Útěk do pralesa

Útěk do pralesa https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431092/bmid_utek-do-pralesa-7Br-431092.jpg 4 6 3

Dojemné i napínavé dobrodružství z džungle od Michaela Morpurga, celosvětově oblíbeného autora dětských knih a autora předlohy k filmu Stevena Spielberga Válečný kůň. Pro chlapce Willa a jeho matku není cesta do Indonésie „pouhou“ dovolenou. Je to útěk od starého života, nový začátek, šance oklepat se a dát znovu dohromady. Rodina má totiž za sebou velikou ztrátu, jakou je smrt Willova otce ve válce v Iráku. Zprvu se zdá, že indonéské moře a slunce jsou přesně to, co potřebovali. Will se projíždí po pláži na slonici Ooně, která se znenadání začne chovat podivně. Znervózní a běží pryč, směrem od moře. Za pár okamžiků spláchne pobřeží děsivá vlna tsunami; tato katastrofa se o Vánocích 2004 skutečně odehrála. Slonice Oona zběsile pádí dál a dál do pralesa, s Willem na hřbetě… Will se musí naučit přežít v divočině bez výdobytků civilizace, jen s lahví vody a tím, co má právě na sobě. Naštěstí na to není úplně sám. Má Oonu!... celý text

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Svojtka & Co
Originální název:

Running Wild , 2009


více info...

Přidat komentář

Pastelkačte
10.03.2021 5 z 5

Krásný příběh. Rozhodně doporučuju, i když třeba nemáte 9 let jako Will, určitě vás bude bavit a nebudete se moct dočkat až se zase vrátíte ke čtení této skvělé knihy.

SlamLenka
27.08.2020 3 z 5

Po tom, co jsem před touhle knihou četla, jsem se potřebovala trochu odreagovat u lehčího čtení, a tak jsem sáhla po knize, která je určená spíše pro mladší čtenáře. Útěk do pralesa napsal Michael Morpurgo, britský autor dobrodružných knih pro děti, po ničivé tsunami v Indickém oceánu v roce 2004 a v tomto krátkém románu vypráví příběh Willa, kterého před utonutím ve vzedmutých mořských vodách zachrání slonice Oona. Will se pak s Oonou vlastně spřátelí a nechá se jí provázet na své cestě indonéskou džunglí. Kniha má pro mladé čtenáře i poučný přesah, protože upozorňuje na nebezpečí, jimž čelí tamní příroda a místní fauna. Konkrétně se tu seznamujeme s hrozbou v podobě nelegálního lovu a obchodu se zvířaty, s lesními požáry a ničením původních porostů za účelem budování plantáží. Z Willa se postupně stává takový novodobý Mauglí, putuje s Oonou a na své cestě potkává tygra, orangutany, seznamuje se s prostředím džungle a naučí se v ní přežít.
Primárně určitě nejsem cílovým čtenářem, ale bylo to milé oddechové čtení. Místy pro mě inteligence Willa byla vzhledem k jeho věku málo uvěřitelná, trochu moc přeslazený se mi zdál závěr knihy, ale uznávám, že pro děti je takový závěr určitě vděčný. Jako celek se mi ale román líbil.
PS: Hodí se ještě zmínit, že Morpurgo byl k napsání knihy inspirován skutečným příběhem Amber Owen, kterou při oné tsunami slon zachránil, když s ní utekl z pláže. Další inspirací mu byly Kniha džunglí a Sloní mládě, obojí z pera Rudyarda Kiplinga.


Dandy1
05.05.2020 5 z 5

Moc pěkný příběh vyprávěný z pohledu malého chlapce. I slzička ukápla.

Štítky knihy

boj o přežití sloni pralesy

Autorovy další knížky

Michael Morpurgo
britská, 1943
2011  90%Válečný kůň
2020  83%Útěk do pralesa

Kniha Útěk do pralesa je v

Právě čtených1x
Přečtených6x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce2x
Chystám se číst12x
Chci si koupit4x