Vánoční povídky ze Šumavy

Vánoční povídky ze Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528563/bmid_vanocni-povidky-ze-sumavy-6580caf7e323e.jpg 4 6 2

Slavné a méně známé vánoční i novoroční povídky Karla Klostermanna se odehrávají v drsných podmínkách sněhem a mrazem zkoušené Šumavy. Příběhy jsou svědectvím o lidských osudech, vztazích, láskách i tvrdém životě. Spisovatel v nich zaznamenává vzpomínky svého otce, který jako lékař poznal tento kraj i její obyvatele, a přidává i své vlastní zážitky. Vyprávění rámuje šumavská krajina a její drsné přírodní podmínky, které jsou zvláště v zimě neúprosné, a v každé povídce se odráží silná láska spisovatele k Šumavě a lidem, kteří tam žijí. „Napsal jsem tyto řádky na památku zemřelým, na slávu posud žijícím, kteří v bídě pomáhali, v neštěstí těšili. Ničeho nepřidávám, holou pravdu povídám, do minulosti sahám; ale co se tehdy událo, i dnes státi se může.“ Karel Klostermann... celý text

Snapeova
17.02.2024 3 z 5

Asi jsem měla o této knize zkreslené představy. Nevěděla jsem, co čekat a malovala jsem si to trochu na růžovo, vzhledem k názvu. Děj povídek je sice zasazen do vánočního období, ale že bych měla po přečtení pocit příjemného nalazení na vánoce, to se říct nedá.
Příběhy jsou psané tehdejším stylem a místní mluvou, což bylo rozhodně zajímavé. Některé příběhy pro mě ovšem byly popisovány zbytečně zdlouhavě, místy jsem se nudila a přála si, aby to spisovatel trošku urychlil. Příběhy jsou opravdu takové drsné, syrové a rozhodně zajímavé. Mě to v tu chvíli sice moc nesedlo, ale špatná kniha to určitě není.

kamka1103
16.02.2024 4 z 5

Spíš než PŘEČTENO bych měla knihu označit DOPOSLOUCHANÉ . Krásné povídky plné lásky, pokory, ale i sněhu větru a zimy v prostředí Šumavy z dob minulých. Nádherné čtení v podání Ivana Řezáče. Upřímně mi u nich běhal mráz po zádech. Myslím ,že si je zase někdy v zimě kolem Vánoc poslechnu, třeba i jednotlivě . Jedním slovem DOPORUČUJI

Šumava

Karel Klostermann