V zahradě zášti

V zahradě zášti https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484548/bmid_v-zahrade-zasti-Jud-484548.jpg 4 385 112

V Chicagu se o ní leccos povídalo. Dobrým sousedům v Indianě se možná občas něco nezdálo, ale kdo by čekal něco zlého od dobromyslné vdovy, které v životě nepřálo štěstí, je vzorná matka a poctivě chodí do kostela? Kdyby jen věděli, čím prošla... Muži k ní přijížděli plni očekávání a nadějí s celým svým majetkem, avšak odjíždět je nikdy nikdo neviděl. Belle Gunnessová na farmě v La Porte totiž dávno přišla na to, že muži nejsou složití. Že žena se na tomhle světě musí o sebe postarat sama. A že nesmí zaváhat a pohrdnout jakýmikoli prostředky, třeba i krvavými, jinak nedosáhne toho, po čem touží a co si zaslouží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

In the Garden of Spite , 2021

Sigurd_Lesandi
03.08.2023 5 z 5

Jako milovník true crime jsem ještě před přečtením moc dobře věděl, kým Belle Gunnessová byla. I přesto mě ale tato kniha naprosto nadchla.
Camilla Bruce se Bellin životopis rozhodla zpracovat hodně beletristicky, což vyšlo překvapivě dobře. Pokud tedy máte problém s přehnanými dokumenty, myslím, že toto bude přesně pro vás. Protože dostanete všechny informace, ale v poutavém příběhu, který místy působí jakoby se jednalo o klasickou beletrii.
Začátek je trochu tužší a pomalejší, ale nenechte se odradit. Jakmile příběh chytne spád, tak to bude pořádná jízda až do konce.
Pokud vás zajímá psychologie sériových vrahů, tak tady si opět přijdete na své. Autorka skvěle vykreslila pokřivené smýšlení a hlavně proces, ve kterém se vrahova mysl propadá stále hlouběji a hlouběji do temnoty.
Celkově se jedná o výborný dokument o jedné z nejznámějších sériových vražedkyň, který je ale napsaný velmi čtivým beletristickým způsobem. Všem doporučuji!

petrarka72
05.07.2023 4 z 5

Pozoruhodné. Příliš beletristické na dokuromán, příliš realistické na fikci - a navzdory této nevyhraněnosti je to velmi poutavé čtení. Díky za věcnost při líčení krvavých detailů, díky za tajemství, které Belle, ale i Nellie zůstalo. Wow efekt se nedostavil, ale tu a tam jsem docela koukala.

Daduna
05.07.2023 3 z 5

Kniha nebyla špatná. Mám ráda romány zasazené do starší doby. Belle je sama o sobě zajímavá osoba, kterou obestírá do dnes tajemství. Každopádně napsané je to až moc jemně, tak, že Belle si svoje vraždy až moc "omlouvá" a citově rozebírá což se mi nelíbilo.

Barbievitko
13.06.2023 5 z 5

Jakožto milovnice sériových vrahů musím říct, že toto byl za mě koncert. Mám touhu se na místo farmy vydat a prozkoumat . Pohltilo mě to a myslím, že nad tím budu ještě pár dní přemýšlet. Škoda, že se nikdy nedozvíme, jestli Belle nakonec dál žila, to tajemství dělá příběh ještě tajemnějším :).

simona g.
11.06.2023 4 z 5

Taaakže. Jde se hodnotit. Jako jo, dobrá kniha to byla. Ne výborná, ale dobrá ano. Možná by jí slušelo o pár stran méně, někdy mi to přišlo trochu uměle natahované, větší spád by možná mělo méně stran, těžko říct. Za přečtení však stojí, děj, téma a zvraty v ní mě bavily. Doporučuji, byť ubírám jednu *.

Princezna22
31.05.2023 5 z 5

Tak toto byla maximálně Topka nad všemi knihami. Příběh se mi líbil, byl svižný, pořád se tam něco dělo a já se nemohla odtrhnout od děje. Naprosto krásná kniha. Nechápu, že jsem ji tak dlouho odkladala... Prostě doporučuju. Takový Jack rozprašovač v holčičí kabátě. Krásné..

-knihomolka-
29.05.2023 5 z 5

Masakr. Tohle je tak skvělá kniha, že jsem se nemohla odtrhnout!

