V zajetí slov

• V zajetí slov : Kritika slov a úsloví

O Čapkově až filologickém zájmu o jazyk svědčí Kritika slov. K ní přiřadil tentokrát M. Halík dosud většinou jen časopisecky tištěné úvahy a eseje, výmluvné příklady láskyplného a činného vztahu k mateřštině.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31915/v-zajeti-slov-31915.jpg 4.320
Literatura česká
Vydáno:, Svoboda

SalomeH
11.02.2015

Knížka se skládá z několika částí. Nejprve je tam dvaapadesát krátkých, třeba jen jednostránečkových, zamyšlení nad konkrétními slovy. Dovedu si je docela dost dobře představit přilepených jako anekdota ve víkendovém vydání novin, jako takovou tečku na závěr. Aby se člověk nemusel pořád jenom rozčilovat nad těmi bláboly, co se v novinách píšou, tak něco malého na zoubek mozku. Nakolik mě každé jednotlivé bavilo, takhle seřazená v knížce za sebou pro mě vůbec nefungovala, protože přicházela moc rychle za sebou (jasně, mohla jsem knížku zavřít a zamyslet se nad nimi, taky jsem to párkrát udělala, ale nečíst si knížku není úplně to, proč si ji s sebou do té šaliny beru).
Druhá půlka svazku už byly delší úvahy na různá témata týkající se vyjadřování, frází a obratů, kdy se používají a co tím vlastně chceme říct, když nechceme říct to, co říkáme. Ta mě bavila mnohem víc.

alef
20.10.2014

"Kniha se těžko píše, ale slovo se lehce vypouští z úst."

Když čtete tuto knihu, slova plynou lehce, je vtipná, ironická, nápaditá, přitom míří hluboko, nejenom k chybám ve vyjadřování, ale ještě mnohem hlouběji, přes myšlenkové paradoxy k povaze našeho myšlení:

"Na školách nám říkali, že humor je koření. Dnes se mi zdá spíš, že humor není žádná přísada, nýbrž jisté základní vidění světa."

"Veřejný humor je odborná kritika veřejného života. Žádná věc není tak vážná, aby nebyla zodpovědná vtipu. Vtip je nejsilnější formou kritiky, neboť věcnou kritiku vyvrátí každý lhář, ale lehké pointy nevyvrátí nikdo. Veřejný humor je odborná kritika veřejného života."

"Pro samá velká slova o smyslu doby se ochotně zavírají oči před jejich nesmyslností."

"Smyslem veřejného mínění vyráběného tiskem je právě to, že zbavuje veřejnost schopnosti soudit a že jí vsugeruje postoj, charakterizovaný nezodpovědností a uniformitou."

Muflonius
11.08.2014

Krása, užasné, fascinující. Jazykovědný uragán plný obratů, které pan Čapek obrací na hlavu. Plný úsloví, které po přečtení snad ani nevyslovím. Jiný pohled na náš národ skrze jazyk český a jeho nesmyslnost. Na jeho skryté významy, které ač nevědomě každodenně užíváme.
Je zkrátka nemožno nepřečíst si toto dílko, které ač chudé na strany, bohaté je na myšlenky a zamyšlení, a nezměnit pohled na jazyk, který od narození užíváme.
Další krásná věc z pera jazykového diletanta, jak sám sebe v této knize autor nazývá. A jelikož vášeň vepsanou do těch stránek sdílím, k diletanství se také hrdě hlásím.

Teuška
14.03.2012

Geniální, geniální a ještě jednou geniální! Obdivuji pana Čapka, jeho názory a způsob vyjadřování. Přiznávám, že nejsem nikterak zapáleným fanouškem utopií a sci-fi, kterým se tento autor hodně věnoval, avšak o to více miluji jeho úvahy, fejetony, bajky a korespondenci. Tato kniha mi naprosto mluví z duše a jsem ráda, že jsem ji objevila, přestože není moc známá. Pro mě osobně patří k tomu nejlepšímu, co pan Čapek napsal. Universální zlepšovák nálady.