V zámku a v podzámčí

V zámku a v podzámčí https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/604/v-zamku-a-v-podzamci.jpg 4 676 60

Tato realistická povídka obsahuje spíše popisný než-li kritický realismus a je zde velice dobře popsán venkovský život chudých lidí. Proti sobě zde stojí svět zbohatlíků, kteří získali šlechtický titul a svět podruhů a dělníků. Boháči si cení více života svého psa než člověka, který pro ně pracuje. S dobrými vlastnostmi, jako je ušlechtilost, účinná láska, ochota pomoci se setkáváme pouze u chudých. Příběh se odehrává na Nymbursku v polovině 19. století. Bohatý pan Skočdopole si koupil zámek na venkově, kam se i se svojí ženou nastěhoval. V podzámčí zatím umírá roční Josífek na choleru, syn vdovy Karáskové, která potom zemře také. Zbyl po ní však ještě syn Vojta, kterého se ujme rodina krejčího Sýkory. V příběhu je zajímavý kontrast mezi rozmazlovaným zámeckým psíkem Jolim, který si denně dopřává vybrané lahůdky, zatímco chudina mimo zámek umírá hlady. O něco později onemocní i paní Skočdopolová a lékař, který ji léčí, jí zároveň vysvětluje problémy v podzámčí. Ta se po uzdravení úplně změnila a odjela do Itálie, aby se zcela uzdravila. Příliš romantický závěr ale celkem výrazně vybočuje ze zbytku knihy. Než totiž paní odjela, určila částku, která se měla vydávat na Vojtěchova studia a nechala založit opatrovnu pro malé děti a nemocnici. Z hraběnky se stala dobrá lidumilná paní. Zajímavá je také myšlenka, že svět stojí na chudých a bez nich by nebylo ani bohatých, kteří těží z jejich práce. Idealistickou formou je pak na konci vyjádřena touha po zlepšení sociální otázky venkova.... celý text

Kaka.cs
05.01.2015 2 z 5

Příběh sám o sobě nebyl tak špatný, byly tam hezky viditelné rozdíly mezi společenskými vrstvami, ale nejsem příznivcem popisných částí, takže mě knížka mnohdy nudila.

Pedruska01
21.08.2014 4 z 5

Četla jsem do školy. Upřímně, čekala jsem podobný horor jako byla Babička, ale mile mě Němcová překvapila. Opravdu mě to bavilo, dalo se to číst a byly bravůrně znát rozdíly ve společnosti. Dokonce se i hraběnka stala opavdovým člověkem, což má plus. :) Povedená povinná četba.

Madluska
12.05.2014 4 z 5

Další z řady překvapení v rámci tzv. povinné četby. Němcová dokázala výborně a barvitě zachytit sociální dno i s jeho možnými příčinami, které se v trochu méně drastické podobě objevují dodnes: bída, hlad, nemoci, nemožnost vzdělání. A třebaže je celá situace pojatá značně polarizujícím způsobem a je víc než jasné, na které straně barikády spisovatelka stojí, rozhodně si zaslouží pozornost propracovaností prostředí i autentičností a surovostí (přiznejte se - kdo jste brečeli u Vojtova předčasného dospění?). Navíc je na Němcové příjemné, že víte, že od ní můžete čekat dobré konce, a tak si ji můžete naordinovat podle nálady, protože vás nijak nezaskočí. :-)

medvídě
14.03.2014 5 z 5

moc pěkný příběh :-)

hradil
10.12.2013 3 z 5

Mně se povídka líbila více než Babička. Nechápu, proč je babička slavnější.
Jedna z nejlepších knih, co máme v povinné četbě.

Byxy123
02.12.2013 3 z 5

Čtení pro mě takové nijaké. Chvílemi se děj táhnul a chvílemi mi přišlo, že je moc nahuštěný. Ale je to jedna z lepších knih, co máme v povinné četbě. :)

MelanieSt
01.12.2013 5 z 5

Boženu Němcovou mám od školy spojenou s Babičkou,kterou jsem nikdy nebyla schopná přečíst. V zámku a v podzámčí je něco úplně jiného. Na rozdíl od Babičky má kniha spád, je čtivá a neunudí vás k smrti. K této knize se často ráda vracím.

Michaela91
17.07.2013 4 z 5

Příběh se mi líbil, četlo se to líp než jiné knihy od autorky. Nocméně kniha byla taková moc omantická a málo reálná.

ChrisSparrow
29.05.2013 2 z 5

Popravdě mě kniha moc nezaujala... Dala se přečíst, ale do seznamu maturitní četby jsem si ji posléze radši nezvolila...
A hrozně mě tam rozčilovalo "kopa raků"!!!

zuzca.h
12.02.2013 3 z 5

Jedna z mála knížek od B. Němcové které jsem opravdu přečetla od začátku až do konce. Pro mě hned po Báchorkách nejlepší knížka od Němcové.

Luczynka
04.01.2013 2 z 5

Němcová mi asi nikdy nepadne do noty, tahle knížka pro mě byla trochu katastrofa. Ale třeba se k ní ještě někdy vrátím a budu mít jiný názor:)

Ohniva
04.01.2013 5 z 5

Skvělá kniha.. není třeba dodat víc..

maryzka
26.04.2012 2 z 5

já jsem si dělala legraci že to je český oliver tvist v česko rakouských poměrech.

Joudinka
15.03.2012 3 z 5

Velmi mi trvalo, než jsem se donutila tuto knihu přečíst, ale nakonec nelituji. Kniha se mi od Boženy Němcové líbila nejvíce.

Mrs.Domis
18.02.2012 odpad!

a ještě- je to napsaný tou divnou starou češtinou takže se to kvůli tomu četlo blbě ..

Mrs.Domis
18.02.2012 odpad!

no ..povinná četba...jako příběh byl docela smutnej no jak tomu klukovi všichni umřeli...Jako moc mě to neuchvátilo ale nebylo to nejhorší.

kapllu
17.03.2011 5 z 5

Jak ideálně vše skončí! Jak se paní Skočdopolová změnila! Já si jen přeji, aby se vyskytovalo více lidí jako pan Sýkora, doktor, Klárka a dalších... Svět by pak byl mnohem krásnější. Sama jsem také taková idealistka a věřím v šťastné konce. A doufám, že mi tento postoj zůstane.

triatlet
22.01.2011 5 z 5

Z hlediska kompozice je zajímavý závěrečný dovětek v podobě rozhovoru a dotazu na Jolyho.
Silný příběh jasně líčí prostředí vytyčené v názvu.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Nemyslím, že paní Němcová byla naivní. Spíš bych řekla, že optimistickým zakončením knihy si chtěla trošku přikrášlit svět a chtěla ukázat, jak by to mohlo a mělo být.

Jíťa
30.11.-0001 2 z 5

Sice je to o něco lepší než Babička, ale ten nesnesitelný patos a naivita paní Němcové z toho přímo tryská.