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Tohle byla jízda! Je to docela těžké čtivo. Ale skvěle mi vynahradilo to zklamání z posledních několika mizerných knih. Zpočátku mi to přišlo celkem v pohodě, holt ženuška s výraznou potřebou se pomstít a vyrovnat si účty, to se stane. Byla jsem dokonce schopná ji v určitém smyslu chápat, protože zažila opravdu krušné chvíle. Ovšem jak jsem pokračovala ve čtení a Belle zacházela pořád dál, začalo se mi z ní dělat už dosti zle. Jsem velice ráda, že je to pouze historická fikce, tedy příběh sic založený na reálné postavě, ale dokreslený autorčinou fantazií. I kdyby Belle byla jen z poloviny tak zkažená, krutá a odporná bytost a doopravdy by spáchala jen polovinu toho, co se v knize píše, stačilo by to bohatě. Výborně napsané, skvěle propracované postavy, prakticky žádná hluchá místa, slušný spád. Ale je potřeba silný žaludek a ideálně si to nepředstavujte živě před sebou, ta ženština se měla narodit jako řezník. Jinak však vřele doporučuji!

mimi55
15.04.2023 2 z 5

Vlastně to byla nuda.

Mojepočteníčko
29.03.2023 4 z 5

Kdyby nebylo našeho pardubického knihospolku, nejspíš bych tuhle knížku strčila do kategorie: Chci si přečíst, ale nejspíš se k ní nikdy nedostanu nebo chci si přečíst, ale vlastně nevím, jestli něco takovýho vůbec číst chci. Jenže tohle byla skvělá příležitost a jak dobře známo, je třeba ji občas řádně chytit za pačesy.

Ráda čtu příběhy, které se zakládají na skutečnosti. Ty, ve kterých jsou hlavními postavami ženy dvojnásob. Ať byly kým chtěly. Možná to zní divně, ale Belle Gunnessovou jsem po celou dobu čtení vnímala jako TU nešťastnou, i když se zrovna tímhle její speciální podnikání rozhodně omluvit nedá.

Neměla jsem žádná očekávání, spíš jsem předpokládala, že knížku nedočtu, protože nezvládnu strávit některý detaily. Pravdou je, že kdybych jí mohla věnovat dostatek času, potrvá mi přečtení zhruba dva dny. To speciálně u mě o něčem rozhodně vypovídá.

Příběh mi utíkal pod rukama a přirozeně plynul. Pořád jsem čekala na zlom. Na informace, které jsem si o Belle během čtení průběžně zjišťovala, zhmotněné v příběhu. Pak se stalo to, co se stát mělo a já se jen horko těžko ze všeho vzpamatovávala. Doteď je mi prostě divně, a ještě pořád jsem to všechno úplně nevstřebala.

Pokud s přečtením váháte, neváhejte. Je to skvěle napsaný příběh a byla by velká škoda, kdybyste ho minuli

hana4834
26.03.2023 1 z 5

Popravdě jsem ani nedocetla . Bylo velké očekávání a ještě větší zklamání.

Mišmiš
26.03.2023 3 z 5

velice zajímavý příběh na podkladě skutečných událostí. Bella byla velice zajímavá žena a i když se autorka snažila ji podat jako milou ženu,tak si myslím,že byla vše,ale ne milá žena. myslím,že ani jednoho muže ve svém životě nemilovala a myslím,že i láska k dětem byla spíše přáním autorky.

jediné co mi při čtení knihy vadilo,bylo přeskakování ve vyprávění postav. občas jsem nevěděla koho povídání čtu.

Warty
18.03.2023 4 z 5

Zajímavý příběh sériové vražedkyně. Stojí za přečtení, i když bych asi uvítala víc napětí. V podstatě člověk pořád čeká, jestli jí na přijdou nebo ne.

Baru7
02.03.2023 2 z 5

Asi jsem jedna z mála, která dává málo hvězd. Musím přiznat že jsem podle recenzí a hodnocení čekala něco mnohem lepšího.
Knihu jsem dočetla asi jen proto, že jsem pořád čekala to až začne být lepší.

