V zajetí zimy

V zajetí zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428808/bmid_v-zajeti-zimy-Udc-428808.jpeg 4 357 86

Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby — dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před prosbami vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro to jako stvořená. Když jí dědeček dá měšec stříbrňáků, přinese mu ho zpátky plný zlata. Brzy se rozkřikne, že dokáže proměnit stříbro ve zlato. To ale přiláká pozornost krále Staryků — bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Tím se dá do pohybu řada událostí, jimž spolu s Mirjem čelí vesnická dívka Wanda, která pro ni pracuje, protože její otec si nemůže dovolit zaplatit dluh, a šlechtična Irina, kterou chce otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Spinning Silver , 2018

DK197
22.03.2022 5 z 5

E-KNIHA: V zajetí zimy je natolik originální příběh, že mi chvíli trvalo se začíst. Než se zorientujete v prostředí a přilnete k postavám. Ale jakmile se to stane, necháte se unášet proudem vyprávění o nelehkých lidských osudech, osobité (a to velmi, v tom nejlepším slova smyslu) magii a nečekaných setkáních. Dost dlouho jsem netušila, kam příběh směřuje a co bude s postavami dál. A užívala si to. Škoda, že rozuzlení hlavní zápletky a závěr už je vymyšlen méně originálně. Ale drží to pohromadě a čtení celkově mě moc bavilo. Ten svět i postavy. Nakonec se mi nechtělo skončit. Tudíž ten drobný nedostatek autorce odpustím a těším se na další její knihy. Doporučuji. Hlavně těm, co hledají něco nového ve fantasy knihách.

Dym
19.03.2022 4 z 5

Úžasná kniha. Jak se příběh odvíjel rozpoznala jsem v něm odlesky pohádek z mého dětství. Trochu mi vadilo jak moc se postavy střídaly ve vyprávění, ale nevím jak jinak by to šlo udělat, aby čtenář obdržel takový dojem. Jen ten konec mi přišel trochu useknutý, brala bych pár kapitol navíc.

Vědmed
07.03.2022 5 z 5

Celá kniha je postavena, jak jedna chaloupka v ní, mezi světy. Svět náš a svět, jehož bránu jsme zavřeli svoji přehnanou vírou v rozum. Mohli jsme jej zamknout na několik zapadů a zahodit klíč, ale jeho existenci jsme nezrušili, pouze my sami jsme se ponořili do mlžného oparu materialismu.

Wimmerka
25.01.2022 4 z 5

Knížka s opravdu úžasně propracovaným světem a příběh, který vás snadno vtáhne do děje. Na můj vkus byla ale Knížka hrozně zdlouhavá. Od začátku se tam toho noc nedělo a popravdě bych teď hned po přečtení si ani nevzpomněla na nějaké detaily. Ale i přes tuhle dlouhou "předehru" jsem se ke knížce ráda vracela a neměla sem chuť jí hned odložit. Pak ale přišel závěr, který fakt stál za to, ale vzhledem k dlouhému úvodu byl naopak hrozně uspěchaný.

jitka_dankova
17.01.2022 4 z 5

Pohádka o třech ženách (Mirjem, Wanda a Irina), které se snaží vzepřít svému osudu. Nenápadně uvádí hrdinky do jemného fantasy světa. Mne ale bohužel kniha nijak neoslovila, nedokázala jsem se dostatečně začíst a prožívat příběhy s těmi hrdinkami. Bohužel kvůli přeskakování mezi třemi příběhovými linkami jsem se v ději i dost ztrácela. Tenhle příběh prostě nějak není pro mne, hvězdičky si ale zaslouží, psaný je dobře a téma je zajímavé a chápu, že jiné dokázal hodně oslovit.

KuroHaru
04.01.2022 5 z 5

Ve srovnání s knihou Ve stínu hvozdu, kterou jsem od Naomi Novikové četla jako první (a už ta se mi hodně líbila), má V zajetí zimy daleko větší náboj a neobsahuje hluchá místa. Slovanská mytologie, kterou Noviková do svých děl vnáší, funguje v propojení s životy "obyčejných" smrtelníků velmi dobře a nenásilně. Autorka umí skvěle vykreslit postavy, které mají neotřelý charakter a člověk si chtě nechtě zamiluje i ty na první pohled ne úplně kladné hrdiny. Kromě toho ji zjevně baví silné ženské hrdinky, které se umí poprat se svým osudem (feministky musí jásat).
Tyto fantasy jsou vlastně jakýmisi moderními pohádkami pro dospělé (pro dětské čtenáře si je asi neumím úplně představit) a skvěle se hodí na dlouhé zimní večery pod dekou a s dobrým čajem.
Stejně jako u "Hvozdu" musím pochválit excelentní překlad a krásné provedení obálky.

