V zajetí zimy

V zajetí zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/bmid_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4 357 86

Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Spinning Silver , 2018

zinon
05.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Je to taková pohádka pro dospělé. Zrovna tuto knihu víc ocení dospělí jak náctiletí...dle mého názoru. Kniha byla čtivá, založená na silných ženských postavách a lásce k rodině. Romantická linka tu byla jen tak trochu naznačená, já osobně bych byla ráda za více rozvinutý konec a kdyby byly více charakterizované i mužské postavy. Takto to bylo nesnášíme se (chci tě zabít :) a vzápětí si padáme do náruče a pohádky je konec. Ale já si tu pohádku vážně užila...

Mikus
29.01.2021 4 z 5

Dlouho jsem s touto knihou otálel, dokud nebude venku zima a sníh, aby se mi dokreslil zážitek ze čtení. Teď si říkám, že to vlastně nebylo nijak zvlášť nutné, protože už od začátku cítíte ze stránek mráz až na lopatkách tak či tak.
V zajetí zimy se mi nejvíce zarylo pod kůži svým stylem psaní, jelikož si nevzpomínám, že bych poslední dobou četl knihu s tak překrásným i specifickým jazykem. (Samozřejmě na tom má velký podíl i skvělý český překlad, všechna čest!) Díky autorčiným úžasným vyjadřovacím schopnostem, jsem se mohl nechat příběhem nést. Je tu ta jistota, že autorka ví, co dělá. Ona ví, co vám chce sdělit, ona ví, kam chce, aby se příběh ubíral. Vy ji jen musíte dát dostatek času. Přiznávám, že jsem měl trochu problém se stále přibývajícími úhly pohledu, které se poprvé objevily třeba až v půlce knihy. Není to však nic, co bych knize nějak výrazně vyčítal, šlo se tomu přizpůsobit. Každá postava je navíc svým způsobem zajímavá a její úhel pohledu ději svědčí.
Rozhodující otázka podle mě je: Bylo tohle vůbec fantasy? Asi bylo, ale já to tak nevnímal. Myslím, že je to spíš taková nadupaná pohádka pro dospělé. (A mně se mimochodem zamlouvá mnohem víc, než originální pohádka o Rampelníkovi.) A jaký je v tom jako rozdíl, ptáte se? Předně bych s knihou asi nebyl natolik spokojený. Kdyby tohle byla běžná fantasy, asi bych chtěl mnohem více vysvětlování, mnohem méně podezřelých shod okolností a taky méně nezodpovězených otázek. Fantasy potřebuju detailní ve všech směrech. Ale k pohádkám a obecně k pohádkovým příběhům mám trochu jiný přístup. Všímám si jiných věcí, snažím se soustředit na atmosféru, prostředí, sdělení, na to, jakým způsobem se autor rozhodl vyprávět, zda je příběh nápaditý. V těchto aspektech za mě Naomi Noviková zazářila! Ke konci jsem možná měl obavy, aby rozuzlení všechno nepohřbilo, ale nakonec nebylo proč. Dokonce mám po dočtení hřejivý pohádkový pocit! (Co chtít víc?)
Pár otázek/připomínek tedy mám, avšak v rámci pohádkového tajemna s nimi bourat svět rozhodně nehodlám.
Jste-li ochotní tu a tam něco skousnout, líbí-li se vám pohádkové motivy a potrpíte-li si na vytříbený styl psaní, teď je ideální čas po V zajetí zimy sáhnout!

evilunicorn
14.01.2021 4 z 5

(SPOILER) Umím si představit, že spoustu lidí odradí nikam nespěchající styl vyprávění, nicméně to je právě to, díky čemu postavy doslova rostou před očima.Sám jsem měl někdy při čtení pocit že,abych tak obrazně řekl,plavu v medu.Ale jak děj postupuje, nabírá pomalu obrátky a finále je přesně takové, jaké od pohádkové fantasy čekáte.Oceňuji,že ačkoliv je to příběh žen,nevyznívá nijak trendově ani feministicky,ale velmi reálně se všemi pochybnostmi a obavami.Několik věcí mě sice zamrzelo ( souboj Černoboha s králem Staryků vyprávěný očima dítěte), ale něco mě naopak nadchlo (myšlenka že ve zlatě se ukrývá síla slunce a jara)...Noviková je výborná vypravěčka,o tom žádná,přesto musím říct,že Ve stínu hvozdu se mi líbilo přece jen o něco víc.Suma sumárum, hodně povedená kniha,ale asi ne pro každého.

