Ve vteřině

Ve vteřině https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462706/bmid_ve-vterine-ofz-462706.jpg 5 151 58

Ve vteřině série

Během zlomku vteřiny šestnáctiletá Finn Millerová zemře. Ale její příběh teprve začíná... Po tragické autonehodě se Finn ocitne mezi nebem a zemí. Bezmocně sleduje, jak se její nejbližší zoufale snaží přežít. A zatímco někteří se nečekaně projeví jako hrdinové, v jiných neštěstí probudí to nejhorší. Finn by se chtěla posunout dál, jenže jak by mohla svou rodinu a přátele opustit, když se jejich životy roztříštily na milion kousíčků?... celý text

Literatura světová Romány Dívčí romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

In an Instant , 2020

Dani25
06.06.2022 4 z 5

Pútavá kniha, pretože je z pohľadu mŕtvej Finn, takže odhaľuje správanie sa ľudí aj vo chvíľach, keď si myslia, že ich nikto nevidí. Kniha ukazuje ako sa jednotlivé postavy správali vo veľmi kritickej situácii a ako to celé spracovávali po nej (každý po svojom). Ktovie ako by sme konali my, dúfajme, že nič také nezažijeme.
"- Ako sa z toho dostanem?
- Krok za krokom. Stále ste tu, takže nemáte na výber. Stačí ísť ďalej o centimeter, o meter, ak aj nie správnym smerom, ale hlavne vpred."

micha-ella
30.05.2022 3 z 5

Nejsem tak nadšená jako většina komentátorů, mně vadilo, že příběh nevypráví sama autorka (je to duchařina a ne že ne!) a taky upřednostňuji styl minulého času. Navíc se dá pochybovat o chování některých postav, o scénce s rozpouštěním sněhu a podobných detailech. Spíš jsem měla pocit, že čtu knížku pro pubertální mládež.

Sixtínka
27.05.2022 5 z 5

Vau! Táto kniha mi rozorvala vnútro a emočne ma úplne vyšťavila.
Netušila som, čo mám od nej čakať... Príbeh písaný z pohľadu mŕtvej baby?
Šla som do toho s miernymi obavami, a hoci bol úvod trošku zdĺhavý - predpokladám, že autorka nám chcela vykresliť rodinnú situáciu -, potom som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Ten príbeh má silu hurikánu - celkom vás zničí. Napriek tomu som rada, že sa mi dostala do rúk. Odporúčam.

cérka
23.05.2022 3 z 5

Ještě stále přemýšlím jak knihu hodnotit. Příběh, založený na skutečných událostech, byl pro mne temný, černý a tíživý. Jako by mi na hrudi seděl noční motýl a nedovolil mi uniknout. Přímo mě dusil.
Tato kniha je o obrovském neštěstí, o rodinné tragédii, o špatných rozhodnutích a hlavně o jejich důsledcích. Vteřina, okamžik a všechno je jinak a nic nejde vrátit.

V tomto příběhu nehledejte duchařinu a snad ani odpočinek. Duch je tady jakýmsi třetím rozměrem, vypravěčem a němým svědkem.

Za odvahu a samotné zpracování si autorka jistě zaslouží pět hvězd.
Za mě, za mé pocity, za to, že jsem četla něco co mé srdce odmítalo by to byly hvězdy dvě.
Nakonec je to tedy v hodnocení kompromis.

Snažím se, i k vůli své profesi, číst knihy různých žánrů i autorů. A tak jdu v hodnocení často proti proudu.

Olous1
24.04.2022 5 z 5

Vše o knize napsala moc pěkně má knižní přítelkyně TaLu. Moc hezké počteníčko. Autorka vás vtáhne do děje a nepustí. Příběh utíká velmi rychle,kapitoly jsou krátké, takže za chvilku máte přečteno. Už se těším na další díl a doufám, že bude krásný jako tento díl. Za mě 100%.