M.C.SMITH
27.12.2021 5 z 5

Autorka je naprosto skvělá. Už jsem přečetla druhou její knihu a u obou to bylo podobné. Ze začátku jsem měla pocit, že příběh bude divný - dokonce jsem se v něm i chvílemi ztrácela. Pak se to ale pořádně rozjelo a já jsem hltavě četla jednu stranu za druhou, na konci mi dokonce ukápla slzička. Celou dobu jsem fandila Starykovi, takže konec byl pro mne sladká třešinka na dortu.
Jsem naprosto spokojená, nadšená z příběhu, který budu mít ještě dlouho v živé paměti.

TerryDee
26.12.2021 5 z 5

0Další fantasy inspirovaná slovanským folklórem. Stejně jako ve Ve stínu hvozdu, tak i tady čerpá autorka ze slovanských pohádek a mytologie, které jsou v tomto případě jak pohádkově kouzelné, tak i drsně realistické a dýchá na vás ta mrazivá atmosféra.
Kniha sleduje osud tří hrdinek, a to Mirjem, Wandy a Iriny. Každá je jiná, žijou odlišné životy a přesto mají společné to, že chtějí ovlivnit svůj osud. Nakonec se všechny tři příběhy propletou dohromady a utvoří celek, jenž drží pospolu.
Za mě osobně doporučuji. Rozhodně to stojí za přečtení.

Libris_Na_Ex
08.12.2021 5 z 5

Och. Nebylo nic, co bych si na této knize nezamilovala! Ale přeci jenom jsou dvě věci, které vyčnívaly.
První byl svět a prostředí. Já jsem velký milovník zimy, takže svět věčné zimy a postavy, které jsou ztělesnění zimy bylo něco neskutečného. Navíc magie, která je postavená víc na slovíčkaření, než na velké akci byla naprosto perfektně vymyšlená a vždy jsem jenom čekala jak hlavní hrdinky daný problém vyřeší.
No a postavy. Nejmíň si mě získali Wanda a její bratři. Ze začátku mě jejich příběh bavil, ale když se oddělili od Mirijam, jejich dějová linka mě už tolik nezajímala. Naopak Mirijam, Král Staryků, Irina a Mirnatius si mě úplně omotali kolem prstu a dýchal jsem pro ně celou knihu.
A to jak se jednotlivé dějové linky různě prolínaly... úžasný, prostě úžasný.
Takhle kniha, je krásný, mrazivý klenot!

Kaduri
27.11.2021 5 z 5

Tak, toto bola opäť "trefa do čierneho". Knižku som si vybrala v rámci vianočnej výzvy jednej čitateľskej skupiny a, úprimne, predčila moje očakávania.
Krásna fantasy rozprávka pre dospelých. Výborné boli všetky 3 dejové linky, ktoré sa v priebehu deja pretínajú a znova rozchádzajú - Mirjemina, Irinina i Wandina. Celkovo ma bavia hlavné hrdinky tejto autorky. Nejedná sa o žiadne prvoplánové bezduché krásky. Naopak, dokážu si poradiť v každej situácii svojou inteligenciou a prefíkanosťou.
Tým, ktorým sa páčila napr. Trilogie zimní noci, smelo do toho.
Knižka vás správne naladí na čas vianočných rozprávok a prinesie pravú ruskú zimu aspoň na papieri:).

Arev122
28.10.2021 3 z 5

Zajímavě psaný fantasti román. První část románu se mi četla lépe, bylo to více uvěřitelné, vtáhlo mě to do děje, konec byl trochu moc překombinovaný a příliš pohádkový.

Hatshepsut
26.08.2021 5 z 5

Po přečtení knihy "Ve stínu hvozdu" už vím, že autorka píše začátek pomaleji a dlouho nevíte, jak se příběh bude odvíjet, ale kniha stojí za to přečíst! A má velmi krásný pohádkový konec! Určitě originální fantasy!

Anasa
08.07.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, pak jsem se ale do knihy ponořila. Nemohu hodnotit úplně stoprocentně, na to mi v knize něco chybělo, určitě alespoň něco bližšího o vztahu Staryků k lidem. Příběhy ale byly silné, určitě se nestane, že bych za týden nevěděla, co jsem četla.
Všechny tři hrdinky dokázaly jednat racionálně a potlačit veškeré emoce. Mirjem a Irina si to přiznávaly, přesto bych je ráda viděla alespoň chvilku "roztát", mohly být trochu ženštější, takhle opravdu byly v zajetí zimy. Nejbližší mi byla Wanda. Ta se vyvíjela opačně - od dívky, která se zatvrdila, aby mohla svůj život ustát, ke statečné a samostatné ženě, která své srdce otevřela bratrům, přítelkyni a jejím rodičům. Těší mě, že podobným vývojem prošel i její bratr Sergej, postava okrajová, ale důležitá. Když vše shrnu, Naomi Novik pro mne nebude autorkou, od které mi jedna kniha stačila.