eva-lupen
03.01.2021 5 z 5

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...

brabpa
02.01.2021 5 z 5

Čtivé, napínavé, nádherné! Jedna z těch knih, které čtu opakovaně.

Wasdy
01.01.2021 5 z 5

Tahle knížka byla opravdu okouzlující.

luciadola
25.12.2020 4 z 5

Nečítalo sa mi to celkom jednoducho, ale veľmi pekný zaujímavý príbeh. Odporúčam.

LaCucaracha
21.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Osobně mám problém se zařazením této knížky mezi fantasy, ale bohužel žánr pohádky pro dospělé neexistuje. Každopádně jsem po celou dobu neměla ani chvíli pocit, že čtu fantasy, tohle byla pohádka jak vyšitá – jen ne pro děti. Čili i ta kategorie "pro děti a mládež" mi přijde trochu mimo. A někde jsem snad i viděla, že to je YA? No tak to fakt ne.
Jsou tu naprosto klasické pohádkové motivy: princové, jeden má princeznu a jeden kurážnou prostou dívku, oba se do nich ale nakonec zamilují a můžou být šťastní až do smrti; pohádkové dary; kouzelný domeček; kouzelný oříšek; tři úkoly, které se musí splnit; je tu vlastně i čert, kterého chytrá dívka přelstí. No zkrátka je to pohádka, byť komplikovaná. Kdyby měli bratři Grimmové sestru, jmenovala by se Naomi.
Celkově je to napsané moc hezky a kultivovaně, rychle se to čte. Zajímavé je střídání různých vypravěčů. Navíc když se zdá, že jimi budou tři dívky, a vy si na to zvyknete a začnete se v tom orientovat, abyste na začátku nového předělu hned poznali, která zrovna vypráví, tak přibude další vypravěč – a vám chvíli trvá, než si uvědomíte, že je to někdo nový, čtvrtý. A pak přibude pátý. A šestý. Ale není na tom nic špatného ani jsem nikdy nebyla netrpělivá, že musím přetrpět tohoto vypravěče, když přitom chci číst pokračování jiné linie. Ono to tak pěkně plynule plyne.
Poselství knihy je jasné: silné ženy. Možná to jsou tedy dívky, ale nepůsobí teenagerovsky, žádná Buffy apod., chovají se jako zralé ženy, které mají za ušima a navíc jsou děsně odvážné.
Je to moc hezký příběh, bohatý, originální, a je tam pořád zima. Jak je u nakladatelství Host standardem, je knížka nejen hezká na pohled, ale i kvalitně redaktorsky zpracovaná. Trošku jsem váhala, jestli čtyři, nebo pět hvězd. Ke konci byly totiž pasáže, které byly mírně zdlouhavé, a trochu divně na mě působilo akcentování židovského národa (ne, nejsem antisemita, ale nějak se mi to sem prostě nehodilo). Ale nakonec je to za pět. A to i přesto, že rozuzlení problémů často stojí na tom, že se to prostě té dané hrdince povede, že nějak pozná, co udělat, že se všechny akce pěkně synchronizují a všechno klapne. Ale komu by to vadilo? Vždyť je to pohádka.

Anette99
17.12.2020 5 z 5

(SPOILER) V zajetí zimy byla ještě lepší kniha, než Ve stínu hvozdu. Bylo tam víc magie a tajemna, více postav, ale děj nebyl překombinovaný (Ve Hvozdu občas trochu ano). Také se mi líbil život obyčejných lidí. Postavy mi seděly všechny, svým způsobem mi byli sympatičtí i car a Staryk, když se ukázalo, že vlastně nejsou až tak krutí.

salamandrina
13.12.2020 5 z 5

Moc jsem už nedoufala, že se dá najít nějaká zajímavá, neblbá fantazy pohádka. Ale tohle mě mile překvapilo a chytlo. Hodně mě baví, když jsou takovéhle příběhy postavené na folkloru nebo mytologii a slovanský je fakt málo využívaný a přitom krásný. K plusu i silné ženské postavy a fakt, že příběh není založen na milostném vztahu. Prostě bezva pohádka na adventní čas.

