Válka nemá ženskou tvář

Válka nemá ženskou tvář https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204786/mid_valka-nema-zenskou-tvar-b1N-204786.jpg 5 267 64

Běloruská autorka Světlana Alexijevičová jezdila čtyři roky po Sovětském svazu a setkávala se s ženami, které bojovaly ve Velké vlastenecké válce. Hovořila s dělostřelkyněmi, spojařkami, tankistkami, letkyněmi, zdravotními sestrami, partyzánkami… Z jejich vzpomínek vytvořila velmi osobité, často až otřesně působící literární dílo, výrazné protiválečné varování. Proud vzpomínek působí hluboce lidsky, autenticky, vyhýbá se zbytečnému patosu a velkým slovům. Šestnáctileté dívky se učí zabíjet – a přitom pláčou, že už tři dny neviděly mámu. Ani návrat do mírového života není lehký, mnohé ve válce ztratily svou ženskost, zešedivěly, v noci se probouzejí hrůzou – a jsou to dvacetileté dívky, které mají všechno před sebou – lásku, manželství, děti…... celý text

Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Progress

У войны - не женское лицо (U vojny ně ženskoje lico) , 1984

Jája92
04.12.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, kdy jsem měla možnost nahlédnout na válku z jiné stránky.

Koňadra
25.07.2016 5 z 5

Pre mňa jedna nádherná, dojemná knižôčka. Roky sa na mňa pomaly lepia čriepky, drobné úlomky poznávania toho, čo sami Rusi nazývajú "Ruskou dušou". Nie, samozrejme nie som znalcom ruskej duše, nakoniec ani Pánbožko by to nevedel popísať, definovat, asi sa to dá len skúsiť "nacítiť". Keby príbehy obsiahnuté v knižke rozprávali príslušníčky iného národa, neveril by som im. Ani opisy vojny, ani ich deklarovanej motivácii. Ale Ruskám a Bieloruskám som to veril. Veril. Bolo to rusky patetické, pritom hlboké, dojemné a svojim osobitým spôsobom strhujúce. A ... predčilo to moje očakávania.

Salonka
29.06.2016 3 z 5

„Ženy vidia svojsky, ženy si pamätajú svojsky. Ich vojna má farbu a chuť.“ Tak hovorí autorka tejto knihy, Svetlana Alexijevič. Odhodlane precestovala Sovietsky zväz a dala dohromady výpovede žien, ktoré sa osobne zúčastnili bojov druhej svetovej vojny. Je to fajn, pretože (aj) o (tejto) vojne treba hovoriť, treba ju pripomínať... všetko je dôležité, samozrejme, spoločensko-politická katalýza vzniku, ideologické základy, samotný priebeh, vojenská taktika a operácie, výzbroj a výstroj, holokaust... ale netreba zabúdať na drobný a zároveň veľký ľudský aspekt – jednotlivca vo vojne, ženu vo vojne. Nuž a za kým ísť, ak nie za tými, ktorí ju zažili? Aké lepšie memento možno zachovať pre budúcnosť?

V duchu sa na vojnu vracajú ženy, ktoré prežili v prvej línii, tam, odkiaľ ani pre mužov často nebolo návratu. Bolo potrebné sa brániť, útočiť a opäť brániť – vojna je krutá a smrť vtedy so záľubou a širokým rozmachom kosí na všetkých frontoch. Spoznávame ženy zastávajúce všetky možné úlohy pri obetovaní sa pre obranu vlasti (otázku, aká skutočne bola tá ich vlasť, matička Rus, nechávam bokom), pre svoje rodiny, pre záchranu vojakov či opateru ranených, partizánsku činnosť... Nemá význam všetko vymenúvať, každá funkcia zaváži a každá ruka sa počíta.
Autorka pozbierala spomienky žien, ich slzy, bôle, ale aj jednoduchú a čistú ženskú či materskú radosť (u tých šťastnejších). Spomienky neotupené časom, o to krehkejšie a jasnejšie.

Odporúčam každému, koho (podobne ako mňa) fascinuje kaleidoskop rozmanitých osudov účastníkov druhej svetovej vojny. Zároveň odporúčam čitateľom bez rozdielu skúsiť sa vžiť do situácií, v akých sa ženy (už v mladom, ba detskom veku) vo vojne ocitali. Totálne vytrhnuté z bezpečia, blízkosti milovaných najbližších, svojich istôt, plánov do budúcnosti... náhle vystavené smrti, ktorá sa im celé tie prekliate roky dychtivo škerila priamo do tvárí. Zrazu nemať prakticky nič len holý život, jednu zavšivavenú uniformu, zbraň a kúsok chleba vo vrecku. Nonsens. Ale prekonali strach, zaťali zuby a vykročili. Bojovali, trpeli, liečili, obveseľovali, ľúbili.
Ženská odvaha je často ohromnejšia než mužská.

Radka_p
22.06.2016 5 z 5

Niečo úplne iné som čakala od tejto knihy, strach z vojny, snahu vyhnúť sa narukovaniu, nenávisť.....ale dostala som úplný opak. Neskutočnú hrdosť a lásku k vlasti, túžbu ísť brániť svoju krajinu, prekonávanie ľudských možností a nespočetne veľa osudov žien, ktorých mená som si až nedovolila neprečítať celé. Ťažko a zároveň ľahko sa čítala táto kniha, napísaná bola veľmi čtivo ale samotný obsah bol veľmi ťažký na to, aby sa kniha dala prečítať za pár chvíľ, nešlo to, už len z úcty k ženám, ktorých vojnové životy kniha zachytávala.