Kaya77911
21.05.2021 5 z 5

Po dočtení Medvěda a Slavíka jsem chtěla něco v podobném stylu a někdo mi doporučil knihu V zajetí zimy. Nejdříve jsem nechtěla, ale po přečtení anotace a několika pozitivních recenzích jsem se do toho pustila a musím říct, že to bylo super. Strašně ráda čtu o zimě a tady se autorce povedlo krásně vystihnout tu mrazivou atmosféru. Hned jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Je to opět vyprávěno z pohledu několika postav (a ne jenom hlavních ). Když už jsme u těch postav tak ty jsem si taky zamilovala! Jsou tu tři hlavní hrdinky - Wanda, Irina a Mirjem. Všechny jsou super. Mirjem je dost rázná a jen tak se nevzdá, Irina je odvážná a sympatická a Wanda je strašně silná a její příběh byl asi nejkrutější. Potom bych chtěla napsat něco k Steponovi, což byl Wandin mladší bráška a části psané z jeho pohledu byly vážně úžasné. Tím jak je ještě celkem malý tak mě strašně bavilo číst jak vnímá všechny ty hrůzy co se kolem něj dějí. Někdy to bylo až tak strašné, že jsem měla na krajíčku (nekecám, fakt jsem málem brečela). Přesto to ale bylo naprosto boží a konec byl vážně super.

TeraBla
06.05.2021 3 z 5

Opět zajímavě napsaná fantasy s dívkami jako hlavními hrdinkami, s židovskými prvky, Litvou a spoustou zimy. První polovina se četla dobře, byla akční a měla spád. Ve druhé polovině bylo pár pasáží, které mi přišly zbytečně rozvleklé a zbytečné. První kniha autorky se mi líbila více. Nicméně originální psaní, a ráda si počkám na případné další tituly.

Jonny
14.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Hezké. Oceňuji "nečernobílost" postav a ne zcela předvídatelný děj. Oproti Ve stínu hvozdu se mi tady líbilo, že se závěr příběhu udržel v mantinelech, které byly vystavěny v průběhu.

SPOILER
A ještě teď mi vadí, že nebyla vysvětlena (ne)logičnost propojování světů v čarovné lesní chaloupce.

Padla Hvezda
08.04.2021 4 z 5

O chlup horší, než Ve stínu hvozdu, ale ani tak jsem se nemohla odtrhnout. Doufám, že bude další.

Loriss
03.04.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla svou druhou knížku od této autorky a opět je to opravdu krásná záležitost, i když musím říct, že oproti Hvozdu se mi to četlo trochu hůře, a to zejména kapitoly vyprávěné z pohledu některých vedlejších postav (Stepon, Magreta).
Nejpropracovanější je postava Mirjem, trochu zvláštní ženská hrdinka - chladná, někdy až tvrdá, vždy kalkulující a přesto něčím sympatická. Skvělé byly i postavy Iriny a Mirnatiuse, jejich dějová linka mi přišla tak nějak neukončená. Chyběly mi kapitoly z pohledu Staryka, o motivech jeho jednání a pocitech se vlastně vůbec nic nedozvíme, přitom je hlavním hybatelem děje. Příběh Wandy a jejích sourozenců byl nejkrutější a nejsmutnější.
Novik umí skvěle vytvářet atmosféru - opravdu více zimní a mrazivou knihu jsem snad nečetla. Vrcholem knihy je z mého pohledu pasáž židovské svatby se sněhovým tancem - to byla magická scéna.
Přijde mi, že zatímco Ve stínu hvozdu se proplétal motiv kořenů, které sahají tak hluboko, že je nejde vyrvat a zpřetrhat, vedlejším motivem V zajetí zimy je naopak vykořeněnost hlavních hrdinů (nejen těch židovského původu) a hledání domova, některé myšlenky mi přišly vysoce převyšující žánr pohádky.
Možná to bylo tím chladem, ale Ve stínu hvozdu mě chytl za srdce víc, přesto jde o nadprůměrnou záležitost.

B.R.
10.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkná kniha, autorka umí vyprávět příběhy, ale je hodně vidět, že se zaměřuje na emancipaci žen a celkově na ženské postavy, které jsou hezky propracované, naopak o mužských postavách toho víme velmi málo.

SPOILER
Romantická linka je neskutečně upozaděná, do hlavy Staryka nevidíme, nejdřív ji nenávidí, pak zase ne. Všechno ohledně vztahů šlo hrozně rychle, přitom by z toho šlo vytěžit mnohem více. Podle mě trochu nevyužitý potenciál - v tomto případě by mi dávalo smysl, aby v knize byly postavy propracovanější a kniha byla rozdělena do dvou dílů.

Sofonisba
22.02.2021 5 z 5

Skvělý příběh od kterého se nelze odtrhnout. Dva dny jsem četla a četla (vše ostatní muselo jít stranou :D). Doporučuji všem, kdo mají rádi dobré příběhy.