Alex.Barunka
30.11.2020 4 z 5

Noviková je zkrátka a dobře jednička v navození té správné temné-pohádkovo-rusko-slovansko-zimní atmosféry.
Po Ve stínu hvozdu jsem k další knize přistupovala s velkou rezervou a zimní příběh rozhodně není dějově tak přepálenej, za což jsem neskutečně ráda. Tohle možná bude znít divně, ale neoblíbila jsem si žádnou postavu, všechny do jednoho mi byly vzdálené. Ale sympatickou formou. To dává smysl, ne?

DreamerX9
09.11.2020 2 z 5

Dobře napsané, líbily se mi jména ale prostředí mi nesedlo. Děj mě nestrhnul ani v půlce. Nic extra

artlucie
09.11.2020 3 z 5

Mě samotnou už nudí mé komentáře typu "Něco tomu chybělo", ale nevím, jak jinak to popsat. Postavy byly parádně propracované, děj obsáhlý, uspokojivě. Hodně postav, ale dá se říct, že z každé z nich měl člověk nějaký pocit. Atmosféra a různé světy super, ale i tak v tom byl určitý chaos. Možná by bylo lepší zvolit jednoho vypravěče. To by mi nejspíš hodně pomohlo. Bylo to vážně hodně zajímavé, ale podruhé už bych do toho nešla.

moira2912
08.11.2020 4 z 5

15.7.2018 - 4*
Čekala jsem od toho více, možná proto jsem byla trochu zklamaná.

Klady:
- hrdinky, které byly totálně kick-ass. A tím nemyslím druh, který sáhne po svém meči a vše vyřídí ručně a stručně (hello, Kate). Narážím na jejich skrytou sílu, odhodlání, silnou mentalitu. I jejich priority byly postavené ve správném pořadí, což mi u YA vždy zlepší náladu
- charaktery byly komplexní. I záporáci. A fakt šlo vidět, jak se všichni mění a vyvíjejí. Především si ale zůstaly po celou dobu věrné. Propracované rodinné vztahy.
- zamotaný děj
- zajímavá myšlenka a pojetí Zimy (aka národ Staryk)
- antisemitismus. To geniální propojení s lichvářstvím (a Rumpelstiltskinem), které vás donutilo přehodnotit některé stereotypy. Židovská kultura.
- psaní samotné. Autorka ví, jak vykreslit obrázek a často jsem se v jejím vypravěčství ztratila. Krásně dokázala podat život na vesnici způsobem, který vtáhl svou lyrikou do sebe.
- tohle není zcela klad, a nejsem si jistá, jestli v tom nevidím více, než bylo myšleno... ale Flek? Tsop a Shofer, který řídil spřežení? Novik nakonec má polský původ...

Zápory:
- Novik čtu především pro atmosféru a roztomilé pojetí zažitých trendů. A přestože tato kniha byla technicky ve všech částech skoro dokonalá, něco mi chybělo. To kouzlo, které autorka obvykle do svého psaní vloží. Ano, byly tam kouzelné scény. Ale celkově... to vyznělo nakonec ne úplně hladce. Jako by to zadrhávalo a kousky příběhu do sebe zapadaly jen díky logice, ne pro příběh samotný.
- kniha si ne úplně udržela mou pozornost. Autorka vykreslovala situaci, ale tam, kde mě to mělo pohltit... tam mě jiné POV místy iritovaly.

Je to rozhodně lehký naprůměr a dobré zpracování pohádky. Silné charaktery jsou největším plus, ale i zbytek je nadprůměr.

