Vánoční prasátko

Vánoční prasátko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470916/bmid_vanocni-prasatko-DjM-470916.jpg 5 913 245

Vánoční prasátko je laskavý, napínavý dobrodružný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten jít. Jde o samostatnou knihu, která nijak nenavazuje na žádný z předchozích titulů J. K. Rowlingové, a je určena čtenářům od osmi let. Zamiluje se do ní však celá rodina. Jack nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Vždycky tu pro něj bylo, zažili spolu dobré i zlé časy. Jednou na Štědrý večer se však stane hrozná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou čas zázraků a na Štědrý večer vše ožívá, dokonce i hračky. A Vánoční prasátko, nejnovější Jackova hračka a poněkud otravná náhrada za původní prasátko, má odvážný plán. Vydají se spolu na kouzelnou cestu za ztracenou hračkou a za záchranou nejlepšího kamaráda, kterého Jack kdy měl… Vánoční prasátko je první dětská kniha J. K. Rowlingové od série o Harrym Potterovi a ke čtenářům se dostává rok po pohádce Ikabog, která vycházela na pokračování on-line. Veškerý výtěžek z autorských práv autorka darovala nadaci Volant, jež pomáhá skupinám ohroženým pandemií covidu-19. Nyní se těší, že se s Vánočním prasátkem opět vrátí k malým čtenářům.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Christmas Pig , 2021

jasmína
05.04.2022 5 z 5

U dcerky velká spokojenost, a mně se to hezky četlo s ní, jen na mě už těch fantazií tam bylo moc ale pro děti je to určitě parádní svět představivosti.....

LucinkaBook
03.04.2022 5 z 5

To bylo tak krásné, milé a barvité! Je to příběh, který budu mít v paměti dlouho a rozhodně se k němu budu vracet.

Kalokaghatia
24.03.2022 3 z 5

Četla jsem dětem před spaním. Sedmiletá dcera nadšená, hltala každou stránku, líbilo se moc. Pro mladší děti bych řekla, že je příběh trochu složitý, hodně popisný. Mě se libil začátek, ve chvili kdy jsme se propadli do země ztracených už mě to tolik nebavilo. Ale celkově dojem dobrý, děti hodnotí kladně.

Obelix15
24.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Zajímavá oddechovka s poutavým a dobrodružným dějem. Děti si přijdou na své a když teď ví, co se s jejich ztracenými a přehlíženými Věcmi stane, budou si svých Věcí více vážit. I já jsem velice rád, že již vím, co se děje s mými klíči, mobilem či čepicí - tyto moje Věci již musí mít v Zemi Ztracených svou permanentku :-) Jediným mínusem byly časté, zbytečně dlouhé souvětí.

musivila
18.03.2022 5 z 5

Četli jsme společně se synem. Kniha se nám moc líbila. Krátké kapitoly s napínavým dějem vás nutí číst dál a dál. Při čtení jsem měla i slzy v očích. Je to pěkně vymyšlený svět pro představu dětí, které teď už nemusí brečet nad ztrátou oblíbené hračky, pokud budou věřit v svět, který Rowlingová vymyslela.
PS: u nás to mělo i opačný efekt :) Nedávno syn donesl domů gumového medvídka s dírou v těle, co někde našel. Prý aby neskončil na skládce v Zemi ztracených!

Petucelli
17.03.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který se v těchto nelehkych časech četl úplně sám a byl krásným pohlazenim po duši.
A je jedno jestli je vám 10..20 nebo 30..JKR mi opět dokázala, ze ke cteni dokáže zlákat všechny věkové kategorie.

simon9946
16.03.2022 5 z 5

Rowlingovou moc nemusím, ale tato kniha opravdu stojí za to. Velice povedené, nejvíce se mi líbil ten konec, který byl velmi dojemný. Doporučuji 9.5/10

Ketrin.TR
10.03.2022 5 z 5

Tak tohle byla jedna velká magická nádhera. Rowlingovou a její vypravěčský styl prostě zbožňuji, a i když je knížka spíš směřovaná na dětské čtenáře, ani dospělák při jejím čtení není o nic ochuzený a najde si v příběhu to svoje. Bavilo mě, jak autorka opět mistrně pracuje s fantazií, místopisy a jmény, ruku v ruce s tím samozřejmě kráčí i brilantní překlad. Knížce nechybí absolutně nic a já jen směle doufám, že JKR tyhle kouzelné příběhy bude dál sypat z rukávu jako sníh nad Skládkou.

PeťkaW.
08.03.2022 5 z 5

Fantazie a představivost téhle ženské zkrátka nebere mezí. To, jak dokáže věci popsat tak, že na vás vyskakují přímo ze stránek, jsem obdivovala už v HP a očividně jí tenhle talent zůstal i po letech. Rowlingová zkrátka píše tak, že příběh nejenom prožíváte spolu s postavami... vy se v něm zkrátka přímo octnete. A ničemu nevadí, že je tady hlavní postavou malý klučina a jeho plyšové prasátko. Přesah a zpracování příběhu totiž dovolí, aby knihu četli i podstatně starší čtenáři. Pokud ve vás totiž zůstala aspoň kapka dítěte, budete se bavit. Zavzpomínáte na svoje hračky, své příhody z dětství, své vybájené světy a bubáky. Doporučuji číst knížku v době adventu, protože atmosféra Vánoc v pohádce krásně podtrhne tu pravou náladu i v reálu. Za zmínku stojí i překlad, který je tradičně u J.K.R. skvělý a kupa narážek by bez něj nevyzněla tak dobře. Příběh jako takový moc rozvádět nepotřebuje - je v něm všechno, co by v pohádce mělo být - hodná hlavní postava, nějaké to drama, bubák, nejlepší přítel, kupa štěstí a pochopitelně naučný konec, který vyloudí spokojený úsměv. Tohle se prostě povedlo.