Astarothh
26.02.2023 5 z 5

Kniha psaná syrově, nýbrž velmi autenticky. Bezskrupulózní ženská, která se neštítí ničeho. Poháněná strachem, aby nespadla do bídy, ve které vyrůstala. A nemá dost. Její cynické počínání se vryje pod kůži tak, že o ní člověk přemýšlí, i když nechce. Další z báječných knih, od které se mi těžko odcházelo. Patrně jedna z nejlepších.

edith79
26.02.2023 5 z 5

Belle Gunessová. Toto jméno znám již delší dobu a je to jeden z nejděsivejších příběhů, které se opravdu staly. Žena, která zřejmě neznala soucit a za majetkem šla přes kupy mrtvol. Nešetřila ani svoji rodinu a pro uchování svého zrůdného tajemství se neštítila ničeho. Román nahlíží do její mysli a odhaluje myšlenkové pochody této vražedkyně, kterou svědomí rozhodně netrápilo. Kniha je skvělá a skvěle je tento příběh zpracován i v podcastu Pod lampou. Obojí doporučuji.

KnihomolkaKatka
12.02.2023 5 z 5

O Belle Gunnessové jsem se dozvěděla díky poslechu true crime podcastu Opravdové zločiny. Tohle je román inspirovaný právě Belle a autorka sama v doslovu píše, že některé věci v knize poupravila, vůbec nepoužila nebo si vymyslela. Doporučuju přečíst doslov. :)
Nakonec hodnotím 5* z pěti. I když jsem knihu četla dlouho, protože jsem si ji musela dávkovat (bylo to to nejzvrácenější, co jsem četla). Otázky, které mi autorka vyvolala v hlavě a nebyly v příběhu objasněny, mi zodpověděla v závěrečném doslovu. Skvělé.
Autorka se rozhodla knihu rozdělit do dvou ohledů a celkem tří částí. první pohled je samotné Belly, přičemž ji v první části chápeme a vzbuzuje spíše soucit, ve druhé části však přitvrdí a ve třetí části jakoby se utrhla ze řetězu a byla mi naprosto odporná.
Jako druhý vypravěč je zde Nellie, sestra Belly, obyčejná žena, žijící svým skromným životem.
To, co se v knize stane, je síla. O to větší, že je inspirovaná skutečnou osobou a jejími zlými činy. Autorka román zpracovala uvěřitelně. Věřila jsem jí každé slovo a zážitek je z toho neskutečně mrazivý. Chudáci všichni, kteří se s Bellou dostali do kontaktu. :(
Je to hnus, ale tak čtivě napsaný, že vás to prostě chytne a i když si knihu možná budete dávkovat jako já, dočtete jí a zůstanete s otevřenou pusou a pocitem: to snad není pravda, přesně jako já. Pokud nemáte slabší žaludek, rozhodně doporučuju přečíst.

Arkagas
10.02.2023 5 z 5

Každý zločinožrout určitě zná jméno Bella Gunnes, aneb vdova z La Porte. Dodnes se vedou dohady o tom, zda má na svědomí 14, nebo až 40 obětí. A Camilla Bruce se vrhla do sepsání jejího příběhu. A já smekám. Ano, tohle není true crime kniha, je to román inspirovaný její osobou a jejími činy (- kdo v knihách nečte dovětky, tak tady doporučuju to udělat). Kniha je rozdělena na 2 linky vyprávění - v jedné sledujeme počínání samotné Belle, ve druhé její sestry Nellie. Obě dvě se do Ameriky přistěhovaly z Norska. Belle po tom, co utrpěla brutální útok od muže, který málem nepřežila. A semínko zášti tak bylo zaseto... Tahle velmi chytrá žena věděla, že proto, aby byla šťastná a zaopatřená, potřebuje peníze.. a taky dobře věděla, kde je bez problému sehnat. Mužů je na světě přece tolik a místa v zemi na její farmě ještě víc..
Jako milovník true crime jsem na tuhle knížku byla ohromně zvědavá a nezbývá mi než smeknout. Tahle kniha se rozhodně dostane do toho nejlepšího, co jsem v roce 2023 četla. Co je pravda a co si autorka domyslela se sice dočtete na konci, ale během čtení nechte pracovat svou představivost.
Bella si rozhodně Vaši čtecí pozornost zaslouží.
Moje hodnocení: 10/10

Duchoslp
08.02.2023 4 z 5

Bella si jde za svým vysněným cílem a to bez ohledu na překážky, které se jí do života postaví. Odstraní každého, kdo se jí zprotiví nebo z něj plyne zisk. Tohle není čtení pro slabší povahy

zdendula31
06.02.2023 5 z 5

Fantasticky napsaná kniha.Nemohla jsem přestat číst...