Hm, když si to tak přeberu... kniha pro mě možná byla nešťastně blízko knize Medvěd a slavík, což je absolutní demoliční koule, co se atmosféry týká. Přestože v ději nejsou až tak podobné, rezonovalo to. Jop, rozmazlila jsem se na předchozí trilogii a Silver to teď odneslo.

Deia
06.11.2020 4 z 5

Dievčatá (a postupne aj iné postavy) sa v rozprávaní príbehu striedajú, čo je občas dosť zmätočné (ich kapitolky nie sú označené), ale časom som si zvykla. Spočiatku som sa bála, že sa mi kniha nebude páčiť – všetky postavy (hlavne Mirjem) mi prišli také chladné, udržiavajúce si odstup a myslela som si, že si teda žiadnu neobľúbim. Potom sa to ale zlomilo a do knihy som sa naozaj začítala, dej postupne gradoval a bola som strašné zvedavá, čo bude ďalej, hlavne ako si poradí Mirjem a Irina. Všetky ženy sa totiž rozhodli vziať svoj život do svojich rúk a vážne som bola napätá, že ako to s nimi dopadne. Takisto sa mi strašne páčila tá rozprávková atmosféra knihy, vďaka tomu ma kniha úplne vtiahla do deja a mala som pocit, že skutočne cítim tú kopu snehu. Trochu mi vadil koniec knihy – dej tam začal stagnovať a celkovo bol trochu rozvláčny. Napriek tomu sa mi kniha veľmi páčila a dúfam, že autorka bude pokračovať v písaní kníh, ktoré sú inšpirované slovanským folklórom.

Mychaela
20.10.2020 3 z 5

Rozporuplné pocity.
První třetina knihy mě bavila, měla spád, stále se něco dělo, jednotlivé linie příběhu se rozjížděly. Líbilo se mi sledovat, jak odlišně jednotlivé postavy žijí, co zažívají... Pak ale najednou začalo tempo postupně zpomalovat a "zbytečných" řečí navíc okolo přibývat. A příběh se zbytečně prodlužoval a natahoval. Možná, kdyby byla kniha o 100 stránek kratší, byla by o to "nadupanější".
Ale je pravda, že fantasy není úplně můj šálek kávy a možná to byl ten problém. Každopádně byla to příjemná změna, vykročit na chvilku ze zajetých žánrových kolejí :-) Taková pohádka...
...a poslední 2 stránky potěšily mou romantickou duši :-)

Hanjimka
15.08.2020 5 z 5

Užasná kniha pro mě neznámé autorky. Doporučeno z Klubu milovníků knih. Příběhy tří žen, které vzaly život do svých rukou.

Alma-Nacida
08.08.2020 5 z 5

Propracovaný příběh, který se během děje dál rozvíjí a mění, uvěřitelné postavy, které čelí velkým výzvám, a ve všech obstojí. Už to by stačilo, ale je toho ještě víc: autorka kombinuje slovanské mýty a pohádky, starozákonní příběhy a svou vlastní linii příběhu tří statečných žen, a výsledek je skvost.
S radostí dávám po dlouhé době zase pět čistokrevných hvězd. Četbu jsem si moc užila, překlad byl krásný - v celé knize jsem narazila na jedinou gramatickou chybku v zapeklitých přivlastňovacích zájmenech - zkrátka tentokrát mám pro knihu jen samou chválu. :)

annes
08.08.2020 4 z 5

Po přečtení Ve stínu Hvozdu jsem si tohle rozhodně nemohla nechat ujít. U autorky mi trochu vadí delší rozjezd než do sebe vše zapadne ale jinak to stálo za to :-) Několik ženských hrdinek vezme osud do vlastních rukou a přičiní se o své štěstí. Nebylo pro mě na konci jako u Hvozdu wow, ale rozhodně má takhle autorka talent na psaní zajímavých "pohádkových" příběhů, takže jestli napíše ještě další, tak to rozhodně otevřu :-))

HanulkaK.
29.07.2020 3 z 5

Skoro do konce jsem se nemohla odtrhnout, čtivé, napínavé, zajímavé, ovšem ke konci to dost stagnovalo. Každopádně zkusím i další knihu této autorky