TaLu
21.04.2022 5 z 5

Ve vteřině, ve které se zpomalí tok času, takže trvá nekonečně dlouho, se navždy změní život mnoha postav.
A o naprosto strhující sondě do života a charakterů osob, je tato kniha.
Do příběhu nás autorka vyloženě ponoří. Jsme určitou částí své bytosti tam.
Cítíme hrůzu.
Vnímáme chlad.
Bojujeme s pochybami.
A hlavně si celou dobu říkám......co já, jak bych já ???
Netradiční pohled vypravěče umocňuje atmosféru.
Jen poslední třetina knihy s rozuzlením trochu ztrácí dech a vyznívá poněkud nepravděpodobně.
Hodnocení je hvězdné, takže ta jedna hvězda minus, za poslední část, se v tom množství úplně ztratí.
Doporučuji !

ivka67
19.04.2022 5 z 5

Nádherně napsaná kniha,dlouho se mě něco tak nedotklo.

E.T.007
17.04.2022 5 z 5

Brutálne dobrý príbeh! Silný, nádherný, surový. Autorka ho spracovala vskutku bravúrne. Veľmi reálne vykreslila rodinné vzťahy, ktoré väčšinou nie sú dokonalé - či už ide o manželov, ktorí riešia každodenné starosti, rozdielne názory a manželskú krízu, alebo o vzťahy rodič-dieťa, kde jedno dieťa je milované a druhé ignorované.

Okrem toho veľmi presne zachytila ľudskú povahu i podstatu našej ľudskosti. Akí vieme byť empatickí, ako dokážeme pomáhať a súcitiť, no len do chvíle, kým si nemusíme vybrať - ja či ten druhý?
Vtedy sa naša ľudskosť i láska k blížnemu kamsi vytratí a prebudí sa v nás prirodzený pud sebazáchovy. Lebo keď nejde o život, nejde o nič, že? Keď nám však na krk začne dýchať smrť, až vtedy sa ukáže, akí v skutočnosti sme.
V takých chvíľach len málokto dokáže uprednostniť cudzie dobro pred vlastným, cudzí život pred svojím. Takže klobúk dolu pred všetkými záchranármi a statočnými ľuďmi, ktorí nezištne riskujú svoj život, aby napríklad z horiaceho domu či zo sutín po zemetrasení vyslobodili ľudí, ktorí tam uviazli. To si vyžaduje riadnu odvahu a predovšetkým megadávku ľudskosti, ktorou ani v kritických chvíľach či v stave vlastného ohrozenia nič neotrasie.

Ak by to bolo možné, dala by som tejto knihe aj desať hviezdičiek. Jednoznačne odporúčam prečítať.

A dobrá rada na záver - pri čítaní majte poruke hygienické vreckovky. Verte mi, zídu sa vám.

Barbora.M
04.04.2022 4 z 5

Do té osudové nehody to vypadalo, že jsem se pustila do románu pro náctileté. Ale postupně jsem to přehodnotila. Boba a tu jeho povedenou rodinku jsem neměla ráda od začátku. Možná že příběh je trochu moralizující, ale při hlubším zamyšlením se nad chováním postav si člověk představuje svou rodinu a své blízké a říká si, jak moc toho a tu zná a jak by se kdo zachoval v extrémních podmínkách pod návalem adrenalinu.
Za mě povedené.

Gabetka
01.04.2022 4 z 5

Velmi zajímavý nápad vyprávět příběh z pohledu zemřelé dívky, která chování pozůstalých zasvěceně komentuje a zároveň konfrontuje s tím, co o nich věděla za svého života. Ano, je to místy násilně mravokárné, ale na druhou stranu pravdivé. Kdo ví, jak by se v extrémní situaci choval? Z některých postav mi bylo smutno. Další knihu autorky bych si klidně přečetla.

alexis818
06.03.2022 4 z 5

Zajímavé,jen ten styl mi trochu nesedla,jinak velmi doporučuji.

janca1705
06.03.2022 5 z 5

Opět jsem se dala do čtení na základě recenzí a nelituji. Doporučuji.

playada
02.03.2022 1 z 5

Já nevím. Mně to přišlo takové mravokárné.

DericCaster
23.02.2022 4 z 5

Knížka nás uvede do situace následků smrtelné nehody a zamýšlí se nad tím jak se v krizových chvílích projeví pravé já člověka. A zda rozhodnutí, učiněna v život ohrožujících situacích, mohou být objektivní.

