Válečný kůň

Válečný kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96619/bmid_valecny-kun-JPx-96619.jpg 5 248 73

Kniha začíná přátelstvím mezi koněm Joey a mladým mužem Albertem, který jej zkrotí a vycvičí. Když jsou oba násilně odděleni, příběh dále vypráví o mimořádné cestě koně, který putuje během první světové války, mění a ovlivňuje životy těch, se kterými se setkává - s britským jezdectvem, německými vojáky, francouzským farmářem a jeho vnučkou - před tím, než příběh dosáhne svého emocionálního vyvrcholení v srdci Země nikoho. První světová válka je v knize líčena prostřednictvím cesty koně Joey. Je to putování plné radosti i smutku, vášnivého přátelství a velkého dobrodružství. Válečný kůň je působivý příběh se silným mírovým poselstvím. Kniha se stala předlohou k úspěšné divadelní hře oceněné celou řadou cen. Příběh o přátelství a válce byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Pragma

War Horse , 2009

Ovecka_Saki
19.02.2023 4 z 5

Film naprosto miluju a tak jsem se konečně po letech dostala i ke knize. Kniha je pěkná, ale některé scény se mi líbí více ve filmovém zpracování, především pak scéna, kdy se Albert s koníkem opět setká je mnohem hezčí ve filmu.
Naprosto mě překvapilo, že předlohou filmu je takhle útlá knížka. :D

Knihotyna
09.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh koně, Joeyho, koně, který zažil a naštěstí i přežil 1. světovou válku. Kniha je psána jako jeho vlastní vyprávění - je napsána v první osobě. O to blíže se člověk jeho světu cítí a o to více prožívá vše, co vidí on.
Příběhem se mihne několik postav, hlavní je však ta první, která je zároveň i tou poslední a to mladý muž jménem Albert, který je první i poslední Joeyho nadějí.
Musím říct, že čtení bylo velmi silné, popisy bitevních polí a země zničené válkou z pohledu Joeyho byly něčím nové, něčím, co jsem nikde dříve nečetla. Během čtení jsem dokonce hledala obrázky koní během 1. světové války, abych viděla to utrpení, které tady je popsáno - bahno, mráz, vyhublost, ostnaté dráty, nákazy, tahání děl.
Krátký příběh, který se vryje do paměti. Doporučuji.

SPOILER

Za sebe doporučuji si postavy - lidské i zvířecí neoblíbit. Děs války číhá všude, ne jen přímo na bitevním poli.
Velmi se mi líbila záchrana Joeyho, kdy "spolupracují" dva nepřátelé a zároveň konec knihy, kdy dědeček Emilky udělá vše, aby splnil přání milované vnučky, ale zároveň si uvědomuje, že Albert se o Joyeho postará lépe, cena, kterou si za to řekne vám vžene slzy do očí - aby nikdo nezapomněl na to, jaká Emilka byla! :)

Dandy1
04.09.2022 4 z 5

Hrdinové ve válce nebyli jenom lidé.

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Krásný příběh, u kterého nezůstane jedno oko suché. Fantazie pracuje na plné obrátky a nenechá Vás nadechnout.

cori
19.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Válečný příběh určený pro mládež nezobrazuje naturalisticky hrůzy války, ale válečné utrpení přibližuje na osudu obyčejného koně, který nejprve slouží u kavalérie, pak je zajat a u nepřítele tahá sanitní vozy, aby nakonec málem zemřel při tahání děl. Je to pohádka, v níž kůň rozumí lidské řeči a dokonce mu nedělá problémy ani angličtina, němčina a francouzština. Vyprávění zcela mě pohltilo. Knihu bych doporučila žákům 8. či 9. třídy.

petrarka72
09.10.2021 5 z 5

Příběh z koňské perspektivy - věcný, silný. Film jsem neviděla, a tak fantazie pracovala naplno; obraz raněného koně, bloudícího mezi kluby ostnatého drátu v zemi nikoho, se mi bude vracet...

janqa410
18.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Moc se mi líbilo vyprávění z pohledu ne koňského hřbetu, ale z pohledu koňských očí. Osvěžující pohled nejen na život koně, ale i na to, co všechno musel zažít.
Znám film, moc se mi líbí, ale v tomto případě je lepší, propracovanější (už jen Joyeho útěk dráty, nebo třeba Topthornova smrt), a v tomto případě, je dle mě kniha, lehce přehodnocená. Ale fajn čtení, o tom žádná, ale už se k ní vracet určitě nebudu.