Nika151
06.03.2022 5 z 5

Jednou tuto knížku “zanimují” nebo zfilmují, protože - to je jasné - autorka je slavná a příběh ze Země ztracených je překrásný. Četla jsem s dcerou (9 let) a musela jsem ji pár věcí vysvětlovat. Pro menší děti to dle mého názoru není. Řekla bych, ze hlavním tématem je bezmezná láska, sebeobětování a tak trošku zamezení hromadění Věcí :) pokud máte rádi vymyšlené světy Rowlingové, tak tuto knihu oceníte. Čtivé, napínavé, ma to spád i ponaučení..

Lenisk@
05.03.2022 5 z 5

Krásné pohlazení po duši :).

Sarka14
25.02.2022 5 z 5

Možná je to pohádka, ale krásná a velmi citlivá. Za její přečtení se rozhodně nemusí stydět žádný dospělák. Knížka se čte sama a jde přečíst za jeden den. Skvěle popsaný svět tak, jak jsme u Rowlingové zvyklý od Pottera. Přesto se jí podařilo vytvořit něco nového a úžasného. Podařilo se jí skvěle popsat charaktery samotných Věcí i jejich pocitů. Jednoznačně lze doporučit.

Vevericka.eva
24.02.2022 5 z 5

Pohádku jsem si užila i jako dospělý, určitě ji dám dětem, hned jak do ní trošku dorostou. Příběh je plný hlubokých myšlenek a poučení, k nimž ale jemně směřuje, nenutí a nepodbízí. Přečteno jedním dechem během dvou dnů, jak za starých časů s Harrym. :-)

Mruskulka
20.02.2022 5 z 5

Musím hodnotit 5*. Moc krásná pohádka, kterou jsem četla dětem před spaním. Ta fantazie autorky je neskutečná

Damaj
17.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Jsem moc rádá, že se mi knížka dostala do rukou, protože je to úplně boží knížka. Možná je psána pro dětské čtenáře, protože se jedná spíš o pohádku, ale má v sobě tolik velkých myšlenek, že chytne za srdce každého dospělého, který byl někdy dítětem, nezapomněl na své oblíbené hračky i když některé z nich jsou třeba na Ostrově Milovaných.
Nádherný příběh o životě nejen hraček, ale i jiných ztracených věcí, vlastností a pocitů.
Na konci knížky jsem nemohla udržet slzy, nad Čuníkem, který se obětoval, aby Pašíka nesežral Ztráta.
Mnohem hezčí než Harry Potter nebo Toy Story.

martipa2
17.02.2022 5 z 5

Jde o příběh, který čerpá z klasické, například Hofmanovské, předvánoční tradice, s odkazy například na Louskáčka. Celkově ale autorka téma funkčně aktualizuje. Dětem (9 a 12) se kniha líbila a určitě ji budeme za rok číst znovu.

veronika9773
14.02.2022 5 z 5

Krásná nejen dětská knížka.

trudoš
13.02.2022 4 z 5

Příběh provázející hrdinu snovou krajinou plnou trefné symboliky. Něco jako Alenka v kraji divů, ovšem mnohem modernější a dětskému čtenáři přístupnější. J. K. Rowlingová v sobě nezapře spisovatelku, jež dokáže neoblomně připoutat k ději, kdy doslova trnete nad tím, co přinese další kapitola. Rovnou přiznávám, že mé děti byly z vyprávění úplně paf. Nejvíc je zaujal realistický začátek, kdy pošťuchování sourozenců vyústí v tragédii pro dospělého možná banální, pro duši několik málo let žijící však naprosto hrůzostrašnou.
Jakmile se zápletka přesunula do říše ztracených hraček, stoupla zas pozornost má, protože mě fascinovalo, jak rafinovaným způsobem autorka pracuje s motivem zodpovědnosti za věci, které vlastníme. A kde mi zpočátku možná až zbytečně zpátečnicky vadil přístup k popisu „moderní rodiny“, po úvodní třetině jsem dobrodružství malého Kuby zas zcela propadl já. Líbilo se mi přitom poselství, jež kniha mezi řádky dětem předává, přičemž k závěru ukápla slza nejen jim, ale i mně.

Tiama
13.02.2022 4 z 5

Člověk nikdy není tak starý, aby si nemohl přečíst pohádku. A vánoční čas je pro ty správné konce jako stvořený.

Drakobrouk
12.02.2022 5 z 5

Kluk Kuba zachraňuje svoje ztracené prasátko. Bilo to dobré, ale na nějakých místech strašidelné. Přišlo mi taky hodně zajímavé, jak je propojený svět živích a ztracených.