Karel Čapek zde opět prokázal nadčasovost svých děl, která jsou aktuální v každé době, nestárnou a neustále nabízejí čtenářům důležité myšlenky k zamyšlení.

tittanie

Pořád si říkám, že mám přečteného celého Čapka a pak jsem vždy překvapená, že ne. Ale už to říkat nebudu, protože to snad ani nejde, vzhledem k tomu, kolik toho napsal a v kolika vydáních jeho knihy vyšly.
Co se týče této knihy, tak jsem to nebrala jako komedii. Samozřejmě je to skvělá kniha se skvělými myšlenkami.
Musím říct, že hodnotit Čapka, je těžké, protože nemám pocit, že si to můžu dovolit.

mahdal

Čapka mám velmi rád, vždycky mě dokáže něčím překvapit a oslnit, ale u Věci Makropulos jsem radost z četby nepociťoval. Rád jsem si přečetl tuto klasiku, ale nezasáhla mě tak, jako jeho ostatní díla.
Přesto zde Čapek znovu vyniká, především nápadem (námětem) a téměř filosofickým vyústěním příběhu. Ano, ta filosofie mi chyběla v průběhu díla. Zamyšlení, zastavení...
Určitě však stojí za přečtení a ne nadarmo je Čapek "povinnou četbou".