Knížka není zdlouhavá, má krátké kapitoly, je téměř bez hluchých míst a nabízí k podmět k zamyšlení. Ale je fakt, že na mě stále působila jaksi nedospěle. Nicméně příběh je psán z pohledu šestnáctileté Finn a třeba to byl záměr autorky.

prochajda
20.02.2022 5 z 5

Dokonalá kniha o jedné tragédii, rodinné drama, obrovská ztráta, zoufalství, bolest, napětí, zklamání, pocit viny, odpuštění a velká životní naděje.
''Pořád jste tady, postupujte krůček za krůčkem, i když možná špatným směrem, ale přesto kupředu. Až se nakonec současnost stane minulostí a vy budete jinde, snad na lepším místě, než jste teď.'' Být mrtvá nestojí za nic, ale sledovat rodinu, jak si ničí život, je mnohem horší. ''

Čtenářka29
19.02.2022 4 z 5

Kniha za tři večery přečtená. Chvílemi napínavé, ale zároveň jednoduché a zajímavé čtení.

jeny-v
17.02.2022 5 z 5

Tentokrát jsem si knihu vybrala díky svým oblíbeným uživatelkám, které jsou naladěny na stejnou beletrii. Nejen skvělá obálka a překlad, ale i výjimečný příběh ošklivé pravdy o lidské povaze mě doslova strhnul svým bizarním námětem a subjektivním vyprávěním "přízraku" mladičké Finn. Zprvu natěšený výlet do hor se během vteřiny změní pro Chloe, Finn, Oze, Jacka a Ann Millerových a jejich přátel Boba, Karen, Natalie, Maureen a Vance v neštěstí a utrpení. Za tu jedinou tragickou noc se odhalilo víc, než by tito lidé prozradili za celý život. Jsem ráda, že spisovatelka vrátila do děje Kyla. Jeho literární postava mi byla sympatická, stejně jako Mo: "Odpočívej v pokoji Finn."

Danago
14.02.2022 3 z 5

Příběh je vyprávěn šestnástiletou vypravěčkou, která je nezávislým neviditelným pozorovatelem, takže vidí i situace a jednání lidí , kteří ví , že je v určitých mmentech nikdo nesleduje. Proto odhaluje takové činy, které lidi udělají, přestože nejsou morálně v pořádku a kterých později můžou litovat nebo se za ně stydět. Kniha ukazuje chování lidí v kritické situaci, kdy jde o život. Ukazuje, že vlastní děti jsou vždy na první místě a nikdo jiný se o ně nepostará jako o vlastní. Ukazuje důsledky takových rozhodnutí.
Námět a téma je originální a také způsob zpracování. Malinko mi neseděl právě způsob vyprávění. Trochu mi v knize chyběli emoce.

PetraBery
13.02.2022 5 z 5

Skvělá obálka a ještě lepší obsah. Zajímavě pojatý příběh, kdy vypravěčkou a hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Finn, která tragicky zahyne. Jak moc odhalí tragédie skutečnou podstatu všech zúčastněných? Těžko soudit kohokoliv, každopádně nezapomenutelný příběh.

sissque
11.02.2022 5 z 5

"Teraz, keď som mŕtva, si uvedomujem, akí hrozní my ľudia dokážeme byť jeden voči druhému. Ako vo väčšine z nás prevláda útočný cynizmus, ktorý nám bráni vidieť v druhom to najlepšie."

V okamihu / Ve vteřině je velmi emočně nabité rodinné drama.
Bála jsem se, zlobila, usmívala, byla dojatá…

Boj o přežití, nehoda, která poznačí jedenáct lidských životů.
Pravdu vidí jen ona.

Celý příběh totiž sledujeme očima šestnáctileté Finn Millerové, která při nehodě na místě zemře.
A stejně jako ona nemůžeme zasáhnout – jen pozorovat a doufat, že se v každém probudí to nejlepší.
Každé z postav je zde věnován dostatek prostoru a jejich charaktery jsou dokonale vykreslené.

Jak bychom se zachovali my?
Jak by se zachovala naše rodina, naši přátelé?

Celý příběh je postavený na smutku a ztrátě, kdy ale směřuje k naději a zotavení, psychickému i fyzickému.
Nevím, co více ke knize napsat, jednoduše si ji musíte přečíst.

Poznámka na závěr:
Moc chválím přebaly, jak české, tak slovenské vydání, příběh dokonale vystihují.
Ve slovenském vydání mi také byly sympatické otázky k diskuzi v závěru knihy, ty v českém nejsou. Mohou posloužit jako námět např. do školy či ke společnému čtení.