Kris1001
11.11.2020 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a když jsem objevila i knihu, tak jsem s její koupí neváhala. Film se mi líbil a kniha ještě víc. Kniha je napsaná pěkně, čtivě, líčí nelehké situace, ve kterých se z nenadání kůň jako vypravěč ocitl. I přes to, že knihy na válečné téma mě většinou vůbec nelákají, tato byla výjimkou. Opravdu nádherně psaný příběh prostřednictvím smýšlení a pocitů zvířete.

Mishi
23.08.2020 5 z 5

Dojemný příběh o síle přátelství mezi koněm a člověkem, které nezlomila ani válka.
Nejdřív jsem viděla film a až později jsem zjistila, že existuje i kniha. Obojí má něco do sebe.

Paulus.1987
05.08.2020 5 z 5

Myslím, a zřejmě nebudu sám, že první světová válka je v literatuře na rozdíl od té druhé poněkud opomíjená. Bohužel. Již delší dobu jsem si chtěl přečíst nějakou knížku o Velké válce, i když vím, že Remarque byl jen jeden. Během prohledávání Databáze knih jsem tak objevil Válečného koně.

Po přečtení musím konstatovat, že se nejedná o válečný román v pravém slova smyslu. Dějová linie se primárně soustředí na přátelství chlapce Alberta a jeho koně Joeyho, jejich odloučení a další osudy během války. Je poznat, že je knížka psaná pro mladé čtenáře – malý rozsah, jednoduchý a dojemný děj se šťastnými náhodami, žádné naturalistické líčení válečných hrůz. Z celkového hlediska by se román dal s trochou nadsázky označit za pohádku odehrávající se na pozadí války. Tím ale knížku rozhodně neshazuji, čte se velmi dobře, není přemrštěně patetická a hlavním hrdinou je navíc krásné a ušlechtilé zvíře.

Z pohledu dospělého čtenáře bych měl knížce dát maximálně čtyři hvězdičky, ale tu pátou nakonec dávám autorovi za snahu přiblížit první světovou válku dětem a mladým čtenářům. Být v jejich věku, asi bych děj knihy prožíval více.

„Fritzi, chlapče, myslím, že kdyby nám dvěma dali hodinku nebo dvě, my bysme tady ten podělaný bordel vyřešili. Žádný další vzlykající vdovy a brečící děcka u mě v údolí, a u tebe taky ne. A kdyby došlo k úplně nejhoršímu, mohli bysme to všecko rozhodnout mincí, viď?“

martinastefkova
23.03.2020 4 z 5

Moc milý příběh spíše pro mladší čtenáře. Kdybych ji četla tak před 13 lety, určitě by ode mě měla pět hvězd.

Elizza
29.02.2020 5 z 5

Moje srdcovka z dětství. Strašně jsem to žrala.

MamaKnihomolka
01.01.2020 5 z 5

Mě osobně jako milovnici koní se film nelíbil (spíše z toho hlediska, že tam koně trpěli, jinak zpracování perfektní). Dost jsem se knihy bála, protože většinou je kniha lepší než film. Bála jsem se že tam bude více morbidních scén a já to nedám. Ale zjistila jsem, že film byl oproti knize velmi přemrštěný a nakonec jsem knihu úplně s přehledem přečetla. Je velmi jednoduše psaná a má krátké kapitoly. Konec byl úžasný a dobře promyšlený. Prostě doják :)

TerryDee
10.11.2019 5 z 5

Milé počtení, které nikoho neurazí. Dojemný příběh koně jménem Joey, který si prožil mnohé - poklidný život na farmě, přátelství, válku a její hrůzy a nástrahy, znovusledaní s milující osobou.

_Michelle_
24.09.2019 5 z 5

Dojemný příběh o nezlomném poutu mezi zvířetem a člověkem. Vše je vyprávěno z pohledu koně, který žil a SPOILER přežil pro svého pána, kamaráda a především parťáka.

K3L49
12.05.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha

DasaN
12.05.2019 5 z 5

Zajímavý náhled do duše duše zvířete propojený s krásným příběhem.

Luciela
12.04.2019 5 z 5

Nejprve jsem četla knihu - dojala mě a hltala jsem stránku po stránce. Pak viděla film a můžu říct, že kniha je lepší.

boxas
05.04.2019 5 z 5

Líbila se mi kniha i film. Film je dramatičnější, akčnější, kniha je však hluboce lidská (...a koňská), takže pro mne kniha lepší.

Janule809
01.02.2019 5 z 5